Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 żywoty świętych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So gru 13, 2008 13:14
Posty: 4
Post żywoty świętych
Hej ;)) Mam taki malutki problem i licze na waszą pomoc...
Nie długo mam bierzmowanie i szukam sobie patrona..
Wybrałam Kornelie, a znalazłam o niej bardzo nie wiele ..


święta Kornelia - wspomnienie obchodzimy 31 marca

Jedyną bodaj świętą noszącą to imię była Kornelia, pochodząca z terenów dzisiejszej Tunezji w Afryce Północnej. Tak jak o wielu innych świętych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, również o niej wiemy bardzo mało. Pochodziła z jakiegoś możnego rodu, na co wskazuje jej imię (związane było z patrycjuszami rzymskimi, ale trzeba pamiętać, że było popularne także wśród warstw niższych). Nie wiemy też dokładnie kiedy żyła ale na pewno zginęła najpóźniej na początku IV wieku, gdyż jak wiadomo, edykt Konstantyna z 313 roku położył kres wszelkim prześladowaniom chrześcijan w całym cesarstwie.

Jest to łacińskie imię żeńskie pochodzące od imienia rodowego Cornelius (gens Cornelia). Nazwa zaś rodu pochodzi od nazwy pola Corne w Tusculum

A potrzebuje czegoś więcej ... :( Wiem, że nie powinnam wybierać patrona, bo podoba mi się imię, ale Kornelia była męczennicą i można powiedzieć, że broniła wiary od początków jej istnienia.. :(( a to ładne :)
Jeszcze raz prosze was o szczerą pomoc ! I z góry dziękuje :**


So gru 13, 2008 14:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Może to nie jest wielka pomoc, natomiast jedynie przez dociekliwoć chce zwrócić uwagę że edykt o końcu przesladowań to jedno, natomiast nie jestem pewny czy jes to tożsame z realnym końcem przesladowań, lub chićby indywidualnymi atakami, no ale to do znawcow epoki pytanie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So gru 13, 2008 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 13, 2008 13:14
Posty: 4
Post 
a gdzie ja takich znawców znajde? ;> :((
nie no zawsze jakaś pomoc ;* dziękuje ;))


So gru 13, 2008 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 13, 2008 13:14
Posty: 4
Post 
szukałam nawet w Martyrologium Romanum, ale tam pisze tylko, że była męczennicą i tyle :(( gdzie jeszcze moge szukać ?


So gru 13, 2008 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
A może być tak że poprostu nie mamy wielu informacji na jej temat? Wiemy że była męczennicą, a reszta to legendy i strzępy informacji?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 15, 2008 1:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 13, 2008 13:14
Posty: 4
Post 
w sumie to racja ;))
A jeszcze mam jedną prośbe.. nie chce być natrętna... ale, potrzebuje jakichkolwiek informacji na temat św Leili ...


Śr gru 17, 2008 18:53
Zobacz profil
Post 
anegel napisał(a):
potrzebuje jakichkolwiek informacji na temat św Leili ...


Ja znalazłam, że takiej świętej nie ma. - Natomiast jest św. Lea i św. Clelia, z którymi to imionami chrześcijanie łączą czasem imię Leila i w ich święto obchodzą take imieniny Leilii.

Cytuj:
Ce prénom n'a pas de sainte patronne, c'est pourquoi, afin de lui attriber une fête, les chrétiens la rattache soit à sainte Clélia qui vécut au milieu du siècle dernier et consacra sa vie au pauves
Elle est fêtée le 13 juillet; soit à sainte Léa qui vécut à Rome, au IVème siècle, et fut disciple de saint Jérôme
Elle est fêtée le 22 mars


To imię nie ma świętego patrona i dlatego chrześcijanie, żeby jej przyznać święto, łączą ją czasem ze św. Clelią, która żyła w połowie ubiegłego wieku i poświęciła swoje życie ubogim. Jej święto jest obchodzone 13 lipca; czasem ze św. Leą, która żyła w Rzymie, w IV wieku i była uczennicą św. Hieronima. Jej święto jest obchodzone 22 marca.

http://www.sonprenom.com/prenom,leila,2.html

(nie jestem tylko pewna tłumaczenia imienia Jérôme ;) )


So gru 27, 2008 11:00

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 17:47
Posty: 1
Post Na wesoło?
Może ciut kontrowersyjne to jest, ale bardzo pozytywnie nastraja:

http://tonguetonic.wordpress.com/2009/0 ... ki-swiety/

:)

_________________
rysunek7


Śr sie 19, 2009 20:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL