Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 V Dogmat Maryjny 
Autor Wiadomość
Post Re: V Dogmat Maryjny
Wątpię.
Taki dogmat byłby słuszny tylko z wieloma zastrzeżeniami (co do rodzaju pośrednictwa) więc rodziłby wiele nieporozumień i niedouczonych oskarżeń.


Pn sie 30, 2010 12:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: V Dogmat Maryjny
ja nie wątpię-pożyjemy zobaczymy ;)


Pn sie 30, 2010 12:27
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
Nie ma żadnych dogmatów jest Biblia


Pn sie 30, 2010 23:13
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
KadoshAdonai napisał(a):
Nie ma żadnych dogmatów jest Biblia
Wyjątkowo niemądre stwierdzenie.
To tak jakbyś napisał : "nie ma żadnych przykazań jest Biblia" albo "nie ma żadnych Psalmów jest Biblia".
Przypuszczam że wynika to z Twojej niewiedzy na temat tego czym jest dogmat.


Wt sie 31, 2010 8:13
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
Powiem tak, Mormoni byli na samym początku Chrześcijanami ale zaczeli miewać wizję no i w końcu objawił im się duch Mormona, potem Anioł no i maja teraz księgę Mormona , z któtrej się modlą - bardzo podobny przypadek jak Kult Maryjny w KK. Podobnie Jehowi , wybrali sobie YHWH i klepią je bezustannie jak mantrę lub jak czciciele Hari Kriszna. Biblia jest podstawą, a tam nie ma nic o dogmatach, kultach Świętych i Maryjnym


Wt sie 31, 2010 8:16
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
Zapisz sobie w zeszyciku i powtarzaj codziennie przed matematyką : dogmat to tyle co Prawda chrześcijańska - i w Piśmie jest dogmatów cała masa.
Natomiast nie wiem gdzie wyczytałeś jakoby tylko Biblia była podstawą - bo na pewno nie w Biblii :D


Wt sie 31, 2010 8:29
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
Zadam ci kolejne pytania:gdzie w Biblii jest nakaz czczenia kogokolwiek oprócz Boga w trzech postaciach, gdzie jest wzmianka o wniebowzięciu Maryji, gdzie o tym że zawsze była dziewicą, gdzie o tym ,że trzeba czcić świetych, gdzie o tym ,że po spisaniu Biblii przyjdą prorocy i objawiać się będzie ktokolwiek?


Wt sie 31, 2010 8:45
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
Widzisz podobnie twierdzą Mormoni i JEHOWI jak z nimi rozmawiam ja im o Biblii , a oni mi wyciągają Księgę Mormona albo Strażnicę, no ludzie dajcie pokój, ja nie chce rozmawiać o czymś co napisał Pan Henio pod wpływem opium czy tarota tylko o tym co PowiedziaŁ Elohim w ST i NT


Wt sie 31, 2010 8:47
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
KadoshAdonai napisał(a):
Zadam ci kolejne pytania:gdzie w Biblii jest nakaz czczenia kogokolwiek oprócz Boga w trzech postaciach, gdzie jest wzmianka o wniebowzięciu Maryji, gdzie o tym że zawsze była dziewicą, gdzie o tym ,że trzeba czcić świetych, gdzie o tym ,że po spisaniu Biblii przyjdą prorocy i objawiać się będzie ktokolwiek?

1. Co to jest "Bóg w trzech postaciach ?". Bo raczej nie Bóg Biblii
2. Nie ma wzmianki o wniebowzięciu Maryi. A gdzie jest w Biblii że ma być ona jedyną podstawą ?
3. Co do dziewictwa - jest watek na ten temat. Przeczytaj ZANIM o tym napiszesz.
4. Nie tylko świętych.
„Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.”/Wj 20,12/
„Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził. Kto czci ojca, radość mieć będzie z dzieci, a w czasie modlitwy swej będzie wysłuchany.”/Syr 3,3-5/
A także bliźnich :
„W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie.”/Rz 12,10/
„Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek - podatek, komu cło - cło, komu uległość - uległość, komu cześć - cześć.”/Rz 13,7/
…króla:
„Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, czcijcie króla!”/1 Ptr 2,17/
…pobożne kobiety :
„Miej we czci te wdowy, które są rzeczywiście wdowami.”/1 Tm 5,3/
…wierzących :
„Wam zatem, którzy wierzycie, cześć! Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła –(…)”/1 Ptr 2,7/
Mojżesza (Hbr 3,3), a nawet… lekarza:
„Czcij lekarza czcią należną z powodu jego posług, albowiem i jego stworzył Pan.”/Syr 38,1/
Mało tego, w Piśmie czytamy że mamy szukać czci dla siebie (!):
„tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne;”/Rz 2,7/

Jezus powiedział to uczniów:
„Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma.
Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma.
Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest
uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.”
/Mt 10,41-43/

A kto przyjmuje sprawiedliwego ucznia, który jest już świętym Pańskim jako sprawiedliwego ucznia i świętego ?
A jeśli ta którą przyjmuje jest Matką Boga ?

Owa niechęć do jakiejkolwiek – nawet tej należnej – czci oddawanej świętym nie jest ewangeliczna. Koncepcja iż wywyższenie Jezusa-Głowy wymaga jednocześnie poniżenia Jego Mistycznego Ciała zdradza jakiś brak zrozumienia czym w rzeczywistości Bóg nas obdarzył umierając za nas na krzyżu.
Nasze zbawienie – według Nowego Testamentu – polega na tym że wywyższony Jezus- Głowa wywyższa swoje Ciało – lud Kościoła. „Ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego - Jezusa Chrystusa.”/Rz 5,17b/
Ponieważ Jezus-Głowa jest już w chwale to i my- członki mamy pewność że jeżeli będziemy w łączności z Jego Ciałem przez wiarę i sakramenty (zwłaszcza Eucharystię J 6,50-51) to dostąpimy udziału w Jego chwale jako jeden z nim organizm.

Tu jest bardzo ważna zmiana perspektywy pomiędzy Starym a Nowym Testamentem:
Nieraz spotkać można osoby wzdragające się przed czcią świętych w obawie, aby nie umniejszyć czci Bogu. Przytaczają oni trwożnie tekst z Księgi Izajasza:
„Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom.”/Iz 42,8/
Jednak Nowy Testament daje inną perspektywę. Oczywiście nadal kult bożków i demonów jest wykluczony (1 Kor 10,22), jednak Bóg w swej szaleńczej miłości obdarzył nas niezwykłym prezentem – otóż podarował nam… wszystko.
„Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale.”/Rz 8,17/
W Starym Testamencie człowiek znajdował się w niewoli Prawa (Ga 5,18). W Nowym czytamy „A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.”/Ga 4,7/
Współdziedzice Jezusa !
Tego samego o którym wiemy że „głębiny ziemi są w Jego ręku i szczyty gór należą do Niego. Morze jest Jego własnością: bo On sam je uczynił, i stały ląd ukształtowały Jego ręce”/PS 95,4-5/

Ale co tam góry i morze!
Bóg obdarowuje nas rzeczami, które jedynie do Niego należą i które w Starym Przymierzu nie były dla nas dostępne:

WŁADZA SĄDZENIA
W ST:„Pan zasiada na wieki, swój tron ustawia, by sądzić. Sam będzie sądził świat sprawiedliwie, wyda narodom bezstronny wyrok” /Ps 9,8-9/
W NT: Bóg obdarzy nas władzą sądzenia:
„abyście w królestwie moim jedli i pili przy moim stole oraz żebyście zasiadali na tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.”/Łk 22,30/
„Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów?” /1 Kor 6,3/

KRÓLOWANIE
W ST:„Bóg króluje nad narodami, Bóg zasiada na swym świętym tronie” /Ps 47,9/
W NT:Bóg zaprasza nas do udziału w swoim królowaniu:
„Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie” /Ap 3,21/.
Bynajmniej nie będziemy tam w charakterze nie mającego nic do powiedzenia gościa:
„Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy” /2 Tm 2,12/

CHWAŁA (!)
W ST:„Ja, Pan, a takie jest moje imię, nie oddam mojej czci nikomu” (Iz 42,8).
W NT:Bóg dzieli się z nami swoją chwałą:
„I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.”/J 17,22/
„Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. Sądzę bowiem, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić” (Rz 8:17-18).
„Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale” (Kol 3:4).

Jak widać, Bóg już nie broni nam dostępu – przeciwnie, darowuje nam wszystko co ma, usynawia nas przyjmując do Rodziny Bożej, Kościoła Jezusa, Jego Ciała. Ciała, które odbiera cześć:
„Oto sprawię, iż przyjdą i padną na twarz przed twymi stopami, a poznają, że Ja cię umiłowałem.”/Ap 3,9/
Ideałem w Nowym Testamencie nie jest oddzielenie, ale upodobnienie człowieka do Boga:
„Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.”/1 J 3,2b/
Co więcej, Nowy Człowiek staje się uczestnikiem bożej natury:
„Tak samo Boska Jego wszechmoc udzieliła nam tego wszystkiego, co się odnosi do życia i pobożności, przez poznanie Tego, który powołał nas swoją chwałą i doskonałością. Przez nie zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia /wywołanego/ żądzą na świecie.”/2 Ptr 1,3-4/
Owo oderwanie - ale nie od Boga, lecz od zepsucia świata! - stoi za terminem „święty” (hagios tj. „oddzielony”).
Pismo posuwa się nawet do stwierdzenia, że chrześcijanie są chlubą Chrystusa (2 kor 8,23).

Być może najdobitniejszym cytatem z tych, które mówią o udzielaniu przez Boga chwały swojemu stworzeniu jest fragment Apokalipsy:
„Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” /Ap 12,1/.

Warto jeszcze powiedzieć że otrzymujemy to dziedzictwo jako Kościół, Ciało Chrystusa, społeczność, wraz ze wszystkimi chrześcijanami:
„A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi.”/Dz 20,32/
„Aby przez wiarę we Mnie otrzymali odpuszczenie grzechów i dziedzictwo ze świętymi.” /Dz 26,18b/

Skąd zatem opinie, że wywyższając stworzenie poniżamy Stwórcę ?
Zapewne ze starotestamentowego pojęcia Boga „odległego”, kochającego swój Lud ale się z nim nie utożsamiającego tak daleko, jak to się może dziś dokonywać dzięki Chrystusowi który pojednał Boga z ludźmi i zburzył mur wrogości:
„pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój, i [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości.”/Ef 2,15-16/

Jeżeli wywyższamy stworzenie zjednoczone z Bogiem (oczywiście nie myląc tego wywyższenia z czcią boską) to wywyższamy Stwórcę który nad tym stworzeniem w sposób nieskończony góruje; szczególnie odnosi się to do Maryi jako do w pełni ukształtowanego przez Boga Nowego Człowieka. Przez stworzenie bowiem widzimy i możemy podziwiać wielkość Boga:
„Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy.”/Rz 1,20/

Napisałem iż jest to perspektywa Nowego Testamentu. Jednak pewne symptomy podobnego podejścia do osób zjednoczonych z Bogiem dostrzegamy także w Starym Testamencie:
„Jakże wsławiony jesteś, Eliaszu, przez swoje cuda i któż się może pochwalić, że tobie jest równy?
Ty, który ze śmierci wskrzesiłeś zmarłego i słowem Najwyższego wywiodłeś go z Szeolu.
Ty, który zaprowadziłeś królów na zgubę, zrzucając z łoża okrytych chwałą.
Ty, któryś na Synaju otrzymał rozkaz wykonania kary, i na Horebie wyroki pomsty.
Ty, który namaściłeś królów jako mścicieli, i proroka, następcę po sobie.
Ty, który zostałeś wzięty w skłębionym płomieniu, na wozie, o koniach ognistych.
O tobie napisano, żeś zachowany na czasy stosowne, by uśmierzyć gniew przed pomstą, by zwrócić serce ojca do syna, i pokolenia Jakuba odnowić.
Szczęśliwi, którzy cię widzieli, i ci, którzy w miłości posnęli, albowiem i my na pewno żyć będziemy.”
/Syr 48,4-11/

5. W ogóle nie jest moment spisania Biblii jakoś wyróżniony, bo to nie był żaden ważny moment. Biblia to sposób przekazywania Tradycji.
Cytuj:
Widzisz podobnie twierdzą Mormoni i JEHOWI jak z nimi rozmawiam ja im o Biblii , a oni mi wyciągają Księgę Mormona albo Strażnicę, no ludzie dajcie pokój, ja nie chce rozmawiać o czymś co napisał Pan Henio pod wpływem opium czy tarota tylko o tym co PowiedziaŁ Elohim w ST i NT
Najpierw uzasadnij swoją wiarę w Biblię, w jej treść i skład ksiąg (ułatwię Ci zadanie - zacznij od NT). Ja wiem czemu wierzę w akurat te księgi - bo mam w tej sprawie przekaz Tradycji. A Ty czemu wierzysz że akurat te księgi sa NT ? Jak to uzasadnisz ?


Wt sie 31, 2010 9:11
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
Uzasadnię to tym ,że przeczytałem je parokrotnie w 3 językach i nie znalazłem uzasadnienia Kultu Maryjnego- a tradycja często wiąże się z Baśniami i ludzkimi podaniami pogan


Wt sie 31, 2010 21:22
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
KadoshAdonai napisał(a):
Uzasadnię to tym ,że przeczytałem je parokrotnie w 3 językach i nie znalazłem uzasadnienia Kultu Maryjnego- a tradycja często wiąże się z Baśniami i ludzkimi podaniami pogan
Pismo każe zachowywać Tradycję apostolską.
NAdto chyba nie czytałeś dokładnie, bo byś znalazł :)

Nie odpowiedziałeś na moje pytania. Zatkało ?


Wt sie 31, 2010 21:41
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
No to gdzie w Biblii jest coś o oddawaniu czci Maryji?


Śr wrz 01, 2010 11:29
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
"Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. 9Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, 10a czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich" Przykazanie drugie wg. Tory Co ty na to?


Śr wrz 01, 2010 11:30
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
KadoshAdonai napisał(a):
"Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. 9Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, 10a czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich" Przykazanie drugie wg. Tory Co ty na to?
Że mówi o zakazie czczenia innych bogów.
I jest nie na temat w watku maryjnym.

Co do Twojego pytania - najpierw odpowiedz na moje. Nie ma trollowania.


Śr wrz 01, 2010 11:53
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 20:34
Posty: 93
Lokalizacja: tłumacz
Post Re: V Dogmat Maryjny
Po pierwsz obrazów i rzeźb Maryjnych są setki tysięcy, buduje się jej sanktuaria i świątynie tak jak Baalowi czy Maryja Jest Bogiem czy nosi tytuły El Roi, El Szadai, Elohim , Yeszua, Immanuel?


Śr wrz 01, 2010 11:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL