Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 12:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona
 V Dogmat Maryjny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post V Dogmat Maryjny
Co sądzicie o tytule "Współodkupicielki / Wszechpośredniczki Wszystkich Łask", jaki nadaje się ukochanej Niepokalanej?
Wszyscu powinniśmy "dopełniać" cierpienia Chrystusa w swym życiu i łączyć je z Jego odkupieńczą ofiarą, czy Ta, której Serce najpełniej zjednoczone było i jest z Sercem Chrystusa, która od wieków oręduje z nami, może być nazwana Współodkupicielką?

http://www.maryjni.pl./forum/viewthread ... 26#post_26
http://www.p-w-n.de/dogmat.htm

Dla przypomnienia:

I maryjny dogmat – „O Bożym Macierzyństwie Maryi” został ogłoszo-ny na Synodzie w Efezie w 431 r. (święta Dziewica jest Matką Boga ponieważ według ciała porodziła słowo Boże, które ciałem się stało.)

II – „O Maryi zawsze Dziewicy” na Synodzie Laterańskim w Rzymie w 649 r. Ogłosił go papież Marcin I. (Ona poczęła bez nasienia, przez Ducha świętego... i bez naruszenia porodziła Go... i po Jego urodzeniu zachowała swe nienaruszone dziewictwo.)

III – „O Niepokalanym Poczęciu Maryi” dopiero w 1854 r. Ogłosił go papież Piusa IX. (Najświętsza Maryja Panna w pierwszej chwili swego poczęcia za szczególną łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na zasługi Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkie- go, została zachowana wolna od wszelkiej zmazy winy pierworodnej.)

IV – „O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” ogłoszono w 1950 r. Uczynił to papież Pius XII. (Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą do chwały niebieskiej wzięta.)

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Wt lut 17, 2009 12:29
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cała wiara we Współodkupienie i Wszechpośredniczenie Maryi zawiera się w jednym jedynym słowie: " fiat ". Całe Odkupienie i wszystkie łaski Chrystusowe przyszły na świat " za pośrednictwem " i dzięki temu jednemu słowu. Można się na ten temat wiele rozpisywać, ale istota rzeczy jest właśnie tu.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 17, 2009 12:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Natomiast:

Nie zostało dane ludziom inne Imię, jak tylko Jezusa Chrystusa, przez które byliby zbawieni!

_________________
Dominik Jan Domin


Wt lut 17, 2009 14:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
djdomin, oczywiscie ze wszystko przez JEZUSA który w DUCHU SWIETYM jest jedynym posrednikiem miedzy ludzmi a BOGIEM OJCEM ale czy Maryji nie nalezy sie tytul Wszechposredniczki Wszystkich Lask skoro, SLOWO WCIELILO sie przez NIA?

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Wt lut 17, 2009 16:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Obawiam się, ze taka "głęboka" teologia jest obecnie ciężka do zrozumienia dla maluczkich.

Czy jest potrzebny ten dogmat? Wszak to, co napisałeś, zawiera się w "Bogarodzicy" - po co więc powielać ten dogmat?

_________________
Dominik Jan Domin


Wt lut 17, 2009 17:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Głęboka teologia jest w porządku, natomiast też zastanawiam się nad koniecznością wprowadzania tego dogmatu. Słyszałem kiedyś, że Benedykt XVI jest mu niechętny - nie dlatego, by nie podobała mu się idea, tylko dlatego, że nie widzi potrzeby dogmatyzowania wszystkiego. W ostatnich dwóch wiekach mieliśmy dwa dogmaty maryjne - to naprawdę dużo. Może czas przystopować.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 17, 2009 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Nie mówiąc już o tym, że nawet tak bardzo " maryjny " papież, jakim był Jan Paweł II, też nie zdecydował się na jego ogłoszenie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 17, 2009 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Moim zdaniem nie będzie takowego dogmatu - "współodkupienie" nie jest zbyt istotne w ramach ogólnej doktryny Kościoła, a jeśli Stolica Apostolska coś takiego by ogłosiła to automatycznie zniszczyłaby lata starań ekumenicznych o poprawę komunii protestantów z Kościołem.
Dogmaty powinny łączyć chrześcijan, a nie dzielić.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Wt lut 17, 2009 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Akurat celem dogmatów od początku było oddzielić Kościół od heretyków..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 17, 2009 18:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
a ja myśle, że mimo wszystko ten dogmat zostanie w odpowiednim momencie przyjęty, taki moment nadejdzie szybciej niż nam się wydaje...

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr lut 18, 2009 14:01
Zobacz profil WWW
Post 
Jezeli taki dogmat zostanie ogloszony, to bedzie do przyjecia. Na razie mam podobne problemy ze sformulowaniami "wszechposredniczka wszelkich lask" i "wspolodkupicielka". Dla mnie to jest umniejszanie roli jedynego Posrednika i Odkupiciela Jezusa.
I czy to znaczy, ze wszelkie laski mozemy otrzymac tylko za posrednictwem Maryi? Mysle, ze sw. Pawel i sw. Jan tak latwo by sie z tym nie zgodzili.
Jezeli jest ona posrednio wszechposredniczka, bo urodzila Jezusa, to ta akrobacja myslowa moglaby sie cofac do sw. Anny itd. Nie wiem w jakim stopniu taki dogmat, ktory powinien wyrazac juz (i to od dawna) istniejace powszechnie przekonanie w Kosciele bylby uzasadniony.
W ogole mam pewne problemy z zadaniami oglaszaniem Jezusa i Maryi Krolem / Krolowa swiata, kolejnym dogmatem itp. jako ratunkiem dla ludzkosci. Czyzby Bogu zalezalo na pozornych i zewnetrznych przejawach poboznosci, jezeli oczywistym jest, ze dla wiekszosci ludzkosci Jezus nie jest ich Krolem?


Śr lut 18, 2009 14:30

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Maryja jako Współodkupicielka - owszem, na tej samej zasadzie, jak każdy z nas może przyczynić się do zbawienia innego człowieka. Nie ma potrzeby dogmatyzowania tego, poza tym narobiłoby to mnóstwo niepotrzebnych problemów

Maryja jako Pośredniczka wszelkich łask - rozumiane dosłownie to określenie jest wręcz heretyckie. No bo jeśli wszelkich, to również tych przed Chrystusem - to Maryja była przed Chrystusem? Może wieczna jak Bóg? A jeśli jednak nie, to co, przed Chrystusem nie było łask? Bóg, jak Mu się zachce, to udzieli łaski bez pośrednictwa Maryi. Głęboko wierzę, że to jest właśnie zwyczajny sposób udzielania łaski. Łaski, która nie potrzebuje żadnego pośrednictwa. Taki dogmat wymagałby wpierw stworzenia całego precyzyjnego aparatu pojęciowego, jest niepotrzebny, wymagałby wielkich wyjaśnień, i narobiłby mnóstwo problemów

Już na Soborze Watykańskim II były silne naciski na ogłoszenie kolejnego dogmatu Maryjnego, nadaniu jej kolejnych tytułów. Sobór jednak skutecznie się temu przeciwstawił, co więcej, odszedł od mariologii polegającej na nadawaniu Maryi coraz to nowych tytułów, a skierował się ku mariologii umieszczającej Maryję w ramach Kościoła, jako wierną i ufną służkę Pańską. Maryja została w końcu "zwrócona" Kościołowi. Warto chyba się jednak trzymać linii wyznaczonej przez Sobór

Osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem nadawaniu Maryi kolejnych tytułów również z przyczyn czysto praktycznych. Już dzisiaj mamy nadmiernie rozdmuchany kult maryjny, a osoba Bogarodzicy nierzadko zajmuje centralne miejsce w pobożności i religijności katolików, wypierając z tego miejsca Boga i wypaczając Jego obraz. Zwłaszcza Ducha Świętego skutecznie zastępuje się Maryją - już nie Duch jest Pocieszycielem, Orędownikiem, ale Maryja... Lepiej jednak przywrócić pobożności katolickiej tradycyjny wymiar trynitarny. Bo kult maryjny czasami przybiera formy co najmniej ocierające się o herezję...


Śr lut 18, 2009 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Kamala, Kamyk, odchodzac na chwile od polemiki z waszymi argumentami - jak wobec tego co napisaliscie odniesiecie sie do istnienia parafii Rzymskokatolickich z Kosciolami p.w. Matki Bozej Posredniczki Wszelkich Lask???

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr lut 18, 2009 20:30
Zobacz profil WWW
Post 
Maryja nie jest współodkupicielką. To czego dokonał Jezus było doskonałe, a tytułowanie tak Matce Bożej sugerowałoby, że ofiara Jezusa była niewystarczająca.


Śr lut 18, 2009 22:54
Post 
katarzyna1988 napisał(a):
Nie zgadzam się z żadnym dogmatem, który miałby zaprzeczać tezie, jako że Pan Jezus jest jedynym Odkupicielem rodzaju ludzkiego...Odkupienie dokonało się wyłącznie przez Niego. To On miał umrzeć na krzyżu, cierpieć za ludzkość. To, że Maryja wydała Go na świat i wychowała,nie znaczy, że jest Współodkupicielką. Może moja wiara jest raczej chęcią wiary niż wiarą prawdziwą.Ale postać Chrystusa, jeśli był On taki, jak ukazuje Pismo, jest bezgranicznie wielka w dziele Odkupienia.I nie godzę się na jakikolwiek dogmat, który prawiłby że odkupienie dokonało się nie tylko za Jego sprawą. Nie godzę się też na wyłącznie Maryjną katolickość, która doszukuje się wszędzie miejsca dla Matki Jezusa. Ja wiem, że niektórzy wolą odmawiać na dobranoc "zdrowaśki"niż zwracać się ku Bogu. Ale Odkupienie ludzkości dokonało się za wyłączną sprawą Chrystusa.I jeśli kiedykolwiek ktoś ogłosi dogmat o współodkupicielce, to nawet taki wątpiący chrześcijanin jak ja, wyprze się katolicyzmu i uzna to za herezję, by bronić wyłącznego dzieła Chrystusa.


Przeniesione na prośbę autorki stąd: viewtopic.php?t=19970&highlight=


Śr lut 18, 2009 23:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL