Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 0:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
 V Dogmat Maryjny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Kamala napisał(a):
Chodzi o to, ze Maryja nie bylo nieomylna i wszechwiedzaca i zawsze w pelnej lacznosci z Trojca sw., bo nie pytalaby Jezusa w swiatyni:
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie;. Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Lk 2, 48-50



jasne ze Maryja nie byla bedac na Ziemi wszechwiedzaca, jednak Laska Boza nie wymaga wszechwiedzy obdarowywanego, Bóg to czyni darmo, nic na tym nie tracac ani nie zyskujac dlatego to nie warnkuje jej Godnosci. Co do nieomylnosci to bym sie zastanowil bo jesli ktos jest bez grzechu a Maryja byla takim czlowiekiem ze wzgledu na Swojego Syna Jezusa, to w sprawach moralnosci jest nieomylna, zawsze Wybierala Dobro czyli Boga i tu mozna mowic o Jej nieomylnosci. To ze mowi: "z bólem serca szukaliśmy Ciebie" swiadczy o tym jak bardzo byla/jest Czlowiekiem i jak cierpiala gdy nagle Jej Syn, Jedyne Dobro zniklo Jej z oczu - kazdy swiety przezywal tego typu ciemnosci, Matka Teresa z kalkuty przez kilkanasicie lat zyla w tzw. ciemnosci wiary co nie oznacza ze Maryja zwatpila w to ze wypelnia sie Wola Boga w stosunku do Niej i Jej Syna. I jeszcze jedna sprawa: Teologia mówi o tzw. creatio continua – ciągłym stwarzaniu. Bóg przenika, ogarnia wszystko. Każde istnienie ma w Nim źródło. Co tyczy sie rowniez Maryji. (http://www.kosciol.wiara.pl/wydruk.php? ... 1160411852) - co wedlug mnie rowniez swiadczy o tym ze i Maryja ciagle rozwija sie, nie jest tak ze jej Przymioty maleja ale sie rozwijaja i z tym rowniez zwiazen jest Jej Wszechposrednictwo.

i dosc okrojony cytat:

Cytuj:
Dla nas Bóg jest przede wszystkim miłością. która współtworzy i ogarnia całe stworzenie. Wobec człowieka Stwórca jest przede wszystkim Bogiem łagodnej perswazji, ukazującym ideały rozwoju. Człowiek nie musi z tej oferty skorzystać. Chociaż jest zaproszony do ciągle trwającego procesu stwarzania, może się Bogu przeciwstawić, realizować własne zamierzenia, a nawet unicestwić samego siebie i otaczające go środowisko. Bóg niejako rezygnuje ze swojej wszechmocy, jest nie tyle surowym sędzią, ile „współtowarzyszem cierpień i twórczych wysiłków” człowieka.


i tak na koniec zeby troche przystopowac te nasze dywagacje:

fragment a'Kempisa:

Cytuj:
Są tacy, co stają przede mną nieszczerze, bo przyciąga ich pewnego rodzaju ciekawość i zuchwalstwo, chcieliby przeniknąć moje tajemnice i zrozumieć wzniosłość Boga, nie dbając o
duszę ani o swoje zbawienie. To oni często popadają w wielkie pokusy i grzechy z powodu pychy i ciekawości, a także dlatego, że ja odwracam się od nich. Lękaj się sądu Boga, drzyj przed gniewem Wszechmocnego. Nie waż się roztrząsać dzieł Najwyższego, ale rozważaj winy, jakie popełniłeś, i ile dobrego zaniedbałeś. Niektórzy są bardzo pobożni, lubują się bowiem w pobożnych książkach, inni w pobożnych obrazach, inni - w znakach i symbolach na pokaz. Niektórzy mają mnie na ustach, ale nie w sercu. Ale są tacy, którzy w duchu oświeceni światłem i czyści w głębi serca zawsze tęsknią do tego, co wieczne, niechętnie słuchają o rzeczach doczesnych, z żalem ulegają koniecznościom natury i to oni słyszą, co mówi im w głębi Duch Prawdy. On uczy ich odsuwać sprawy ziemskie, a miłować niebieskie, nie dbać o świat, ale dniem i nocą pragnąć tylko i jedynie nieba.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr cze 10, 2009 11:11
Zobacz profil WWW
Post 
Bardzo dobry cytat. Upewnia mnie on że nie na mnożeniu zewnętrznych (i dość wątpliwych teologicznie) tytułów polega prawdziwa cześć maryjna.


Śr cze 10, 2009 11:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
Marek MRB napisał(a):
Bardzo dobry cytat. Upewnia mnie on że nie na mnożeniu zewnętrznych (i dość wątpliwych teologicznie) tytułów polega prawdziwa cześć maryjna.


tez tak uwazam;) co jednak nie znaczy ze Wszechposrednictwo Maryji nie zostanie ogloszone dogmatem:).

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Śr cze 10, 2009 22:07
Zobacz profil WWW
Post 
AHAWA napisał(a):
Marek MRB napisał(a):
Bardzo dobry cytat. Upewnia mnie on że nie na mnożeniu zewnętrznych (i dość wątpliwych teologicznie) tytułów polega prawdziwa cześć maryjna.


tez tak uwazam;) co jednak nie znaczy ze Wszechposrednictwo Maryji nie zostanie ogloszone dogmatem:).


No i wtedy sie bedziemy "martwic". Na razie tylko wymienialismy osobiste poglady.


Pt cze 12, 2009 11:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: V Dogmat Maryjny
Bezwiednie, założyłem analogiczny temat - viewtopic.php?f=48&t=24691

Od siebie dodam - uważam ten dogmat za niepotrzebny i zbędny. Co innego - Niepokalane Poczęcie Maryi, "ominięcie" jej przez grzech pierworodny - a co innego stawianie Jej na równi z Jezusem. Przesada. Może od razu Czwórcę Świętą ogłosić - poszerzając Trójcę Świętą :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 08, 2010 8:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: V Dogmat Maryjny
ToMu, a kto powiedział, że to jest stawianie jej na równi z Jezusem? Przeczytałeś wyjaśnienia tych, którzy postulują ustanowienie takiego dogmatu lub tych, którzy jakoś to wyjaśniają? Np. z tego tematu. Lub np. to:
http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf
(króciórtki rozdział 7.2)

_________________
Piotr Milewski


Cz kwi 08, 2010 10:16
Zobacz profil WWW
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: V Dogmat Maryjny
Temat stoi obok niezwykle ciekawego zagadnienia miejsca Maryi w Bogu i w historii świata.
Sądzę, że świadomość znaczenia Maryi rośnie w ostatnich 2 wiekach i będzie nadal rosła wraz ze świadomością współistnienia pierwiastka żeńskiego w Bogu i z akceptacją żeńskości jako czegoś naturalnego i dobrego a nie gorszego od tego co męskie.

Przedziwne są drogi ludzkie i drogi ludzkiego rozeznawania.
Osobiście zacząłem zdecydowanie doceniać znaczenie Maryi dopiero po uświadomieniu sobie kim była / jest Bogini Isis. Stało się to dość niedawno.
Wcześniej tak bardzo nie rozumiałem roli Maryi, że aż uznałem kiedyś dawno za stosowne się z tego wyspowiadać jako katolik żyjący w kraju nad Wisłą, znanym z "maryjności". Powiedziałem spowiednikowi wprost, że rozumiem znaczenie Jezusa, mam z Nim kontakt, wierzę, że jest Bogiem - a niczego takiego nie czuję wobec Maryi i nie czuję z Nią kontaktu. Spowiednik chwilę myślał i powiedział, że nie ma w tym nic złego. Większość ludzi boi się męskości, boi się mężczyzn, boi się ojca, dlatego przychodzą pożalić się raczej matce, żonie niż facetowi. Ja nie mam z tym kłopotu, nie potrzebuję pośrednika do Jezusa, do Boga.
Dzięki temu spowiednikowi miałem uzdrowione relacje z Maryją. Dziś mogę te relacje śmiało rozwinąć, bo nie mam żadnych przeszkód ku temu.

Skoro Jezus - Człowiek jest obrazem Odwiecznego Boga w Osobie Syna Bożego, to Maryja ma wszystkie atrybuty aby być obrazem Ducha Świętego. W tym zdaniu zawiera się nie tyle nowa Prawda Wiary, co szczególne światło rzucone na Maryję i porównanie Jej z tym, co wiemy o Duchu Świętym.

Nie jestem specjalistą od dogmatologii i Kościół urzeka mnie nie z powodu ogłaszanych dogmatów. Niech tam teologowie i politycy kościelni się martwią co ogłosić jako dogmat i czy to czynić. Na pytanie, czy Maryja jest Współodkupicielką ? odpowiedziałbym dziś: Tak.
Odpowiedziałbym tak, bo nie czuję piekielnego dystansu miedzy Bogiem i człowiekiem jak wcześniej. Kiedyś czułem, dziś nie. I rozumiem tych, którzy uważają V dogmat i inne dogmaty maryjne za przejaw bałwochwalstwa. Oni nie czują bliskości Boga i człowieka. Ponieważ istnieją i współtworzą Kościół trzeba ich szanować i z ich zdaniem się liczyć.

Jeszcze taka informacja, może nie wszyscy o tym wiedzą. Osobiste prywatne odczucia w sprawach religijnych odmienne od prawd katechizmowych i dogmatów nie są grzechem, jak się powszechnie mniema. Są bo są. Człowiek jest wolny i Kościół nie jest od zniewalania ludzi w kwestiach wiary. Publiczne głoszenie tych osobistych, prywatnych odczuć jako prawdziwe i jedynie prawdziwe staje się odstępstwem od wiary i grzechem, który może skutkować ekskomuniką.

Żaden katolik nie jest obowiązany wierzyć w ogłoszone przez Kościół dogmaty. Dobrze jest, jeśli wierzy, jednak jeśli nie wierzy, Kościół nie ma tu nic do dodania, poza doskonaleniem swojej nauczycielskiej funkcji. Jeśli katolik, mimo braku wiary w jakiś konkretny dogmat lub zestaw dogmatów bo i tak bywa - chce pozostawać katolikiem i nie przeczy temu swoimi wypowiedziami, zachowaniem to Kościół go nie odrzuca. Kościół jest katolicki, czyli powszechny i przyjmuje wszystkich, którzy chcą w nim być.

To co napisałem, to oczywiście moje osobiste, prywatne odczucia. Nie jestem przecież teologiem ani księdzem. Jestem katolikiem w drodze do Nieba.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Cz kwi 08, 2010 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post Re: V Dogmat Maryjny
posty nie na temat będę usuwała

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Wt kwi 13, 2010 15:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 08, 2010 13:55
Posty: 60
Post Re: V Dogmat Maryjny
Dogmaty w Kościele Katolickim kwiatuszku są obowiazujące dla każdego katolika i nie ma od tego żadnego odstępstwa(nie podlegają dyskusji)Dziwie sie osobie która twierdzi że chodzi do spowiedzi apodstawowych rzeczy nie zna.Proszę popytaj księdza.Pozdrawiam


Śr cze 09, 2010 15:42
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: V Dogmat Maryjny
az1945,
rozmawiamy o V dogmacie maryjnym, który jeszcze nie został ogłoszony i wierni, podobnie jak duchowieństwo są podzieleni w sprawach tak prawdziwości treści dogmatu, jak sensowności ogłaszania go, nawet, jeśli jest prawdziwy.

Czy masz aż tak mało wyobraźni, by uważać, że jeśli Papież zdecyduje o ogłoszeniu dogmatu, to tym samym uruchomi się niemal automatycznie plebiscyt w Kościele, kto jest za, a kto przeciw. Wszyscy, którzy będą przeciw - po prostu wylecą z Kościoła, napiętnowani ekskomuniką na zawsze?

Przypomnę co napisałem w sprawie i nadal to podtrzymuję.

Cytuj:
Osobiste prywatne odczucia w sprawach religijnych odmienne od prawd katechizmowych i dogmatów nie są grzechem, jak się powszechnie mniema. Są bo są. Człowiek jest wolny i Kościół nie jest od zniewalania ludzi w kwestiach wiary. Publiczne głoszenie tych osobistych, prywatnych odczuć jako prawdziwe i jedynie prawdziwe staje się odstępstwem od wiary i grzechem, który może skutkować ekskomuniką.

Żaden katolik nie jest obowiązany wierzyć w ogłoszone przez Kościół dogmaty. Dobrze jest, jeśli wierzy, jednak jeśli nie wierzy, Kościół nie ma tu nic do dodania, poza doskonaleniem swojej nauczycielskiej funkcji. Jeśli katolik, mimo braku wiary w jakiś konkretny dogmat lub zestaw dogmatów bo i tak bywa - chce pozostawać katolikiem i nie przeczy temu swoimi wypowiedziami, zachowaniem to Kościół go nie odrzuca.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


Cz cze 10, 2010 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 0:12
Posty: 4
Post Re: V Dogmat Maryjny
Ciekawe czy na tym Szatan zaprzestanie swoich zwodzeń i w końcu ludzie przejrzą czym jest dzisiejsze uprawianie tradycji faryzeuszy? A może to dopiero początek boleści?


Pt lip 09, 2010 17:56
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
sinner777 napisał(a):
Ciekawe czy na tym Szatan zaprzestanie swoich zwodzeń i w końcu ludzie przejrzą czym jest dzisiejsze uprawianie tradycji faryzeuszy? A może to dopiero początek boleści?
Jak ja "uwielbiam" takie "merytoryczne" argumenty.


Śr lip 14, 2010 22:46

Dołączył(a): N cze 13, 2010 9:38
Posty: 129
Post Re: V Dogmat Maryjny
Pisma Marii Valtorty, że tak powiem - potwierdzają V Dogmat Maryjny, chociażby w jej książce " Testament Jezusa" czy jakoś tak.


N sie 29, 2010 21:10
Zobacz profil
Post Re: V Dogmat Maryjny
Pisma Marii Valtorty - nawet gdyby miały jakąś wartość - nic do nauczania dogmatycznego wnieść nie mogą.
A V dogmatu NIE MA.


Pn sie 30, 2010 8:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: V Dogmat Maryjny
ostatnio znów się spotkałam z tym tematem..czy rzeczywiście papież Benedykt go nie ogłosi?..nie byłabym tego taka pewna..jest grupa księży która uważa to za słuszne posunięcie.


Pn sie 30, 2010 12:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 284 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL