Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 15:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 św. Raisa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So mar 07, 2009 15:50
Posty: 2
Post św. Raisa
Witam, poszukuję informacji o św. Raisie [Iraida]
w sieci jest ich bardzo mało, a chciałabym bliżej poznać jej postać.


Pozdrawiam


So mar 07, 2009 16:59
Zobacz profil
Post 
Na stronie portalu prawosławnego jest kilka informacji: http://www.cerkiew.pl/index.php?id=swieci&tx_orthcal[sw_id]=713&cHash=86b71db7bb


So mar 07, 2009 17:30

Dołączył(a): So mar 07, 2009 15:50
Posty: 2
Post 
dziękuję bardzo,

mam jeszcze pytanie. Św. Raisa może być patronką do bierzmowania?


So mar 07, 2009 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Jeżeli ma być patronką tylko od wymyślnego w naszej kulturze imienia to nie może być

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N mar 08, 2009 12:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 09, 2009 15:38
Posty: 2
Post 
Tzn, mogę prosić o jakieś dokładniejsze wyjaśnienie (przepraszam, jeśli w jakikolwiek sposób się ośmieszam, albo zadaję głupie pytanie :oops: )
Cytuj:
Jeżeli ma być patronką tylko od wymyślnego w naszej kulturze imienia to nie może być

W jakich przypadkach może być patronką...?


Pn mar 09, 2009 16:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Może być w takich przypadkach jeżeli coś o danym świętym wiesz. Dana postać Cię jakoś zafascynowała, może się z nią utożsamiasz, może widzisz cechy wspólne, coś Cię z nią łączy.

Natomiast jeżeli wybiera się na patrona, świętego tylko dlatego, że ma "fajne" (czyt. inne) imię to jest pomyłka. I w tym wypadku "nie może być"

Niemniej post jest prywatną opinią ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn mar 09, 2009 17:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 09, 2009 15:38
Posty: 2
Post 
Dziękuje bardzo serdecznie za odpowiedź :-)


Pn mar 09, 2009 17:06
Zobacz profil
Post 
Ja wybrałam patronkę bo miała fajne imię (byłam młoda i głupia)...
A teraz wydaje mi się, że ten wybór nie był takim znowu przypadkiem- może Bóg działa w ten sposób- w końcu są powody dla których jakieś imię nam się podoba...
:D

Trochę zrozumienia dla młodych zielona mrówko... :)
Też byłaś kiedyś mróweczką...


Pn mar 09, 2009 22:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
eee tam odrazu nie może być, ja zielonego pojęcia nie miałem o swoim patronie na bierzmowaniu, zresztą ogólnie całą swoją wiarę traktowałem jak pare znoszonych butów, totalna olewka a i tak owoce z bierzmowania przyszły, także mówienie imie nie może być bo... to głupota, bo skąd można wiedzieć jakie Bóg dobro wyprowadzi z takiej nieświadomości

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Wt mar 10, 2009 22:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 17, 2006 13:23
Posty: 454
Post 
my na przed Bierzmowaniem musielismy ksiedzu opowiedziec o swoim patronie: krotka biografia i dlaczego on. tak w sumie powinno być :)


Wt mar 10, 2009 22:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
To, że Pan Bóg ze zła umie wyprowadzić dobro to prawda oczywista... tak samo jak to, że na czerwonym świetle nie wolno przechodzić przez jezdnie. To, że niektórzy łamią tą zasadę nie znaczy, że ma to się stać normą, a argument, że przecież nic się nie stało jest błędny bo druga osoba tak samo zachowując się może stracić życie.

Patron od bierzmowania wybrany dla imienia oczywiście nikogo nie zabije ;) niemniej powinien być wybrany roztropnie, a kandydat do bierzmowania powinien i w tej małej kwestii wykazać się dojrzałością. I mówcie co chcecie ale młodym (również mówię to do siebie bo za starą się nie uważam, choć mrówczątkiem już nie jestem ;) ) należy stawiać wymagania, a nie obniżać poprzeczkę.

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr mar 11, 2009 9:03
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
To, że Pan Bóg ze zła umie wyprowadzić dobro to prawda oczywista... tak samo jak to, że na czerwonym świetle nie wolno przechodzić przez jezdnie. To, że niektórzy łamią tą zasadę nie znaczy, że ma to się stać normą, a argument, że przecież nic się nie stało jest błędny bo druga osoba tak samo zachowując się może stracić życie.


Racja...ale też zastanawiam się na ile zbesztanie kogoś via internet spowoduje, że stanie się on nagle dojrzały... ;-)
To raczej łaska, że ktoś świadomie podchodzi do wyboru patrona...


Śr mar 11, 2009 17:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Teresse nie traktujmy młodzieży jako niepełnosprawnej intelektualnie... Nie wiem dlaczego wybór patrona a nie imienia nie jest faktem powszechnie znanym wśród kandydatów do tego sakramentu ale jeżeli nie usłyszeli tego od katechety to usłyszą to w internecie.

Przez to, że ktoś siedzi w internecie nie stanie się nagle dojrzalszy, ale stanie przed koniecznością dokonania wyboru poprzez który może wykazać się tą dojrzałością lub też jej zaprzeczyć. Ot i tyle.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr mar 11, 2009 21:20
Zobacz profil
Post 
Masz rację..

Może podświadomie chcę, by inni zachowali się jak ja i przez to zmniejszyć ciężar swojej winy... :-X


Cz mar 12, 2009 13:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL