Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 modlitwa wstawiennicza do Marii 
Autor Wiadomość
Post 
Cytuj:
Jest zakątek na tej ziemi,
Gdzie powracać każdy chce,
Gdzie króluje Jej Oblicze,
Na Nim cięte rysy dwie.
Wzrok ma smutny, zatroskany,
Jakby chciała prosić cię,
Byś w matczyną Jej opiekę oddał się.

Ref.
Madonno, Czarna Madonno,
Jak dobrze Twym dzieckiem być!
O, pozwól, Czarna Madonno,
W ramiona Twoje się skryć!

W Jej ramionach znajdziesz spokój
I uchronisz się od zła,
Bo dla wszystkich swoich dzieci
Ona serce czułe ma.
I opieką cię otoczy,
Gdy Jej serce oddasz swe,
Gdy powtórzysz Jej z radością słowa te:

Dziś, gdy wokół nas niepokój,
Gdzie się człowiek schronić ma,
Gdzie ma pójść, jak nie do Matki,
Która ukojenie da?
Więc błagamy, o Madonno,
Skieruj wzrok na dzieci swe
I wysłuchaj, jak śpiewamy prosząc Cię:


Cytuj:
1. Królowej Anielskiej śpiewajmy,
Różami uwieńczmy Jej skroń;
Jej serca w ofierze składajmy,
Ze łzami wołajmy doń:
O Maryjo, bądź nam pozdrowiona,
bądź Ty zawsze Matką nam,

2. Przez Ciebie, o Matko miłości,
Łask wszelkich udziela nam Bóg,
A my Ci hołd dajem wdzięczności,
Upadłszy do Twoich nóg;
O lilijo, jakżeś Ty wspaniała,
wszelkich cnót rozlewasz woń.

3. O Tronie Ty Boga wiecznego,
O słońce nadziei i łask,
O Różdżko przedziwna Jessego,
Jak wielki cnót Twych jest blask!
O Maryjo, bądź nam pozdrowiona,
Bądź Ty zawsze Matką nam!


Jest tu co prawda mowa o tym, że to Bóg udziela łask ( co nie zmienia faktu, że prośby o wstawiennicwo nie ma tu ŻADNEJ), ale właśnie tu wiadać, że kult maryjny nie musi prowadzic do Boga. Tutaj np. upadamy do nóg właśnie Marii a nie przed Bogiem, chociaż to niby od Niego te łaski.


Cytuj:
1. Maryjo Matko, gdy pozdrawiam Ciebie,
To taka słodycz tryska z duszy mojej,
Żem nigdy niesyt, Matko moja w niebie,
Wciążbym powtarzał "Zdrowaś" ku czci Twojej.
2. Gdy wróg mnie będzie z dobrej zwodził drogi,
A Ty mnie, Matko, weźmiesz na Swe łono,
To znikną wtedy wszystkie duszy trwogi,
Boś jest mą tarczą, wsparciem i obroną.
3. Gdy śmierć się zbliży, Matko, w tej godzinie
Mnie nie wypuszczaj z możnej Twej opieki;
Gdy Pan mnie wezwie, a to życie minie,
Weź mnie do Siebie, do nieba na wieki.
4. Stopą Swą starłszy duszy mojej wroga,
Wprowadź ją w chwały i szczęścia podwoje,
Oddaj szczęśliwą w ręce Stwórcy Boga,
Pomnij, ach, pomnij, żem ja dziecię Twoje!


Tu z kolei mamy zafaszowanie Biblii, gdyż ostatnia zwrotka mówi o tym, że to Maria ( a nie jak w Słowie, Dziecię Niewiasty) ściera stopą węża. ( pobozność ludowa, autor: Leon XIII)

Cytuj:
1. Matko najświętsza, do Serca Twego, * Mieczem boleści wskroś przeszytego,
Wołamy wszyscy, z jękiem, ze łzami: * Ucieczko grzesznych
, módl się za nami!

2. Gdzie my, o Matko, ach, gdzie pójdziemy, * I gdzie ratunku szukać będziemy?
Twojego ludu nie gardź prośbami, * Ucieczko grzesznych, módl się za nami!

3. Imię Twe, Matko, litością słynie, * Tyś nam pociechą w każdej godzinie,
Gdyśmy ściśnieni bólu cierniami, * Ucieczko grzesznych, módl się za nami!


Cytuj:
1. O Maryjo, przyjm w ofierze,
Co Ci dzieci znoszą szczerze:
Serca swoje, myśli swoje
I łez żalu czyste zdroje.
Wszystkie smutki i tęsknoty,
Nie z przymusu, lecz z ochoty,
Wszystkie smutki i tęsknoty,
Nie z przymusu, lecz z ochoty
2. Chociaż Panią nazywamy,
Lecz jak Matkę Cię kochamy;
Jako Pani cześć oddając,
Jako Matkę Cię wzywając.
Pani świata, rządź sługami!
Matko, zlituj się nad nami!
Pani świata, rządź sługami!
Matko, zlituj się nad nami!
3. Bo my nędzni, biedni ludzie,
Zastarzali w grzechów brudzie;
Podaj rękę, powstaniemy,
Proś za nami, ożyjemy;
A doznawszy Twej opieki,
Będziem z Tobą żyć na wieki.
A doznawszy Twej opieki,
Będziem z Tobą żyć na wieki.
4. Szumią lasy, szemrzą zdroje,
Jakby wielbiąc Imię Twoje;
Bo to Imię ukochane
Goi każdą serca ranę;
Bo to Imię w całym świecie
Wielbi starzec, kocha dziecię.
Bo to Imię w całym świecie
Wielbi starzec, kocha dziecię.


Wt mar 17, 2009 14:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Dla zainteresowanych, jak Kościół Katolicki patrzy na osobę Maryi, polecam:

Dlaczego czcimy Matkę Bożą?

Najświętsza Maryja Panna w "Godzinkach"

Dialog o Matce Pana w kontekście różańca

:)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Wt mar 17, 2009 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 31, 2008 16:01
Posty: 96
Post 
Być może się powtórzę, albo nie do końca na temat napiszę... ;) może warto zaglądnąć również tutaj:

KKK

Maryja darem Boga dla ludzkości (zagadnienia)

Maryja darem Boga dla ludzkości (pytania)

A tu całość - trzeba na stronie poszukać tematów: Maryja, Matka Boża-Matka Boga, Matka Kościoła-Maryja, Matka wszystkich ludzi - Maryja i Matka Najświętsza

Pozdrawiam!!!

Choć powątpiewam, że Annariel tak naprawdę poszukuje odpowiedzi i chce dociekać prawdy...

_________________
"Wszystko jest łaską" św. Tereska


Wt mar 17, 2009 15:10
Zobacz profil
Post 
Słusznie powątpiewasz. Nie szukam u ludzi odpowiedzi, bo odpowiedź jest u Boga. Nie mam też pytań dotyczących kultu maryjnego w KK, bo za długo byłam w tym kościele żeby nie znać wszystkich wyjaśnień i wykrętów na pamięć. Ale myślę, że mogę niektórym pomóc, tak jak kiedyś pomagano mi.

A teraz do rzeczy. Nie bardzo rozumiem, dlaczego elka powołuje się na art. z którymi się nie zgadza, no ale ( z "Godzinek"):

Cytuj:
Jak z powyższego wynika "Godzinki do Matki Bożej" są na wskroś biblijne i ukazują nam wypełnienie się Słowa Bożego na Maryi, która obok Jezusa jest najważniejszą postacią ze wszystkich ludzi. Dlatego słuszną jest rzeczą oddawanie Jej należnej czci (kultu), będącej realizacją słów: "Oto odtąd błogosławić mnie będą wszystkie narody, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny" (Łk 1:48). Jezus też Ją kochał i czcił, a kto chce iść za Nim, musi Ją czcić


1. Obok to znaczy co? Są sobie równi, czy Jezus jest jednak ważniejszy? No bo jak ważniejszy, to nie "obok" tylko za.
2. We właściwym tłumaczeniu "nazwą błogosławioną/szczęśliwą"
3. Jezus czcił Marię? Skąd to wiadomo...?

Cytuj:
Nabożeństwa na Jej cześć stanowią istotny element życia chrześcijańskiego i nie ma prawdziwego chrześcijaństwa bez kultu Maryjnego.


1. A więc..jednak nie ma! Biedny św. Paweł.

"Dialog w kontekście różańca" jest już lepszy. Trudno mi jednak nie zastanawiać się w kontekście tej modlitwy nad jedną zasadniczą, a poruszaną juz przeze mnie sprawą. Dlaczego, kiedy prosimy o modlitwę żyjących robimy to zwykle jednorazowo, krótkim zdaniem "Proszę, módl się za mnie", a gdy prosicie o to Marię potraficie to powtórzyć aż 150 razy..? Aż tak niedowierzacie w jej poodbno "nieustającą pomoc"?

Cytuj:
Tak rozumiana królewskość Maryi nie zrównuje jej z Jezusem, lecz jest obrazem udziału każdego chrześcijanina w królewskiej godności Chrystusa, o czym przypomniał II Sobór Watykański w Lumen gentium (nr 36). Jan Paweł II w Rosarium Virginis Mariae pisze, że Maryja jako Królowa jest antycypacją i szczytem eschatologicznej rzeczywistości Kościoła (23). Ta rzeczywistość oznaczać będzie przebóstwienie każdego zbawionego. Ukoronowanie Maryi można by więc interpretować jako antycypację przebóstwienia każdego zbawionego.

Czyli inni święci też są królami i królowymi?

I wszytsko byłoby pięknie, gdyby autor nie pisał "protestanci" wkładając do jednego wora wszystkich, którzy akurat w poruszanych tu kwestiach bardzo się różnią.

Poza tym konkluzja jest słuszna. Jeżeli chodzi o treść różaniec nie jest najstraszniejszym wyrazem pobożności maryjnej. Niewątpliwie jest prośbą wstawienniczą. Krytyka jednak nie dotyczy tu boskiego kultu ale przesady. Jeżeli czyjąś "dzienną" modlitwą jest tylko różaniec, to znaczy, że człowiek ten Boga nie zna i Go nie potrzebuje, skoro w ogóle Go nie wzywa.


Wt mar 17, 2009 23:51

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Annariel napisał(a):
Nie szukam u ludzi odpowiedzi, bo odpowiedź jest u Boga. Nie mam też pytań dotyczących kultu maryjnego w KK, bo za długo byłam w tym kościele żeby nie znać wszystkich wyjaśnień i wykrętów na pamięć.


Zatem Twoja obecność na naszym forum dyskusyjnym nie ma sensu, skoro nie szukasz odpowiedzi, a jedynie chcesz nam ogłosić, jakimi jesteśmy "heretykami"....


Śr mar 18, 2009 0:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
znalazłam bardzie ciekawe wyjaśnienia na temat:

Dlaczego Maryja, a nie Pan Jezus, ma zdeptać głowę szatana?

:)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Cz mar 26, 2009 14:06
Zobacz profil
Post 
elka napisał(a):
znalazłam bardzie ciekawe wyjaśnienia na temat:

Dlaczego Maryja, a nie Pan Jezus, ma zdeptać głowę szatana?

:)


W zalinkowanym artykule jest bardzo ciekawe wnioskowanie:

"Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę. (Rdz 1, 15) Te słowa z tzw. Protoewangelii odnoszą się do Maryi. Ona ma zmiażdzić głowę szatana"

Wnioskowanie o tyle niewiarygodne, że to "ONO" zmiażdży głowę szatanowi nie "ona" więc jak to może się odnosić do Marii.
Nawiasem pisząc to w Biblii Tysiąclecia przypisy przyznają się do fałszerstwa we wcześniejszych wydaniach Biblii, tu cytat z przypisów:
"Wlg utrwaliła to maryjne tłumaczenie wprowadzając zmianę rodzaju: ipsa conteret - "Ona zmiażdży""

Niestety mam bardzo duzy problem z takimi właśnie daleko idącymi i istotnymi wnioskami na podstawie zmiany jednej litery dla z góry poczynionych założeń.

Nikomu nic nie zarzucam i nikogo nie oceniam. Jezus jest miłością a ja Jego naśladowcą.


Pt mar 27, 2009 12:51
Post 
@elka - "ona" "ono" cisza, czyżby nie było logicznej odpowiedzi?


Cz kwi 02, 2009 8:13

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Annariel napisał(a):
1. Do wszystkich nieuświadomionych katolików. W pogrubione informacje macie wierzyć z powodu autorytetu KK. Nie maja one źródła ani potwierdzenia biblijnego.
Do wszystkich protestantów, którzy opierają się na nielogicznej zasadzie "tylko Pismo":

BIBLIA nie ma potwierdzenia BIBLIJNEGO. Składa się z wielu ksiąg, i to autorytet Kościoła mówi, które są natchnione i pochodzą od Boga, a które nie... NIGDZIE w Biblii nie jest objawiony "spis treści".

_________________
Dominik Jan Domin


Cz kwi 02, 2009 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Annariel napisał(a):
Na razie udowodniłam, że wielbienie dominuje w modlitwach i nabożeństwach maryjnych.
Nie szafuj słowem "udowodniłam", bo zwyczajnie kłamiesz. Podałaś tylko przykłady. Do DOWODU, że DOMINUJE, daleka droga. Bądź łaskawa używać słów zgodnie z ich znaczeniem.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz kwi 02, 2009 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
PS. Do dowodu łaskawie proszę nie zliczać ilości literek w modlitwie i pieśniach, tylko znaczenie. A o znaczenie proszę nie pytać protestantów jawnie nienawidzących katolicyzmu, tylko... katolików korzystających z danej modlitwy.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz kwi 02, 2009 12:47
Zobacz profil
Post 
djdomin napisał(a):
PS. Do dowodu łaskawie proszę nie zliczać ilości literek w modlitwie i pieśniach, tylko znaczenie. A o znaczenie proszę nie pytać protestantów jawnie nienawidzących katolicyzmu, tylko... katolików korzystających z danej modlitwy.


Nie jestem katolikiem ,nie zgadzam się z wieloma prawdami KK, ale nikogo nie nienawidzę.
Musisz przyjąć to, że są tacy ludzie, którzy chcą coś rozumieć i poznać pozostając jednocześnie przy swoich poglądach. To się nazywa asertywność a nie nienawiść.


Cz kwi 02, 2009 13:54

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Drogi I., pisałem o ludziach jawnie nienawidzących - a niestety, spotykam takowych. Nie twierdziłem i nie zamierzam twierdzić, że każdy nie-katolik nienawidzi katolików, co zdajesz mi się brzydko sugerować. Wręcz przeciwnie nawet - jeden z lepszych przyjaciół z dzieciństwa jest pastorem, a od "zawsze" żyłem w przyjaźni z dwoma prawosławnymi.

_________________
Dominik Jan Domin


Cz kwi 02, 2009 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
izraelita napisał(a):
@elka - "ona" "ono" cisza, czyżby nie było logicznej odpowiedzi?


czyżbyś jej nie widział?

potomstwo - ono - rodzaj nijaki
może odnosić się do Maryi, bo Maryja jest potomstwem [dalekim] Ewy - nie widzę więc tu żadnej sprzeczności


i faktycznie - masz brzydki zwyczaj przypisywania komuś brzydkich intencji - to z pewnością nie sprzyja rozmowie

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Cz kwi 02, 2009 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
djdomin napisał(a):
A o znaczenie proszę nie pytać protestantów jawnie nienawidzących katolicyzmu, tylko... katolików korzystających z danej modlitwy.
Skoro jest to trudne do zrozumienia:

- O znaczenie Tory w życiu żyda mam pytać żyda czy katolika?

Dla mnie odpowiedź jest jasna... Więc czemu pytać niechętnie (to bardzo łagodne określenie) nastawionych protestantów o znaczenie dla katolika katolickiej modlitwy?

_________________
Dominik Jan Domin


Cz kwi 02, 2009 15:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL