Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 1:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Caravaca 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 24, 2009 14:52
Posty: 4
Post Caravaca
Witam. Kilka dni temu zakupiłem krzyżyk na szyję- krzyż z caravaca de la Cruz. M on specyficzny kształt. Gdy poszedłem do kościoła by go poświęcić ksiądz powiedział, że on takiego krzyża wcześniej nie widział i że nie powinienem go nosić, bo to może być jakaś naciągana historia, że ktoś próbuje mnie nabrać i sprzedał mi coś co nie jest uznane przez kościół, że może to jakaś sekta etc.etc Sprawdziłem w necie i Istnieje bazylika w Caravaca i istotnie krzyż jaki posiadam jest taki jaki być powinien..

Co mam sobie teraz pomyśleć? Może ktoś mi pomoże bo nie wiem co mam o tym myśleć.. pozdrawiam


Wt mar 24, 2009 16:03
Zobacz profil
Post 
No nie wiem...

Może lepiej nosić zwykły krzyż ?

Bo chyba nie chodzi o wygląd tylko o znaczenie?

Może faktycznie gdzieś się takie krzyże nosi, ale po co kombinować na siłę ?


Wt mar 24, 2009 16:06

Dołączył(a): Wt mar 24, 2009 14:52
Posty: 4
Post 
Mieszkałem przez rok w Hiszpanii i widziałem takie krzyże. A z drugiej strony podoba mi sie taki kształt krzyża. A z trzeciej strony chciałbym sie dowiedzieć jak to możliwe, że symbole uznane przez kościół jako symbol kultu są ot tak odrzuciane..


Wt mar 24, 2009 16:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
:o

Jedyne wytlumaczenie to to ze ksiadz mial braki w wyksztalceniu albo nie pamietal ze taka forma krzyza istnieje. Swoja droga i w Polsce sa spotykane takie formy. Stawiane byly na ochrone przed "morowym powietrzem". Czy pochodzenie tej formy krzyza jest przedchrzescijanskie to juz inna sprawa - praktycznie kazda jego forma ma takowe pochodzenie/istnieje w kultach niechrzescijanskich.

Jesli ksiadz chce byc tutaj purysta i swiecic tylko te formy na ktorych ukrzyzowano Chrystusa to najprawdopodobniej powinien swiecic tylko te w formie litery T, ktore to stosowali Rzymianie w tym celu.


Wt mar 24, 2009 16:33
Zobacz profil
Post 
Czy naprawdę ksiądz musi znać wszystkie rodzaje krzyżów?

Jeśli krzyż ma być dodatkiem biżuteryjnym, gadżetem- to po co go święcić ?


Wt mar 24, 2009 17:30
Post 
Teresse napisał(a):
Czy naprawdę ksiądz musi znać wszystkie rodzaje krzyżów?

Nie musi, ale mógłby, tym bardziej, że krzyż Caravaca jest dość popularny.
kreinstenhoid - zaproponuj księdzu aby zerknął na ta stronę
http://krzyzpoludnia.republika.pl/krzyze.htm


Wt mar 24, 2009 19:13

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Chcialem napisac to samo.


Wt mar 24, 2009 19:18
Zobacz profil
Post 
I znowu nasuwa mi sie malo konstruktywna, ale dosyc przygnebiajaca mysl, ze wielu ksiezy (z niewiedzy) ludzi na wszelki wypadek odtrasza, bo "moze jakas sekta". No tak, chrzescijanie na poczatku tez byli sekta....


Wt mar 24, 2009 19:28

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Bo szatan w tym moze siedziec. AHAWA juz to nieraz z nami walkowal ;)


Wt mar 24, 2009 19:36
Zobacz profil
Post 
Alus napisał(a):
Teresse napisał(a):
Czy naprawdę ksiądz musi znać wszystkie rodzaje krzyżów?

Nie musi, ale mógłby, tym bardziej, że krzyż Caravaca jest dość popularny.
kreinstenhoid - zaproponuj księdzu aby zerknął na ta stronę
http://krzyzpoludnia.republika.pl/krzyze.htm


No cóż- na stronce jest takze grecki "crux grammata"



stronka www napisał(a):
Swastyka (crux gammata, gammadion) [10,11,12]j, krzyż grecki z ramionami załamanymi w połowie długości. Godło hitlerowców.Dla chrześcijan był to znak chroniący przed szatanem.


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czy krzyże greckie można poświęcić ?

:p :razz: :p


Wt mar 24, 2009 19:44
Post 
Należy zaproponowac owemu kapłanowi pielgrzymkę do Sanktuarium relikwii Krzyża Świętego :)
http://www.swietykrzyz.pl/


Wt mar 24, 2009 19:47

Dołączył(a): Wt mar 24, 2009 14:52
Posty: 4
Post 
Byłem u innego księdza- ten tym razem wykazał się wyrozumiałością i poświęcił. Powiedziałem mu o jego "koledze po fachu"a on skwitował to tak: jest Pan Jezus, są aniołowie więć czemu nie chciał poświęciać..?

A co do tego, że krzyż jest dodatkie mbiżuteryjnym to możliwe ale nie u mnie i chciałem go poświęcić, a że wynikł z tego problem to przynajmniej możemy podyskutować.
Pozdrawiam i dzięki za linki- nie omieszkam odwiedzić niedouczonego księdza i mu je przedstawić.


Wt mar 24, 2009 22:14
Zobacz profil
Post 
Ja tak uważam, może patrzę przez soczewki swoich wad, że noszenie krzyża-dziwadła, który mało kto kojarzy z chrześcijaństwem, pełni raczej walor estetyczny...

Krzyż nosimy też dla innych- jest to otwarte przyznanie się do Chrystusa w szkole, pracy, na ulicy...

Jeśli mało kto kojarzy ten krzyż z Krzyżem św.- to jaki ma cel jego noszenie?

To takie moje wątpliwości...
:)


Wt mar 24, 2009 23:34
Post 
Teresse napisał(a):
Ja tak uważam, może patrzę przez soczewki swoich wad, że noszenie krzyża-dziwadła, który mało kto kojarzy z chrześcijaństwem, pełni raczej walor estetyczny...

Teresse - zerknęłaś do linku o Sankuarium na Świętym Krzyżu?...relikwie drzewa krzyża świętego umieszczone są w takim, jak nazywasz krzyżu-dziwadle.


Śr mar 25, 2009 9:45
Post 
Cytuj:
Teresse - zerknęłaś do linku o Sankuarium na Świętym Krzyżu?...relikwie drzewa krzyża świętego umieszczone są w takim, jak nazywasz krzyżu-dziwadle.


Ale czy wszędzie tak to wygląda- nie oni jedni mają te relikwie...


Śr mar 25, 2009 13:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL