Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Święty pozbawiony tytułu "Święty" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 26, 2009 17:08
Posty: 3
Post Święty pozbawiony tytułu "Święty"
Witam!
Zapytano mnie czy istniał jakiś Święty ktoremu z pewnych powodow cofnieto tytul Świętego. Jestem uczniem liceum, szukalem w bibliotece, w google, pytalem innych katechetow - nic. Jedyne co wiem o tym "Świętym" to to że żył prawdopodobnie w sredniowieczu. Czy ktos moglby mi odpowiedziec na to pytanie?
Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam!


Cz mar 26, 2009 18:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Nie. Nie ma takiej możliwości, bo tytuł świętego jest ogłaszany nieomylną decyzją papieża. Zatem jest pewne, że ktoś tym świętym jest. Nie ma charyzmatu nieomylności ogłaszanie błogosławionym, zaś święty jest nieomylną decyzją ogłaszany.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz mar 26, 2009 18:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 26, 2009 17:08
Posty: 3
Post 
Hmm... podobno po paru wiekach wyszly na jaw jakies fakty z zycia tej osoby. Jestem pewien ze tak owa osoba istniala. Poza tym, w przeszlosci ludzie byli rozni, nie jeden Papiez mial wiele na sumieniu.


Cz mar 26, 2009 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Jeśli mogę spytać... Czego Twoje serce szuka? Wiary? Boga? Czy sensacji? Plotek?

_________________
Piotr Milewski


Cz mar 26, 2009 23:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Święty pozbawiony tytułu "Święty"
Vellz napisał(a):
Witam!
Zapytano mnie czy istniał jakiś Święty ktoremu z pewnych powodow cofnieto tytul Świętego. Jestem uczniem liceum, szukalem w bibliotece, w google, pytalem innych katechetow - nic. Jedyne co wiem o tym "Świętym" to to że żył prawdopodobnie w sredniowieczu. Czy ktos moglby mi odpowiedziec na to pytanie?
Z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam!

Tak.
Wielu świętych zostało skreślonych z Martyrologium Romanum.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pt mar 27, 2009 15:50
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Pamiętam, że kiedyś na historii w gimnazjum nauczycielka miała zastrzeżenia do świętości świętego chyba chodziło o Stanisława - patrona Polski (a może chodziło jej o Wojciecha) czy biskupa (?)
jeśli dobrze pamiętam, to On chyba miał sprzeczkę z Królem i został ścięty,

najwyraźniej nie mogła zrozumieć, jak Kościół mógł kogoś takiego wynieść na Ołtarze :D

chciała, żebyśmu zapytali się księdza, czy można unieważnić kanonizację ;D

i opowiadała nam jakieś herezje, że w Kościele naprawdę jest 3ch Papieży - biały, czarny i żółty a najważniejszy jest biały dlatego najbardziej znany
hehe, czasami to aż dziw bierze jak nauczyciel może opowiadać takie bzdury :D


Pt mar 27, 2009 16:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 16:44
Posty: 32
Post 
jumik napisał(a):
Jeśli mogę spytać... Czego Twoje serce szuka? Wiary? Boga? Czy sensacji? Plotek?

Nie. Człowiek szuka wiedzy. Zresztą pisze, że go o to zapytano. A jeśli chodzi o złych papieży to była to prawda, nie żadne plotki. Na przykład Aleksander VI miał kilkoro nieślubnych dzieci. I to jest fakt. Czy na forum katolickim pyta się tylko o wiarę lub o Boga. Wróć na ziemię.
Przypomina mi się tu wątek Piotra Skargi, który prawdopodobnie zostałby świętym, gdyby nie został pochowany żywcem (w stanie śmierci klinicznej) wskazałyby na to ślady odrapań na wewnętrznej stronie wieka trumny, co uniemożliwiałoby wyniesienie go na ołtarze. Idąc za taką wersją wydarzeń, według opinii części teologów, ów zmarły mógłby w myślach przekląć Boga. Ale to nie jest pewna informacja.

_________________
Wierząc nie tracisz nic, za to nie wierząc możesz stracić wszystko.


Pt mar 27, 2009 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
szymcyl napisał(a):
Przypomina mi się tu wątek Piotra Skargi, który prawdopodobnie zostałby świętym, gdyby nie został pochowany żywcem (w stanie śmierci klinicznej) wskazałyby na to ślady odrapań na wewnętrznej stronie wieka trumny, co uniemożliwiałoby wyniesienie go na ołtarze. Idąc za taką wersją wydarzeń, według opinii części teologów, ów zmarły mógłby w myślach przekląć Boga. Ale to nie jest pewna informacja.


I kolejne plotki - powtarzanie niesprawdzonych informacji. Widać jednak sensacja i plotki pociągają ludzi. Szkoda.

_________________
Piotr Milewski


Pt mar 27, 2009 20:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 16:44
Posty: 32
Post 
jumik napisał(a):
I kolejne plotki - powtarzanie niesprawdzonych informacji. Widać jednak sensacja i plotki pociągają ludzi. Szkoda.

Co ty nazywasz plotką?
Cytuj:
Plotka - negatywne, złośliwe, płytkie obmawianie nieobecnych osób
Czy ja oceniałem jakąś osobę? To po pierwsze. A po drugie my mówimy o kwestiach historycznych i tu słowo plotka pasuje jak pięść do nosa. To raczej brak pewnych źródeł, a przy tym braku nie można wykluczyć tego, co jest przyjmowane do wiadomości na większą skalę.

_________________
Wierząc nie tracisz nic, za to nie wierząc możesz stracić wszystko.


Pt mar 27, 2009 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
szymcyl napisał(a):
jumik napisał(a):
I kolejne plotki - powtarzanie niesprawdzonych informacji. Widać jednak sensacja i plotki pociągają ludzi. Szkoda.

Co ty nazywasz plotką?
Cytuj:
Plotka - negatywne, złośliwe, płytkie obmawianie nieobecnych osób
Czy ja oceniałem jakąś osobę? To po pierwsze. A po drugie my mówimy o kwestiach historycznych i tu słowo plotka pasuje jak pięść do nosa. To raczej brak pewnych źródeł, a przy tym braku nie można wykluczyć tego, co jest przyjmowane do wiadomości na większą skalę.

sjp.pwn.pl :
plotka «niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość powtarzana z ust do ust, najczęściej szkodząca czyjejś opinii»

Powtarzasz niesprawdzone informacje, które w negatywnym świetle przedstawiają Kościół. Tak samo powtarzanie, że na pewno tacy święci byli, ale nic się o tym nie wie, jest plotką. No ale proponuję kontynuować temat o świętych i czekać na to aż ktoś znajdzie takiego świętego, który byłby "odwołany" przez Kościół, co, moim zdaniem, raczej nie nastąpi.

Przy okazji, czy informacje te skopiowałeś z Wikipedii nie podając źródła (plagiat), czy sam jesteś ich źródłem? (i źródłem informacji na wikipedii) Nawet artykuł, z którego wzięte zostały najprawdopodobniej informacje, zawiera informację, że to plotka:

Cytuj:
Skarga został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie (istnieje obecnie odrzucana naukowo legenda, że był to pochówek żywcem), gdzie jego płyta grobowa znajduje się przed wielkim ołtarzem, a krypta została udostępniona dla zwiedzających.
(...)
Piotr Skarga prawdopodobnie zostałby świętym, ale jak się powszechnie utrzymuje plotka (brak jakichkolwiek relacji czy protokołu z oględzin kości z 1694 roku), iż badania wykazały, że został pochowany żywcem (w stanie śmierci klinicznej)- wskazałyby na to ślady odrapań na wewnętrznej stronie wieka trumny, co uniemożliwiałoby wyniesienie go na ołtarze. Idąc za taką wersją wydarzeń, według opinii części teologów, ów zmarły mógłby w myślach przekląć Boga.

(podkreślenia, to słowo w słowo Twoja wypowiedź z wikipedii)

_________________
Piotr Milewski


Pt mar 27, 2009 23:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 26, 2008 18:27
Posty: 144
Post 
A moim zdaniem, kilku "świętych" powinno być odwołanych. Teraz, zanim kogoś ogłoszą świętym, zbiera się komisja, badają każdy szczegół z jego życia, notatki... Komisja lekarska sprawdza ważność cudów.
A kiedyś?
Błagam, poczytajcie co nieco nie tylko religijnego, ale i obiektywnie historycznego. Jak to było z tymi papieżami, co duchownym nakazywali celibat, a sami mieli kobiety;) Albo co zwalniali z celibatu za "ofiarę".
Kilku takich papieży zostało świętymi.
Ciekawe, czy przeszliby przez dzisiejsze kryteria.


So mar 28, 2009 0:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 16:44
Posty: 32
Post 
No to jedziemy:
jumik napisał(a):
sjp.pwn.pl :
plotka «niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość powtarzana z ust do ust, najczęściej szkodząca czyjejś opinii»

Powtarzasz niesprawdzone informacje, które w negatywnym świetle przedstawiają Kościół.

Czyżby? W jaki sposób? Co ma piernik do wiatraka?
jumik napisał(a):
Tak samo powtarzanie, że na pewno tacy święci byli, ale nic się o tym nie wie, jest plotką. No ale proponuję kontynuować temat o świętych i czekać na to aż ktoś znajdzie takiego świętego, który byłby "odwołany" przez Kościół, co, moim zdaniem, raczej nie nastąpi.

To jest forum i tu może się wypowiadać każdy.
jumik napisał(a):
Przy okazji, czy informacje te skopiowałeś z Wikipedii nie podając źródła (plagiat), czy sam jesteś ich źródłem? (i źródłem informacji na wikipedii)
(...)
(podkreślenia, to słowo w słowo Twoja wypowiedź z wikipedii)

:D
(...) Poza tym nie wiesz, że Wikipedia to strona, którą może edytować każdy?

proszę o kulturę wypowiedzi
elka

_________________
Wierząc nie tracisz nic, za to nie wierząc możesz stracić wszystko.


So mar 28, 2009 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 26, 2009 17:08
Posty: 3
Post 
Jumik wybacz mi ale swoimi wypowiedziami przypominasz mi...Kogos slepo wierzacego bez zadnych przekonan, tylko z tradycji. Nie bierz do siebie.

BTW:
Juz znalazlem:

http://www.kolaseum.portalliteracki.pl/ ... 0jerzy.htm

Opisując tę historię, Jerzy nie mógł się powstrzymać, by nieco nie zmienić fabuły. Wyszło na to, że zabił smoka i uratował księżniczkę, tym samym ratując królestwo. Był to czyn tak wielki i szlachetny, że postanowiono nadać mu tytuł Świętego Jerzego. Jednakże w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku, naukowcy natrafili na dokumenty, opisujące prawdziwe zdarzenia i tytuł ów Jerzy z Kapadocji stracił.

Nie szukam sensacji, pytanie to pytanie. Wiedza powinna byc dostepna dla kazdego. A to czy to plotka czy tez nie to już nie nam decydowac.[/b]


So mar 28, 2009 23:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
Jacson napisał(a):
w Kościele naprawdę jest 3ch Papieży - biały, czarny i żółty a najważniejszy jest biały dlatego najbardziej znany
hehe, czasami to aż dziw bierze jak nauczyciel może opowiadać takie bzdury :D

Co do czarnego papieża to nie żadna herezja. Generał jezuitów nazywany jest czarnym papieżem. O żółtym nie słyszałem, ale bardzo prawdopodobne że ktoś taki istnieje.

Jeśli chodzi o temat: słyszałem że niektórzy święci zostali skreśleni z listy, ponieważ były to postacie na pół legendarne. Tzn. poza kultem nie istnieją żadne dowody na to że kiedykolwiek istniały. Między innymi miało chodzić o Mikołaja, Jerzego i Barbarę. Jednocześnie jednak Kościół miał pozwalać na dalsze sprawowanie ich kultu.

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


So mar 28, 2009 23:55
Zobacz profil
Post 
goostaf napisał(a):
Jeśli chodzi o temat: słyszałem że niektórzy święci zostali skreśleni z listy, ponieważ były to postacie na pół legendarne. Tzn. poza kultem nie istnieją żadne dowody na to że kiedykolwiek istniały. Między innymi miało chodzić o Mikołaja, Jerzego i Barbarę. Jednocześnie jednak Kościół miał pozwalać na dalsze sprawowanie ich kultu.

Nie do końca :) ...może nie ma ścisłych danych faktograficznych, ale jest tradycja przekazywana przez wieki.
http://www.jerzy.sopot.pl/index.php?akcja=sw_jerzy
http://www.kosciol.pl/article.php/2004120416593041
Męczennicy ginący za wiarę, bez procesów uznawani świętymi.
http://www.kosciol.pl/article.php?story ... 5203509701
Fakt, przez wieki postacie te obrosły legendami, ikonografia przydała im ponadludzkich walorów, nie znaczy, że są to postacie mityczne.
Podobnie jak często prześmiewczo przywoływany Szymon słupnik - pustelnik czczony w prawosławiu.


N mar 29, 2009 9:05
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL