Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 1:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 poślubienie w Marii 
Autor Wiadomość
Post poślubienie w Marii
możecie mi wyjaśnić - jakoś przystępnie - słowa o tym, że ludzkość zostaje poślubiona w Niej przez Syna Bożego?

Zawsze wydawało mi się, że Kościół jest Oblubienicą Chrystusa - ale nie wiedziałem, że to oblubienie odbywa się.... w Marii

pzdr


Śr wrz 23, 2009 8:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Najprościej mówiąc - Miriam przez swoje fiat ( " niechaj mi się stanie " ) stała się niejako reprezentantką i pośredniczką ludzkości, przez którą przyjęła ona Syna Bożego. W tym sensie jest " figurą " Kościoła, i z tymże jej fiat Kościół w pełni się utożsamia, i nieustannie je powtarza.

Stąd też i w swojej apostolskiej działalności Kościół słusznie ogląda się na Tę, co zrodziła Chrystusa, który po to począł się z Ducha Świętego i narodził z Dziewicy, aby przez Kościół także w sercach wiernych rodził się i wzrastał. Ta zaś Dziewica w życiu swoim stała się przykładem owego macierzyńskiego uczucia, które ożywiać winno wszystkich współpracujących dla odrodzenia ludzi w apostolskim posłannictwie Kościoła.

Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium, KK 65

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr wrz 23, 2009 9:33
Zobacz profil
Post 
aż się boję poprosić o mniej przystępne wyjasnienie....

czyli, tak po ludzku....
kościół jest zanurzony w Marii i przez nią może się modlić i Do niej może się modlić...

a co znaczy, że w Niej?
to był tylko jednorazowy akt - to cytowane fiat i odnosi się jedynie do czasu, kiedy nosiła pod sercem Zbawiciela czy teraz Kościół jest w Niej, przez Nią się modli i Do Niej się modli?
i teraz w Niej i przez Nią jest oblubienicą Chrystusa?

pzdr


Śr wrz 23, 2009 10:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
to był tylko jednorazowy akt - to cytowane fiat i odnosi się jedynie do czasu, kiedy nosiła pod sercem Zbawiciela


Eee, może uważniej ten fragment przeczytaj.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr wrz 23, 2009 10:56
Zobacz profil
Post 
to znaczy, że Kościół jest pod duchowym zwierzchnictwem Marii?
czy katolicy o tym wiedzą?


Śr wrz 23, 2009 14:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Najmocniej przepraszam, ale nie rozumiem Twoich pytań. Jeśli chcesz, może sięgnąć po tekst Lumen Gentium, jest tam dużo więcej o roli Maryi w Kościele.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr wrz 23, 2009 14:52
Zobacz profil
Post 
może to oblubienie w Marii skutkuje także tym, że Kościół modli się jakby przez Marię....

co znaczy słowo - jakby....
partykuła osłabiająca dosłowność rozumienia znaczenia wyrazu do którego się odnosi


Śr wrz 23, 2009 21:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL