Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Archanioł Uriel 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 19:27
Posty: 13
Post Archanioł Uriel
Czy modlitwy i adoracje archanioła uriela są zabronione czy co podpada to w herezje, zły kult czy coś w tym stylu i przy okazj chciałbym sie dowiedzieć coś o tym aniele jak jest to możliwe?
Z góry dziekuje


Wt lut 02, 2010 15:47
Zobacz profil
Post Re: Archanioł Uriel
Verum napisał(a):
Czy modlitwy i adoracje archanioła uriela są zabronione czy co podpada to w herezje, zły kult czy coś w tym stylu i przy okazj chciałbym sie dowiedzieć coś o tym aniele jak jest to możliwe?
Z góry dziekuje

Wszelkie modlitwy DO i adoracje KOGOŚ poza Bogiem są niewłaściwym kultem, rodzajem herezji.
Modlitwa do anioła, świętego, prosząca o modlitwę wstawienniczą do Boga jest uprawiona.


Śr lut 03, 2010 9:56

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Archanioł Uriel
Do tego Pismo św. Poświadcza imiona tylko 3 archaniołów, i ci trzej mają cześć w Kościele oddawaną. Owszem, archaniołów jest 7, natomiast spodobało się Panu ujawnić nam imiona trzech z nich.

_________________
Dominik Jan Domin


Śr lut 03, 2010 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 19:27
Posty: 13
Post Re: Archanioł Uriel
Czyli adorować należy tylko wyłocznie Boga, a nabożeństwa tez są zabronione, są jakieś modlitwy do tego archanioła?

Zasady pisowni słownictwa religijnego! szumi


Śr lut 03, 2010 14:24
Zobacz profil
Post Re: Archanioł Uriel
Tu sie tylko wtrace, ze Kosciol katolicki uznaje oficjalnie 3 Archaniolow. Imie Uriela wystepuje w apokryficznych ksiegach judaistycznych i uznaja go koscioly wschodnie (chyba koptyjski).

A dlaczego chcesz sie modlic akurat do Uriela osobiscie?


Śr lut 03, 2010 14:33

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Archanioł Uriel
Kamala napisał(a):
Tu sie tylko wtrace, ze Kosciol katolicki uznaje oficjalnie 3 Archaniolow.
Kościół katolicki uznaje 7 archaniołów (jest o tym mowa w Piśmie św.), ale tylko trzech zna z imienia, i tym pozwala na oddawanie czci.

_________________
Dominik Jan Domin


Śr lut 03, 2010 16:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 03, 2010 21:27
Posty: 3
Post Re: Archanioł Uriel
Witam, to mój pierwszy post (więc z góry przepraszam, jeśli napisałem coś źle), widzę że rozprawia się o mym imienniku, to temat bliski memu sercu :). Mam nadzieję, że Grekokatolicy mogą się tu wypowiadać? Prosiłbym o nie demonizowanie świętych innych denominacji, co ostatnio modne.

Verum napisał(a):
Czy modlitwy i adoracje Archanioła Uriela są zabronione czy co podpada to w herezje...

Gdy rozmawiałem na ten temat z klerykiem trochę obeznanym w temacie, pisał że to nic złego, jeśli me sumienie nic przeciwnego nie dyktuje... Sam Zachariasz raczej zbanował go (razem z uprzednio uznawanym Semibelem), za, jak to sam mówił - Nie możliwość modlenia się do nieistniejących, czyli niewiarę w jego istnienie, czy prywatne objawienia poprzednika Grzegorza I, za co winić go oczywiście nie można (bo takiego obowiązku nikt nie ma). Ostatnio prasa Rzymskokatolicka nie wypowiadała się na ten temat dobrze (zapewne ze względu na wzrost okultystycznych ruchów, które listy Pseudo-Dionizego używają), ale sam wyborowy egzorcysta Gabriele Amorth, którego bardzo sobie cenię wspomniał go w Wyznaniach Egzorcysty. Jeśli uznajesz wstawiennictwo świętych nieuznanych przez martyrologium Rzymskie nie widzę w tym nic złego, sam jestem trochę zaznajomiony z tradycją Prawosławną (chociaż Serafiel to niezbyt poprawne tłumaczenie), w przeciwnym wypadku sobie odpuść. Ale przez takie demonizowanie raczej nigdy nie dojdzie do skutecznego ekumenizmu.

Verum napisał(a):
są jakieś modlitwy do tego archanioła?

Tak. Chociażby ta anglikańska:
Church of St. Uriel the Archangel napisał(a):
Oh holy St. Uriel, intercede for us that our hearts may burn with the fire of the Sacred Heart of Jesus. Assist us in co-operating with the graces of our confirmation that the gifts of the Holy Spirit may bear much fruit in our souls. Obtain for us the grace to use the sword of truth to pare away all that is not in conformity to the most adorable Will of God in our lives, that we may fully participate in the army of the Church Militant. Amen.

Nie znalazłem niestety tłumaczenia, a inne mają raczej pochodzenie okultystyczne i diabelskie (chociaż spotkałem się z jedną ponoć żydowską, ale nie mogę potwierdzić jej źródła, a "rozwinięcia" były gnostyckie, co mówi samo za siebie).

djdomin napisał(a):
Do tego Pismo św. Poświadcza imiona tylko 3 archaniołów

Kanonu Katolickiego. W innych występuje ich więcej. Chociaż samemu Urielowi przypisuje się kilka wystąpień w Biblii, ale jako nienazwany, przypisane głównie z tradycji Żydowskiej, jak i tradycja czterech standardowych imion.

Kamara napisał(a):
Tu sie tylko wtrace, ze Kosciol katolicki uznaje oficjalnie 3 Archaniolow. Imie Uriela wystepuje w apokryficznych ksiegach judaistycznych i uznaja go koscioly wschodnie (chyba koptyjski).

Praktycznie wszystkie denominacje, z wyjątkiem Katolików i Protestantów (tu wyłączając Anglikan, jeśli uznajesz ich za Protestantów) uznają. Dosyć żywe to w Prawosławiu i Anglikaniźmie. Samo imię występuje w deuterokanonicznej Czwartej Księdze Ezdrasza, kanon Prawosławny (w przeciwieństwie do takiego Barachiela, Selafiela, Jehudiela i Remiela). I kilku apokryfach, jak, Grecka Apokalipsa Ezdrasza, Księgi Henocha (czytałem tylko Etiopską, uznawaną za kanon u Etiopów i Koptów, więc nie wiem jak z innymi).

djdomin napisał(a):
Kościół katolicki uznaje 7 archaniołów (jest o tym mowa w Piśmie św.), ale tylko trzech zna z imienia, i tym pozwala na oddawanie czci.

Z imionami nie zawsze tak było. Skąd doktor kościoła, Papież Grzegorz I wytrzasnął po Czterech Wielkich trzy dodatkowe imiona? Był to mnich, bodaj pierwszy na tronie Piotrowym, człowiek który sprzedał cały dobytek... Nie ukrywam, że mógł mieć mistyczne wizje, jak z Chorałem Gregoriańskim, czy istnieniem Czyścca (co u wyjątkowych mnichów było częste). Obecna trójka to zasługa Zachariasza, ale rozumiem jego postępowanie. Semibel i Zachariel to prawdziwa zagadka, Orifiela czczenie ponoć żywe u Grekokatolików na Górze Athos (przynajmniej według kleryka, który tam bywał).
Wracając do tematu, gdzieniegdzie w kościołach można podobno nadal znaleźć jego ślady, jak na przykład:
Obrazek

Mam nadzieję że jakiś ekspert w dziedzinie angelologii (dosyć wymarłej po czasach Zachariasza u Katolików) wypowie się lepiej, przepraszam za przydługaśny post i pozdrawiam ;-).


Załączniki:
Komentarz: Anglikańskie
Archaniol_Uriel.png
Archaniol_Uriel.png [ 69.58 KiB | Przeglądane 14274 razy ]
Komentarz: Anglikańskie
Archaniol_Uriel.jpg
Archaniol_Uriel.jpg [ 35.91 KiB | Przeglądane 14274 razy ]
Komentarz: Prawosławne
Archaniol_Uriel.gif
Archaniol_Uriel.gif [ 34 KiB | Przeglądane 14274 razy ]

_________________
Ignis mea est Deus.
Śr lut 03, 2010 23:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 19:27
Posty: 13
Post Re: Archanioł Uriel
Dzięki, a ten anioły to Barachiela, Selafiela, Jehudiela i Remiela,Orifiela?


Pt lut 05, 2010 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Archanioł Uriel
Jeśli Arch. Uriel wymawia się "Ariel", to coś mi się widzi, że pewnie
to ten od "przepierek" :-)

Pozdrowienia !

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


So lut 20, 2010 15:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 02, 2009 19:55
Posty: 170
Post Re: Archanioł Uriel
Dziwi mnie, czemu tak bardzo interesujecie się aniołami, ich hierarchiami, a przede wszystkim - ich imionami. Byli tacy, co bardzo lubowali się w imionach anielskich, napisali nawet kilka grimuarów, z wieloma imionami i wieloma symbolami. Tylko po co się w tym babrać? Jeśli podążacie za Duchem Świętym, jesteście dziećmi Bożymi, a każdy anioł jest w stosunku do was niczym więcej jak tylko bratnim sługą, z którym macie wspólnego Króla. Nie oddawajcie czci aniołom, oddawajcie cześć Jezusowi Chrystusowi, bo jemu przekazana została cała władza na niebie i ziemi.

Niech Jezus Chrystus będzie z Wami wszystkimi.


N lut 28, 2010 11:29
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL