Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 233 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
 Maryja jest pośredniczką czy nie jest? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 21:14
Posty: 54
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Oto początek dzisiejszej (15 sierpnia) modlitwy wiernych:
"Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej skierujmy do Boga nasze prośby i błagania."
A to zakończenie modlitwy:
"Wszechmogący, wieczny Boże, który Najświętszą Dziewicę z ciałem i duszą przeniosłeś do niebieskiej chwały, przyjmij nasze modlitwy i za Jej wstawiennictwem udziel nam Twoich darów. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."
Może mi ktoś wytłumaczy do kogo w tej modlitwie Kościół się zwraca i o co prosi? Jak dla mnie jest to bardzo pogmatwane.

_________________
celestyna


N sie 15, 2010 15:57
Zobacz profil
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
celestyna napisał(a):
Oto początek dzisiejszej (15 sierpnia) modlitwy wiernych:
"Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej skierujmy do Boga nasze prośby i błagania."
A to zakończenie modlitwy:
"Wszechmogący, wieczny Boże, który Najświętszą Dziewicę z ciałem i duszą przeniosłeś do niebieskiej chwały, przyjmij nasze modlitwy i za Jej wstawiennictwem udziel nam Twoich darów. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."
Może mi ktoś wytłumaczy do kogo w tej modlitwie Kościół się zwraca i o co prosi? Jak dla mnie jest to bardzo pogmatwane.

Sama cytujesz odpowiedź znajdującą się modlitwach..."do Boga"..."Wszechmogący, wieczny Boże" :)


N sie 15, 2010 16:08
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Sprawa faktycznie jest skomplikowana. W narracji występują trzy podmioty:
A - Wszechmogący, wieczny Bóg,
B - Najświętsza Dziewica z ciałem i duszą,
C - Chrystus, Pan nasz.

W tekście prosi się A o udzielenie darów. Udzielenie ma nastąpić przy pomocy wstawiennictwa B (który to podmiot B musiał być proszony o wstawiennictwo wcześniej?) oraz "przez" C. W jaki dokładnie sposób ma uczestniczyć w procesie udzielania darów C, i po co wspominać go oddzielnie, skoro jest tożsamy z A, pozostaje zagadką.


N sie 15, 2010 16:45

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 21:14
Posty: 54
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
No właśnie! W zakończeniu kierujemy się bezpośrednio do Boga. To rozumiem doskonale! Ale reszta jest dla mnie niezrozumiała. Skoro zwracamy się bezpośrednio do Boga, to po co nasze prośby i błagania kierujemy za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej? A jeszcze bardziej jest dla mnie niepojęte, że prosimy Boga bezpośrednio aby przyjął nasze modlitwy, prosząc jednocześnie aby Swoje dary udzielił nam za wstawiennictwem NMP. To z jednej strony prosimy Maryję o wstawiennictwo a z drugiej prosimy Boga o uwzględnienie tego wstawiennictwo? A zatem jeszcze raz pytam do kogo się zwracamy i o co prosimy? Ja się na prawdę w tym pogubiłam! Jeżeli ktoś może mi to wyjaśnić, to będę bardzo wdzięczna.

_________________
celestyna


N sie 15, 2010 16:58
Zobacz profil
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
celestyna napisał(a):
Oto początek dzisiejszej (15 sierpnia) modlitwy wiernych:
"Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej skierujmy do Boga nasze prośby i błagania."
A to zakończenie modlitwy:
"Wszechmogący, wieczny Boże, który Najświętszą Dziewicę z ciałem i duszą przeniosłeś do niebieskiej chwały, przyjmij nasze modlitwy i za Jej wstawiennictwem udziel nam Twoich darów. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."


Czerwono jest zaznaczona osoba, za wstawiennictwem ktorej zanosimy nasze prosby. Za wstawiennictwem oznacza, ze prosimy, zeby sie razem z nami modlila do Boga w naszych intencjach, jak to bylo od poczatku przyjete i praktykowane w Kosciele (sw Pawel tez prosil braci, zeby sie za niego modlili). A Maryje dzisiaj dlatego, ze to jej wielkie swieto.

Zielony: to Osoba, do ktorej sie zwracamy z prosba o udzielenie lask, czyli Bog.

A zwrot Przez Chrystusa, Pana naszego. jest zwrotem "standartowym" naszych modlitw, bo do nieskonczonego i niepojetego Boga mamy dostep tylko przez Jezusa Chrystusa i w Nim


N sie 15, 2010 17:03
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Kamala napisał(a):
A zwrot Przez Chrystusa, Pana naszego. jest zwrotem "standartowym" naszych modlitw, bo do nieskonczonego i niepojetego Boga mamy dostep tylko przez Jezusa Chrystusa i w Nim

A to ciekawe. Możesz naświetlić, w czym Jezus jest "mniej nieskończony i niepojęty" od pozostałych aspektów Trójcy, że akurat do Niego dzwonić wygodniej? I w czym katolicy od Żydów są mniej utalentowani, że do oryginalnego Boga nie mogą zwracać się bezpośrednio?


N sie 15, 2010 17:28

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 21:14
Posty: 54
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Kamala. to może mi wyjaśnisz dlaczego prosimy Boga bezpośrednio o wysłuchanie naszych modlitw a następnie prosimy aby Swoich darów udzielił nam za wstawiennictwem? Jaki sens ma to pośrednictwo, jeżeli i tak musimy prosić Boga aby je uwzględnił? Czy nie jest niestosowne aby proszący sugerował w jaki sposób Bóg ma nam udzielić Swoje dary? ("Wszechmogący, wieczny Boże, który Najświętszą Dziewicę z ciałem i duszą przeniosłeś do niebieskiej chwały, przyjmij nasze modlitwy i za Jej wstawiennictwem udziel nam Twoich darów").
Nie chcę rozbudowywać tego wątku, dlatego nie odniosę się do Twojego wyjaśnienia zwrotu "Przez Chrystusa, Pana naszego" (choć jestem w szoku!)

_________________
celestyna


N sie 15, 2010 18:03
Zobacz profil
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Celestyno, odpowiem pytaniem - jaki jest sens proszenia bliskich o modlitwę wstawienniczą za nas ?


N sie 15, 2010 20:24

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
celestyno- takie modlitwy nie są chyba budowane na zasadach logiki, ale na zasadach honorów- trzeba wymienić każdego i nie pominąć nikogo ważnego- taki protokół dyplomatyczny.

W Krakowie na Skałce normalną modlitwą jest "św. Stanisławie ......wypraszaj nam łaski u Boga! Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie"

Może to z resztą nie jest takie nielogiczne. W wątku o kulcie świętych pewien kompetentny ktoś tłumaczył mi, że to Bóg wyznacza wśród świętych osoby, które mogą sobie spełnić jakiś cud ( np. Bóg wyznacza, że Karola Kowalskiego uzdrowi Maria, a następnie ona prosi Boga o możliwość dokonania tego uzdrowienia. Jest to rodzaj kurtuazji dzieki któremu Bóg i Maria okazują sobie miłość). Może tak jest i w tym wypadku??


N sie 15, 2010 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 21:14
Posty: 54
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Drogi Marku, jaki jest sens proszenia bliskich o modlitwę to ja wiem i nie o to pytam.

_________________
celestyna


Pn sie 16, 2010 9:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 21:14
Posty: 54
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Drogi Kluczu! Przeczytaj jeszcze raz uważnie to co napisałeś. I zastanów się...

_________________
celestyna


Pn sie 16, 2010 9:39
Zobacz profil
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
celestyna napisał(a):
Drogi Marku, jaki jest sens proszenia bliskich o modlitwę to ja wiem i nie o to pytam.
W takim razie wydaje mi się dziwne że rozumiesz sens zwracania się do bliskich o modlitwę, a nie rozumiesz by w tym samym celu zwrócić się do tych, którzy są bliżej Boga niż Twoi bliscy ?
Jeśli nie jest dla Ciebie dziwne że - mimo że mamy bezpośredni dostęp do Boga (co jest bezdyskusyjne) - to prosimy bliskich o wstawiennictwo, to czemu dziwi Cię to w przypadku świętych ?


Pn sie 16, 2010 10:21

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 21:14
Posty: 54
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Marek, czy twoja metoda na odpowiedź to zadawanie kolejnych pytań? Na prawdę nie mam problemu ze zwracaniem się do bliskich z prośbą o modlitwę. Dokładnie wiesz o co mi chodzi a ciągle zmieniasz temat. Proszę jeśli potrafisz wyjaśnij mi to o co pytałam, jeszcze raz to powtórzę:

Dlaczego prosimy Boga bezpośrednio o wysłuchanie naszych modlitw a następnie prosimy aby Swoich darów udzielił nam za wstawiennictwem? Jaki sens ma to pośrednictwo, jeżeli i tak musimy prosić Boga aby je uwzględnił? Czy nie jest niestosowne aby proszący sugerował w jaki sposób Bóg ma nam udzielić Swoje dary? ("Wszechmogący, wieczny Boże, który Najświętszą Dziewicę z ciałem i duszą przeniosłeś do niebieskiej chwały, przyjmij nasze modlitwy i za Jej wstawiennictwem udziel nam Twoich darów")

Jeszcze raz podkreślam, że proszę o wyjaśnienie a nie o kolejne pytania.

_________________
celestyna


Pn sie 16, 2010 10:48
Zobacz profil
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
celestyna napisał(a):
Marek, czy twoja metoda na odpowiedź to zadawanie kolejnych pytań? Na prawdę nie mam problemu ze zwracaniem się do bliskich z prośbą o modlitwę. Dokładnie wiesz o co mi chodzi a ciągle zmieniasz temat. Proszę jeśli potrafisz wyjaśnij mi to o co pytałam, jeszcze raz to powtórzę:

Dlaczego prosimy Boga bezpośrednio o wysłuchanie naszych modlitw a następnie prosimy aby Swoich darów udzielił nam za wstawiennictwem? Jaki sens ma to pośrednictwo, jeżeli i tak musimy prosić Boga aby je uwzględnił? Czy nie jest niestosowne aby proszący sugerował w jaki sposób Bóg ma nam udzielić Swoje dary? ("Wszechmogący, wieczny Boże, który Najświętszą Dziewicę z ciałem i duszą przeniosłeś do niebieskiej chwały, przyjmij nasze modlitwy i za Jej wstawiennictwem udziel nam Twoich darów")

Jeszcze raz podkreślam, że proszę o wyjaśnienie a nie o kolejne pytania.

A czy Jezus w Kanie Galilejskiej nie dostrzegł sam, że nie ma wina?....


Pn sie 16, 2010 11:48
Post Re: Maryja jest pośredniczką czy nie jest?
Celestyno, odpowiadając na moje pytania znajdziesz odpowiedź na swoje.
Usiłuję Ci w ten prosty sposób powiedzieć że jest to na ZUPEŁNIE TAKIEJ SAMEJ zasadzie jak przy prośbie o wstawiennictwo osób np. ze wspólnoty.
Pytanie
Cytuj:
Dlaczego prosimy Boga bezpośrednio o wysłuchanie naszych modlitw a następnie prosimy aby Swoich darów udzielił nam za wstawiennictwem? Jaki sens ma to pośrednictwo, jeżeli i tak musimy prosić Boga aby je uwzględnił? Czy nie jest niestosowne aby proszący sugerował w jaki sposób Bóg ma nam udzielić Swoje dary?
jest mylące z dwu (przynajmniej) powodów:
  • słowo "pośrednictwo" użyte zostało w sposób sugerujący nie "wstawiennictwo" ale "pośrednictwo oddzielające" (tj. tak jakbyśmy nie mieli bezpośredniego dostępu do Boga
  • prośba o wysłuchanie za pośrednictwem jest opisana nie jako powołanie się na wstawiennictwo, lecz jako "sugerowanie Bogu sposobu udzielenia swoich darów"
Nadto wstawiennictwo jest w Twoim ujęciu oderwane od funkcji społecznościowej, w skupieniu wyłącznie na dążeniu do uzyskania daru


Pn sie 16, 2010 12:09
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 233 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL