Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Pytanie o święto Matki Boskiej Gromnicznej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 02, 2005 16:29
Posty: 12
Post Pytanie o święto Matki Boskiej Gromnicznej
Jestem tutaj po raz pierwszy więc chciałam najpierw powitać wszystkich.
A teraz moje pytanie
Pytanie pewnie dla większości (lub wszystkich) proste - ale ja mimo, że liczę już sobie dużo lat... no nieważne, ważne jest tylko to, że chciałabym uzyskać odpowiedź na moje pytanie. Dziś jest święto Matki Boskiej Gromnicznej. Wiem, że idziemy z gromnicami do kościoła. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, skąd to święto i co ono dla nas znaczy (co "nam daje"). Gromnica ma chronić nas w "strasznych momentach"? Umierającym zapala się gromnicę, czy gromnica to jakaś szczególna "komunikacja" z Matką Boską?


Śr lut 02, 2005 17:41
Zobacz profil
Post 
Światło - symbol Chrystusa, który przyszedł jako Światłość dla świata.
Maryja z Józefem, po 40 dniach od narodzin - czas oczyszczenia nakazany prawem Mojżeszowym, niosą dzieciątko do Jerozolimy, aby ofiarowac je Panu.
Starzy ludzie; Symeon i Anna, pod natchnieniem Duch Św. rozpoznają w maleństwie oczekiwanego Zabawiciela:"Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela, ludu swego".
Światło - gromnicy, świecy, zniczy na grobach, jest znakiem Chrystusa.
Dlatego stawia się gromnicę przy umierającym, czy jako ochronę - dawniej stawiano gromnicę w oknie w czasie burzy, jako znak ufności, oddania Chrystusowi.
Z kościoła przynosi się zapalone gromnice - wprowadza się Chrystusa do naszego domu.


Śr lut 02, 2005 18:52

Dołączył(a): Śr lut 02, 2005 16:29
Posty: 12
Post 
Dziękuję za odpowiedź


Śr lut 02, 2005 22:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Mozna dodac ze nazwa gromnica bo miala chronic od gromow, potem tez od wilkow. Ale prawdziwymi wilkami to diably i prawdziwymi gromami to pokusy.


Cz lut 03, 2005 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
a tak na marginesie, swiatlo towarzyszy tez podczas powtornych narodzin, czyli podczas chrztu, z tym ze wtedy nie zapala sie gromnicy ;) światło swiecy jak juz bylo wspomniane symbolizuje światlo Chrystusa...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lut 06, 2005 0:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Święto Środy Popielcowej
Prawie w całym świecie katolickim obchodzi się uroczyście czterdziestogodzinne nabożeństwo we większych parafiach wiejskich i we wszystkich prawie kościołach miejskich. Odprawiane bywa to nabożeństwo Eucharystyczne przeważnie w dniach około Środy popielcowej. W niektórych miastach, jak w Rzymie i w Paryżu, wprowadzono we wielu kościołach, kaplicach nieprzerwane modły czterdziestogodzinne w ciągu całego roku. W Rzymie trwało to nabożeństwo pierwotnie rzeczywiście 40 godzin bez przerwy, dzień i noc. Przepis ten zmienił Benedykt XIV o tyle, że stosownie do uznania Biskupa Diecezji wolno rozłożyć to nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu od rana do wieczora. Zyskać przy tym można następujące odpusty:
a) Za każde odwiedzenie Najświętszego Sakramentu, o ile przy tym wzbudzi się prawdziwą skruchę i postanowienie spowiedzi, odpust grzechów.
b) Jeśli przyjmie się w tym czasie św. Sakramenty, odwiedzi się Najświętszy Sakrament i pomodli na intencję Papieża, odpust zupełny.
c) W okresie czterdziestogodzinnego nabożeństwa są uprzywilejowanymi wszystkie ołtarze kościoła, w którym odprawia się to nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. (Pius VI, 10 maja 1807 r.)
Święto Matki Bożej Gromnicznej 2 lutego
Przede Mszą poświęca Kapłan, odmawiając pięć długich modlitw, świece woskowe, używane przez cały rok przy nabożeństwach, jako też świece do pobożnego użytku prywatnego, np. przy komunikowaniu chorych. Poniżej modlitwa, stara a jakże aktualne:
Święty Panie, Wszechmocny Ojcze, Wiekuisty Boże, któryś wszystko z niczego stworzył i zrządził, by pracą pszczół ten sok kwiatów przerobionym na wosk był, któryś w dniu dzisiajszym spełnił gorące pragnienie sprawiedliwego Symeona, błagamy Cię tu w pokorze, pobłogosław i poświęć te świece na użytek ludzi, dla zbawienia duszy i dobra ciała tych wszystkich, którzy znajdują się na morzu i lądzie; pobłogosław i poświęć je przez Twego Najświętszego Imienia i przez przyczynę Najświętszej Przeczystej Dziewicy Maryi, której to święto dziś nabożnie obchodzimy, a przez przyczynę wszystkich Twoich Świętych wysłuchaj ze świętego Nieba Twego i ze Stolicy Twego Majestatu wołanie ludu Twego, który pragnie nosić z uszanowaniem te świece w rękach swych, zanucić ku czci Twej hymn pochwalny i wysławiać Cię. Bądź miłościw wszystkim, którzy Cię wzywają i których odkupiłeś Najświętszą Krwią Syna Twego, który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pt lut 11, 2005 19:44
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL