Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czym Maryja różni się od innych świętych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Czym Maryja różni się od innych świętych
Hej, mam pytanie, bardzo proszę aby zostało potraktowane poważnie.

Mam często problem ze zrozumieniem, czym Maryja różni się od innych świętych Kościoła Katolickiego? Rozumiem oczywiście, że na ziemi jej rola była zupełnie wyjątkowa, była niepokalanie poczęta i była matką Jezusa. Nie jestem jednak pewna, czy wg wiary katolickiej ta wyjątkowość obowiązuje również w Niebie, tj. czy pozycja NMP też jest inna niż reszty świętych.

Te refleksje nasuwaja mi się zawsze, kiedy czytam dyskusje protestantów z katolikami. Gdy dochodzi do argumentów biblijnych katolicy zwykle twierdzą, że przypisywane NMP niezwykłe właściwości wynikają z Biblii i są udziałem wszystkich świętych ( np. królowanie w Niebie).

W związku z tym chciałabym zapytać, czy jeżeli ktoś "nie czuje" za bardzo modlitw maryjnych, ale chciałby się modlić do innych świętych dziewic jakimi modlitwami jak do NMP to może to zrobić? Czy np. zamienienie imienia w popularnych modlitwach maryjnych zmienia coś w sensie teologicznym? Daję przykłady:

Św. Rito! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości.
Pozostawiam Ci zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi Świętemu.
Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Jezusa i zawsze zwyciężasz.
Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna była rzeczywistym Królestwem Jezusa i Twoim. Amen.


Albo taki poetyczny tekst:
Św. Rito! Jestem Cały Twój - i dzisiaj, i do końca moich dni, i przez całą wieczność. Możesz obchodzić się ze mną jak ze wszystkimi kwiatami Twego Ogrodu: zabierać mnie stąd, choćby i dziś, i przesadzić w inne miejsce, podlewać wodą pociech lub dotknąć suszą oschłości i trudu, otoczyć pięknymi kwiatami ludzi bliskich i przyjemnych, lub cierniami niechętnych i wrogich. Możesz dać mi obfitość pokarmu, lub jałową glebę głodu, braków i niepowodzeń, a nawet odciąć mnie od korzeni życia i zdrowia, bo wiem, że w Twoich rękach będzie mi najlepiej. Chcę podobać się we wszystkim tylko Tobie. Czyń ze mną co tylko chcesz. Od tej chwili uznaję, że wszystko co mnie spotyka, będzie z Twojej ręki, o św. Rito. Będę Ci za wszystko dziękować, choćby nieraz bolało i choćbym nie rozumiał dlaczego to mnie spotyka. Nawet po śmierci chcę na wieki być w Raju Twego Serca i tylko w Nim wielbić Boga, a nie w jakiś inny sposób.

Czy innych świętych można nazywać Współodkupicielami? Czy można ich nazywać Królami Nieba i Ziemi skoro królują z Jezusem? Czy można inną świętą nazywać swoją Matką, czy ten tytuł jest zastrzeżony dla NMP?

I ostatnie pytanie- czym różni się całkowite oddanie się Jezusowi od całkowitego oddania się NMP lub o całkowitego oddania się innej świętej? Czy to ma jakieś teologiczne konsekwencje jeżeli chcę się całkowicie oddać innej świętej aby być blizej Jezusa?

Z góry dzięki za odp.

PS. Mam jeszcze jedną wątpliwość. W wielu modlitwach do NMP pojawiają sie sformułowania, że czczenie Jej jest na "większą chwałę Boga". Nie bardzo mogę to zrozumieć. Czy jeżeli ktoś jest całkowicie oddany NMP, do niej kieruje wszystkie modlitwy i Jej za wszystko dziękuje, Jej przypisuje każde dobre wydarzenie w swoim życiu, to już jest "większa chwała Boga", mimo, że on o Bogu nic nie mówi, czy też ten człowiek musi w którymś momencie podziękować Bogu za te łaski, aby ta chwała boża się pomnożyła? Krótko mówiąc- czy nawet, gdy nie wspomina sie nigdy imienia bożego Jego chwała się powiększa?


Pn maja 02, 2011 8:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Znalazłam taką pośrednią odpowiedź na te pytania w KKK ks. Mariana Marka:
Cytuj:
175. Dlaczego Najświętszą Maryję Pannę czcimy ponad Aniołów i Świętych?
Najświętszą Maryję Pannę czcimy ponad Aniołów i Świętych, ponieważ:
1) jest Ona Matką Bożą,
2) łaską i świętością przewyższa Aniołów i Świętych,
3) jest Matką naszą i Pośredniczką wszelkich łask Bożych.


Jednak one mi wprowadzają jeszcze większy zamęt. Co to znaczy, że Maryja łaską i świątością przewyższa Aniołów i Świętych? To znaczy, że można być bardziej świętym niż inny święty? ( myślałam, że święty to znaczy "ten, który jest w niebie"...??) Czy inni święci też są bardziej i mniej święci? I jak można się tego dowiedzieć?
Czy z listu do Hebrajczyków ( 1 rozdział) nie wynika, że wszyscy święci są ponad aniołami?
Nie wiem czy z tego wynika, że inna święta nie moze być moją Matką. Proszę o odpowiedź.


Pn maja 02, 2011 13:33
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Matka jest jedna. NMP nazywamy naszą matką ponieważ urodziła naszego Zbawiciela, żeby mogła być tego godna musiała zostać, przez Boga uprzywilejowana i tak się stało. Została poczęta bez grzechu pierworodnego, jako jedna jedyna nie doświadczyła grzechu. Jest więc ideałem i dlatego stoi ponad wszystkimi świętymi, którzy grzechu skosztowali, jaki by nie był. Żadna inna święta nie może zająć jej miejsca. Została ukoronowana na Królową Nieba i Ziemi, dlatego, że Bóg dał jej szczególną rolę, rolę, która przerasta innych świętych, gdyż nie zostali tak uposażeni jak NMP. Jednym słowem Bóg uprzywilejował NMP tak, że żadna inna istota ludzka nie może się z nią równać.

Nie wiem czy się nie myle co do tego i nie pamietam dokładnie nazw tych wyrazów, ale wyczytałem kiedyś, że są trzy rodzaje oddawania czci, które troche obrazują sytuacje:
- cześć należna tylko Bogu.
- cześć należna NMP
- cześć należna innym świętym.
(niech ktoś napisze o tym, jeśli wie ocb).

Cytuj:
Krótko mówiąc- czy nawet, gdy nie wspomina sie nigdy imienia bożego Jego chwała się powiększa?

Oczywiście, to rozumie się samo przez się, bo Matka Boża nic sama z siebie uczynić nie może.

Cytuj:
myślałam, że święty to znaczy "ten, który jest w niebie"...Czy inni święci też są bardziej i mniej święci
- z definicji tak, wszyscy, którzy są w niebie są święci z racji tego, że są już bez jakiegokolwiek grzechu, ale są również różne stopnie chwały w niebie, na które pracuje się za życia ziemskiego. Jednym słowem, każdy w niebie będzie tak szczęślwy jak sobie na to zapracował za życia ziemskiego.


Pn maja 02, 2011 16:33

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
Matka jest jedna. NMP nazywamy naszą matką ponieważ urodziła naszego Zbawiciela, żeby mogła być tego godna musiała zostać, przez Boga uprzywilejowana i tak się stało.

No właśnie nie bardzo to rozumiem. Wiem, że pytanie wyda się niepoważne, ale czy matka NMP jest naszą Babką, czy też nie? Bo nie rozumiem, jak to działa.

Cytuj:
Została ukoronowana na Królową Nieba i Ziemi, dlatego, że Bóg dał jej szczególną rolę, rolę, która przerasta innych świętych, gdyż nie zostali tak uposażeni jak NMP.

Czyli inni święci nie królują/nie będą królować razem z Bogiem? Wydawało mi się, że jest coś takiego w Biblii.

Cytuj:
- z definicji tak, wszyscy, którzy są w niebie są święci z racji tego, że są już bez jakiegokolwiek grzechu, ale są również różne stopnie chwały w niebie, na które pracuje się za życia ziemskiego. Jednym słowem, każdy w niebie będzie tak szczęślwy jak sobie na to zapracował za życia ziemskiego.

No i właśnie tego nie rozumiem. Bo z jednej strony mówisz, że chodzi o to, na jaką chwałę ktoś sobie zapracował, a z drugiej to ma byc chwała Boga. To jak to w końcu jest? Jeżeli chwała zależy od własnych wysiłków, to jak ona się przekłada na cześć oddawaną Bogu? Dlaczego oddawać czesć Bogu za coś, co było cudzym własnym osiągnięciem?
Myślałam, że chwała jest oddawana poprzez świętych Bogu, bo On jest tak naprawdę sprawcą każdego dobrego ich czynu ( "Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą." List do Filipian 2:13, ). "Postępowanie wasze wśród pogan niech będzie dobre, aby przyglądając się dobrym uczynkom wychwalali Boga w dniu nawiedzenia za to, czym oczerniają was jako złoczyńców." 1 List Piotra. Czy z tych fragmentów nie wynika, że to Bóg powinien być chwalony za dobre dzieła chrześcijan? Czy uważasz, że to życzenie Piotra wyrażone w tym liście zostałoby spełnione, gdyby poganie mówili tylko:"jacy wspaniali i niezwykli są ci chrześcijanie", czy też Piotr chciał aby mówili "Jak wielkiego muszą mieć Boga, że ich uczynił takimi"?

Poza tym nie bardzo mi się łączy Twoja interpretacja ze słowami samej Marii : oto szczęśliwą/błogosławioną zwać będą mnie wszystkie narody, bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Czy wg Ciebie równie dobrze mogłaby powiedzieć: oto szczęśliwą/błogosławioną zwać będą mnie wszystkie narody, bo sobie na to zapracowałam? Wybacz ilość pytań, ale na serio nie rozumiem.

ps. aha i czy mógłbyś jeszcze wyjaśnić, czy co do innych świętych istnieją poszlaki co do ich świętości ( powiedziałeś, że jest to stopniowalne), czy też nie wiadomo, czy ich świętość się czymś różni? Tj. np. czy błogosławieni są mniej święci od świętych?


Pn maja 02, 2011 16:50
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
No właśnie nie bardzo to rozumiem. Wiem, że pytanie wyda się niepoważne, ale czy matka NMP jest naszą Babką, czy też nie? Bo nie rozumiem, jak to działa.


No ja ciebie też nie rozumiem. Maryja jest naszą Matka i wsio. Pan Jezus na krzyżu "wyznaczył" jej taką rolę. Nie ma tu żadnej filozofii.

Cytuj:
Czyli inni święci nie królują/nie będą królować razem z Bogiem? Wydawało mi się, że jest coś takiego w Biblii.


Każdy zbawiony będzie miał udział w Królestwie Niebieskim, czyli bedzie królował, ale tylko NMP jest przez Boga uznana jako Królowa Niebia. Nie wiem jak ci to jeszcze inaczej wytłumaczyć. W internecie jest o tym pełno:

Tytuł "Królowa" podkreśla stan Maryi w czasach ostatecznych jako Tej, która zasiada obok swego Syna, Króla chwały. W ten sposób wypełniły się słowa Magnificat: "Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny". Maryja ma uczestnictwo w chwale zmartwychwstałego Chrystusa, gdyż miała udział w Jego dziele zbawczym. Jest Jego Matką, nosiła Go w swoim łonie, urodziła Go, zadbała o Jego wychowanie, towarzyszyła Mu nieustannie podczas Jego nauczania - aż do krzyża, a potem Wieczernika w dniu Pięćdziesiątnicy.
Maryja nie jest Królową absolutną, najwyższą i jedyną. Jest nad Nią Bóg i tylko On ma najpełniejsze prawo do tego tytułu. Jeśli więc Maryję nazywamy Królową, to jedynie ze względu na Jej Syna. Godność Jej Boskiego Macierzyństwa wynosi Ją ponad wszystkie stworzenia, czyni Ją Królową aniołów i wszystkich świętych, królową nieba i ziemi. Królewskość Maryi jest więc pośrednia. Tylko Pan Bóg jest władcą najwyższym i jedynym. Maryja ma władzę jedynie honorową i zleconą, pełni na ziemi rolę "Regentki".


źróło: http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-22.php3

Cytuj:
No i właśnie tego nie rozumiem. Bo z jednej strony mówisz, że chodzi o to, na jaką chwałę ktoś sobie zapracował, a z drugiej to ma byc chwała Boga.


To są zupełnie dwie inne rzeczy. Nie rozumiem cię kompletnie. Poplątałaś to maksymalnie.

Cytuj:
Myślałam, że chwała jest oddawana poprzez świętych Bogu, bo On jest tak naprawdę sprawcą każdego dobrego ich czynu


No i tak jest!

Cytuj:
Nie bardzo mogę to zrozumieć. Czy jeżeli ktoś jest całkowicie oddany NMP, do niej kieruje wszystkie modlitwy i Jej za wszystko dziękuje, Jej przypisuje każde dobre wydarzenie w swoim życiu, to już jest "większa chwała Boga"


Wszystkie prośby, modlitwy które kierujemy do świętych, każdy czyn, który powierzamy "na góre" są na większą chwałę Boga. Ojciec zostaje wtedy jeszcze bardziej uwielbiony. Również nie widze w tym żadnej filozofii.

A o tych stopniach chwały to zupelnie inna sprawa.
To czy Błogosławiony jest mniej święty od Świętych to wie tylko Bóg, bo tą są tylko ziemskie tytuły, ale od zawsze wiadomo, że w Niebie nie każdy będzie tak samo szczęśliwy. Zależy to od tego jakim sie było na ziemi. Byłeś lepszy, jesteś szcześliwszy, jesteś bardziej wypełniony miłością, byłeś gorszy jesteś mniej szczęśliwy. Jaka praca taka płaca. Proste i logiczne.

http://chomikuj.pl/TRADITION/Ksi*c4*85*c5*bcki+ku+pokrzepieniu+serc/FULLA+HORAK+-+ZA*c5*9aWIATY+(NIEBO*2c+CZY*c5*9a*c4*86CEC+I+PIEK*c5*81O),412063534.pdf

Poczytaj to, może troche ci sie rozjaśni.


Pn maja 02, 2011 22:29

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
Każdy zbawiony będzie miał udział w Królestwie Niebieskim, czyli bedzie królował, ale tylko NMP jest przez Boga uznana jako Królowa Niebia. Nie wiem jak ci to jeszcze inaczej wytłumaczyć.

Każdy króluje ale tylko o jeden osobie można powiedzieć, ze króluje? Czyli na temat innych należy to przemilczeć? Czy św. Paweł nie jest Królem Nieba i Ziemi?
Nie wydaje Ci się trochę dziwne, że chociaż wszyscy święci królują, to można tak powiedzieć tylko o jednym z nich?

Nie wiem czy specjalnie nie zauważasz pointy mojego pytania. Przeklejam:
Cytuj:
Poza tym nie bardzo mi się łączy Twoja interpretacja ze słowami samej Marii : oto szczęśliwą/błogosławioną zwać będą mnie wszystkie narody, bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Czy wg Ciebie równie dobrze mogłaby powiedzieć: oto szczęśliwą/błogosławioną zwać będą mnie wszystkie narody, bo sobie na to zapracowałam? Wybacz ilość pytań, ale na serio nie rozumiem.


Wg mnie Maria jasno wiąże swoje "szczęście" z niezasłużoną Bożą łaską, natomiast Ty je łączysz z zapracowaniem. Chyba nie potrzebuję dodawać, jak często w PŚ łaska i praca są sobie PRZECIWSTAWIONE. Jeżeli święty zapracował sobie na coś, to nie ma potrzeby chwalić Boga. Nagroda mu się należała jako ZAPŁATA. Natmiast jeżeli życie świętego było efektem bożej łaski, tylko Bogu nalezy się chwała i dziękczynienie. To chyba jasne.

Zauważ, że św. Piotr chciał, aby za dobre uczynki chrześcijan poganie chwalili BOGA. Nie zastanawia Cię to? Czy w świetle nauczania katolickiego nie wystarczyłoby, ba, czy nie byłoby LEPIEJ, gdyby poganie chwalili samych chrześcijan? Wszak niektórzy katoliccy duchowni mówią: kto chwali Marię, ten najlepiej chwali Boga. Czy w takim razie poganie, o których wspominał Piotr, nie pochwaliliby Boga lepiej mówiąc: jacy fantastyczni ludzie z tych chrześcijan? A jednak Piotr mówi, aby chwalili za to Boga. Ciekawe...

Poza tym ciągle nikt nie odpowiedział, czy można oddać całe swoje zycie innemu świętemu i czy można tradycyjne modlitwy marjne kierować do innych świętych.

pa.
Cytuj:
Zależy to od tego jakim sie było na ziemi. Byłeś lepszy, jesteś szcześliwszy, jesteś bardziej wypełniony miłością, byłeś gorszy jesteś mniej szczęśliwy. Jaka praca taka płaca. Proste i logiczne.

BTW- pamiętasz przypowieść o synu marnotrawnym?


Wt maja 03, 2011 7:55
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
Każdy króluje ale tylko o jeden osobie można powiedzieć, ze króluje? Czyli na temat innych należy to przemilczeć? Czy św. Paweł nie jest Królem Nieba i Ziemi?
Nie wydaje Ci się trochę dziwne, że chociaż wszyscy święci królują, to można tak powiedzieć tylko o jednym z nich?
- Każdy króluje, należy do Królestwa Niebieskiego, ale jedna jest Królowa. Koniec.

Cytuj:
Poza tym ciągle nikt nie odpowiedział, czy można oddać całe swoje zycie innemu świętemu i czy można


Nie znam odpowiedzi na to pytanie.

Cytuj:
czy można tradycyjne modlitwy marjne kierować do innych świętych.


Zależy od modlitwy. Jeśli śa tam wymieniane przymioty NMP, których nie posiadają inni święci to wydaje mi się, że nie można.

Cytuj:
Wg mnie Maria jasno wiąże swoje "szczęście" z niezasłużoną Bożą łaską, natomiast Ty je łączysz z zapracowaniem. Chyba nie potrzebuję dodawać, jak często w PŚ łaska i praca są sobie PRZECIWSTAWIONE. Jeżeli święty zapracował sobie na coś, to nie ma potrzeby chwalić Boga. Nagroda mu się należała jako ZAPŁATA. Natmiast jeżeli życie świętego było efektem bożej łaski, tylko Bogu nalezy się chwała i dziękczynienie. To chyba jasne.


Ty o czym innym ja o czym innym.
Tak, ogólnie pojęte szczęście na ziemi zależy od Bożej łaski, nie każdy ja otrzymuje. Proste i logiczne.
Ale wielkość chwały jaką bedziemy otoczeni w Niebie zależy od nas, od wolnej woli, od tego czy wybieraliśmy dobro albo zło, ale wiadomo, że jeśłi Bóg nie obdarzył kogoś np. wyważonym sumieniem to cięzko by mu bylo wybierać dobro. Proste i logiczne.

Koniec.


Wt maja 03, 2011 11:00

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
- Każdy króluje, należy do Królestwa Niebieskiego, ale jedna jest Królowa. Koniec.

Jeżeli nie widzisz w tym sprzeczności, to gratuluję pojemniej logiki:)

Cytuj:
Ale wielkość chwały jaką bedziemy otoczeni w Niebie zależy od nas, od wolnej woli, od tego czy wybieraliśmy dobro albo zło, ale wiadomo, że jeśłi Bóg nie obdarzył kogoś np. wyważonym sumieniem to cięzko by mu bylo wybierać dobro.

Dalej nie widzę powodu do chwały w spełnianiu Bożej woli:) Bardzo to ciekawe, kiedy spełniając bożą wolę człowiek czuje, że właśnie zapracował na jakąś "chwałę". Nie wiedziałabym, jak to powiazać z chrzescijaństwem, ale ogólnie fajna idea:P


Wt maja 03, 2011 11:16
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Króluje w sensie, że ma udział jest jego członkiem, bo w Niebie nie ma gorszych ani lpeszych (nie mylić z poziomiem szczęśliwości). Czy to takie trudne do pojęcie?
Czy jak sie mówi, że bedziemy złączeni z Chrystusem to też bedziemy bogami?

Cytuj:
Dalej nie widzę powodu do chwały w spełnianiu Bożej woli
- zdanie bez sensu.

Cytuj:
Bardzo to ciekawe, kiedy spełniając bożą wolę człowiek czuje, że właśnie zapracował na jakąś "chwałę"
- ?? Wytłumacz mi swoją teorie bo nie rozumiem cię kompletnie ??
Jeśli człowiek spełnia Bozą wolę to nie znaczy, że to przychodzi od tak z łatwością tylko dlatego, że jest to "boskie". Brać krzyż na siebie każdego dnia z pokorą (czyli spełniać wolę Bożą), jest zasługą człowieka za która Bóg odpłaci mu w Niebie, bo mógł skorzystać z wolnej woli i "olać" ten wysiłek, ale bez samodyscypliny, chęci, pokory i ufności nie da sią na nic zapracować, a o te cechy są łaską o które trzeba prosić Boga.

Co jest w tym nielogicznego?


Wt maja 03, 2011 16:32

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
Jeśli człowiek spełnia Bozą wolę to nie znaczy, że to przychodzi od tak z łatwością tylko dlatego, że jest to "boskie". Brać krzyż na siebie każdego dnia z pokorą (czyli spełniać wolę Bożą), jest zasługą człowieka za która Bóg odpłaci mu w Niebie, bo mógł skorzystać z wolnej woli i "olać" ten wysiłek, ale bez samodyscypliny, chęci, pokory i ufności nie da sią na nic zapracować, a o te cechy są łaską o które trzeba prosić Boga.

Chętnie Ci to wszystko wyjaśnię, bo jest przecież są to podstawy chrześcijaństwa. Gdyby było tak, jak mówisz, nie musielibyśmy Bogu za nic dziękować. Kiedy pracujemy na etacie i dostajemy pensję, nie musimy za nią dziękować, gdyż ona się nam należy. Co więcej, gdybyśmy jej nie otrzymali, mielibyśmy prawo się jej domagać przed sądem.
Tymczasem wszystko, co otrzymujemy od Boga jest właśnie niezasłużone i nie mielibyśmy żadnego prawa domagać się tego. Jesteśmy przecież istotami grzesznymi, które przez sam ten fakt zniszczyły swoją jedność z Bogiem i nie mamy prawa domagać się jej przywrócenia, nawet jeżeli pracujemy całymi dniami i wypracowujemy tysiące "dobrych uczynków", lub jesteśmy samą Matką Teresą z Kalkuty ( Otóż temu, który pracuje, poczytuje się zapłatę nie tytułem łaski, lecz należności. Rzymian 4:4).
Na szczęście dzięki temu, co uczynił dla nas Jezus, jesteśmy z łaski i za darmo z Bogiem pojednani i obdarzeni obietnicą udziału w Jego chwale. Na Niebo nie da się "zapracować", bo nie ma takiej ceny, która wystarczyłaby na "zakupienie sobie miejsca". Przynajmniej my ludzie nie dysponujemy taką ceną. Ta zapłacona cena to krew Baranka bez skazy, nieskończenie razy bardziej cenna niż wszelkie ludzkie starania.
Dlatego używanie w kontekscie Nieba słowa "zapracować" jest absolutnie niepoprawne.

Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was,
lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił
(List do Efezjan 2,8-9).

To, że zbawienie jest z łaski, jest jasne. Ty jednak uważasz, że istnieje możliwość odbierania chwały ludzkiej za własne uczynki. Zupełnie nie wiem, czym to tłumaczysz. Wszak wypełnianie Bożego Słowa powinno być normą i nie daje żadnych praw do bycia wychwalanym! Czy ktoś kiedyś wychwalał aniołów Bożych za to, że są Mu ZAWSZE ( a nie jak ludzie, od czasu do czas) posłuszni? Rzeczywiście, pewna forma kultu pojawia się w PŚ, ale zostaje potępiona przez samego anioła:
To właśnie ja, Jan,
słyszę i widzę te rzeczy.
A kiedym usłyszał i ujrzał,
upadłem, by oddać pokłon
przed stopami anioła, który mi je ukazał.
Na to rzekł do mnie:
"Bacz, byś tego nie czynił,
bo jestem współsługą twoim
i braci twoich, proroków,
i tych, którzy strzegą słów tej tej księgi.
Bogu samemu złóż pokłon!


Wielokrotnie w PŚ mamy zapowiedzi chwały, która otoczy wierzących. Ale jest ona zawsze ukazywana jako przyszłość. Gdyby zależała od partykularnych uczynków, cóż szkodziłoby wychwalać i otaczać kultem ludzi czyniących te uczynki już na ziemi? Tymczasem chwała ta jest przyszła, gdyż jest ona pochodną chwały Bożej, do której wejdą święci w Niebie, a nie własnych uczynków.

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata. List do Galatów 6:14
Czy rozumiesz te słowa Apostoła? Czy chodzi tylko o fałszywą skromność? ( "są powody do wychwalania mnie, ale ja sam tego nie będę robił") czy NAPRAWDĘ nie mamy nic innego do chlubienia się, niż dzieło Jezusa dla nas?
Nie odniosłeś się również do tego, że Apostoł Piotr życzył sobie, aby to Bóg był wychwalany za dobre uczynki gminy chrześcijańskiej. Zgodnie z Twoją logiką jest to niedopuszczalne- to przecież gmina "zapracowała sobie" na chwałę u pogan, czyż nie? Zobacz jednak, że Słowo Boże mówi co innego.


Wt maja 03, 2011 17:19
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Może powinienem dobierać inne słowa zmiast "zasługi", ale to nie zmienia faktu, że mnie dalej nie rozumiesz.

Cytuj:
To, że zbawienie jest z łaski, jest jasne.
- o to mi właśnie chodzi.

Cytuj:
Ty jednak uważasz, że istnieje możliwość odbierania chwały ludzkiej za własne uczynki.
- nie, nie uważam tak, właśnie w tym problem, że mnie nie rozumiesz i szukasz kwadratowych jaj.
Nie odbierania jakiejś ludzkiej chwały, tylko zapłaty za dobre uczynki, których robic nie musieliśmy, bo mamy wolna wolę, ale jesli juz je popelnialismy to wiadomo, że za Bożą łaską. I w Niebie otrzymujemy za nie zapłate.

Myślisz, że mi chodzi o to, że człowiek "jest kimś" bez Boga i jeśli, chce robić dobrze to robi, a w Niebie Bóg mu przyklaskuje, że byl sam z siebie taki kreatywny? Nie, nie myśle tak.


Ostatnio edytowano Wt maja 03, 2011 17:56 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt maja 03, 2011 17:39

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Zapłatę. A więc Bóg musi Ci ją dać. Jak można być za to wdzięcznym?
Poza tym rozmawialiśmy nie o chwale od Boga, tylko o chwale, którą święci odbierają u ludzi żyjących na ziemi. Czy jest jakieś uzasadnienie w różnicowaniu tej chwały.


Wt maja 03, 2011 17:53
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Cytuj:
Zapłatę. A więc Bóg musi Ci ją dać. Jak można być za to wdzięcznym?
- Nadal szukasz czegoś czego nie chce powiedzieć i wmawiasz mi coś czego nie mam na myśli.
Tak w Niebie otrzymujemy zapłate za dobre życie, zapłate w postaci przebywania w obecności Boga za dobre uczynki, które spełnialiśmy oczywiście z jego pomocą. Bóg nic nie musi, On po prostu nas kocha. Tak ustawił tą grą. Czynisz dobro - masz nagrodę w postaci Nieba, grzeszysz - odbierasz "nagrodę" w Piekle. Jakie jeszcze herezje głoszę wg. ciebie?

"... Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie...".

--------------------------------------------------

Cytuj:
Poza tym rozmawialiśmy nie o chwale od Boga, tylko o chwale, którą święci odbierają u ludzi żyjących na ziemi.
- nie, rozmawialiśmy o tym czym różni się Maryja od innych świętych. Różni się, a ja napisałem to co wiedziałem. Jeśli chcesz sie naprawde dowiedzieć to znajdziesz odpowiedz w internecie.


Ostatnio edytowano Wt maja 03, 2011 18:19 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt maja 03, 2011 18:00

Dołączył(a): Pn maja 02, 2011 8:33
Posty: 52
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Zapomniałeś chyba od czego zaczęła się rozmowa.
Cytuj:
175. Dlaczego Najświętszą Maryję Pannę czcimy ponad Aniołów i Świętych?
Najświętszą Maryję Pannę czcimy ponad Aniołów i Świętych, ponieważ:
1) jest Ona Matką Bożą,
2) łaską i świętością przewyższa Aniołów i Świętych,
3) jest Matką naszą i Pośredniczką wszelkich łask Bożych.

Tutaj pytanie dotyczy właśnie chwały u ludzi, bo przecież to ludzie "czczą". Cały czas chodzi o to, w jaki sposób obdarowanie łaską przez Boga i spełnianie nawet wielu uczynków przekłada się na cześć ludzi, bo przecież do takiej czci wzywa autor KKK.

Nawiasem mówiąc w "grze" o której wspomniałeś, Niebo zostało uzależnione od wiary, a nie od "czynienia dobra"..nie wiem, czemu upracie tego nie zauważasz.


Wt maja 03, 2011 18:14
Zobacz profil
Post Re: Czym Maryja różni się od innych świętych
Ręce mi opadają.

"Niebo zostało uzależnione od wiary, a nie od "czynienia dobra"..nie wiem, czemu upracie tego nie zauważasz." - Czyli tylko chrześcijanie mogą pójść do Nieba?


Wt maja 03, 2011 18:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL