Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N kwi 24, 2011 21:04
Posty: 16
Post Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Na jakiej podstawie KK ogłosiło błogosławiony Alojzije Stepinac'a i dlaczego nie wzięto pod uwagę jego poparcia dla Ustaszów oraz milczenia w sprawie ludobujstwa dokonanego na prawosławnych. Na wiki piszą o tym bogosławiony ciekawe rzeczy:

Cytuj:
28 marca 1941 roku Stepinac zanotował w swoim dzienniku: „Chorwaci i Serbowie to dwa światy, jak biegun północny i południowy. Nigdy nie będą w stanie żyć razem, chyba że za sprawą boskiego cudu”. O prawosławiu pisał, że nie ma w nim „ani moralności, ani zasad, ani prawdy, ani sprawiedliwości, ani uczciwości”[1]. 6 kwietnia 1941 roku państwa Osi zaatakowały Jugosławię, która skapitulowała po dwunastu dniach walk. Stepinac poparł utworzone przez ustaszów Niepodległe Państwo Chorwackie, zależne od Niemiec i Włoch. Nowy reżim, na czele którego stał poglavnik Ante Pavelić, deklarował wierność religii katolickiej[2] i prowadził politykę eksterminacji mniejszości w celu stworzenia państwa jednolitego religijnie. Minister religii Mile Budak oświadczył: „Jedną trzecią Serbów zabijemy, jedną trzecią wypędzimy, jedną trzecią nawrócimy na katolicyzm”[3][4] 16 kwietnia 1941 roku Stepinac złożył wizytę Paveliciowi, zapisując po niej w dzienniku, że nowy przywódca „nie będzie tolerował cerkwi prawosławnej”. Na tej podstawie arcybiskup ocenił, że poglavnik jest „szczerym katolikiem”[5]. 28 kwietnia w kościołach odczytano list Stepinaca, wzywający księży i wiernych do poparcia nowej władzy. Kiedy 26 czerwca Pavelić spotkał się z chorwackim episkopatem, Stepinac obiecał mu „oddaną i wierną współpracę dla jak najbardziej promiennej przyszłości naszej ojczyzny”[6]. Równie lojalnej współpracy z ustaszami Stepinac wymagał od episkopatu[7]; nakazał też uroczyste świętowanie rocznicy proklamowania Niepodległego Państwa Chorwackiego i dnia urodzin Pavelicia[8].



Cytuj:
Według różnych źródeł, w Niepodległym Państwie Chorwackim zamordowano od 350 tysięcy do 800 tysięcy osób. W zbrodniach uczestniczyło wielu katolickich duchownych, zwłaszcza franciszkanów. Zakonnicy lub księża kierowali prawie połową spośród 22 chorwackich obozów koncentracyjnych[10]. 16 lutego 1942 londyńskie radio BBC informowało: „Do najgorszych okrucieństw dochodzi w diecezji arcybiskupa Zagrzebia [Stepinaca]. Bratnia krew płynie tam strumieniami. Prawosławnych siłą nawraca się na katolicyzm i nie słychać głosu oburzenia ze strony hierarchy”[11]. Ponadto Stepinac nie unikał przejmowania własności cerkwi prawosławnej na rzecz Kościoła katolickiego – wysłał np. specjalną petycję do Pavelicia, prosząc o przekazanie trapistom serbskiego klasztoru w Orahovicy[12].


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ante_Paveli%C4%87

I co nieco o Ustaszach, bo w Polsce z niewiadomych (albo i wiadomych) przyczyn milczy się o tym ludobójstwie na dokonanym na prawosławnych Serbach tylko dlatego ze byli Serbami i nie byli katolikami. :
http://www.eioba.pl/a/1tin/ustasze-chor ... ie-i-mordy


Pn maja 02, 2011 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Tak jak i milczy się o ludobójstwie dokonanym przez Polaków na prawosławnych Białorusinach tylko dlatego, że byli prawosławnymi Białorusinami.
http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis ... 8&search=1


Pn maja 02, 2011 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 24, 2011 21:04
Posty: 16
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
pudlasz 79 osób to jeden mord, przerażający ale jednak pojedynczy. Takich jest wiele. Ustasze to inna "bajka" to zorganizowana grupa dokonująca planowanej eksterminacji przy cichej aprobacie chorwackich duchownych. Mord który miał na celu eksterminacje 1/3 ludności Serbskiej na danym terenie. Zaplanowany i zorganizowany były tam nawet obozy koncentracyjne. Coś jak UPA mordowało Polaków katolików przy cichej aprobacie duchownych grekokatolickich. Akurat Kościół w Polsce nie wspierał mordowania Ukraińców czy Białorusinach na szerszą skale. Chodziło mi raczej o dyskusję nad Ustaszami i poparciem dla nich. Oraz nad wytłumaczenie mi dlaczego istnieje możliwość modlitwy do gościa który stwierdził, że prawosławie nie ma moralności itp...

Trochę o obozie w Jasenovac :

http://www.youtube.com/watch?v=vMSq4iY7Jr8


Pn maja 02, 2011 15:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
To nie był pojedynczy przypadek. Było ich wiele:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazyli_Martysz


Pn maja 02, 2011 16:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 24, 2011 21:04
Posty: 16
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
No dobrze dobrze, mam tutaj wysłać cały opis rzezi wołyńskiej wraz ze wspomnieniami świadków, oraz opisy niszczenia katolickich wsi na Wołyniu? Może sobie oszczędzę. Proszę Cię ! Nie o "nacjonalistyczne bojówki" mi w tym temacie chodziło oraz o planowaną eksterminację, proszę Cię nie porównuj bandytyzmu do eksterminacji całego narodu na którą duchowni patrzyli conajmniej przez palce. Analogicznie było na Wołyniu tylko w drugą stronę. Ale to już niech sobie wschodnie Kościoły sprzątają. Mówiłem Ci dla mnie Ustasze to jak UPA tylko inna wiara. To że Mikołaj II jest świętym prawosławia też mnie zastanawia (patrz pierwsza wojna światowa, zsyłki na sybir itp) ale proszę to na inny temat ok? Chodziło mi o błogosławionego którego wymieniłem w temacie i oczekuje na ten temat rzeczowej dyskusji. A nie na licytowanie się w temacie polsko-ruskim.


Pn maja 02, 2011 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 09, 2011 12:28
Posty: 382
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
ludwik napisał(a):
Chodziło mi o błogosławionego którego wymieniłem w temacie i oczekuje na ten temat rzeczowej dyskusji.


Moim zdaniem jest to skandal, aby takiego łajdaka stawiać na równi z Janem Pawłem II. Ciekaw jestem też jaki to cud dokonał się za pośrednictwem Stepinaca?


Śr maja 04, 2011 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 24, 2011 21:04
Posty: 16
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Asparagus Dokładnie tak, na Jana Pawła II szukano tysięcy haczyków które przy tym błogosławiony Chorwacie bledną od razu, dziwi mnie właśnie, ze nasz papież dokonał tej beatyfikacji. Wielcy konserwatyści tak zapatrzeni w Kościół przed soborowy i potępiający w czambuł cały ekumenizm powinni się zastanowić do czego prowadzi taka polityka. Ci wszyscy zarzucający JPII, jego politykę jednania się i gadający że niby ona do niczego nie prowadzi powinni poczytać takie historie. Może Kościół nie znał wszystkich wypowiedzi Alojzego, ale to co się działo w Chorwacji w latach II wojny światowej woła o zastanowienie się nad tym. Franciszkanie prowadzący obozy powinni być natychmiast wykluczani. Taką zbrodnie należy potępiać a nie jej przyklaskiwać, nawet nie powinno patrzeć obojętnie (umywanie rąk)... Średniowieczne grzeszki duchownych bowiem to przy tym mały "pryszcz", dość powiedzieć ze franciszkanie prowadzili obozy zagłady, po wojnie byli za to tępieni przez Tito... ale akurat trudno mu się dziwić, takie same wyroki bowiem dostawali w Polsce esesmani po wojnie. Nie wiem czy warto robić męczenników z ludzi zamieszanych w ludobójstwo moim zdaniem NIE. Niestety wydaje się, że chodziło tu o walkę o wpływy religii na terenie Jugosławii.

Szkoda, że w państwach katolickich jak Polska całkowicie milczy się nad takimi faktami.


Śr maja 04, 2011 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 01, 2011 11:29
Posty: 3
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Z tego co ja wiem to pośmiertnie został oczyszczony z zarzutów. A oczerniano go dlatego, że był katolickim duchownym (patrz -Wyszyński)

Zresztą po co Kościól miałby wynosić na ołtarze człowieka który na to nie zasługuje, a przez to niszczyć swój autorytet.

Cud nie był potrzebny, bł Alojzy to męczennik.


Pt lip 01, 2011 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 15, 2011 17:05
Posty: 23
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Cytuj:
Cud nie był potrzebny, bł Alojzy to męczennik.



Wiem że troche bawię się w archeologa, ale czy nie jest tak że przy męczenniku potrzebny jest cud, a nie ma potrzeby stwierdzania heroiczności cnót?


Pt lip 29, 2011 20:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Eldian napisał(a):
Wiem że troche bawię się w archeologa, ale czy nie jest tak że przy męczenniku potrzebny jest cud,
a nie ma potrzeby stwierdzania heroiczności cnót?
To chyba raczej odwrotnie - cudu nie potrzeba,
ale należy zbadać, czy męczeństwo zostało poniesione za wiarę (heroiczność cnót).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt lip 29, 2011 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Jeszcze wcześniej należy zbadać, czy Stepinac w ogóle był męczennikiem. Z pierwszego postu w tym wątku (zresztą i z innych źródeł) wynika, że to on przyczyniał się do męczeńskich śmierci wielu wyznawców prawosławia.
Daje się tutaj zauważyć analogię do pielgrzymów RM, którzy 10 lipca napastowali reporterów POLSATU, a mimo to twierdza, że sami zostali "pobici" przez tychże reporterów.


Pt lip 29, 2011 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 01, 2011 16:54
Posty: 125
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Parę rzeczy, które powinny zainteresować wszystkich wypowiadających się w temacie. Otóż informacje na wikipedię może dodać każdy i nie jest to specjalnie weryfikowane. Są konkretne wymagania stawiane przez coś w rodzaju regulaminu wikipedii, jednak bardzo często nie są one przestrzegane. Każdy artykuł powinien być napisany w oparciu o wiarygodne i rzetelne publikacje o uznanej wiarygodności. Skąd pochodzi dana informacja - możemy sprawdzić - do źródła kierują nas te cyferki w kwadratowych nawiasach ([1], [2], [3] itd.).

Teraz konkret - czy źródła w artykule Alojzije Stepinac, podające oczerniające go informacje, są wiarygodne? Przytoczę kilka przykładów:

a) Convert or die: Catholic persecution in Yugoslavia during WWII, Chick Publications 1990, autor: Edmond Paris
- wydawnictwo: antyklerykalne, specjalizuje się m.in. w wydawaniu publikacji oczerniających Kościół
- autor: brak światowej renomy, powiązania z uczelniami, tytułów naukowych, nie wiemy nawet czy jest historykiem - prawdopodobnie dziennikarzem, podobno w jednej ze swoich książek stwierdził "że to właśnie Watykan i Jezuici byli w dużej mierze odpowiedzialni za obie wojny światowe"
Proszę samemu zastanowić się, czy coś takiego może być wiarygodnym źródłem z których czerpiemy informacje?

b) Papież Hitlera, autor: John Cornwell
- opis paru błędów można znaleźć tutaj: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR ... _pope.html

c) "Vladimir Dedijer, The Yugoslav Auschwitz and the Vatican, Prometheus Books 1992"
dyskusja na wiki napisał(a):
Vladimir Dedijer to wprawdzie dość znany jugosłowiański, a następnie działający na Zachodzie, historyk, który bywa często cytowany jako badacz zbrodni chorwackich ustaszy, jednak biorąc pod uwagę jego przeszłość jako antyfaszystowskiego partyzanta i komunistycznego propagandzisty, należy ostrożnie odnosić się do prezentowanych przez niego stwierdzeń, np. podaje liczbę ofiar obozu w Jasenovacu na 700 000, co bywa podważane nawet przez serbskich historyków.
Link do cytatu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Ante_Pavelić#Papieskie_b.C5.82ogos.C5.82awie.C5.84stwo_-_.C5.BAr.C3.B3d.C5.82a._Pomoc_Watykanu_dla_zbrodniarzy_-_postulaty_badawcze.

Mogę jeszcze tylko dodać, że propaganda komunistyczna zajmowała się oczernianiem Alojzije.
Jeśli ktoś ma wiarygodne źródła historyczne, mówiące, że Stepinac faktycznie jest winny przypisywanych mu zbrodni - bardzo chętnie się nimi zainteresuję - proszę je podać odpowiadając w tym temacie. Obecnie jednak nie znam takich źródeł i jestem przekonany, że kardynał zasługiwał na beatyfikację, a zarzuty są po prostu wyssane z palca.


Cz gru 01, 2011 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 19:40
Posty: 42
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
Cóż... w kościele prawosławnym została kanonizowana rodzina ostatniego cara z nim na czele...


N kwi 29, 2012 20:30
Zobacz profil
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
corkafizdejki napisał(a):
Cóż... w kościele prawosławnym została kanonizowana rodzina ostatniego cara z nim na czele...

I nawet dobrze. Jest drugi święty Mikołaj


N kwi 29, 2012 20:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Alojzije Stepinac kontrowersyjny bogosławiony
iks_iks napisał(a):
Parę rzeczy, które powinny zainteresować wszystkich wypowiadających się w temacie. Otóż informacje na wikipedię może dodać każdy i nie jest to specjalnie weryfikowane. Są konkretne wymagania stawiane przez coś w rodzaju regulaminu wikipedii, jednak bardzo często nie są one przestrzegane. Każdy artykuł powinien być napisany w oparciu o wiarygodne i rzetelne publikacje o uznanej wiarygodności. Skąd pochodzi dana informacja - możemy sprawdzić - do źródła kierują nas te cyferki w kwadratowych nawiasach ([1], [2], [3] itd.).

Teraz konkret - czy źródła w artykule Alojzije Stepinac, podające oczerniające go informacje, są wiarygodne? Przytoczę kilka przykładów:

a) Convert or die: Catholic persecution in Yugoslavia during WWII, Chick Publications 1990, autor: Edmond Paris
- wydawnictwo: antyklerykalne, specjalizuje się m.in. w wydawaniu publikacji oczerniających Kościół
- autor: brak światowej renomy, powiązania z uczelniami, tytułów naukowych, nie wiemy nawet czy jest historykiem - prawdopodobnie dziennikarzem, podobno w jednej ze swoich książek stwierdził "że to właśnie Watykan i Jezuici byli w dużej mierze odpowiedzialni za obie wojny światowe"
Proszę samemu zastanowić się, czy coś takiego może być wiarygodnym źródłem z których czerpiemy informacje?

b) Papież Hitlera, autor: John Cornwell
- opis paru błędów można znaleźć tutaj: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR ... _pope.html

c) "Vladimir Dedijer, The Yugoslav Auschwitz and the Vatican, Prometheus Books 1992"
dyskusja na wiki napisał(a):
Vladimir Dedijer to wprawdzie dość znany jugosłowiański, a następnie działający na Zachodzie, historyk, który bywa często cytowany jako badacz zbrodni chorwackich ustaszy, jednak biorąc pod uwagę jego przeszłość jako antyfaszystowskiego partyzanta i komunistycznego propagandzisty, należy ostrożnie odnosić się do prezentowanych przez niego stwierdzeń, np. podaje liczbę ofiar obozu w Jasenovacu na 700 000, co bywa podważane nawet przez serbskich historyków.
Link do cytatu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Ante_Pavelić#Papieskie_b.C5.82ogos.C5.82awie.C5.84stwo_-_.C5.BAr.C3.B3d.C5.82a._Pomoc_Watykanu_dla_zbrodniarzy_-_postulaty_badawcze.

Mogę jeszcze tylko dodać, że propaganda komunistyczna zajmowała się oczernianiem Alojzije.
Jeśli ktoś ma wiarygodne źródła historyczne, mówiące, że Stepinac faktycznie jest winny przypisywanych mu zbrodni - bardzo chętnie się nimi zainteresuję - proszę je podać odpowiadając w tym temacie. Obecnie jednak nie znam takich źródeł i jestem przekonany, że kardynał zasługiwał na beatyfikację, a zarzuty są po prostu wyssane z palca.

Podałeś zaledwie trzy nieprzekonujące "argumenty" i na koniec bezpodstawne, wyssane z palca oskarżenie władz komunistycznych.
Tymczasem w jego diecezji za jego "posługi" zginęło przynajmniej 800.000 Serbów, a być może nawet ponad milion (Jasenovac nie był wyłącznym miejscem katolickiego ludobójstwa na prawosławnych Serbach.
Trzeba maksimum złej woli aby twierdzić, że ludobójstwo z rąk katolików, zakonników franciszkańskich, a także pomoc Watykanu w uniknięciu sprawiedliwości przez szefa ustaszów - Ante Pavelica, to wystarczające "zasługi na beatyfikację".
Dodam jeszcze, iż na Wikipedii zapodano więcej materiałów źródłowych o "chwalebnych czynach" Stepinaca
Cytuj:
1.↑ Vladimir Dedijer, The Yugoslav Auschwitz and the Vatican, Prometheus Books 1992, s. 142
2.↑ http://books.google.pl/books?id=qMZaPjr ... ss&f=false
3.↑ Jonathan Gumz, German counterinsurgency policy in independent Croatia, 1941-1944, w „The Historian”, vol. 61, 22.09.1998
4.↑ Ladislaus Hory, Martin Broszat, Der kroatische Ustascha-Staat, 1941 – 1945, Dt. Verl.-Anst. 1964, s. 67
5.↑ Carlo Falconi, Silence of Pius XII, Faber 1970, s. 308
6.↑ Viktor Novak, Principium et Finis – Veritas, w Review of International Affairs 1951, t.2
7.↑ Gustaw Herling-Grudziński, Dziennik pisany nocą, w „Rzeczpospolita” 24.04.1999
8.↑ Viktor Novak, Magnum Crimen, Nova Knjiga 1986, s. 703
9.↑ Richard Patee, The Case of Cardinal Archbishop Stepinac, Bruce 1953, p. 306
10.↑ Vladimir Dedijer, The Yugoslav Auschwitz and the Vatican, Prometheus Books 1992, ss. 415-418
11.↑ Hubert Butler, The Sub-Prefect Should Have Held His Tongue, w „Escape from the Anthill”, Lilliput Press, 1986
12.↑ Carl Savich, Orthodox-Catholic Reconciliation?, serbianna.com


O samym obozie koncentracyjnym w Jasenovacu podane są następujące źródła:
Cytuj:
1.↑ Hołd ofiarom "chorwackiego Auschwitz" (wersja do druku)
2.↑ Jasenovac Research Institute podaje, że liczba pomordowanych zawiera się w przedziale od 300 do 700 tysięcy.
3.↑ Dokument instytutu Yad Vashem twierdzi na przykład, że w Jasenovac zginąć mogło nawet 600 000 osób, w tym większość Serbów i ok. 25 000 Żydów. Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie podaje natomiast następujące statystyki ofiar: od 45 000 do 52 000 Serbów, od 8 000 do 20 000 Żydów, od 8 000 do 15 000 Romów, i od 5 000 do 12 000 Chorwatów i muzułmanów.
4.↑ Reformation. The Triumph of Terrorism
5.↑ The Glass Half Full by Alan Greenhalgh ISBN 0-9775844-1-0 str. 68

A o Ante Pavelicu następujące:
Cytuj:
1.↑ Viktor Novak, Magnum Crimen, Nova Knjiga 1986, s. 894
2.↑ http://books.google.pl/books?id=0nA_GXl ... &q&f=false
3.↑ The Vatican and the Holocaust: A Preliminary Report
4.↑ Ladislaus Hory i Martin Broszat: Der Kroatische Ustascha-Staat, 1941-1945 Stuttgart, 1964
5.↑ List pasterski z 28 kwietnia 1941, cytowany w: Karlheinz Deschner, I znowu zapiał kur. Krytyczna historia Kościoła, Uraeus 1997, t. 2, s. 264
6.↑ http://books.google.pl/books?id=l0ksmVj ... nd&f=false
7.↑ http://books.google.pl/books?id=qMZaPjr ... ss&f=false
8.↑ Aarons and Loftus, Unholy Trinity: The Vatican, The Nazis, and the Swiss Bankers, St Martins Press 1991, wznowienie 1998, s. 36
9.↑ 9,0 9,1 Oficjalna informacja Podsekretarza Stanu USA Stuarta Eizenstata z dnia 2.06.1998: U.S. and Allied Wartime and Postwar Relations and Negotiations With Argentina, Portugal, Spain, Sweden, and Turkey on Looted Gold and German External Assets and U.S. Concerns About the Fate of the Wartime Ustasha Treasury
10.↑ jasenovac-info.com
11.↑ Biskup Alois Hudal otwarcie przyznawał, że pomógł wielu nazistowskim zbrodniarzom, którzy, jego zdaniem, "często byli całkowicie niewinni". W swoich dziennikach pisał: "dzięki fałszywym dokumentom wielu z nich uratowałem. Mogli się wymknąć prześladowcom i uciec do szczęśliwszych krajów". – Alois C. Hudal, Römische Tagebücher. Lebensbeichte eines alten Bischofs, Leopold Stocker 1976, s. 21, cytowane w: Daniel J. Goldhagen, Niedokończony rozrachunek, Wydawnictwo Sic! 2005, s. 185
12.↑ Edmond Paris: Genocide in Satellite Croatia: 1941-1945, American Institute for Balkan Affairs 1961, s. 279 280
13.↑ Vladimir Dedijer: The Yugoslav Auschwitz and the Vatican, Prometheus Books 1992, s. 416

Więc Twoja próba podważenia jakiegoś autora wypada dość osobliwie....

Dodam tylko, iż faktem jest, że stosunek Stepinaca do ludobójstwa sie nieco zmienił, i nagle zaczął pomagac on Żydom - tyle tylko, że uczynił to w momencie, kiedy wiedział, że ani Japonia ani Niemcy nie wygrają II Wojny Św.
Było już po klęsce Japończyków pod Pearl Harbor, oraz po klęsce Niemców pod Stalingradem.


Pn kwi 30, 2012 18:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL