Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Maryja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 840
Post Re: Maryja
Moria napisał(a):
w państwach protestanckich - Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, gdzie większa część tam zamieszkujących przyjęła taki sposób traktowania Maryi - zaprzestano adoracji Jezusa i utracono wiarę w Jego boskość.

Upraszczasz zgadnienie, wywiedzionego wniosku nie da się obiektywnie uzasadnić tak , jak to przedstawiono.
Nastapiła sekularyzacji życia w krajach zachodnich, nie tylko protestanckich ( zresztą Niemcy trudno uznać całkowicie za kraj protestancki), to samo dzieje się we Francji, Hiszpanii, Austrii, Irlandii, krajach przecież większościowo katolickich.
Niektórzy wiążą to z bogaceniem się, u nas też z roku na rok spada uczestnistwo we mszach , tylko my mamy w spadku po minionym systemie silna więź społeczną z Kościołem ( jako oazą wolności w tym czasie.... ech, pomarzyć ... ale tylko o tym aspekcie ! ).

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pt gru 13, 2013 9:06
Zobacz profil
Post Re: Maryja
Jeśli już to kard. Newman uprościł. Piękne wyjaśnienie wezwania maryjnego "Wieżo Dawidowa", @Moria dzięki za ten cytat (odszukałam już z jakiej książki pochodzi :)).


Pt gru 13, 2013 9:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Maryja
zepp napisał(a):
Faktem jest , że w polskim Kościele w zasadzie nie ma już Świętej Trójcy, Maria matka Jezusa została tak wyeksponowana, że mamy do czynienia z Czwórcą.
Absolutnie nie chcę odmawiać Marii zasług ani czci : urodziła przecież Mesjasza, czegóż więcej człowiek mógł dokonać.
Nie trzeba jej świętości sztucznie pompować, przecież z obrazu w ewangeliach wyłania się skromna i cicha kobieta.
Czy bez dogmatów o wiecznym dziewictwie czy niepokalanym poczęciu, wzięciu do nieba, byłaby mniej święta, jej dzieło byłoby umniejszone?
Przecież nie, a tak, te dogmaty budzą zażenowanie i ośmieszają nasz Kościół ( nie Marię)...

Przesadzasz. Jako, że uprawiam churching nieustanny, bywam tu i ówdzie na Mszy albo różnych nabożeństwach. Jakoś nigdzie nie widzę "przesadnego kultu maryjnego", w ciągu ostatnich kilku miesięcy chyba raz trafiłem do kościoła, w którym po Mszy odprawiano nabożeństwo maryjne, słyszałem może ze dwa kazania maryjne, z czego jedno w październiku związane z różańcem, drugie we wspomnienie Niepokalanego Poczęcia. A bywałem w różnych kościołach, ba byłem nawet na 10dniowych misjach, gdzie imię Maryi padło kilka razy i to nie w jakimś pierwszorzędnym kontekście. Wydaje mi się, że to o czym piszesz to kwestia przeszłości, albo jakiś hermetycznych środowisk wewnątrz Kościoła (typu Rodzina RM)

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt gru 13, 2013 9:30
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 28, 2015 18:45
Posty: 5
Post Re: Maryja
Ja gdy idę spać to dziękuję Maryi za trzeźwy dzień i proszę o trzeźwą noc, a rano dziękuję Jej za trzeźwą przespaną noc, oraz proszę o trzeźwy dzień, nie o pogodę, prace, bo gdy będę trzeźwy to w moim domu słońce zawsze będzie świecić a chleba nie zabraknie.
szczęśliwy trzeźwiejący alkoholik Antoni


So lut 28, 2015 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Maryja
Piękne świadectwo, krótkie, a jakże treściwe. Nie potępiając żadnych innych form, ale te kilka zdań w nawróconym człowieku, czyni tyle ile wszystkie różance, nowenny i nabożeństwa razem wzięte. Chodzi o ufność, a nie o ilość i potok słów.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N mar 01, 2015 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 13, 2015 11:59
Posty: 3
Post Re: Maryja
A ja mam takie małe pytanie, od zawsze mnie nurtujące: czemu właściwie używacie (tzn. katolicy) imienia Maryja, a nie Maria :?: Przecież ta druga wersja to normalne imię, a "Maryja" brzmi, jakby ktoś w pseudoludowym stylu wykoślawił to miano (tak jak zamiast Marian byłoby Maryjan albo zamiast Sebastian - Seba). Czy to nie brak szacunku? 8)


Wt kwi 14, 2015 7:08
Zobacz profil
Post Re: Maryja
teyoo napisał(a):
A ja mam takie małe pytanie, od zawsze mnie nurtujące: czemu właściwie używacie (tzn. katolicy) imienia Maryja, a nie Maria :?: Przecież ta druga wersja to normalne imię, a "Maryja" brzmi, jakby ktoś w pseudoludowym stylu wykoślawił to miano (tak jak zamiast Marian byłoby Maryjan albo zamiast Sebastian - Seba). Czy to nie brak szacunku? 8)

Imię Maryja jest od wieków zarezerwowana tylko dla Matki Jezusa.


Wt kwi 14, 2015 7:17
Post Re: Maryja
Alus napisał(a):
teyoo napisał(a):
A ja mam takie małe pytanie, od zawsze mnie nurtujące: czemu właściwie używacie (tzn. katolicy) imienia Maryja, a nie Maria :?: Przecież ta druga wersja to normalne imię, a "Maryja" brzmi, jakby ktoś w pseudoludowym stylu wykoślawił to miano (tak jak zamiast Marian byłoby Maryjan albo zamiast Sebastian - Seba). Czy to nie brak szacunku? 8)

Imię Maryja jest od wieków zarezerwowana tylko dla Matki Jezusa.

To nie prawda. To po prostu poboczny archaizm, który zachował się w liturgii katolickiej w Polsce. Matka Jezusa miała na imię Miriam.
Ogólnie imię Maria było zarezerwowane i darzone takim szacunkiem, że do niedawna rzadko kto w Polsce i w Europie dawał swojej córce imię Maria. Nadawano za to inne formy tego imienia albo imiona podobnie brzmiące: Mariola, Marianna, Maryla, Marzena.


Wt kwi 14, 2015 7:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Maryja
Kozioł napisał(a):
To nie prawda.


To znaczy w którym miejscu nieprawda? Przecież tak właśnie jest - imienia "Maryja" się w Polsce nie nadaje, bo jest zarezerwowane dla Matki Jezusa.

Cytuj:
To po prostu poboczny archaizm, który zachował się w liturgii katolickiej w Polsce.


Są też inne teorie na ten temat - na przykład podnosi się, że imię "Miriam" w hebrajskim miało wcześniej formę "Marwijjah". Poza tym brzmieniowo forma "Maryja" bardziej odpowiada greckiemu brzmieniu imienia "Maria". Do dziś w wielu językach mówi się przecież "marija" a nie "maria".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 14, 2015 7:46
Zobacz profil
Post Re: Maryja
Chyba do XIX wieku w ogóle imię "Maria" było zarezerwowane tylko dla Bogurodzicy, a nie tylko forma "Maryja". Nie jest więc prawda, ze "Imię Maryja jest od wieków zarezerwowana tylko dla Matki Jezusa." Nie w sensie "tylko "Maryja" i w uzasadnieniu dlaczego dzis jet uzywane w KRK w Polsce.
W liturgii przetrwał archaizm "Maryja" obok formy "Maria" i zdobył popularność własnie przez odmienność od "zwykłej" Marii.


Wt kwi 14, 2015 7:55
Post Re: Maryja
Kozioł napisał(a):
Chyba do XIX wieku w ogóle imię "Maria" było zarezerwowane tylko dla Bogurodzicy, a nie tylko forma "Maryja".

A gdzie tam - wystarczy zerknąć na święte i błogosławione Marie, a także królowe i inne znane Marie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria#.C59 ... 5.82awione


Wt kwi 14, 2015 9:17

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 840
Post Re: Maryja
Nie jestem pewien, ale chyba tylko w języku polskim jest takie rozdwojenie Marii. Czy w jakimś innym języku też się inaczej " tę" Marię pisze i wymawia ?
To polskie rozróżnienie jest moim zdaniem sztuczne i niepotrzebne, nawet brzmieniowo Maria jest piękne, a Maryja ... jakoś tak potoczno-staroświeckie.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr kwi 15, 2015 6:01
Zobacz profil
Post Re: Maryja
Alus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Chyba do XIX wieku w ogóle imię "Maria" było zarezerwowane tylko dla Bogurodzicy, a nie tylko forma "Maryja".

A gdzie tam - wystarczy zerknąć na święte i błogosławione Marie, a także królowe i inne znane Marie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria#.C59 ... 5.82awione

A zauważyłaś, ze to same święte z 19 i 20 wieku, a te kilka wcześniejszych to zakonnice (imię przyjęte w zakonie)? Królowe, rody królewskie były wybrańcami Boga, miały inny status, podobnie jak zakonnice.
Pod tym samym linkiem masz zdanie: "Aż do XIX w. w Polsce dzieciom nie nadawano raczej tego imienia, było ono bowiem zarezerwowane właśnie dla Matki Boskiej"
W kulturze polskiej nie nadaje się dziecku także imienia Jezus (w przeciwieństwie do kultury półwyspu iberyjskiego).
zepp napisał(a):
Nie jestem pewien, ale chyba tylko w języku polskim jest takie rozdwojenie Marii. Czy w jakimś innym języku też się inaczej " tę" Marię pisze i wymawia ?
Są różne formy tego imienia ale nie spotkałem "specjalnej" formy poza Polską. Być może gdzieś takie jest ale bardzo w to wątpię. W żadnym języku kolonizatorów specjalnej, liturgicznej formy nie spotkałem.


Śr kwi 15, 2015 6:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 13, 2015 11:59
Posty: 3
Post Re: Maryja
zepp napisał(a):
To polskie rozróżnienie jest moim zdaniem sztuczne i niepotrzebne, nawet brzmieniowo Maria jest piękne, a Maryja ... jakoś tak potoczno-staroświeckie.
Też tak uważam. "Maria" brzmi bardziej, no jakby to powiedzieć... dostojnie, godnie.
W sumie to chyba należałoby o to 'rozdwojenie' formy zapytać historyka. Ciekawe, od kiedy datuje się ta druga forma. Od samego początku chrześcijaństwa w Polsce? W "Bogurodzicy" już jest 'Maryja' - ale to tekst z XV wieku. Nie wiem, jak było wcześniej.


Cz kwi 16, 2015 8:19
Zobacz profil
Post Re: Maryja
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... -&cadit=44


Cz kwi 16, 2015 8:29
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL