Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Maryja 
Autor Wiadomość
Post Re: Maryja
Czyli krótko pisząc "Maryja" to zwykły anachronizm, który zachował się w liturgii katolickiej w Polsce. Podejrzewam, ze przy zamiłowaniu do archaizmów w polskim KK będzie w uzyciu jeszcze długo.

A propos anachronizmów.
Byłem niedawno na nabozeństwu pogrzebowym i gdyby nie wyswietlany tekst, to nie zrozumiałbym śpiewanych pieśni. Młodsze pokolenie nie zrozumiało nawet pisma.
Być może w uszach niektórych katolików tak brzmi bardziej dostojnie.


Cz kwi 16, 2015 13:51
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Maryja
A co to były za niezrozumiałe pieśni?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr kwi 22, 2015 14:19
Zobacz profil WWW
Post Re: Maryja
Ach, nie pamiętam. Jakiś dziwoląg źle stylizowany na archaiczny język. Poklejono formy, końcówki, jakies czechizmy bez ładu w całość i ledwo zrozumiałem. Treść prosta, tekstu mało ale nie pros mnie o przypomnienie ich sobie.


Śr kwi 22, 2015 17:30
Post Re: Maryja
Kozioł napisał(a):
Jakiś dziwoląg źle stylizowany na archaiczny język. Poklejono formy, końcówki, jakies czechizmy bez ładu w całość i ledwo zrozumiałem.
Wypisz-wymaluj:
Cytuj:
Szdrawa Maria milostczi pylna
Bog stabu
boguslawyenas ti myezi newyesticzami
bgislaweny owocz plod brzuchat tuego suantego Ihezus Cristus
Amen.

:)


Cz kwi 23, 2015 6:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Maryja
a to też z nabożeństwa pogrzebowego?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz kwi 23, 2015 9:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Maryja
medieval_man napisał(a):
a to też z nabożeństwa pogrzebowego?
Nie wykluczam, że może być używane. Nigdy się nie zetknąłeś ze "zdrowaśkami" podczas obrzędów pogrzebowych?


Cz kwi 23, 2015 10:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Maryja
Ze "zdrowaśkami"? Być może, ale tekst, który podałeś widzę po raz pierwszy. I na pewno nie stanowi części nabożeństwa.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz kwi 23, 2015 10:08
Zobacz profil WWW
Post Re: Maryja
medieval_man napisał(a):
tekst, który podałeś widzę po raz pierwszy.
Razem z "Otcze nasz" oraz "Wyarze w Boga otcza..." stanowi najstarsze teksty w języku polskim, jakie ukazały się w druku (1475). A właściwie: wzorcowe wersje modlitw w języku miejscowym, używanym przez mieszkańców Śląska.


Cz kwi 23, 2015 10:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Maryja
Rozumiem, że nie chcesz zasugerować iż są to nadal wzorcowe wersje modlitw w języku miejscowym, używanym przez mieszkańców Śląska?
8)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz kwi 23, 2015 10:28
Zobacz profil WWW
Post Re: Maryja
medieval_man napisał(a):
Rozumiem, że nie chcesz zasugerować iż są to nadal wzorcowe wersje modlitw w języku miejscowym, używanym przez mieszkańców Śląska?
8)
A skąd! Sugeruję, że "poklejone formy, końcówki, jakieś czechizmy", z jakimi zetknął się Kozioł, tak samo dobrze pasują do archaicznego oryginału, niekoniecznie świadczą o tym, że musiał to być "dziwoląg źle stylizowany na archaiczny język" :) Co to faktycznie było, tego nie wiem. Co do zasady nie mam nic przeciwko śpiewaniu starych pieśni, jeśli tylko nie są przerabiane pod bieżące potrzeby ("Józef święty ono pielęgnuje", zamiast "Józef stary").


Cz kwi 23, 2015 10:41
Post Re: Maryja
@akruk
Trochę czytałem tekstów polskich z kilku wieków nie przeredagowanych na współczesna mowę. O samej Biblii Gdańskiej nie wspomnę. Wierz mi, ze to był tekst archaizowany, nie archaiczny.
Ale skoro żeś widział lepiej com widział ja, to ...
Нынче любят бессловесных


Cz kwi 23, 2015 16:19
Post Re: Maryja
Kozioł napisał(a):
Wierz mi, ze to był tekst archaizowany, nie archaiczny.
Aha. No to kiepsko.
Kozioł napisał(a):
Ale skoro żeś widział lepiej com widział ja, to ...
A czy ja mówię, że widziałem, albo słyszałem? Toż napisałem, że nie wiem. Gdybologię uprawiam, bo się mnie skojarzyło, że mogło być tak.


Cz kwi 23, 2015 18:00
Post Re: Maryja
W każdą pierwszą sobotę miesiąca w moim kościele parafialnym-Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odprawiane jest Nabożeństwo Pierwszej Soboty Miesiąca.
Wśród prowadzących to wynagradzające nabożeństwo do Matki Bożej jest poseł na Sejm RP Jan Klawiter-PR/PiS/.
Mamy w obecnym sejmie wielu posłów- czcicieli Najświętszej Maryi Panny i to jest nadzieja dla Polski.
Zwycięstwo jeśli przyjdzie to będzie to zwycięstwo przez Maryję!


So maja 07, 2016 9:14

Dołączył(a): Pn sty 15, 2018 18:55
Posty: 3
Post Re: Maryja
Jak dla mnie to w polskim języku wyjaśnienie jest proste. Maryja jest tylko jedna i wiadomo że chodzi o matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa, natomiast Marii i jest wiele i trzeba przeważnie precyzować, o której Marii mówimy. Myślę, że jest to spore ułatwienie.


N sty 28, 2018 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Maryja
,
Cytuj:
U. S. A . ( programy tv z Joyce Meyer


Chetnie bym posluchal co mowi Joyce Meyer na temat Maryji (Maryi), moglbys podac ktory to odcinek ?

[edytowano 1x... Maryi - jedno "i", ort. M.]

_________________
Bog jest Miloscia :)


Śr kwi 04, 2018 21:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL