Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Święty Józef 
Autor Wiadomość
Post Re: Święty Józef
Z którymi?
...lecz najmniejszy w Królestwie Bożym większy jest od niego?


Śr sty 25, 2012 12:41

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Święty Józef
Tak, tymi.Większość hymnów pochwalnych nt. Józefa dotyczy jego ziemskiego życia, a nie pozycji w Niebie, więc ja bym się jednak skupiła na pierwszej części zdania Jezusa. Czy Józef na ziemi był "większy" niż Jan Chrzciciel?


Śr sty 25, 2012 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Święty Józef
MARIEL napisał(a):
jesienna napisał(a):
dla ścisłości dodam, że już 1948 Święte Oficjum zakazało wydawania pism Marii Valtorty
duzo wcześniej niż znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych

Dla jeszcze większej ścisłości trzeba zaznaczyć, że zakaz wydawania został oczywiście cofnięty, o czym można przeczytać na stronie ks. Kaszowskiego:

"Innym przykładem zmian w dziedzinie nie objętej nieomylnością może być historia pism włoskiej mistyczki, Marii Valtorty. Otóż w 1947 roku papież Pius XII, po przeczytaniu jej dzieł w maszynopisie, zachwycony nimi, pozwolił je wydrukować. Nie przeszkodziło to jednak faktowi, że Św. Oficjum, w 1949 roku, zakazało wydania pism Marii Valtorty, a 6 stycznia 1960 znalazły się one na indeksie kościelnym. W styczniu 1962 roku po interwencjach o. Berti zakaz został jednak uchylony przez o. Giraudo, który orzekł: „Zobaczymy, jak dzieło zostanie przyjęte”. Ciało autorki w kilkanaście lat po jej śmierci przeniesiono do specjalnego grobu w kościele Zwiastowania we Florencji." Książka może stanowić zagrożenie dla prostych ludzi ...

A dajże spokój Jesienna, widzisz tu takich? :)


to nie moja opinia tylko
kardynała Ratzinger, prefekta Kongregacji Doktryny Wiary

o cofnięci zakazu nie słyszałam wcześniej
(tzn. słyszałam to co napisałam)
ale sprawdziłam dokładniej
i rzeczywiście było tak jak piszesz


co do mojej opinii to uważam,
że bardzo różne rzeczy różnym ludzom mogą służyć do wzrostu ich wiary
i nie mnie osądzać co temu służy a co nie

informację wrzuciłam bo nie chciałam, żeby to źródło (poemat Boga i Człowieka) zostało potraktowane jako pewne a nawet nieomylne

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr sty 25, 2012 19:03
Zobacz profil
Post Re: Święty Józef
klucz napisał(a):
Tak, tymi.Większość hymnów pochwalnych nt. Józefa dotyczy jego ziemskiego życia, a nie pozycji w Niebie, więc ja bym się jednak skupiła na pierwszej części zdania Jezusa. Czy Józef na ziemi był "większy" niż Jan Chrzciciel?

Był najmniejszy i dlatego w Niebie może odbierać większą chwałę od Jana.
Może to właśnie o to chodzi, by na ziemi tak się umniejszyć, aby wypełnić wolę Bożą nie zwracając na siebie uwagi otoczenia.
Ale nie bierz mojej opinii jako reprezentatywnej dla ogółu katolików.
To trudny fragment, znam kilka różnych wyjaśnień.
Ten najbardziej trafia mi do przekonania.


Śr sty 25, 2012 19:19

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Święty Józef
jesienna napisał(a):
informację wrzuciłam bo nie chciałam, żeby to źródło (poemat Boga i Człowieka) zostało potraktowane jako pewne a nawet nieomylne

Poemat zawiera takie informacje, których nie mógł znać żaden człowiek, najbieglejszy teolog, informacje geograficzne z nazwami miejscowości, punktów geograficznych, róznych miejsc charakterystycznych i wiele informacji które "łatają" dziury w informacji biegłych uczonych i składają się w pasującą ukladankę,
nie znalazłem w necie wprowadzenia do Poematu, a z książki przepisywać paru stron po prostu nie mam czasu,
ale wprowadzenie to pikuś..
sama treść Poematu zwala z nóg, wyciska łzy i po prostu rozkłada, żaden człowiek sam nie byłby tego w stanie napisać.. tylko Bóg!

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Śr sty 25, 2012 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Święty Józef
Cytuj:
Był najmniejszy i dlatego w Niebie może odbierać większą chwałę od Jana.
Może to właśnie o to chodzi, by na ziemi tak się umniejszyć, aby wypełnić wolę Bożą nie zwracając na siebie uwagi otoczenia.
Ale nie bierz mojej opinii jako reprezentatywnej dla ogółu katolików.
To trudny fragment, znam kilka różnych wyjaśnień.
Ten najbardziej trafia mi do przekonania.

No, nie, nie o tym rozmawiamy.
Nie chodzi o to, jaką chwałę odbiera Józef w Niebie ( to też nielogiczne, mamy przecież "świętych", o których życiu wiemy jeszcze mniej, o ile dobrze pamiętam gdy św. Ambroży błagany przez lud o nowy kościół stwierdził, że brakuje świętych kości do położenia przed ołtarzem, anioł wskazał mu miejsce pochówku św. Gerwazego i św. Protazego, o których nie było wiadomo zupełnie nic. Ci to dopiero "żyli w cieniu"- powinni więc zgodnie z tą logiką odbierać jeszcze większą chwałę w Niebie). Chodzi o to, co się twierdzi o ziemskim życiu Józefa. Czy Józef żyjący na ziemi był większy od Jana?


Cz sty 26, 2012 8:32
Zobacz profil
Post Re: Święty Józef
klucz napisał(a):
No, nie, nie o tym rozmawiamy.

Chciałaś powiedzieć, że nie o tym mówisz (bo do rozmowy potrzebne są dwie osoby, a póki co znów kisimy się we dwie w tym temacie), no a ja akurat o tym mówiłam.
klucz napisał(a):
Chodzi o to, co się twierdzi o ziemskim życiu Józefa. Czy Józef żyjący na ziemi był większy od Jana?

Rozumiem Cię, klucz, chcesz wykazać, że nie był większy, bo sam Jezus
powiedział, że największy jest Jan...
Tylko, że ja nie jestem pewna czy o to dokładnie Mu chodziło, bo skoro największym urodzonym z niewiasty jest Chrzciciel to wynikałoby z tego, że i Chrystus jest od niego mniejszy, chyba, że nie urodził się z niewiasty :?

Napisz po prostu jak Ty rozumiesz ten fragment, nie mam programowego założenia stawać okoniem protestantom (czy wogóle komukolwiek),
być może się z Tobą zgodzę.

Ps. Chętnie poczytałabym co inni forumowicze mają do powiedzenia, ale ten dział chyba nie ma wielkiej popularności (poza wątkiem o Ricie). :-(


Cz sty 26, 2012 16:08

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Święty Józef
Ja nie umiem zinterpretować tego fragmentu. Przyznaję się bez bicia. Natomiast zawsze jestem w szoku, kiedy czytam kwieciste opisy pełne "naj", "ponad" itd., z których wynika, że cnoty świętym już dawno pomierzono co do centymetra, ława sędziowska dodała punkty za telemark i wyszło na jaw, kto ma miejsce na podium. Zastanawiam się wtedy, czy autor tych wykrzyknień zastanowił się nad swoimi opiniami oraz czy skonsultował je z Pismem św. Jezus jest narodzony z Boga, z oczywistych przyczyn nie wchodzi do klasyfikacji:)


Cz sty 26, 2012 17:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Święty Józef
klucz napisał(a):
Jezus jest narodzony z Boga, z oczywistych przyczyn nie wchodzi do klasyfikacji:)
Nie wchodziłby do klasyfikacji, gdyby się nie narodził z niewiasty (jak twierdzili gnostycy).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz sty 26, 2012 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Święty Józef
Czy mam rozumieć, że jest jakaś wątpliwość co do tego, czy Jezus sam się uwzględnił w tej klasyfikacji? Czy też szukamy problemu na siłę?


Cz sty 26, 2012 19:35
Zobacz profil
Post Re: Święty Józef
Dajże spokój, nikt nie chce Ci odbierać palmy pierwszeństwa w tym względzie.
A może jednak masz jakąś propozycję, czy wolisz poczekać, aż coś wrzucę ?

No dobra przyznam, że przez jakiś czas podzielałam ten pomysł,
że Jan był największy, bo jako jedyny spośród ludzi należących do Starego Przymierza rozpoznał w Jezusie oczekiwanego Mesjasza,
ale nie wiem jak tu 'upchnąć' Symeona, który...chyba też Go rozpoznał
(i także, jak Chrzciciel nie doczekał zawarcia Nw Przymierza)...czy nie?


Cz sty 26, 2012 19:44

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Święty Józef
Hm. Jedyna moja interpretacja ( której, być może, można wiele zarzucić) jest taka: Jezus docenia sprawiedliwość Jana, jest on wg Niego najlepszym z ludzi, jego czyny najbardziej podobają się Bogu. Jednakże w Królestwie Bożym zbawieni są przybrani w szatę sprawiedliwości Chrystusa, której nie da się porównać ze sprawiedliwością człowieka, zawsze niedoskonałą.
Nie wiem, czy jest to całkiem OK. Moim zdaniem wykluczona jest jedynie interpretacja dotycząca "chwały", bowiem w tekście nie ma o tym ani słowa. Byłaby to po prostu nieprawda- między narodzonymi z niewiast było wielu takich, którzy cieszyli się większą chwałą niż Jan Chrzciciel, chociażby Juliusz Cezar.


Cz sty 26, 2012 20:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Święty Józef
noOne napisał(a):
kaos napisał(a):
Dodać też należy, że noOne nie jest katolikiem!

i tu tkwisz w błędzie


a co do zakazów.. oczywiście że masonerii kościelnej nie w smak to znakomite dzieło podyktowane przez Jezusa Chrystusa, nie w smak, bo ma tak potężną moc i ciągnie do Boga jak zaprzęg tuzina wołów, to na pewno musi wygenerować larum i sprzeciw masonerii kościelnej,
a w to stwierdzenie kard.Ratzingera po prostu nie wierzę..
Papież Pius XII bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat pism Marii Valtorty

i tu jeszcze ciekawy fragmencik :
Pan Jezus :
Cytuj:
Podyktowałem Marii Valtorcie, duszy ofiarnej, wspaniałe dzieło. Ja jestem autorem tego dzieła. Dobrze wiesz o tym, ze wielu kapłanów znajduje się opozycji do tego dzieła. To również potwierdza synu, że ten, kto nie odkrył w tym Poemacie Bożego Zbawiciela, powiewu czegoś nadzwyczajnego, ma duszę zaciemnioną i obciążoną. Ja nie mówię „czytaj”- -ale kontempluj, studiuj, a przyniesie to nieskończone dobro dla duszy. Jest to dzieło na nowe czasy, które pragnęła Mądrość i Boża Opatrzność. Jest to źródło żywej i czystej wody. To jestem Ja, Słowo Żywe i odwieczne, Który dałem ponownie Samego Siebie jako pożywienie dla dusz, które kocham. Ja, Ja Sam, jestem Światłem a Światło nie może być niczym zagmatwane i przygaszone przez ciemność. Tam gdzie Ja jestem znajdywany, ciemność jest rozproszona, ażeby zrobić miejsce dla światła.

http://www.duchprawdy.com/ks_don_ottavi ... _I-III.htm


Na portalu wiara można przeczytać to o czym piszę
http://kosciol.wiara.pl/doc/491351.Mari ... literatura

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz sty 26, 2012 20:32
Zobacz profil
Post Re: Święty Józef
klucz napisał(a):
Byłaby to po prostu nieprawda- między narodzonymi z niewiast było wielu takich, którzy cieszyli się większą chwałą niż Jan Chrzciciel, chociażby Juliusz Cezar.

Jeśli mówimy o chwale poruszając temat biblijny to raczej mamy na myśli
chwałę, której można doznać w niebie, nie ziemską sławę (Juliusz Cezar)
która dla chrześcijanina powinna być bez znaczenia.

Przyszło mi na myśl, że słowa o najmniejszym w Królestwie niebieskim
dotyczą samego Jezusa.
Poprzedzają je te o J.Ch:
"On jest tym, o którym napisano:
"Oto ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę""

Być może >Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela.. to kontynuacja tego rozróżnienia wysłańca od Posłanego(?)

Jan człowiek sprawiedliwy pozbawia się wygód życia by głosić konieczność nawrócenia. By wypełnić swoją misję staje się sługą bliźnich,
uniża się wypełniając wolę Boga, bo mógłby z pewnością żyć dostatniej i wygodniej gdyby tej woli się nie poddał.

Jednak to jego uniżenie jest niewielkie w porównaniu z ogołoceniem się(uniżeniem) Syna Bożego, który na czas ziemskiego życia pozbawia się chwały Mu należnej.
Czy w tym sensie Jezus na krótki czas nie staje/nie ustanawia się najmniejszym w Królestwie niebieskim?
...lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on

No i pytanie czy Maryja i Józef, doskonale wypełniający tę Wolę boską rzeczywiście mniejsi są w oczach Pana od Chrzciciela?
/Szczerze mówiąc to moje myśli krążąc obsesyjnie wokól Chrystusowej kenozy
nie ułatwiają mi teraz interpretacji jakiegokolwiek fragmentu NT :? )


Pt sty 27, 2012 8:33

Dołączył(a): Pn cze 14, 2010 13:55
Posty: 305
Post Re: Święty Józef
Hm. No rzeczywiście, dla katolików ta interpretacja odpada wobec dogmatu o dwóch pierwszych miejscach na podium:) Twoja interpretacja mnie nie przekonuje zupełnie. Jeżeli Jezus jest "najmniejszym" w KB to kim są "najwięksi"?
Wydaje mi się, że należy przede wszystkim ustalić, że "największy/najmniejszy" dotyczy tu tej samej kategorii, największy pod względem x i najmniejszy pod względem x. W przypadku mieszania tych kategorii tekst robi się bardzo niejasny. Osobiście nie widzę innej kategorii niż "doskonałe, podobające sie Bogu życie", bo w tej kategorii, moim zdaniem, rzeczywiście Jan mógł być "największy".


Pt sty 27, 2012 9:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL