Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Kult świetych u luteran. 
Autor Wiadomość
Post Kult świetych u luteran.
Wyobrażenia na temat kultu świętych u luteran, czy stosunku ewangelików np. do Marii były i są przedmiotem wielu nieporozumień i źródłem krzywdzących, nieprawdziwych stereotypów.
Zapraszam wszystkich do zapoznania się z artykułem "Kult świętych z perspektywy ewangelickiej" i dyskusji ma ten temat.
Czy kult świętych u katolików i luteran az tak się różni? Na czym polegają te różnice, a gdzie jest element wspólny?


N cze 03, 2012 13:19
Post Re: Kult świetych u luteran.
Kozioł napisał(a):

Czy kult świętych u katolików i luteran az tak się różni? Na czym polegają te różnice, a gdzie jest element wspólny?

Sa róznice. Katolicy modlą się za wstawiennictwem świętych (Uznajac ich za specjalnych pośredników do Boga). Natomiast luteranie nie modlą się do świętych (zgodnie z protestancka doktryną że istnieje tylko jeden pośrednik między Bogiem a człowiekiem - Jezus),luteranie jedynie wspominają świętych,wskazując ich jako wzór pobożności godny naśladowania


N cze 03, 2012 16:46

Dołączył(a): Pn paź 31, 2011 16:34
Posty: 421
Post Re: Kult świetych u luteran.
mykitos napisał(a):
(zgodnie z protestancka doktryną że istnieje tylko jeden pośrednik między Bogiem a człowiekiem - Jezus)


I mają racje.

,,Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus”. 1. List do Tymoteusza 2:5

,,Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie” Ewangelia Jana 14:6


N cze 03, 2012 17:10
Zobacz profil
Post Re: Kult świetych u luteran.
vulkan napisał(a):

,,Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus”. 1. List do Tymoteusza 2:5



To kwestia interpretacji tego wersetu. KK iterpretuje to tak że cały Kościół jako mistycznie Ciało Chrystusa jest pośrednikiem


N cze 03, 2012 17:23
Post Re: Kult świetych u luteran.
mykitos napisał(a):
luteranie jedynie wspominają świętych,wskazując ich jako wzór pobożności godny naśladowania

Właśnie w artykule wyjaśnione jest, że kult jest głębszy niz powszechne wyobrazenia.


N cze 03, 2012 19:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kult świetych u luteran.
To przy okazji polecam artykuł o różańcu u protestantów: http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content ... 250698.htm. Czytałem też lepszy i bardziej wyczerpujący, ale nie mogę w tej chwili znaleźć.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 04, 2012 8:31
Zobacz profil
Post Re: Kult świetych u luteran.
Johnny99 napisał(a):
To przy okazji polecam artykuł o różańcu u protestantów: http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content ... 250698.htm. Czytałem też lepszy i bardziej wyczerpujący, ale nie mogę w tej chwili znaleźć.

Tytuł bardzo mylący, bo jednoznacznie kojarzy się katolikom z kultem maryjnym. Poprawniejsze wg mnie byłoby określenie "sznur modlitewny". Najbardziej współczesna formą są "Perły Życia" znane także jako "luterański różaniec", a pierwotnie nazwa to "wieniec Chrystusa"


Pn cze 04, 2012 8:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Kult świetych u luteran.
mykitos napisał(a):
Kozioł napisał(a):

Czy kult świętych u katolików i luteran az tak się różni? Na czym polegają te różnice, a gdzie jest element wspólny?

Sa róznice. Katolicy modlą się za wstawiennictwem świętych (Uznajac ich za specjalnych pośredników do Boga). Natomiast luteranie nie modlą się do świętych (zgodnie z protestancka doktryną że istnieje tylko jeden pośrednik między Bogiem a człowiekiem - Jezus),luteranie jedynie wspominają świętych,wskazując ich jako wzór pobożności godny naśladowania


Mieszam pojęcia - wstawiennictwo i pośrednictwo to zupełnie co innego.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 9:01
Zobacz profil
Post Re: Kult świetych u luteran.
Miesza pojęcia, miesza. Ale wspaniale obrazuje dlaczego luteranie zrezygnowali ze wstawiennictwa świętych. Bóg stał się nagle tak przystępny, tak bliski, tak osobisty co do dziś dla wielu katolików wcale nie jest tak oczywiste.


Pn cze 04, 2012 9:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kult świetych u luteran.
Bo to nie jest oczywiste, ani przystępność (co Jezus odpowiedział na pytanie apostołów, dlaczego mówi w przypowieściach, a nie wprost?), ani "osobistość" (Bóg nie ma być "osobisty", tylko w Kościele).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn cze 04, 2012 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Kult świetych u luteran.
Kozioł napisał(a):
Miesza pojęcia, miesza. Ale wspaniale obrazuje dlaczego luteranie zrezygnowali ze wstawiennictwa świętych. Bóg stał się nagle tak przystępny, tak bliski, tak osobisty co do dziś dla wielu katolików wcale nie jest tak oczywiste.


Niestety kościół katolick niebywałe cechuje niechlujstwo językowe
(co dziwi, biorąc pod uwagę, że w innych sprawach zwraca się uwagę
na drobiazgi i dzieli włos na czworo).

Teologicznie w wypadku świętych chodzi o wstawiennictwo
a nie pośrednictwo. A modlitwa do świętego to mniej więcej tak
jak prośba do kogoś - pomódl się za mnie.

Katolicy wierzą w świętych obcowanie więc również w to
że święci (kościół triumfujący) - mogą wstawiać się za
za kościołem pielgrzymującym.

Nie bardzo rozumiem (jestem w trakcie zgłębiania tematu)
czy w wypadku Maryi to też niechlujstwo językowe
(a byłoby to wtedy niechlujstwo językowe i dokumentów Soborowych
i papieży) czy za okresleniem "pośredniczka" stoi za tym coś więcej
niż wstawiennictwo.

Przykład jak można namieszać w temacie
(papież)

link:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 01997.html

Kiedyś juz pisałam o sporej grupie wiernych
która domaga się ogłoszenia dogmatu o "Maryi Współodkupicielce
i Pośredniczce łask wszelkich". Tutaj już na pewno nie chodzi o
wstawiennictwo (orędownictwo) ale o pośrednictwo właśnie.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 11:00
Zobacz profil
Post Re: Kult świetych u luteran.
Johnny99 napisał(a):
Bo to nie jest oczywiste, ani przystępność (co Jezus odpowiedział na pytanie apostołów, dlaczego mówi w przypowieściach, a nie wprost?), ani "osobistość" (Bóg nie ma być "osobisty", tylko w Kościele).


A jednak przyszedł czas, gdy Jezus zaczął mówić wprost, otwarcie. Co miałby do ukrycia przed swoimi przyrodnimi braćmi?

Bóg jest przystępny dla każdego, każdy może do niego się modlić, każdy może prosić, każdy może dziękować, każdy może oddawać cześć i każdy zostaje wysłuchany. bóg nie chowa się za murem pośredników, urzędników, ministrów czy dworzan.
Kontakt z Bogiem może być i powinien właśnie bardzo osobisty, tak osobisty jak tylko może być kontakt syna z Ojcem.


Pn cze 04, 2012 11:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Kult świetych u luteran.
Kozioł napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Bo to nie jest oczywiste, ani przystępność (co Jezus odpowiedział na pytanie apostołów, dlaczego mówi w przypowieściach, a nie wprost?), ani "osobistość" (Bóg nie ma być "osobisty", tylko w Kościele).


A jednak przyszedł czas, gdy Jezus zaczął mówić wprost, otwarcie. Co miałby do ukrycia przed swoimi przyrodnimi braćmi?

Bóg jest przystępny dla każdego, każdy może do niego się modlić, każdy może prosić, każdy może dziękować, każdy może oddawać cześć i każdy zostaje wysłuchany. bóg nie chowa się za murem pośredników, urzędników, ministrów czy dworzan.
Kontakt z Bogiem może być i powinien właśnie bardzo osobisty, tak osobisty jak tylko może być kontakt syna z Ojcem.


No i tu jest właśnie róznica miedzy protestantami a katolikami.
katolicy wierzą, że to Kościół jest depozytariuszem Zbawienia

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 11:29
Zobacz profil
Post Re: Kult świetych u luteran.
jesienna napisał(a):
Niestety kościół katolick niebywałe cechuje niechlujstwo językowe
(co dziwi, biorąc pod uwagę, że w innych sprawach zwraca się uwagę
na drobiazgi i dzieli włos na czworo)....

Osobiście uważam, ze owe niechlujstwo językowe, szczególnie wobec Marii (ale nie tylko) jest niejako zamierzone. Jeżeli KK zacząłby jasno teologicznie definiować poszczególne pojęcia i konsekwentnie je używać stanąłby przed problemem "koszerności" całej gamy form religijnych i wierzeń ludycznych ściśle osadzonych w tradycji katolickiej. Na taką rewolucję KK nie jest gotowy. Ogromny problem stwarzają znacznie mniejszego kalibru niechlujstwa (choć w moim odczuciu to kaliber armatni) jak choćby modlitwa Pańska z nieszczęsnym "i nie wódź nas na pokuszenie" zamiast "i nie dopuszczaj do nas pokusy" (edycja Tow.Św.Pawła) lub "i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie" (Tysiąclatka i przekład ekumeniczny).


Pn cze 04, 2012 11:33
Post Re: Kult świetych u luteran.
jesienna napisał(a):
No i tu jest właśnie róznica miedzy protestantami a katolikami.
katolicy wierzą, że to Kościół jest depozytariuszem Zbawienia
Cokolwiek nie głoszą, to jednak coraz śmielej i coraz głośniej zachęcają do osobistego kontaktu z Bogiem.


Pn cze 04, 2012 11:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL