Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:07



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Matka Boga 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
chwat napisał(a):
Jeżeli pogląd na świętych w katolicyzmie wydaje Ci się słuszny (sąsiedni wątek), to znaczy, że widzisz tam Boga.

Już mi się nie chce sprawdzać, czy ja czy Ty, ale ktoś coś źle zrozumiał/napisał (być może ja). Absolutnie nie uważam katolickiego poglądu na świętych za słuszny!! Nic podobnego!!


Tak to leciało w sąsiednim wątku, chciało mi się sprawdzić, bo chcę wiedzieć co ktoś do mnie mowi:
czytelnikBiblii napisał(a):
Ten oficjalny (katolicyzm) może i nie (traktuje świętych na równi z Jezusem)... ale ten ludowy?


Tak czy inaczej, mówienie o religijności ludowej, to tylko rodzaj języka potocznego.
Mówienie o pobożności ludowej, oznacza w domyśle pewien nieprawidłowy odbiór prawd wiary przez "lud", ale same prawdy wiary jako takie, zostają w takim rozumowaniu uznane za prawidłowe.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn paź 10, 2016 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Matka Boga
Yarpen_Zirgin napisał(a):
CzytelnikBiblii to adwentysta. Oni zaś wierzą, że po śmierci nie ma niczego i zmarły czeka na zmartwychwstanie.
W świetle Biblii to bzdura. ALe jak się przedkłada wykład Ellen G.White nad wykład Kościoła...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 10, 2016 21:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Yarpenie, no było by miło taki materiał mieć - może się umówimy, i razem (żeby nie było przekłamania), pójdziemy zrobić sondę uliczną o pojmowaniu Matki Jezusa przez lud?...

Yarpenie, cytowałeś słowa Jezusa z Mat 7, gdzie On mówi, że nie zna tych, co dopuszczają się nieprawości...
Jak myślisz, czy księża nauczeni przez kardynała Wyszyńskiego, że można ROZKAZYWAĆ BOGU, robią coś prawego czy bezprawnego?...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 6:10
Zobacz profil WWW
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Yarpenie, no było by miło taki materiał mieć - może się umówimy, i razem (żeby nie było przekłamania), pójdziemy zrobić sondę uliczną o pojmowaniu Matki Jezusa przez lud?...

chwat napisał(a):
Mówienie o pobożności ludowej, oznacza w domyśle pewien nieprawidłowy odbiór prawd wiary przez "lud", ale same prawdy wiary jako takie, zostają w takim rozumowaniu uznane za prawidłowe.

Jak powyższe ma się do nauczania Kościoła?
czytelnikBiblii napisał(a):
Yarpenie, cytowałeś słowa Jezusa z Mat 7, gdzie On mówi, że nie zna tych, co dopuszczają się nieprawości...
Jak myślisz, czy księża nauczeni przez kardynała Wyszyńskiego, że można ROZKAZYWAĆ BOGU, robią coś prawego czy bezprawnego?...

Zarzut ciężkiego kalibru. Sprawdzam.


Wt paź 11, 2016 6:26
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Yarpenie, no było by miło taki materiał mieć - może się umówimy, i razem (żeby nie było przekłamania), pójdziemy zrobić sondę uliczną o pojmowaniu Matki Jezusa przez lud?...

Sądzę, że nie pójdziemy. Ty przedstawiłeś tezę, Ty prezentujesz materiały, które ją potwierdzają.

Cytuj:
Yarpenie, cytowałeś słowa Jezusa z Mat 7, gdzie On mówi, że nie zna tych, co dopuszczają się nieprawości...
Jak myślisz, czy księża nauczeni przez kardynała Wyszyńskiego, że można ROZKAZYWAĆ BOGU, robią coś prawego czy bezprawnego?...

Myślę, że właśnie tworzysz offtopa aby uciec od niewygodnej kwestii braku argumentów, którymi możesz poprzeć wygłoszoną przez Ciebie tutaj tezę, że katolicy wierzą, iż NMP nazywamy Matką Bożą bo przekazała Chrystusowi naturę Boską. Radzę Ci, abyś nie szedł tą drogą, bo nie chciałbym zamykać z tego powodu także i tego tematu.


Wt paź 11, 2016 6:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Yarpenie, jeśli myślisz, że 100% katolików słysząc słowa: "Matka Boga/Matka Boża" jest teologicznie tak wyedukowana, że momentalnie w umyśle dokonuje katechizmowej interpretacji takiego zwrotu... - to ja bym aż taki pewny nie był, że tak właśnie jest... [nie mam, może za mało szukam, na to twardych dowodów, ale jako były katolik, i obserwator katolików, coś mogę o tym myśleć; no bo skoro są tacy, co wierzą, że "ich Matuchna" - czyli ten obraz, który czczą - jest bardziej skuteczna niż "ich Matka Boska", no to sam przyznaj: świadczy to poziomie duchowości!].

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 6:44
Zobacz profil WWW
Post Re: Matka Boga
Myślę, że nie będę się opierał na domysłach. Interesują mnie fakty. Tutaj zaś jeszcze nie przedstawiłeś niczego, co by świadczyło o tym, iż szeregowy katolik interpretuje określenie Matka Boża inaczej, niż że urodziła Boga Wcielonego, który przyjął z niej wyłącznie ludzką naturę.


Wt paź 11, 2016 6:49
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Yarpenie, jeśli myślisz, że 100% katolików słysząc słowa: "Matka Boga/Matka Boża" jest teologicznie tak wyedukowana, że momentalnie w umyśle dokonuje katechizmowej interpretacji takiego zwrotu... - to ja bym aż taki pewny nie był, że tak właśnie jest... [nie mam, może za mało szukam, na to twardych dowodów, ale jako były katolik, i obserwator katolików, coś mogę o tym myśleć; no bo skoro są tacy, co wierzą, że "ich Matuchna" - czyli ten obraz, który czczą - jest bardziej skuteczna niż "ich Matka Boska", no to sam przyznaj: świadczy to poziomie duchowości!].

Co w niczym nie zmienia nauczania Kościoła i faktu wybrania Maryi na Matkę Jezusa.
Jezus jest Bogiem, zatem Jego Matka jest Matką Boga, przy czym nie jest Bogiem/boginią.


Wt paź 11, 2016 6:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tutaj zaś jeszcze nie przedstawiłeś niczego, co by świadczyło o tym, iż szeregowy katolik interpretuje określenie Matka Boża inaczej, niż że urodziła Boga Wcielonego, który przyjął z niej wyłącznie ludzką naturę.

A niechże by tak było. Cieszyłbym się z tego! Ale czy jest?... Ani ja, ani Ty dowieść tego nie możemy z całkowitą pewnością [pewne jest natomiast to, że lud ma swoje ulubione Matki Boskie, co sporo mówi o ich poziomie duchowym, nieprawdaż?!?]; i na tym wypada zakończyć bo spierać się o to do 29 lutego nie mam ochoty, ani czasu!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Wt paź 11, 2016 6:57
Zobacz profil WWW
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Ani ja, ani Ty dowieść tego nie możemy z całkowitą pewnością

Ty na pewno dowieść nie umiesz, gdyż posługujesz się własnym widzimisię ;-)
czytelnikBiblii napisał(a):
i na tym wypada zakończyć bo spierać się o to do 29 lutego nie mam ochoty, ani czasu!

dezercja? :D


Wt paź 11, 2016 7:01
Post Re: Matka Boga
Jak pisałem, nie interesują mnie hipotezy na temat tego, jak wg. Ciebie katolicy rozumieją określenie Matka Boża, bo to nie ma żadnego znaczenia dla oceny, czy jest to tytuł zgodny z Ewangelią. Temat rzeczywiście zakończymy, bo jasno widać, że nie miał na celu prowadzenia dyskusji, ale zwykły atak na Kościół na podstawie kłamstwa odnośnie tego, co też oznacza określenie Matka Boża używane przez nas względem NMP.


Wt paź 11, 2016 7:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL