Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
 Matka Teresa bez apoteozy. 
Autor Wiadomość
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Whitewings napisał(a):
Teresse napisał(a):
@Whitewings
A wierzysz ze historycznie Jezus istniał czy nie?

Mógł sobie ktoś taki żyć w starożytnej Galilei, lub też mógł wcale nie istnieć. Rozważanie takiej kwestii jest zupełnie bezcelowe, z wielu powodów.

To co jest dla mnie istotne, i oczywiste zarazem, to to, że cała "mityczna warstwa" (Biblijne cuda) Jezusa, nawet jeśli istniał Jezus... jest zmyślona. Zmyślona na kształt podobnych mitycznych historii, które wiodły prym w starożytnym świecie.
Zatem oczywiście że mógł żyć Jezus Nazarejczyk i nauczać o królestwie Bożym... mógł. W tamtych czasach nie było to nic dziwnego, i nawet taki Józef Flawiusz, historyk żydowski, naliczył około 10 takich wędrownych nauczycieli/cudotwórców z tamtego okresu.

Reasumując Teresse, uważam że Jezus mógł żyć, w sensie historycznym.
Jednak w sensie Biblijnym, absolutnie nie!


Hehe więc film o Matce Teresie to tylko wierzch góry lodowej ateizmu...Masz jeszcze w zanadrzu demitologizujące filmiki o innych świętych? :mrgreen:

Odniosłabym sie do zarzutow z filmu ale to Cie nie wyprowadzi z ateuszostwa, prawda? :twisted:

Czy którys z tych wedrownych nauczycieli zmartwychwstał? :mrgreen:


N wrz 30, 2018 21:25
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Teresse napisał(a):
Odniosłabym sie do zarzutow z filmu ale to Cie nie wyprowadzi z ateuszostwa, prawda?

Nie prawda.
Każdy racjonalny argument, może wyprowadzić człowieka z błędnych poglądów, tak jak każdy nieracjonalny argument, może do nich doprowadzić.

Zaś co do wyprowadzenia z ateizmu, proszę raczej zacząć od wyjaśnienia znacznie bardziej istotnych rzeczy, jak choćby to, czym jest Bóg, i na jakiej podstawie tak pani twierdzi?

Teresse napisał(a):
Czy którys z tych wedrownych nauczycieli zmartwychwstał?

Czy pani wie, gdzie i kiedy "narodził" się mit zmartwychwstania?


N wrz 30, 2018 22:41
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Kim jest Bóg wie ponad 90% ludzi żyjących współcześnie na świecie.


Pn paź 01, 2018 7:05

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Jeżeli łapiesz się w tych 90% to może w kilu słowach bądź zdaniach powiesz kim jest Bóg?


Pn paź 01, 2018 7:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Alus - też się podpisuję pod prośbą o Twoją definicję Boga, kim jest i jaki jest. Potem sobie porównamy z tym co twierdzi reszta tych 90% i zobaczymy czy jest możliwość że chodzi o ten sam byt...

Powiem przekornie - a wiesz chociaż kim jesteś? Bo każdy twierdzi że wie, a jak ma określić to robi się ciekawie i kończy się na stwierdzeniu że sobą, co dalej nic nie mówi, bo to jak określenie Boga bogiem...

Problem z ustaleniem kim jest Bóg to podstawowy problem nie tylko ateistów ale może i tym bardziej teistów, bo nie ma chyba ani jednej cechy co do której by się choćby większość zgodziła, chyba że arbitralnie sobie uznasz że tylko Bóg taki jak Ty go rozumiesz jest Prawdziwy, ale wówczas gdzie to 90% ?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 01, 2018 11:06
Zobacz profil
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
IrciaLilith napisał(a):
Alus - też się podpisuję pod prośbą o Twoją definicję Boga, kim jest i jaki jest. Potem sobie porównamy z tym co twierdzi reszta tych 90% i zobaczymy czy jest możliwość że chodzi o ten sam byt...

Powiem przekornie - a wiesz chociaż kim jesteś? Bo każdy twierdzi że wie, a jak ma określić to robi się ciekawie i kończy się na stwierdzeniu że sobą, co dalej nic nie mówi, bo to jak określenie Boga bogiem...

Problem z ustaleniem kim jest Bóg to podstawowy problem nie tylko ateistów ale może i tym bardziej teistów, bo nie ma chyba ani jednej cechy co do której by się choćby większość zgodziła, chyba że arbitralnie sobie uznasz że tylko Bóg taki jak Ty go rozumiesz jest Prawdziwy, ale wówczas gdzie to 90% ?

Myślę, że owe 90% wierzących uznaje Boga jako stworzyciela wszechświata, stworzyciela wszelkiego życia, oraz jako źródło wszelkiego dobra.
Jeśli chodzi już o szczegóły, to chyba każdy ma osobistą wizję Boga, Jego przymiotów.
Kim jest dla mnie Bóg?.....podporą w życiu, nadzieją, czasem Kimś z kim mogę się "wykłócać" gdy napotykam zło, niesprawiedliwość.
Jest kimś, kto pozwala mi trwać w trudnych, tragicznych momentach mojego życia, które mnie spotykają, albo które sama sobie zafundowałam.
Jestem przekonana, że bez Boga zgubiłabym się duchowo i psychiczne już na kilku etapach mego życia. On mnie stale podtrzymuje i nadaje sens.


Pn paź 01, 2018 11:45

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Mówisz o 90% wszystkich wierzących ogólnie czy uwzględniasz tylko religie monoteistyczne, bo tak się składa że w innych wygląda to 'nieco' inaczej...

Czy Bóg w którego wierzysz czegoś wymaga, oczekuje? Chcę wrócić do tematu wątku, bo do tego to zmierza. Czy sądzisz że pragnie Twojej świętości? Jeśli tak to na czym by to miało polegać?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 01, 2018 13:13
Zobacz profil
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
IrciaLilith napisał(a):
Mówisz o 90% wszystkich wierzących ogólnie czy uwzględniasz tylko religie monoteistyczne, bo tak się składa że w innych wygląda to 'nieco' inaczej...

tak, chodzi mi o wyznawców religii monoteistycznych.

Cytuj:
Czy Bóg w którego wierzysz czegoś wymaga, oczekuje? Chcę wrócić do tematu wątku, bo do tego to zmierza. Czy sądzisz że pragnie Twojej świętości? Jeśli tak to na czym by to miało polegać?

Owszem wymaga - gdy byłam młodsza czasem te wymagania traktowałam jako uciążliwe, ograniczające moją wolność. Z czasem zrozumiałam, że te wymagania mają na celu ochronę mnie przed ciosami, razami, jakie non stop udziela nam życie.
Bóg pragnie świętości każdego, świętości poszanowania drugiego człowieka, zdolności udzielania pomocy innym i zdolności przyjmowania pomocy od innych.


Pn paź 01, 2018 14:16
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Whitewings napisał(a):
Czy pani wie, gdzie i kiedy "narodził" się mit zmartwychwstania?


Zamieniam się w słuch :mrgreen:


Pn paź 01, 2018 15:10
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Teresse napisał(a):
Zamieniam się w słuch

Dość krótki artykuł, który nieco przybliży Ci ideę zmartwychwstania.
Swoją drogą, owe misteria Ozyrysa, bardzo przypominają "Boże Ciało".
http://szuflada.net/misteria-ku-czci-ozyrysa/

Alus napisał(a):
Kim jest Bóg wie ponad 90% ludzi żyjących współcześnie na świecie.

Pierwsze co chciałem wyraźnie zaznaczyć droga Alus, to to, że ogół ludności świata żyjąca współcześnie, jest tylko malutkim procentem ludzkości wyznającej istnienie Boga\bogów, poprzez wszystkie znane nam epoki.
Zatem wniosek z tego taki, że mówisz o "obrazie" Boga, który kształtował się w ujęciu kulturowym, i historycznym, a nawet psychologicznym, przez tysiące lat.

Alus napisał(a):
Myślę, że owe 90% wierzących uznaje Boga jako stworzyciela wszechświata, stworzyciela wszelkiego życia, oraz jako źródło wszelkiego dobra.
Jeśli chodzi już o szczegóły, to chyba każdy ma osobistą wizję Boga, Jego przymiotów.

Zatem jak sama widzisz, powołałaś się na to jedno odwieczne pytanie, skąd się wzięliśmy?
Pytanie, które powstało tysiące lat temu, i co ciekawe, odpowiedziałaś sobie sama, dokładnie tak samo, jak ludzie tysiące lat temu. Bóg!
Nie wiem czy zdasz sobie z tego faktu sprawę, czy pozwolisz sobie na to... ale Twoje obecne wyznanie wiary, Twoja religia, nic nie wnoszą w tej kwestii. To "wiedzieli" już ludzie, którzy istnieli tysiące lat przed Chrystusem! Że jest Bóg.

Zatem Twoja odpowiedź, jako Bóg stwórca wszechświata i wszelakiego życia, i źródło dobra, to niepodparty niczym ogólnik, luźno powiązany z Twoją religią, powtarzany od tysięcy lat.

Druga część Twojej wypowiedzi, mówi już sama za siebie...
Nie mówię tego, aby Cię urazić, ale jest ona napiętnowana chciejstwem, i antropomorficznym złudzeniem.


Pn paź 01, 2018 17:30
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
@Whitewings

Co do tego Ozyrysa - jedyne podobieństwo to takie ze zmartwychwstał...

Czy sądzisz ze Ewangelie i Dzieje zostały zmyślone- jesli tak to czemu autorzy poszli na męczęńską śmierc i znosili prześladowania?

Co do m.Teresy sporządziłam opis zarzutów z filmu do 1 h - potem dalszy ciag na razie prosze o pomoc wszystkich w odniesieniu sie do tego co spisałam.

Pan z okienka:

filmik pana z okienka napisał(a):
1.Christopher Hitchens: (...)jest masa dowodów na to ze była fanatyczką, fundamentalistką i oszustką. Myślę, że była najbardziej fortunną i pewną siebie manipulatorką ubiegłego wieku. Ponadto odpowiedzialna za niezliczoną ilosc zejsc śmiertelnych i trudnych do opisania męczarni i była dumna z tego. Wystarczy moje zapewnienie czy muszę to udowadniać? (smiechy widowni)

2.(Pan z okienka):
Nic nie zrobiła dla światowego pokoju ( a dostała Nobla)

3.Była zagorzałym przeciwnikiem aborcji i antykoncepcji

4.Powiedziała, że aborcja jest największym zagrożeniem pokoju na świecie

5.Pierwszy cud do beatyfikacji – osoba niepismienna, zyjaca w zabitej dechami wiosce, zakonnice położyły na jej brzuchu aluminiowy medalik i zostala uleczona lekarze rzekomo twierdza ze leczenie trwalo ponad rok. Pan z okienka sugeruje ze uleczyli ja lekarze a nie M.Teresa. Potem zakonnice rzekomo przestały interesowac się panią Moniką...Podsumowujac cały cud to sciema.

6.Otwarcie procesu już dwa lata po smierci a nie 5.

7.Drugi cud uzdrowienie pana Andrino – lokalizacja szpitala- rzekomo tam katolicy mieli koneksje a w tym blizszym nie, zona zostawia meza w szpitalu zeby pojechac się modlic, ksiadz mial w kieszeni medalik z M.Teresą opodal były siostry milosierdzia, które przylaczyly się do modlitwy; wszystko podejrzane

8.Ksiądz nadzorujący ( jeden z ) nadzorował tez cud do kanonizacji Jozefiny Bakhity

9.”Zdewociała do szpiku kosci religijna fundamentalistka”

10.Ksiażki Ch.Hitchensa i A.Chatterjee,materiały naukowców z Montrealu

11.Fatalne warunki panujace w osrodkach M.Teresy a miala 100 000 000l $.

12.Rzekoma obojetnosc zakonnic, znecanie się fizyczne i psychiczne na dowod historia jednej zakonnicy, która aresztowano...

13.Chorzy mieli odlezyny...

14.Wolontariusz Taylor opisuje przypadek chlopca Wincenta, który mial odlezyny z rzekomo lenistwa zakonnic...

15.Matka Teresa rzekomo nie zgodziła się na wywoz dziewczynki do Anglii na leczenie...

16.Wolontariuszka Sally Warner oskarza o kradziez dzieciecych zabawek przysyłanych dla dzieci z misji Misjonarek..

17.Podczas karmienia dzieci lezały płasko bo zakonnice ich nie podnosily...

18.Wolontariusz:lepiej by im było umierac na ulicy

19.Zakonnice i wolontariusze nie mieli kwalifikacji

20.Biedni byli srodkiem a celem Bóg albo pewien rabin ukrzyzowany 2000 lat temu :D – cytuje pana z okienka; M.Teresa nie jest pracownikiem socjalnym wszystko co robi to dla Chrystusa i koscioła

21.Siostry pytały chorych czy chca bilet do nieba a potem rzekomo potajemnie chrzciły mokra szmatką...Sama Matka Teresa, której klip pokazano twierdzi ze ludzie nie odmawiali

22.Nie stosowano srodkow przeciwbolowych, bo M.Teresa twierdziła ze cierpienie zbliza do Boga

23.Dziennikarka The Daily Telegrah Sam Wesmacott – jakiś mezczyzna umarł samotnie i nikt nie zwracal na niego uwagi a ktos powinien przy nim być;pacjenci nie robili nic, nie było srodkow do przemywania ran odlezynowych; higiena praktycznie nie istniała

24. Sprzet przychodzil domy cierpiały na brak

25. A.Chatterjee” Siostry były zainteresowane tylko własnymi korzyściami. Byly absolutnie okropne. Biedacy byli notorycznie odpędzani od progów Misji Charytatywnych.Siostry regularnie podkradały rzeczy przeznaczone dla biednych. Przed kazdym Bozym Narodzeniem duze ilosci ubrań były przysyłane z zagranicy. Był to również czas kiedy rodziny zakonnic przyjeżdżały do nich w odwiedziny. Większość odjeżdżała z rodzinami zakonnic a były przykłady ze żywność była sprzedawana.

26.Strzykawki były plukane pod wodą.

27.Chorzy zostawiani sami sobie gdy siostry szly na modly

28.Dlaczego otwierala kolejne misje skoro nie kontrolowała dobrze co się dzieje?

29.Po jej smierci sytuacja w misjach uległa poprawie. Chorzy lezeli na plastiku potem zaczeto uzywac przescieradel. W czasach Matki Teresy pacjenci Nirmal Hriday byli zmuszani lezec.Ten rygor poluzowano po jej smierci, dzieci mogly bawic się zabawkami a nie tylko na nie patrzec.

30.Wślizgiwała się w krag wielkich tego swiata...

31.Donal MacIntyre dziennikarz Sky News wszedl do jednego z sierocincow Matki Teresy z ukryta kamera, dzieci wiazane itp. brak mydla, rozgniatanie tabletek brudnymi rekoma...


Pn paź 01, 2018 19:04

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Cytuj:
Co do tego Ozyrysa - jedyne podobieństwo to takie ze zmartwychwstał...
A wierzysz że zmartwychwstał? Jak nie to dlaczego?

Cytuj:
Czy sądzisz ze Ewangelie i Dzieje zostały zmyślone- jesli tak to czemu autorzy poszli na męczęńską śmierc i znosili prześladowania?
Sądzisz że Koran został zmyślony, jak tak to czemu wyznawcy, nawet nie autorzy są gotowi na męczeńską śmierć?

Cytuj:
Co do m.Teresy sporządziłam opis zarzutów z filmu do 1 h - potem dalszy ciag na razie prosze o pomoc wszystkich w odniesieniu sie do tego co spisałam.

Pan z okienka:
Super - w końcu krok na przód w dyskusji -teraz tylko udowodnij , wykaż że to co mówi to bzdury - powodzenia!

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 01, 2018 20:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
Alus napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Mówisz o 90% wszystkich wierzących ogólnie czy uwzględniasz tylko religie monoteistyczne, bo tak się składa że w innych wygląda to 'nieco' inaczej...

tak, chodzi mi o wyznawców religii monoteistycznych.


Czyli dla 90% wyznawców religii monoteistycznych jest stwórcą, a każdy ma swoją wizję jego przymiotów, bardzo konkretne... Czyli nawet dla 10% wyznawców tych religii stwórcą nie jest?
Masz świadomość ile % stanowią wyznawcy tych religii? Może mnie pamięć myli ale jakiś czas temu napisałaś :
Alus napisał(a):
Kim jest Bóg wie ponad 90% ludzi żyjących współcześnie na świecie.


Czyli jednak rachunki wyglądają inaczej i zaczynasz to dostrzegać?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 01, 2018 20:52
Zobacz profil
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
IrciaLilith napisał(a):
Alus napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Mówisz o 90% wszystkich wierzących ogólnie czy uwzględniasz tylko religie monoteistyczne, bo tak się składa że w innych wygląda to 'nieco' inaczej...

tak, chodzi mi o wyznawców religii monoteistycznych.


Czyli dla 90% wyznawców religii monoteistycznych jest stwórcą, a każdy ma swoją wizję jego przymiotów, bardzo konkretne... Czyli nawet dla 10% wyznawców tych religii stwórcą nie jest?
Masz świadomość ile % stanowią wyznawcy tych religii? Może mnie pamięć myli ale jakiś czas temu napisałaś :
Alus napisał(a):
Kim jest Bóg wie ponad 90% ludzi żyjących współcześnie na świecie.


Czyli jednak rachunki wyglądają inaczej i zaczynasz to dostrzegać?

Poprawiłam błędnie sformułowane zdanie, które w zamyśle moim tyczyło ponad 90% wyznawców religii monoteistycznych, a bezrefleksyjnie wpisałam ponad 90% ludzi żyjących współcześnie na świecie......zdarza się :oops:
Owe 10% traktujących Boga na swój sposób, wedle przez siebie stworzonej wizji, to wszelkiego rodzaju sekty wywodzące się w religii monoteistycznych.


Wt paź 02, 2018 7:27
Post Re: Matka Teresa bez apoteozy.
IrciaLilith napisał(a):
Cytuj:
Co do tego Ozyrysa - jedyne podobieństwo to takie ze zmartwychwstał...
A wierzysz że zmartwychwstał? Jak nie to dlaczego?

Cytuj:
Czy sądzisz ze Ewangelie i Dzieje zostały zmyślone- jesli tak to czemu autorzy poszli na męczęńską śmierc i znosili prześladowania?
Sądzisz że Koran został zmyślony, jak tak to czemu wyznawcy, nawet nie autorzy są gotowi na męczeńską śmierć?

Cytuj:
Co do m.Teresy sporządziłam opis zarzutów z filmu do 1 h - potem dalszy ciag na razie prosze o pomoc wszystkich w odniesieniu sie do tego co spisałam.

Pan z okienka:
Super - w końcu krok na przód w dyskusji -teraz tylko udowodnij , wykaż że to co mówi to bzdury - powodzenia!


Cytuj:
Został zabity przez swojego brata Seta, a potem z Izydą, która poskładała jego członki spłodził Horusa. Następnym razem jednak Izyda znalazła i poskładała w mumię wszystkie części ciała Ozyrysa z wyjątkiem prącia. Organ ten bowiem zaginął na dnie Nilu, gdzie wrzucił zwłoki brata morderca (ten epizod gwarantował i tłumaczył żyzne wylewy rzeki)


Co do Ozyrysa nie widze podobienstw serio...Nie było świadków jego zmartwychwstania, poza tym gdyby to byla prawdziwa religia to by przetrwała...

Co do Koranu - tam tez nikt nie zmartwychwstał, cały Koran w przeciwienstwie do Biblii-ktora ma dziesiątki autorów opiera sie na autorytecie jednego człowieka

Co do M.Teresy znalazłam jeszcze artykul:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13516396,Naukowcy_obalaja_mit_Matki_Teresy__Tajemnicze_konta.html

Cytuj:
Utrzymywane w tajemnicy konta bankowe Matki Teresy i nierozliczone miliony dolarów ujawniają badania przeprowadzone przez naukowców z Kanady. Badacze zwracają też uwagę na brak odpowiedniej opieki lekarskiej oraz zachowania standardów medycznych i higieny w przytułkach prowadzonych przez Matkę Teresę. Stawiają tezę, że jej beatyfikacja została przeprowadzona dzięki skutecznej kampanii w mediach.
- Biorąc pod uwagę oszczędne gospodarowanie Matki Teresy, można zapytać: gdzie są miliony dolarów pozyskane przez jej fundacje dla najuboższych - mówi profesor Serge Larivée z Uniwersytetu w Montrealu, który wraz z Genevieve Chenard z tej samej uczelni i Carole Sénéchal z Uniwersytetu w Ottawie jest autorem badań. Badania Kanadyjczyków mają potwierdzić krytykę, z jaką spotykała się działalność Matki Teresy w pojawiających się co jakiś czas artykułach, tak za jej życia, jak i po śmierci w 1997 r.

"Fakty pozwalają obalić mit"

Ale nie od spraw finansowych zaczęło się zainteresowanie naukowców postacią Matki Teresy. - Przeglądając dokumentację dotyczącą zjawiska altruizmu podczas seminarium na temat etyki, natknęliśmy się na opis tej jednej z najbardziej znanych kobiet Kościoła katolickiego, która stała się częścią zbiorowej wyobraźni. Opis był tak ekstatyczny, że wzbudził naszą ciekawość i pchnął do dalszych badań - mówi profesor Larivée.

Naukowcy zebrali 502 dokumenty poświęcone Matce Teresie. Wyeliminowali 195 duplikatów, a w swej pracy oparli się na 287 dokumentach, co stanowi 96 proc. całej dostępnej literatury na temat założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości.

Swoją pracę badacze opublikują w marcowym wydaniu czasopisma "Studies in Religion/Sciences Religieuses". - Fakty, jakie ustalili, pozwalają obalić mit Matki Teresy - pisze uniwersytecki serwis eurekalert.org, który opisuje wyniki badań.

- Matka Teresa nie miała żadnych skrupułów, przyjmując dotację od dyktatora Haiti François Duvaliera. Miliony dolarów zostały przekazane na rachunki bankowe zakonów Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości na całym świecie, ale większość kont była utrzymywana w tajemnicy - twierdzą naukowcy.

Badacze utrzymują, że Matka Teresa, choć nie szczędziła chorym i ubogim modlitwy, raczej oszczędnie wydawała pieniądze, nawet w przypadku klęsk żywiołowych i katastrof. Np. podczas licznych powodzi w Indiach lub po eksplozji fabryki pestycydów w Bhopalu ofiarowała liczne modlitwy i medaliki Matki Boskiej, ale nie bezpośrednią pomoc pieniężną.

Przytułki - "domy dla umierających"

W chwili śmierci Matki Teresy w 100 krajach działało 517 przytułków dla ubogich i chorych prowadzonych przez misjonarki miłości. Przez niektórych lekarzy, którzy odwiedzili kilka z nich w Kalkucie, opisane zostały jako "domy dla umierających". Zdaniem naukowców dwie trzecie osób, które w nich umierało, nie otrzymywało odpowiedniej opieki. Lekarze zaobserwowali znaczny brak higieny, hospitalizowanie chorych w nienadających się do tego warunkach, jak również niedobór opieki lekarskiej, nieodpowiednie żywienie, a nawet brak środków przeciwbólowych.

Jak twierdzą kanadyjscy naukowcy, problemem wcale nie był brak pieniędzy (fundacja stworzona przez Matkę Teresę pozyskiwała setki milionów dolarów darów), lecz koncepcja cierpienia i śmierci, jaką ona wyznawała.

"Chorzy muszą cierpieć, jak Chrystus na krzyżu"

Jedną z odpowiedzi Matki Teresy na krytykę naukowcy cytują za dziennikarzem Christopherem Hitchensem: - Jest coś pięknego w widoku wielu ubogich, których przyjmuję. Muszą cierpieć, jak Chrystus na krzyżu. Świat zyskuje wiele dzięki cierpieniu - cytuje eurekalert.org i przypomina: - Mimo takiego podejścia, gdy Matka Teresa sama potrzebowała opieki paliatywnej, otrzymała ją w nowoczesnym szpitalu amerykańskim.

W swoim artykule naukowcy przytaczają szereg problemów, których Watykan nie uwzględnił w procesie beatyfikacyjnym Matki Teresy. Oprócz, zadaniem badaczy, "raczej wątpliwego" sposobu opieki nad chorymi mają to być także jej wątpliwe kontakty polityczne, podejrzane zarządzanie ogromnymi sumami pieniędzy, które otrzymała, oraz zbyt dogmatyczne poglądy dotyczące aborcji, antykoncepcji i rozwodów.

"Aborcja - największy niszczyciel pokoju"

Odnosząc się do dogmatycznych poglądów Matki Teresy, badacze przytaczają jej wypowiedź na temat kobiet, które zostały zgwałcone przez bośniackich Serbów w czasie wojny na Bałkanach i poddawały się aborcji: "Czuję, że największym niszczycielem pokoju jest dziś aborcja, ponieważ jest to wojna bezpośrednia, bezpośrednie zabójstwo, morderstwo, którym kieruje sama matka".

Odkryła siłę mediów

Sprawdzając, jak to się stało, że mimo tylu niepokojących faktów Matka Teresa "odniosła sukces w budowaniu wizerunku świętości i dobroci nieskończonej", naukowcy z Kanady zwracają uwagę, że kluczowe było jej spotkanie w Londynie w 1968 z Malcolmem Muggeridge'em, dziennikarzem BBC. Podzielał on jej katolickie wartości, w tym antyaborcyjne poglądy. Muggeridge postanowił promować Matkę Teresę, która miała wówczas odkryć siłę mediów. W 1969 r. nakręcono film pochwalny poświęcony misjonarce. W jego efekcie Matka Teresa otrzymała wiele nagród, jeździła po całym świecie i wreszcie w 1997 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Cud nie cud i beatyfikacja

Po jej śmierci Watykan zdecydował się odstąpić od zwykłego pięcioletniego okresu oczekiwania, aby otworzyć proces beatyfikacyjny. Przypisano jej cud polegający na uzdrowieniu kobiety. Była nią Monica Besra, która cierpiała z powodu intensywnego bólu brzucha. Kobieta zeznała, że została wyleczona dzięki pobłogosławionemu przez Matkę Teresę medalikowi, który umieściła na brzuchu. I choć jej lekarze twierdzili, że torbiel jajnika i gruźlica zostały wyleczone dzięki zaordynowanym lekom, Watykan uznał uleczenie Besry za cud.

Naukowcy zwracają uwagę, że zdobyta dzięki mediom popularność Matki Teresy była tak wielka, że stała się "nietykalna dla wiernych, którzy zaliczyli ją w poczet świętych" i bez decyzji Kościoła. - Co może być lepszego niż beatyfikacja, a następnie kanonizacja wzoru, który ożywił Kościół i zainspirował wiernych, zwłaszcza w czasach, gdy świątynie są puste, a Watykan traci na znaczeniu? - pytają profesor Larivée i jego koledzy.

Pozytywny wpływ mitu Matki Teresy

Mimo wszystkich wątpliwości, jakie wzbudzają życie i działalność Matki Teresy, naukowcy podkreślają w swym opracowaniu pozytywny wpływ jej mitu na ludzkość. "Jeśli niezwykły obraz Matki Teresy wzbudził wiele humanitarnych inicjatyw, autentycznie zaangażowanych w pomoc ubogim, możemy się tylko cieszyć. Jest prawdopodobne, że zainspirowała wielu pracowników organizacji humanitarnych, których działania mają naprawdę na celu ulżenie cierpieniu ubogich i są skierowane na przyczyny ubóstwa i izolacji bez zachwalania przez media. Niemniej media mogły być trochę bardziej rygorystyczne wobec Matki Teresy" - konkludują Larivée, Genevieve Chenard i Carole Sénéchal.

zródło:http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13516396,Naukowcy_obalaja_mit_Matki_Teresy__Tajemnicze_konta.html


Wt paź 02, 2018 9:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL