Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Tytuł Matka Boża jest uzasadniony biblijnie. W Piśmie spotykamy zwrot „meter kyriou”. Meter to matka, zaś słowa ”kyrios” (Pan) używano jako tłumaczenia hebrajskiego „adonai”, które z kolei było używane zamiast słowa JHWH, którego nie wolno było wymówić, bo było to imię Boga . Elżbieta wita nawiedzającą ją Maryję słowami „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?”/Łk 1,43/
Gdyby próbować oddzielić „Jezusa człowieka” od „Jezusa Boga” (a nie można - z chwilą Wcielenia obie natury Jezusa są nierozdzielne) to jak wytłumaczyć owo „Matka mojego Pana” Elżbiety? Przecież „Jezus człowiek” nie był (i w środowisku żydowskim nie mógł być) w żadnym wypadku dla Elżbiety „Panem”!


Cytuj:
Odwracając pytanie: "W jaki sposób nienazywanie Maryi Matką Boga (nie mylić z twierdzeniem, że Jezus w łonie matki nie był Bogiem) miałoby służyć kłamstwu?

Oczywiście dlatego, że wprowadza w błąd co do natury (natur) Jezusa.

Aby wyjaśnić musimy się cofnąć do Sobóru Efeskiego w 431 roku. A nawet nieco wcześniej.
Otóż na początku V wieku patriarcha Konstantynopola Nestoriusz walczył przeciw herezji apolinaryzmu tj. poglądu mówiącego iż człowieczeństwo Jezusa nie było pełne. Jak to często bywa, Nestoriusz w ogniu sporów nieco się zapędził i popadł w przeciwną skrajność twierdząc, że Jezus był zwykłym człowiekiem, w którym później zamieszkał drugi, zupełnie niezależny byt. Tak więc Logos ani się nie narodził, ani nie umarł na krzyżu. Wychodząc z tego założenia Nestoriusz zabronił używania tytułu - do tego momentu używanego! - Theotokos (Matka Boska) w stosunku do Maryi.
Po wielu perypetiach Sobór w Efezie (431) potępił nestorianizm jako herezję oraz potwierdził dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi przywracając zniesiony przez Nestoriusza tytuł „Matka Boska”.

Jak widać spór toczył się nie tyle o Maryję, co o boskość Chrystusa – i będący jego wynikiem dogmat wiąże się nierozerwalnie z nauką o tym że Jezus Chrystus był (i jest!) w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Jak to ujął św. Augustyn:
„gdyby Matka była pozorna, pozorne byłoby również i ciało […] pozorne byłyby blizny zmartwychwstania” /In Ioannis Evangelium/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 07, 2019 15:15
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Jak to ujął św. Augustyn


Ale za to św. Augustyn miał miał problem z niepokalanym poczęciem. Pelagiusz wprost mu zarzucił że "posłał Maryję w ręce szatana"

Cytuj:
Aby wyjaśnić musimy się cofnąć do Sobóru Efeskiego w 431 roku


Należy też dodać że Sobór Efeski miał charakter czysto chrystologiczny

Tak btw, czemu jak mówisz o Augustynie używasz tytułu święty. A nie robisz tego samego jak mówisz o św. Elżbiecie?


N kwi 07, 2019 15:30

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A tak jakoś wyszło. Bez zamysłu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 07, 2019 17:13
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tytuł Matka Boża jest uzasadniony biblijnie. W Piśmie spotykamy zwrot „meter kyriou”. Meter to matka, zaś słowa ”kyrios” (Pan) używano jako tłumaczenia hebrajskiego „adonai”, które z kolei było używane zamiast słowa JHWH, którego nie wolno było wymówić, bo było to imię Boga . Elżbieta wita nawiedzającą ją Maryję słowami „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?”/Łk 1,43/
Gdyby próbować oddzielić „Jezusa człowieka” od „Jezusa Boga” (a nie można - z chwilą Wcielenia obie natury Jezusa są nierozdzielne) to jak wytłumaczyć owo „Matka mojego Pana” Elżbiety? Przecież „Jezus człowiek” nie był (i w środowisku żydowskim nie mógł być) w żadnym wypadku dla Elżbiety „Panem”!


Cytuj:
Odwracając pytanie: "W jaki sposób nienazywanie Maryi Matką Boga (nie mylić z twierdzeniem, że Jezus w łonie matki nie był Bogiem) miałoby służyć kłamstwu?

Oczywiście dlatego, że wprowadza w błąd co do natury (natur) Jezusa.

Cóż powiedzieć? Szatan też używa zwrotów z Pisma w celu zwodzenia.Gdyby Elżbieta użyła zwrotu "matka Pana", a nie "matka mojego Pana", to można by ewentualnie potraktować go jako podstawę do zasadności używania zwrotu "Matka Boska". Wypowiedź Elżbiety należy traktować jako jeszcze jedno prorocze potwierdzenie tego, co Maria usłyszała w zwiastowaniu, a ponadto jako jej osobiste wyznanie wiary.
Nieużywanie terminu "Matka Boska" nie tylko że samo przez się nie wprowadza nikogo w błąd co do natury Jezusa, ale wręcz chroni przed pokusą by zacząć traktować Maryję za więcej niż człowieka, że o pewnych skojarzeniach z pogańskimi wierzeniami nie wspomnę.
Trzeba zawsze patrzeć na owoce, jakie przynosi dana praktyka.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 07, 2019 19:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Jaaasne. Jak coś jest wprost w Biblii, a się niektórym nie podoba, to "szatan używa zwrotów z Biblii".
Nie chce mi się z Tobą gadac.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 07, 2019 19:37
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A ja ze swej strony dziękuję Ci za to, że zechciałeś poświęcić swój czas i odnieść się do poruszonych przeze mnie kwestii.
A tak na marginesie powiem, że zwrot "matka mojego Pana" bardzo mi się podoba.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 07, 2019 20:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL