Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A czy to uzasadnia zwracanie się teraz do Maryi i to używając określeń jakie występują w Litanii?
Ponadto należałoby chyba zmienić treść Składu Apostolskiego oraz Konstantynopolitańsko-Nicejskiego Wyznania Wiary, gdzie to Bóg Ojciec jest nazwany Stworzycielem i dopasować ją do treści Litanii Loretańskiej, względnie postąpić odwrotnie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt kwi 05, 2019 12:31
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wybawiony napisał(a):
A czy to uzasadnia zwracanie się teraz do Maryi i to używając określeń jakie występują w Litanii?
Ponadto należałoby chyba zmienić treść Składu Apostolskiego oraz Konstantynopolitańsko-Nicejskiego Wyznania Wiary, gdzie to Bóg Ojciec jest nazwany Stworzycielem i dopasować ją do treści Litanii Loretańskiej, względnie postąpić odwrotnie.

A czy Bóg Ojciec i Bóg Syn to odmienne Bogi?


Pt kwi 05, 2019 13:01

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A czy można powiedzieć, że Maryja jest Matką Odwiecznego Słowa, przez które wszystko się stało, czy jedynie Słowa, które stało się ciałem?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt kwi 05, 2019 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A moze by tak zakonczyc te dywagacje bo mozna sie spotkac z zarzutem przecedzania komara.
I co jezeli uslyszymy: JA ja wybralem. Kropka.


Pt kwi 05, 2019 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Ale przecież nikt nie podważa tego, że Bóg ją wybrał. Natomiast wyjaśnienie kwestii kim Maryja jest, a jak nazwać jej nie wypada usuwa niepotrzebne podejrzenia o złe intencje i zaprowadza boży porządek.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt kwi 05, 2019 18:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wybawiony napisał(a):
A czy można powiedzieć, że Maryja jest Matką Odwiecznego Słowa, przez które wszystko się stało, czy jedynie Słowa, które stało się ciałem?

Pytasz - masz:
Jan Paweł II w Katechezie środowej z 27 XI 1996 wyraził tę Prawdę w następujących słowach:
„Określenie Theotókos, dosłownie oznaczające „Tę, która zrodziła Boga”, może się wydać w pierwszym momencie zaskakujące; nasuwa bowiem pytanie, jak to jest możliwe, by istota ludzka zrodziła Boga. Odpowiedź wiary Kościoła jest jasna: boskie macierzyństwo Maryi dotyczy jedynie ludzkiego zrodzenia Syna Bożego, a nie Jego zrodzenia boskiego. Syn Boży został odwiecznie zrodzony przez Boga Ojca i jest Mu współistotny. W tym odwiecznym zrodzeniu Maryja oczywiście nie odegrała żadnej roli. Jednakże Syn Boga przed dwoma tysiącami lat przyjął naszą ludzką naturę; wówczas został poczęty przez Maryję i przez Nią wydany na świat.
(...)
Ogłaszając Maryję „Matką Boga” Kościół pragnie zatem potwierdzić, iż jest Ona „Matką Słowa Wcielonego, które jest Bogiem”. Jej macierzyństwo nie dotyczy zatem całej Trójcy, lecz jedynie jej drugiej Osoby, Syna, który wcielając się przyjął od Niej naturę ludzką.
Macierzyństwo jest relacją międzyosobową; matka nie jest matką jedynie w sposób cielesny, matką istoty fizycznej, która pochodzi z jej łona lecz jest matką osoby, którą rodzi. Tak więc Maryja, skoro wedle natury ludzkiej zrodziła Jezusa, który jest Osobą Boską, jest Matką Boga.”


Myślę że to jest podobnie jak z każdym człowiekiem – jego rodzice współdziałają z Bogiem w akcie poczęcia, kiedy to Bóg obdarza nowego człowieka duszą nieśmiertelną.
Jednak mówię iż moja Matka urodziła mnie – Marka Piotrowskiego – a nie tylko „moje ciało” (mimo że nie jest Ona przecież stworzycielką mojej duszy). Nie mówię także iż była „tylko nosicielką mojego ciała”.
Podobnie widział to też chyba anioł Gabriel, skoro zwrócił się do Maryi ze słowami:
„Dlatego też święte, które się narodzi będzie nazwane Synem Bożym”/Łk 1,35/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt kwi 05, 2019 21:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wybawiony napisał(a):
Natomiast wyjaśnienie kwestii kim Maryja jest, a jak nazwać jej nie wypada usuwa niepotrzebne podejrzenia o złe intencje i zaprowadza boży porządek.

Ja jestem zakochany w swojej zonie i wszelkie wyjasnienia, podejrzenia i dociekania na jej temat spowodowaly by abym musial Cie wyzwac na ubita ziemie.
Jak juz napisalem przecedzanie komara moze sie spotkac z reakcja ktorej bysmy nie chcieli.
Bozy porzadek zostal juz dawno zaprowadzony.


So kwi 06, 2019 15:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Boży porządek został ustalony. Trzeba go odkryć i zastosować.
Ten, kto prawdziwie miłuje nie ignoruje tego, na co przymyka oko zakochany. Ponadto miłość do człowieka nie może stać przed miłością do Boga.

@ Marek_Piotrowski

Zwróć uwagę na to, że Ty nie istniałeś przed momentem poczęcia w łonie matki, natomiast Syn Boży istniał. Ponadto Jezus często nazywał siebie Synem człowieczym.
Czyż nie prościej nazywać Maryi matką Jezusa, co nie tylko jest zgodne z prawdą, ale nie wymaga dodatkowych wyjaśnień?
Komu i czemu służy nazywanie Maryi Matką Boga?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So kwi 06, 2019 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A czy Jezus nie jest Bogiem?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So kwi 06, 2019 19:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
A co to zmienia, że II Osoba Boska (nie "Jezus"!) istniał wcześniej?

Cytuj:
Czyż nie prościej nazywać Maryi matką Jezusa, co nie tylko jest zgodne z prawdą, ale nie wymaga dodatkowych wyjaśnień?

Przeglądając Internet, natknąłem się na następujące cytaty:

„Małgorzata Beaufort LG (ur. 31 maja 1443 w zamku Bletsoe, zm. 29 czerwca 1509 w Opactwie Westminsterskim) – angielska arystokratka, matka króla Anglii Henryka VII Tudora.”

„Zuzanna zostawiła wszystkie swoje ziemie właśnie jemu, ale matka króla - Ludwika Sabaudzka, kuzynka Zuzanny, zgłosiła pretensje do ziem oparte na pierwszeństwie krwi nad więzami małżeńskimi w dziedziczeniu.”

[Maria Krystyna Austriacka] „Jako matka króla Hiszpanii została pochowana w Escorialu.”
Żadna z tych kobiet nie była źródłem godności królewskiej, a ich synowie nie byli królami, kiedy się rodzili. A jednak nazywa się je „matkami króla”!

Podobnie:
„Matka prezydenta Obamy, Stanley Ann Dunham, pracowała w Indonezji dla amerykańskiej agencji pomocy USAID"
Czy tytuł i funkcja prezydenta USA pochodzi od matki Obamy? A jednak została nazwana „matką prezydenta”!

Inny fragment:
"Matka bohatera – Żydówka, przeżyła wojnę, jej drugi mąż nie powrócił ze służby pracy".
A przecież dobrze wiemy, że ta kobieta nie urodziła bohatera – człowiek ten stał się bohaterem znacznie później.

Jeszcze inne fragmenty:
"Zostali tu pochowani członkowie rodzin szlecheckich z sąsiednich wsi należących do parafii Okrzeja, w tym matka noblisty Henryka Sienkiewicza"

"Matka noblisty Isaaka Singera była córką rabina gminy żydowskiej w Biłgoraju."

"Pamiątkowy głaz odsłonięto przed domem w Drewnicy pod nr 115, który przez kilkanaście miesięcy, tuż po wojnie, zamieszkiwała rodzina Czesława Miłosza. Niestety tu zmarła matka noblisty 22 listopada 1945 r"
We wszystkich trzech przypadkach mowa o „matce noblisty” – a przecież żaden z nich nie był noblistą, gdy się rodził.


Powiesz może „to dzisiejsza kalka językowa”.
Sprawdźmy zatem, że Biblia używa podobnej konstrukcji językowej:
"Przesiedlił też Jojakina do Babilonu. Także matkę króla, żony króla, jego dworzan i możnych kraju zabrał do niewoli z Jerozolimy do Babilonu." /2 Krl 24,15/

"Batszeba więc weszła do króla Salomona, aby przemówić do niego w sprawie Adoniasza. Wtedy król wstał na jej spotkanie, oddał jej pokłon, a potem usiadł na swym tronie. A wtedy postawiono tron dla matki króla, aby usiadła po jego prawej ręce."/1 Krl 2,19/

Jak widać, Biblia nie tylko używa określenia „matka króla”, ale także obdarza owe matki specjalnym szacunkiem – mimo iż, kiedy rodziły owego króla, nie był jeszcze królem, więc nie „rodziły króla”.

Rzeczywiście, w czasach biblijnych (a zwyczaj ten trwa do dziś) przyznawano im nawet specjalny tytuł honorowy "Królowej-matki” (patrz 2Krl 10:13, 1Krl 15:13)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 07, 2019 2:11
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Istnieje jednak pewna różnica. O ile bowiem matka króla przyczyniła się do tego, że jej syn został królem chociażby przez to, że go urodziła, o tyle Maryja w żaden sposób nie przyczyniła się do tego, że Jezus jest Bogiem. Natomiast miała swój współudział w tym, że Bóg stał się człowiekiem.
Powtórzę pytanie: "Komu i czemu służy nazywanie Maryi Matką Boga?"

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 07, 2019 7:35
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wybawiony napisał(a):
Istnieje jednak pewna różnica. O ile bowiem matka króla przyczyniła się do tego, że jej syn został królem chociażby przez to, że go urodziła, o tyle Maryja w żaden sposób nie przyczyniła się do tego, że Jezus jest Bogiem. Natomiast miała swój współudział w tym, że Bóg stał się człowiekiem.
Powtórzę pytanie: "Komu i czemu służy nazywanie Maryi Matką Boga?"

Zakładasz zatem, że Maryja była bezwolna i nie miała zdolności odmówić urodzenie Jezusa?
Przecież doskonale wiedziała co ją może czekać gdyby ewentualnie Józef jednak ja odrzucił.


N kwi 07, 2019 7:59

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wybawiony napisał(a):
Powtórzę pytanie: "Komu i czemu służy nazywanie Maryi Matką Boga?"
Prawdzie.
Mimo że "przeciwnicy Niewiasty" (Rdz 3,15) strasznie się na to wkurzają...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 07, 2019 11:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wybawiony napisał(a):
Powtórzę pytanie: "Komu i czemu służy nazywanie Maryi Matką Boga?"


Prawdzie. Która wynika z faktu że wierzymy w Wszechmocnego Boga w Trójcy Jedynej. A nie bożka, którego moc Szatana miał A w objęciach w łonie matki


N kwi 07, 2019 12:38

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Powtórzę pytanie: "Komu i czemu służy nazywanie Maryi Matką Boga?"
Prawdzie.

A w jaki sposób? Odwracając pytanie: "W jaki sposób nienazywanie Maryi Matką Boga (nie mylić z twierdzeniem, że Jezus w łonie matki nie był Bogiem) miałoby służyć kłamstwu?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 07, 2019 14:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL