Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 3:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę (Rdz 3,15) - "ono" w osobie Chrystusa.


Śr kwi 03, 2019 13:29

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Alus napisał(a):
Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę (Rdz 3,15) - "ono" w osobie Chrystusa.


"Takie niuanse są ważne"

_________________
MODERATOR


Śr kwi 03, 2019 13:33
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Alus napisał(a):
Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę (Rdz 3,15) - "ono" w osobie Chrystusa.


"Takie niuanse są ważne"

Tu macie wyjaśnienie, jak to należy rozumieć..

…) Ale moc Maryi nad wszystkimi szatanami zabłyśnie przede wszystkim w czasach ostatecznych, kiedy to szatan czyhać będzie na Jej piętę, tzn. na pokorne Jej sługi i biedne dzieci, które Ona wzbudzi do walki z nim. W oczach świata będą oni mali i biedni, poniżeni, prześladowani i uciskani, podobnie jak pięta w porównaniu do reszty członków ciała. Lecz w zamian za to będą bogaci w łaski Boże, których im Maryja udzielać będzie obficie; będą wielcy i możni przed Bogiem, w świętości będą wyniesieni ponad wszelakie stworzenie przez swą gorącą żarliwość, a Bóg tak potężnie podtrzymywać ich będzie pomocą swą, że wraz z Maryją miażdżyć będą głęboką swą pokorą głowę diabła i staną się sprawcami triumfu Jezusa Chrystusa. (...)


Fragmenty Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.


Śr kwi 03, 2019 14:51

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1385
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
I tak oto Maryja dzielnie zastąpi Ducha Świętego :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Śr kwi 03, 2019 15:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Łaski Boże udziela Maria... czy to się nie wyklucza?

_________________
MODERATOR


Śr kwi 03, 2019 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
KarolPL napisał(a):
Nie chodzi mi o wstawiennictwo tylko o bezpośrednią modlitwę. Czy Maria może udzielać jakiś łask? Dajcie mi jakieś konkretne argumenty
Nic w tym dziwnego. Nie tylko Maryja zresztą. Oto fragment z Dziejów Apostolskich:
"Gdy Piotr i Jan wchodzili do świątyni na modlitwę o godzinie dziewiątej, wnoszono właśnie pewnego człowieka, chromego od urodzenia. Umieszczano go codziennie przy bramie świątyni, zwanej Piękną, aby wchodzących do świątyni prosił o jałmużnę.
Ten, zobaczywszy Piotra i Jana, gdy mieli wejść do świątyni, prosił ich o jałmużnę.
Lecz Piotr, przypatrzywszy się mu wraz z Janem, powiedział:
Spójrz na nas! A on patrzył na nich, oczekując od nich jałmużny.
Nie mam srebra ani złota - powiedział Piotr - ale co mam, to ci daję: w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!
I ująwszy go za prawą rękę, podniósł go. A on natychmiast odzyskał władzę w nogach i stopach."
/Dz 3:1-7/

Tak, to prawda, że moc daru uzdrowienia pochodziła od Chrystusa. Ale Chrystus przekazał możność uzdrawiania Piotrowi - dlatego właśnie Piotr mówił o nim jako o czymś, co "ma".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr kwi 03, 2019 17:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Z ciekawości - które dokumenty Kościoła stwierdzają, że Maria jest współodkupicielką? Jakiś czas temu takich szukałem, ale nie mogłem znaleźć. Być może coś przeoczyłem.

Jeśli Maria jest współodkupicielką, to znaczy, że jest równa Jezusowi?


No ale co Cię to interesuje? Nie jesteś członkiem Kościoła więc jego nauczanie Cię nie dotyczy


Śr kwi 03, 2019 18:29
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Quinque napisał(a):
No ale co Cię to interesuje? Nie jesteś członkiem Kościoła więc jego nauczanie Cię nie dotyczy

A kto i kiedy wykluczył Zbigniewa z Kościoła?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr kwi 03, 2019 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Dziękuję, Małgosiu.

Quinque - nawet ludzie, którzy nie należą do Kościoła, mają prawo pytać. Jak rozumiesz misje i nawracanie?

Marku - rozumiem i nie neguję tego. Jezus działa przez ludzi i udziela im mocy i władzy.

_________________
MODERATOR


Śr kwi 03, 2019 19:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Z ciekawości - które dokumenty Kościoła stwierdzają, że Maria jest współodkupicielką? Jakiś czas temu takich szukałem, ale nie mogłem znaleźć. Być może coś przeoczyłem.
Nie ma takich dokumentów. Pewna grupa duchownych kiedyś zgłaszała taką naukę jako dogmat, ale została ona - w moim przekonaniu słusznie - odrzucona.

Zresztą, ponieważ Maryja potrzebowała (jak każdy) odkupienia i została odkupiona (choć w sposób specjalny – przez Niepokalane Poczęcie) więc nie może być Odkupicielką innych (a więc i swoją).

Cytuj:
Katechizm 2007 W znaczeniu ściśle prawnym nie istnieje ze strony człowieka zasługa względem Boga. Nierówność między Nim a nami jest niezmierna, ponieważ wszystko otrzymaliśmy od Niego jako naszego Stwórcy.


Jeżeli ktoś chce stosować wobec Maryi tytuł „współodkupicielki” (co jest słuszne tylko w bardzo ograniczonym sensie, o którym za chwilę) , musi dołożyć starań by było jasne że jest on używany w bardzo zawężonym znaczeniu. Osobiście uważam że należy tego zaniechać, by nie budzić niepotrzebnych nieporozumień.

W jakim (wąskim) sensie Maryja jest "współodkupicielką"?
W tym znaczeniu w jakim w pewnym wąskim sensie każdy z nas jest wspolodkupicielem - z tym, ze (podobnie jak w przypadku pośrednictwa) - jest w przeciwieństwie do Chrystusa współodkupicielem niekoniecznym i nasze współodkupicielstwo na figę by się zdało, gdyby nie Jezus. O takim współodkupicielstwie ludzi mówi św.Pawel:
„Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.” /Kol 1,24/
(Nawiasem mówiąc, gdyby słowa te nie były tekstem biblijnym, lecz wypowiedziałby je np. papież, niewątpliwie wzbudziłby oburzenie całego protestanckiego świata!)
Paweł posunął się zresztą dalej:
„Ale gdy znosimy udręki - to dla pociechy i zbawienia waszego; a gdy pocieszani jesteśmy - to dla waszej pociechy, sprawiającej, że z wytrwałością znosicie te same cierpienia, których i my doznajemy.” /2 Kor 1,6/
Werset ten jest jednocześnie odpowiedzią na twierdzenia iż cierpienie nie jest drogą do zbawienia oraz wskazaniem iż Bóg wyznaczył ludziom pewną rolę (a może – pewne uczestnictwo – niekonieczne, ale dane jako łaska) w zbawianiu bliźnich. Cierpienie jest przyjęciem swojej cielesności, a nie jej odrzuceniem: „Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. [/color]”/Mt 16,24/
Maryja niewątpliwie cierpiała – jestem ojcem i nawet nie chcę wyobrażać sobie co czułbym gdyby mój syn umierał na krzyżu- nagi, znieważony i opluty. „A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu.” /Łk 2,34b-35/

Podsumowując temat współodkupienia: nie wiem, czemu Jezus zechciał wykorzystać ludzi do pomocy w swojej misji zbawienia świata. Nie ma wątpliwości że udział ten nie jest konieczny. Nie zmienia to jednak faktu, iż wyraźnie wyraził taką wolę. I nie mi z nią dyskutować. Prawdą natomiast jest, iż pośrednictwo Jezusa jest jedynym koniecznym pośrednictwem i jedynie Jego odkupienie jest jedynym koniecznym odkupieniem. Dlatego zresztą Jezus przyszedł na świat – tylko On mógł zrealizować to pośrednictwo i to odkupienie.
Na tym tle ciekawe wydaje się podobieństwo pomiędzy Miriam (Maryją) z Nazaretu a Miriam – siostrą Mojżesza. Miriam pozostaje w cieniu, z pewnością to nie ona wyprowadza Żydów z Egiptu – nikt nie nazwałby ją na wzór Mojżesza „pośredniczką Starego Przymierza”. Księga Wyjścia wymienia ją tylko w jednym miejscu . A jednak jej towarzyszenie Mojżeszowi i Aaronowi musiało być bardzo ważne, skoro prorok Micheasz mówiąc o Wyjściu z Egiptu wymienia ją jednym tchem z braćmi:
„Otom cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli wybawiłem ciebie i posłałem przed obliczem twoim Mojżesza, Aarona i Miriam.”/Mi 6,4/
Maryja jest bardzo podobna do Miriam – jej „zasługą” jest towarzyszenie Chrystusowi, który zbawia świat (w Małym Słowniku Maryjnym czytamy „Maryja nic nie dodaje do Odkupienia, z którego sama pierwsza korzysta przez swoje niepokalane poczęcie. Jezus sam nas odkupia i pojednuje”) .
A wszystko dlatego że cierpienia Maryi, moje, Twoje czy kogokolwiek innego poza Jezusem nie mogą zbawić człowieka. Nie jest jednakże tak, by nie miały one żadnej wartości – owszem, mają, ale jedynie w łączności z Ofiarą Jezusa.

Katechizm Kościoła Katolickiego, kanon 2011 napisał(a):
Miłość Chrystusa jest w nas źródłem wszystkich naszych zasług przed Bogiem. Łaska, jednocząc nas z Chrystusem czynną miłością, zapewnia nad przyrodzoną jakość naszym czynom, a przez to ich zasługę tak przed Bogiem, jak przed ludźmi. Święci zawsze mieli żywą świadomość, że ich zasługi są czystą łaską.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr kwi 03, 2019 20:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
[ciach...Reg. § II/2 W przypadku odnoszenia się do całej ostatniej wypowiedzi w temacie nie należy jej powielać cytowaniem. M.]

Dziękuję. Mogę się z tym zgodzić ze spokojem sumienia.

_________________
MODERATOR


Cz kwi 04, 2019 6:44
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
W oficjalnie nie uznanych, ale także i zdecydowanie nie odrzuconych objawieniach w Medjugorje, Maryja mówi:
Nie dysponuję wszystkimi łaskami. Otrzymuję od Boga to, co uzyskam modlitwą. Bóg mi całkowicie ufa.


Cz kwi 04, 2019 7:50

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
"wszystkimi" - którymi łaskami dysponuje Maria, a którymi nie? Co oznacza słowo: dysponować?
Analogicznie jest z absolucją lub odpustami w Kościele. Kościół nie jest właścicielem Miłosierdzia i właścicielem odpustów, ale dysponentem - jest to depozyt, z którego korzysta Kościół. Tak samo Maria może dysponować łaskami bożymi, ale ona sama ich nie udziela, bo nie są one jej własnością.

Bóg ufa każdemu z nas - gdyby Bóg nam nie ufał, nie dałby nam wolnej woli.

_________________
MODERATOR


Cz kwi 04, 2019 8:31
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Wolna wola należy do ciebie, to prawda. Korzystając z niej jednak, z własnego rozumu i ze swego języka możesz albo się zbawić, ale sam potępić.
Nie wiem, czy Bóg ufa każdemu..? Powiedziałbym raczej że Jego zaufanie wraca do człowieka, kiedy ten rzeczywiście się nawraca, schodzi ze złej drogi i odzyskuje wiarę.


Ostatnio edytowano Cz kwi 04, 2019 9:55 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz kwi 04, 2019 9:52
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
"wszystkimi" - którymi łaskami dysponuje Maria, a którymi nie? Co oznacza słowo: dysponować?

Masz precyzyjne wskazanie

Cytuj:
Otrzymuję od Boga to, co uzyskam modlitwą . Bóg mi całkowicie ufa.[/i]


Cz kwi 04, 2019 9:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL