Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 3:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Fajnie... jak wytłumaczyć to, co napisałeś, Alemichał, ze słowami Pawła z Tarsu, według któego Jezus jest jedynym pośrednikiem? Trochę się to miesza, myślę, że nie tylko mnie...
Przecież alekmichał wyraźnie pisze o pośrednictwie Chrystusa. Nie neguje go. Więc nie wiem, gdzie tu sprzeczność.


Pn lut 18, 2019 9:30

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Ja piszę o jedynym pośrednictwie Jezusa. Jak pisał Paweł: "Jeden jest Bóg i jeden też jest pośrednik między Bogiem a ludźmi - Jezus Chrystus." - I List Pawła do Tymoteusza drugi rozdział, werset piąty. Stąd moje wątpliwości.

_________________
MODERATOR


Pn lut 18, 2019 12:07
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Ja piszę o jedynym pośrednictwie Jezusa.
Wiem o czym piszesz. A ja piszę o tym, że alekmichał przecież nie neguje tego pośrednictwa, a nawet je explicite potwierdza.
Cytuj:
Stąd moje wątpliwości.
Skąd Twoje wątpliwości? Wyjaśnij konkretnie, jak wypowiedź użytkownika alekmichał neguje to pośrednictwo?


Pn lut 18, 2019 12:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Ja mysle ze tego typu watpliwosci - czy bezposrednio, czy slyszy, czy posredniczy, czy sama pomaga albo ubzduranie sobie ze powiedzenie Ojciec Swiety to obraza Boga to slepota i faryzeizm. Komar i wielblad. Moze lepiej sie zajac wprowadzaniem w zycie przykazania milosci.


Pn lut 18, 2019 17:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Robaczek - nie jest to są to zbyt ostre stwierdzenia?

Zefciu - konkretnie, moje wątpliwości dotyczą użycia zwrotu "pośredniczka" przez Alemichała. Dla mnie Jezus jest jedynym pośrednikiem, a mówienie o Maryi jako o pośredniczce, orędowniczce, pocieszycielce w jednym zdaniu wprowadza mnie po prostu w niesmak. To jasno wskazuje na to, że Maria jest pośredniczką.

Wierzę głęboko w to, że Maria modli się razem z nami do Boga. Stąd uważam za w pełni zasadne prośby do Maryi o towarzyszenie w modlitwie. Mam po prostu wątpliwości co do "pośrednictwa" Marii.

_________________
MODERATOR


Pn lut 18, 2019 19:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Robaczek - nie jest to są to zbyt ostre stwierdzenia? ............ Mam po prostu wątpliwości co do "pośrednictwa" Marii.

Napisalem "ja mysle" - i bede sie z tego tlumaczyl. Ci ktorzy wymyslaja sobie rozne bzdury tez beda.
Wszystko zalezy od tego w jakim stopniu bylismy obdarzeni zdolnoscia odrozniania dobra od zla. Dla mnie nieprzyjazn miedzy zlym a Niewiasta z Ksiegi Rodzaju implikuje cala Mariologie. Pojecie nieprzyjazni chyba dla kazdego jest jasne.


Pn lut 18, 2019 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Przechodzisz od Pawła z Tarsu do Księgi Rodzaju, od pośrednictwa do protoewangelii. To duży rozstrzał, a nie skomentowałeś mojego postu.

Jak nieprzyjaźń pomiędzy Marią a Szatanem implikuje pośrednictwo pomiędzy człowiekiem a Bogiem przez Marię?

_________________
MODERATOR


Pn lut 18, 2019 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
nie skomentowałeś mojego postu..........
Jak nieprzyjaźń pomiędzy Marią a Szatanem implikuje pośrednictwo pomiędzy człowiekiem a Bogiem przez Marię?

Skomentowalem juz dawno ze wszelkie takie problemy zwiazane z posrednictwem, ojcem, balwochwalstwem itp odbieram jako przecedzanie komara. Dla mnie implikuje. Blogoslawienstwo albo przeklenstwo. Milosc albo nieprzyjazn.


Pn lut 18, 2019 21:08
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
Zefciu - konkretnie, moje wątpliwości dotyczą użycia zwrotu "pośredniczka" przez Alemichała. Dla mnie Jezus jest jedynym pośrednikiem, a mówienie o Maryi jako o pośredniczce, orędowniczce, pocieszycielce w jednym zdaniu wprowadza mnie po prostu w niesmak. To jasno wskazuje na to, że Maria jest pośredniczką.
Aha. Czyli chodzi o kwestie wyłącznie dialektyczne. Oczywistym jest, że zanegowanie „jedynego pośrednictwa” miałoby miejsce tylko wtedy, gdybyśmy wykluczyli Chrystusa. Tzn. twierdzilibyśmy, że Bogurodzica jest w stanie jakoś „ominąć” w modlitwie Chrystusa. Jeśli jednak Bogurodzica modli się tak jak my do Chrystusa, to niezależnie, jaki tytuł jej nadamy, nadal Chrystus pozostanie jedynym pośrednikiem do Boga Ojca.


Wt lut 19, 2019 6:41

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
To nie tylko dialektyka. Takie sformułowania odzwierciedlają jakiś stosunek do pobożności i osób boskich oraz osób świętych. Są to na tyle delikatne i subtelne sprawy, że nie potrafię zajmować tutaj jednoznacznego stanowiska, ale wątpliwości pozostają. A jeśli mam wątpliwości, to chyba sensowne, że staram się szukać jakis odpowiedzi i rozmawiam na ten temat.

_________________
MODERATOR


Wt lut 19, 2019 9:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
wątpliwości pozostają

Wątpliwości pozostają tylko u kogoś, kto odrzuca kult świętych, bo pośrednictwo Maryi polega na tym samym, co pośrednitwo każdego, kogo poprosi się o modlitwę, tylże, że jako będąca u Boga ma z Nim bliższy kontakt. W żadnym razie pośrednictwo Maryi nie konkuruje z pośrednictwem Chrystusa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 19, 2019 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Nie odrzucam kultu świętych, tylko rozumiem go nieco inaczej. Każdy święty jest u Boga - tak jak pisałem wcześniej, nie do końca rozumiem, dlaczego Maria jest bliżej Boga od Józefa, chociaż to Święta Rodzina. Wstawiennictwo Świętych zaś rozumiem nie jako pośrednictwo, ale wspólną modlitwę świętych i nas na ziemi. Nazwałbym to raczej towarzyszeniem w modlitwie, a nie pośrednictwem, czy też orędownictwem. Stąd na pytanie postawione w tytule wątku: czy można modlić się bezpośrednio do Maryi, odpowiem, że według mnie nie można modlić się do Maryi, ale można modlić się razem z Marią i prosić ją o wspólną modlitwę.

_________________
MODERATOR


Wt lut 19, 2019 9:59
Zobacz profil
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
To nie tylko dialektyka.
No a co jeszcze?
Cytuj:
Takie sformułowania odzwierciedlają jakiś stosunek do pobożności i osób boskich oraz osób świętych.
No odzwierciedlają. Ale nie taki stosunek, który by wykluczał pośrednictwo Chrystusa. Chyba że dowiedziesz, że rzeczywiście taka pobożność występuje wśród chrześcijan.


Wt lut 19, 2019 10:01
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Zbigniew3991 napisał(a):
według mnie nie można modlić się do Maryi, ale można modlić się razem z Marią i prosić ją o wspólną modlitwę

A kto twierdzi, że modlimy się do Maryi? Przecież w każdej modlitwie jest "módl się za nami", czyli prośba o modlitwę.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lut 19, 2019 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2733
Post Re: Czy można się modlić bezpośrednio do Maryi?
Ja mysle, ze do zrozumienia czegokolwiek potrzebne jest otwarte serce. Jezeli tego nie ma to wszelkiej masci odkrywcy nigdy nie pojma ze skoro ja trzymalem wedke a Wiesiek podbierak to on posredniczyl w wyciagnieciu szczupaka z wody. Wczesniej ja poprosilem Wieska o pomoc a nie prosilismy o to razem jakiejs sily wyzszej - chyba ze sie wierzy w inne bostwa. W ten sam sposob mozna rozmawiac z kimkolwiek np umawiac sie ze sw Piotrem na ryby lub opowiadac kawaly ze sw Tomaszem More. Albo wspominac wycieczki kajakowe ze sw Janem Pawlem II.
Ja mysle, ze problemy typu "modlic sie z Maryja (lub JPII) vs modlic sie do Maryi" to raz - przecedzanie komara a dwa (i to powazniejsze) - niedostateczne zastosowanie przykazania milosci i wskazowek na Gorze Blogoslawienstw.


Wt lut 19, 2019 13:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL