Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Św. Ekspedyt 
Autor Wiadomość
Post Św. Ekspedyt
Św. Ekspedyt czy Wam pomaga skutecznym orędownictwem u Boga? Czy macie jakieś doświadczenia wstawiennictwa tego Świętego? Czy jest dziś znany? Napiszcie…


Śr paź 09, 2019 7:22

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Św. Ekspedyt
Znam go. Bardziej znana jest Ryta z Cascii i Juda Tadeusz - każde pokolenie ulega jakieś "modzie". Skuteczność "orędownictwa" danego świętego opiera się na naszej przyjaźni z tym świętym. Ta przyjaźń natomiast opiera się na znajomości z jakąś osobą. Dla niektórych Ryta będzie bliższa, bo ktoś będzie utożsamiał się z doświadczeniami życiowymi tej osoby. Dla innych to Ekspedyt będzie bliższą postacią.

_________________
MODERATOR


Pt lis 01, 2019 17:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Jak mierzycie skuteczność?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So lis 02, 2019 10:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Św. Ekspedyt
Nie używam sformułowania "skuteczność". Skuteczność to dobre określenie dla działania leku lub proszku do prania ;) Święci i błogosławieni to przyjaciele.

_________________
MODERATOR


So lis 02, 2019 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Św. Ekspedyt
AdamKazmierczak napisał(a):
Św. Ekspedyt czy Wam pomaga skutecznym orędownictwem u Boga? Czy macie jakieś doświadczenia wstawiennictwa tego Świętego? Czy jest dziś znany? Napiszcie…
Parę razy zdarzyło mi się modlić za jego wstawiennictwem.


So lis 02, 2019 19:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Dlaczego decydujecie się na pośredników zamiast zaprzyjaźnić się z Bogiem? Chodzi o wybranie świętego o odpowiednich 'kompetencjach'? Doświadczeniach życiowych? Podobnych pod pewnymi względami do osoby, która wybiera takiego a takiego świętego?
Na czym opiera się popularność świętych?
Np św Ekspedyt przed wygooglowaniem nie kojarzył mi się z niczym poza skojarzeniem brzmienia z ekspedycją ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 03, 2019 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego decydujecie się na pośredników zamiast zaprzyjaźnić się z Bogiem?

Gdybym miał użyć twojego sformułowania, to powiedziałbym, że wiele dróg prowadzi do Boga. Tylko czy aby na pewno? Ja tam wolę wierzyć Temu, który nazwał samego siebie jedyną drogą do Ojca.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lis 03, 2019 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Wynawiony- Zauważ, że Jezus uczył zwracać się do Boga bezpośrednio, obecnie ten tekst znany jest jako 'Ojcze nasz'. Rozumiem to, że dla każdego odpowiednia jest inna droga i jeśli kogoś ścieżka obejmuje pośrednictwo świetych nie uważam tego za coś złego, zwyczajnie interesują mnie przyczyny korzystania z tego typu dróg.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 03, 2019 18:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Gdzie w modlitwie "Ojcze nasz" znajdujesz możliwość istnienia różnych dróg prowadzących do Boga?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N lis 03, 2019 19:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Nie dostrzegam- pisałam jedynie, że Jezus uczył bezpośredniego zwracania się do Boga i jest to znane jako modlitwa 'Ojcze nasz'.
Natomiast to, że Jezus powiedział : 'Ja jestem Drogą' nie jest sprzeczne z istnieniem wielu ścieżek jeśli się zrozumie z czym/z kim i dlaczego utożsamiał się Jezus i poświęci się trochę czasu na zrozumienie kim jesteśmy a co mamy...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N lis 03, 2019 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2600
Post Re: Św. Ekspedyt
Ja to rozumiem tak, że tworzymy wspólnotę ze świętymi i możemy się razem z nimi modlić. Myślę, że sformułowania: "wstawiennictwo", pośrednictwo świętych", są czymś niewłaściwym, bo rozumiem to tak, że proszę świętego o towarzyszenie mi w modlitwie, ale nie wysyłam świętego w celu załatwienia dla mnie jakiejś sprawy bez osobistego spotkania się z Bogiem. Spotykam się z Bogiem oraz ze świętymi, którzy trwają z Bogiem w wspólnocie. Jeśli święci są w Niebie, to są w jednym domu z Bogiem - jeśli rozmawiam ze świętym, robię to w obecności Gospodarza Nieba.

_________________
MODERATOR


Pn lis 04, 2019 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Św. Ekspedyt
IrciaLilith napisał(a):
Natomiast to, że Jezus powiedział : 'Ja jestem Drogą' nie jest sprzeczne z istnieniem wielu ścieżek

Może być sprzeczne, gdyż Jezus powiedział tak: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie."


Pn lis 04, 2019 14:31
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Wybawiony napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego decydujecie się na pośredników zamiast zaprzyjaźnić się z Bogiem?

Gdybym miał użyć twojego sformułowania, to powiedziałbym, że wiele dróg prowadzi do Boga. Tylko czy aby na pewno? Ja tam wolę wierzyć Temu, który nazwał samego siebie jedyną drogą do Ojca.

Święci są jedynie drogowskazami i pomocnikami na drodze.
Drogą jest jedynie Chrystus.
Zdarzało mi się w trudnych sytuacjach prosić o współuczestnictwo w mojej modlitwie-prośbie św Faustynę i św Jana Pawła II.
Na co dzień modlitwę kieruję jedynie do Boga.


Wt lis 05, 2019 8:02

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Alus napisał(a):
Zdarzało mi się w trudnych sytuacjach prosić o współuczestnictwo w mojej modlitwie-prośbie św Faustynę i św Jana Pawła II.

A zdarzyło się Tobie, aby wymienione osoby poprosiły Ciebie o modlitwę?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt lis 05, 2019 8:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
feelek napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Natomiast to, że Jezus powiedział : 'Ja jestem Drogą' nie jest sprzeczne z istnieniem wielu ścieżek

Może być sprzeczne, gdyż Jezus powiedział tak: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie."


A z czym/kim utożsamiał się Jezus?
Sądzę, że zrozumiesz, gdy ustalisz kim jesteś a co jest Twoim narzędziem...

Święci jako drogowskazy? Dla mnie w tych drogowych metaforach to raczej ludzie, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że doszli na szczyt. Wielu z nich pozostawało jakby przewodniki, instrukcje, wskazówki.

Czy modlenie się razem ze świętymi lub o ich wstawiennictwo ma coś wspólnego z kreowaniem wymyślonych przyjaciół? Szczególnie gdy o danym świetym tak na serio praktycznie nic nie wiadomo i jego obraz człowiek kreuje sam w zależności od swoich upodobań, potrzeb i przekonań.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lis 05, 2019 9:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL