Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Św. Ekspedyt 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
Małgosiaa napisał(a):
A z czego to wywnioskowałeś? No, ale jeśli uważa się, że róbta co chceta, a i tak będzieta w niebie...

Naprawdę? :o No to macie katolicy niesamowite chody!!!

A zrzutki na prawdę nie trzeba? Bo np. taka zrzuta na Licheń podobno skuteczna jest.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 23, 2020 7:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem lub/i odwracanie kota ogonem. To nie katolicy głoszą, że mamy pewność zbawienia.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 23, 2020 8:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
Małgosiaa napisał(a):
Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem lub/i odwracanie kota ogonem. To nie katolicy głoszą, że mamy pewność zbawienia.

A kto głosi? Ja?
Może chodzi o tą wypowiedz?
Cytuj:
Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.

A może o takiego Hryniewicza, kardynała Hans Urs von Balthasar, jezuitę Karl Rahner, cz może Ambrożego z Mediolanu?

No nie wiem, słaby z tego katolicyzmu jestem.

To co z tą zrzutką na swiętego? Może jakis tańszy święty albo taki co za darmo z dobrego serca (ale wiesz: skuteczny)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 23, 2020 8:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
Nie wiem, czy Ty. Wiem, że protestanci.
Kozioł napisał(a):
To co z tą zrzutką na swiętego? Może jakis tańszy święty albo taki co za darmo z dobrego serca (ale wiesz: skuteczny)

Zdajesz sobie sprawę, że przeginasz?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 23, 2020 8:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
A co złego robię? :o

Tez chce skutecznej modlitwy. Patrzę, obserwuję i dopytuję się. Nie bądź samolubna, nie ukrywaj wiedzy dla siebie.

Znalazłem nawet kogoś, kto nie chce nic za wstawiennictwo! Mówił tak
Cytuj:
O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: Proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna.
I tak jeszcze ponoć powiedział
Cytuj:
Otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie

Podobno o tym cała książka powstała (i ma imprimatur)

Jest skuteczny? W kocu wiesz jak jest: za darmo, a to zawsze jakies podejrzane. Czy może jednak trzeba jakiegoś skutecznego świętego znaleźć i zrzutę zrobić? Mogę dołożyć sie do Lichenia i jakąś tabliczkę swoją wmurować jeżeli to tak skuteczna ale wolałbym faceta, a ten darmo ... no nie wiem :?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 23, 2020 8:31
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
W innym wątku zarzucasz JPII cyznizm, a tutaj sam prezentujesz tę postawę. Czyżby ".... łapać złodzieja"?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 23, 2020 8:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
To argument w dyskusji?

Mam pewne rozterki, jestem zdezorientowany, a zamiast porad atakujesz mnie?

A odpowiesz na moje pytania?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 23, 2020 9:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
Na cynizm nie odpowiadam.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 23, 2020 9:21
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Kozioł napisał(a):
Czyli wg ciebie u Boga trzeba załatwiać sprawy po znajomości, bo nad zwykłym człowiekiem to się nie pochyli :?
Ale my, zwykli ludzie nie mamy tyle bogactwa aby jak Herman aby darować np. św. Idziemu złoto za wstawiennictwo. I co biedni mamy czynić?


Św. Idziemu nie zależało na złocie!!!
Pewnego razu król Wizygotów Flawius zapędził się na polowaniu w puszczy, a jeden z myśliwych królewskich zobaczywszy łanię, gonił ją psami aż do jaskini Idziego. Tam łania się schroniła, a kiedy psy żadną miarą nie chciały wejść do wnętrza groty, jeden z myśliwych napiął łuk i zamiast ugodzić strzałą łanię, zranił człowieka, którym był Idzi. Wówczas do jaskini zbliżył się sam król, a dopatrzywszy się w pustelniku męża Bożego ofiarował mu znaczne skarby. Pustelnik jednak skarbów nie przyjął, godząc się jedynie na to, aby na tym miejscu stanął jedynie klasztor pustelniczy. Odtąd król odwiedzał Idziego, zasięgając rady w różnych potrzebach i polecając się jego modlitwie.
W krótkim czasie zaczęli przybywać tutaj młodzieńcy pragnący poświęcić się życiu duchowemu pod przewodnictwem Idziego. W ten oto sposób powstał klasztor mnichów, a Idzi został jego opatem. Św. Idzi pełen pokory i unikający świata, przyjął jednak to posłannictwo, widząc w tym wyraźną wolę Pana Boga. Na nim to spełniły się słowa Ewangelii, że nie zapala się świecy i nie chowa, ale stawia na świeczniku, aby wszystkim świeciło.

Św. Idzi był jednym z najpopularniejszych świętych w średniowiecznej Europie. Zawdzięczał to licznym cudom, które dokonały się za jego wstawiennictwem zarówno gdy żył, jak i po jego śmierci. Dopóki żył, ciążyła mu ta sława, gdyż za ideał poczytywał sobie życie pustelnicze. Lecz właśnie dzięki wielkiej popularności kult św. Idziego wcześnie rozpowszechnił się w piastowskiej Polsce. Postać urodzonego w Grecji, a osiadłego na południu Francji zakonnika w dość znaczący sposób splotła się z losami Polski. Dzięki jego orędownictwu wielkiej łaski dostąpili książę Władysław Herman i jego żona, Judyta. Piękną historię o wyproszeniu u Boga - za wstawiennictwem św. Idziego - potomstwa dla tego bezdzietnego przez lata małżeństwa spisał Gall Anonim. Od tego czasu św. Idzi odbierał w naszym kraju wielką cześć
Co roku wiele tysięcy pielgrzymów odwiedza sanktuarium w Mikorzynie, które stało się głównym ośrodkiem kultu tego Świętego w Polsce. Zmierzają tam przede wszystkim pary małżeńskie, które nie mogą doczekać się potomstwa. W tej tak bolesnej dla małżonków sprawie wstawiennictwo św. Idziego często okazuje się skuteczne.
Święty Idzi został zaliczony w poczet Czternastu Wspomożycieli, którzy orędują za nami w wielu - wielkich i małych - sprawach życia codziennego. Jego orędownictwo w ludzkiej niedoli jest niezwykle skuteczne, czego dowodem są liczne świadectwa otrzymanych łask oraz podziękowania nadsyłane do mikorzyńskiego sanktuarium.
Źródło: http://weselewesel.lap.pl/aktualnosvci. ... ug2013.pdf

KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO I ŚW. ANDRZEJA W KRAKOWIE -Wotum
To również opis skuteczności świętego w tym wypadku św. Idziego patrona małżeństw proszących o dar potomstwa a konkretnie jest to wotum Władysława Hermana za urodzenie Bolesława Krzywoustego

Powszechnie przyjęta, jest tradycja, że kościół św. Idziego pod Zamkiem fundował koło r. 1086 Władysław Herman z wdzięczności, że modły do tego świętego o potomka zostały wysłuchane. Nie jest to wprawdzie stwierdzone żadnym dokumentem ani współczesnym ani bliskim owej epoce, ale jest wysoce prawdopodobne. Odpowiada to duchowi owej epoki, w której z wdzięczności za doznane łaski, lub ja¬ko pokutę za popełnione grzechy, stawiano kościoły. Współczesny Gallus dwukrotnie pisze szeroko o narodzinach Bolesława Krzywoustego, we wstępie do pierwszej księgi wierszem:
„Bolesław, książę wsławiony, z daru Boga urodzony, Modły świętego Idziego przyczyną urodzin jego. Doniesiono do rodzica, któremu wciąż brak dziedzica. By ze złota kazał odlać jak najszybciej dziecka postać Niech ją żywo śle świętemu, by pomyślność zesłał jemu. Śluby Bogu niech składają i nadzieję silną mają. Szybko złoto roztopiono i posążek sporządzono. Który za syna przyszłego do świętego ślą Idziego. Złoto, srebro, płaszcze cenne, oraz różne dary inne. Posyłają święte szaty i złoty kielich bogaty...Wnet się posłowie wybrali do krajów, których nie znali. Gdy już Galję przekroczyli, do Prowansji wnet przybyli. Dary posłowie oddają, mnisi im dzięki składają; Cel podróży swej podają, jakość sprawy przedstawiają. Wtedy mnisi trzy dni całe pościli na Bożą chwałę; Ledwie się ich post zaczyna, matka już poczęła syna“.
Źródło: http://obc.opole.pl/Content/11525/PDF/313508.pdf st.7-8

PS.
Władysława Hermana stać było na zbudowanie kościoła i ofiarowanie złota a „biedni” mogą się zawsze modlić i zamawiać misyjne msze święte np. u Werbistów za 25 zł za wstawiennictwem np. św. Idziego http://www.seminarium.org.pl/msze-swiete-wypominki/ ;)

Do Boga można się dostać TYLKO po znajomości – po modlitwie własnej i/lub za wstawiennictwem np. litania…, bo w przeciwnym wypadku usłyszą „W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was". (Mt 2, 11-12)


Cz sty 23, 2020 9:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
Przed śmiercią może i Idziemu nie zależało ale po smierci to już inaczej troszke było skoro Herman nie dość, że złoto posłał, to jeszcze obiecał kościoły Idziemu postawić.
Czy ten duch epoki się zmienił? nonie wiem. W Licheniu sporo tych tabliczek ...

A co myslisz o tym darmowym pośrednictwu o którym wspomniałem. Czy jest równie skuteczne co wstawiennictwo świętych? A może mniej lub bardziej? Bo wiesz jak to jest ... darmo to jakieś i litanii zadnej nie zostawił a modlitwa jakiej uczył jakas taka krótka jest. Mozna temu wierzyć, zaufac?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 23, 2020 9:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Św. Ekspedyt
Kozioł napisał(a):
Czy może jednak trzeba jakiegoś skutecznego świętego znaleźć i zrzutę zrobić? Mogę dołożyć sie do Lichenia i jakąś tabliczkę swoją wmurować jeżeli to tak skuteczna


Nie ma skutecznych lub nieskutecznych swietych, nie ma czegos takiego w doktrynie Kosciola katolickiego.
Modlitwa wstawiennicza jest znana juz w pierwotnym Kosciele. Pawel modli sie za swietych, jak nazywa swoich braci i siostry w wierze i oni modla sie za niego. To tak trudno zrozumiec?

Masz jakas obsesje na punkcie tabliczek?

Kozioł napisał(a):
To co z tą zrzutką na swiętego? Może jakis tańszy święty albo taki co za darmo z dobrego serca (ale wiesz: skuteczny)


To jest Twoj dowcip czy prowokacja?

_________________
ksiądz


Cz sty 23, 2020 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
bramin napisał(a):
Pawel modli sie za swietych, jak nazywa swoich braci i siostry w wierze i oni modla sie za niego. To tak trudno zrozumiec?
Tak, modlimy się wspólnie za siebie wzajemnie. To pośrednictwo, czy wspólna troska? Bo wiesz jak jest: nie modlimy sie do siebie wzajemnie o wstawiennictwo. Ja przynajmniej tak nie robie. A ty modlisz się do swych znajomych, do parafian, czy do przełożonego z prośba o modlitwę?
bramin napisał(a):
To jest Twoj dowcip czy prowokacja?
Jeszcze nie wiem. Zależy na co poważnie odpowiesz.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Cz sty 23, 2020 22:45
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Kozioł napisał(a):
Bo wiesz jak jest: nie modlimy sie do siebie wzajemnie o wstawiennictwo.
No a katolicy tak robią. Przecież modlą się „Przeto błagam Najświętszą Maryję, wszystkich aniołów i świętych i i Was, bracia i siostry o modlitwę”.

Proszenie się nawzajem o modlitwę jest normalną praktyką wśród chrześcijan. W przypadku osób kanonizowanych znika ten element wzajemności, bo wiemy, że święty już naszej modlitwy nie potrzebuje. Poza tym „kult świętych” i „prośba do bliźniego o modlitwę” są różnymi formami tej samej praktyki i mają teologicznie to samo uzasadnienie.

Cytuj:
Ja przynajmniej tak nie robie.
A może powinieneś.


Pt sty 24, 2020 10:05

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Św. Ekspedyt
Z tymi mniej i bardziej skutecznymi świętymi bywało różnie. Kiedyś bardziej popularny był kult Czternastu Wspomożycieli - świętych, którzy cieszyli się większą "skutecznością" modlitwy. O ile w oficjalnym nauczaniu Kościoła nie ma czegoś takiego jak mniej i bardziej skuteczni święci, to jak widać w ludowej pobożności bywa różnie.

_________________
MODERATOR


Pt sty 24, 2020 10:43
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Rzeczywiście – wiara w „bardziej i mniej skutecznych świętych” nie ma sensu. Ale fakt, że mamy jakichś świętych, którzy są z jakiegoś powodu bliżsi wydaje się naturalny i ludzki.


Pt sty 24, 2020 11:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL