Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Św. Ekspedyt 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Nie rozumiesz, że w ogóle nie chodzi o to, gdzie trafiły dusze, lecz o to, że umarli kiedyś zmartwychwstaną i w związku z tym ma znaczenie, czy ich grzechy popełnione za życia zostaną zmazane przez stosowną procedurę wskazującą na przyszłą ofiarę Chrystusa, czy też nie.
Zwróć uwagę na to, że chodziło o konkretny grzech, który wyszedł na jaw a nie jakieś niewiadome grzechy, które polegli być może popełnili.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lis 14, 2019 21:59
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Odpowiedź daje św Piotr Chrystus bowiem raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby nas do Boga przyprowadzić: zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu(1 P 3,18-19)


Pt lis 15, 2019 8:27

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Przepraszam, ale odpowiedź na co?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lis 15, 2019 9:50
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Wybawiony napisał(a):
Przepraszam, ale odpowiedź na co?

Na:

Wybawiony napisał(a):
Nie rozumiesz, że w ogóle nie chodzi o to, gdzie trafiły dusze, lecz o to, że umarli kiedyś zmartwychwstaną i w związku z tym ma znaczenie, czy ich grzechy popełnione za życia zostaną zmazane przez stosowną procedurę wskazującą na przyszłą ofiarę Chrystusa, czy też nie.

chyba, że źle zrozumiałam sens Twojej wypowiedzi.


Pt lis 15, 2019 10:47

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Tylko źe w 1P nie ma nic o duszach zmarłych. Piotr czyni raczej analogię pomiędzy sytuacją za dni Noego, kiedy to było głoszone zbawienie , z którego skorzystał tylko Noe z rodziną, a sytuacją Piotrowi współczesną, kiedy to zbawienia może dostąpić każdy, kto uwierzy poselstwu Ewangelii.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lis 15, 2019 17:21
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Wybawiony napisał(a):
Tylko źe w 1P nie ma nic o duszach zmarłych. Piotr czyni raczej analogię pomiędzy sytuacją za dni Noego, kiedy to było głoszone zbawienie , z którego skorzystał tylko Noe z rodziną, a sytuacją Piotrowi współczesną, kiedy to zbawienia może dostąpić każdy, kto uwierzy poselstwu Ewangelii.


Alus napisał(a):
W nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu[/i](1 P 3,18-19)

Zamkniętych przed śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, czyli Jego zbawienna moc nie jest ograniczona jedynie do wierzących w Ewangelię.


Pt lis 15, 2019 17:38
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
Wybawiony napisał(a):
Nie rozumiesz, że w ogóle nie chodzi o to, gdzie trafiły dusze, lecz o to, że umarli kiedyś zmartwychwstaną i w związku z tym ma znaczenie, czy ich grzechy popełnione za życia zostaną zmazane przez stosowną procedurę wskazującą na przyszłą ofiarę Chrystusa, czy też nie.
Zwróć uwagę na to, że chodziło o konkretny grzech, który wyszedł na jaw a nie jakieś niewiadome grzechy, które polegli być może popełnili.

No niestety, ale ma to znaczenie, chyba że uważasz, że dusza jest śmiertelna, ale w takim razie skąd Mojżesz i Eliasz na Górze Przemieniena? Czyżbyś uważał, że dusze sprawiedliwych są u Boga, a grzesznych błakają się po świecie do czasu zmartwychwstania lub umarły wraz z ciałem?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt lis 15, 2019 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Alus napisał(a):

Alus napisał(a):
W nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu[/i](1 P 3,18-19)

Zamkniętych przed śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, czyli Jego zbawienna moc nie jest ograniczona jedynie do wierzących w Ewangelię.

A w co niby jeszcze można wierzyć, aby dostąpić zbawienia? No chyba że w ogóle nie trzeba w nic wierzyć.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lis 15, 2019 18:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Małgosiaa napisał(a):
No niestety, ale ma to znaczenie, chyba że uważasz, że dusza jest śmiertelna, ale w takim razie skąd Mojżesz i Eliasz na Górze Przemieniena?

Nie wiadomo, czy to co widzieli uczniowie było tylko wizją, czy może rzeczywistą obecnością Mojżesza i Eliasza.
Jeśli to drugie, no to Piotr chyba nie zamierzał stawiać namiotów dla dusz, nie sądzisz?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pt lis 15, 2019 21:34
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Wybawiony napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
No niestety, ale ma to znaczenie, chyba że uważasz, że dusza jest śmiertelna, ale w takim razie skąd Mojżesz i Eliasz na Górze Przemieniena?

Nie wiadomo, czy to co widzieli uczniowie było tylko wizją, czy może rzeczywistą obecnością Mojżesza i Eliasza.
Jeśli to drugie, no to Piotr chyba nie zamierzał stawiać namiotów dla dusz, nie sądzisz?

Czyli wszystkie Ewangelie równie dobrze można potraktować - nie wiadomo co widzieli i czy to nie były li tylko ich wizje, a jedynie wydawało im się że widzą Chrystusa...


So lis 16, 2019 9:21

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
To raczej wykluczone. Nie ma najmniejszych podstaw do tego, aby wszystko wrzucić do jednego worka. Jeśli jednak na dzień dobry widać przynajmniej dwie opcje zinterpretowania jakiegoś opisu, to nie można upierać się, że istnieje tylko jedna.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lis 16, 2019 12:48
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
Wybawiony napisał(a):
To raczej wykluczone. Nie ma najmniejszych podstaw do tego, aby wszystko wrzucić do jednego worka. Jeśli jednak na dzień dobry widać przynajmniej dwie opcje zinterpretowania jakiegoś opisu, to nie można upierać się, że istnieje tylko jedna.

To czemu upierasz sie przy swojej?


So lis 16, 2019 12:59

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Ależ ja przy niczym się nie upieram :) Nawet nie napisałem, czy któraś z wersji bardziej do mnie przemawia.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So lis 16, 2019 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Istnieje postawa- nie wiem, nie wiadomo.
Z tego co widzę Wybawiony ją przyjmuje, jest po prostu agnostykiem w kwestii możliwości udzielania wsparcia przez świętych, co jest całkowicie uzasadnione i wybiera najrozsadniejszą w takiej sytuacji opcję- modli się do Boga, do Jezusa, do Boga Ojca, do Ducha Świętego.
Aby uznać, że modlitwa z pośrednictwem, wsparciem świetych ma sens należałoby mieć dowody na to, że choćby mają taką możliwość.
To że czyjaś modlitwa gdy myślał, że wspierana jest przez jakiegoś świetego podziałała nawet w bardzo spektakularny sposób może wskazywać na to, że zwiększona wiarą w wsparcie świętego wiara w skuteczność poskutkowała. Kluczem może być katalizowanie wiary przez pewne przekonania, bo działa to w co ktoś uwierzył, że podziała ( święte miejsca, osoby, źródełka, obrazy, specjalne rytuały ). Do tej hipotezy pasują lokalne i indywidualne preferencje takiego a takiego świętego, dobieranie sobie świetego do sytuacji lub osobistych sympatii.

Jezus wskazywał na moc wiary, nigdy raczej nie zachęcał do korzystania ze wsparcia świętych. Zachęcał do wspólnej modlitwy, ale mieli to być biologicznie żywi ludzie, do tego wyraźnie powiedział kto jest jedynym pośrednikiem.

Rozumiem i popieram szacunek dla świętych ( i nie tylko, jestem za szacunkiem dla każdej istoty), rozumiem i popieram traktowanie ich jako pozytywnych wzorców do naśladowania, wartościowych przykładów, nawet nie jestem przeciwna korzystaniu z takiego domniemanego wsparcia, bo moc modlitwy zależy od wiary w jej skuteczność i wiele osób nie wierzących, że każdy w oczach Boga jest tak samo nieskończenie wartościowy może potrzebować katalizatorów ( świętych osób, miejsc, przedmiotów, specjalnych rutuałów, modlitw, dni, itd, itp)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 18, 2019 0:40
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
W Kościele beatyfikacja lub kanonizacja jest warunkowana wysłuchaniem modlitw petenta do zmarłej osoby powszechnie uznawanej jako święta, o jej modlitwę wstawienniczą w przedstawianej intencji.
Cudowne uzdrowienie potwierdzone medycznie, osoby o którą proszono w modlitwie, wieńczy drogę procesów beatyfikacji/kanonizacji.

Jezus nie dzielił ludzi na żywych na ziemi i zmarłych w wieczności - Łazarz, nasz przyjaciel zasnął. Lecz pójdę aby go obudzić (J 11,12) - i wskazuje Gdzie dwaj lub trzej zebrani są w imię moje, tam jestem pośród nich.


Pn lis 18, 2019 8:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL