Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Św. Ekspedyt 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Wiem jak przebiegają te procedury, tylko nijak nie są w stanie określić czy pomogło wstawiennictwo danego świętego czy też zadziałał proces katalizacji siły wiary osoby modlącej się przekonanej o wsparciu takiego świętego/przyszłego świętego.

Co istotne nie mamy danych dotyczących owych cudownych wyzdrowień u ludzi nie wierzących w wsparcie świętych, ale przekonanych, że oni lub bliska im osoba wyzdrowieje. A tylko takie dane pozwoliłyby ustalić czy modlitwa o wstawiennictwo świętych wykazuje wyższą skuteczność od modlitwy bez ich udziału oraz od pozareligijnego przekonania o wyzdrowieniu czy innej pozytywnej zmianie.

Potrzebny jest dosłowny test z udziałem placebo. Np ogromna grupa modli się o wstawiennictwo realnego świetego, którego wcześniej nie znali a druga o wstawiennictwo osoby wyssanej z palca, której też z przyczyn oczywistych nie znali. Z tego co wiem nikt tego nie zrobił i zrobić nie planuje.

A tymczasem spontaniczne remisje i uzdrowienia dotyczą nie tylko chrześcijan, uzdrawia wiara, jako przekonanie dotyczące przyszłości a nie wiara religijna. Tak samo uzdrawia wiara w skuteczność np ultranowoczensnego leku w kroplówce... z solą fizjologiczną bez substancji czynnej, a często skuteczność jest znacznie większa.

Serio- uważam, że modlitwy o wstawiennictwo świętych czy wręcz do świętych czy aniołów są całkowicie ok, jeśli tylko zwiększają przekonanie o skuteczności swojej modlitwy. To katalizatory mocy wiary jako przekonania dotyczącego przyszłości, dokładnie taką samą funkcję pełnią modlitwy do hinduskich czy jakichkolwiek innych bogów, do wszelkiej maści guru czy buddów.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lis 18, 2019 8:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
W sumie to samo uzdrowienie jest rzeczą wtórną.Istotne jest to, czy przez dane zdarzenie człowiek zbliży się do Boga, czy może zacznie wierzyć w moc gotowych modlitw, świętych obrazów i figur, jak również modlitw zmarłych wstawienników.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn lis 18, 2019 13:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Św. Ekspedyt
Zgadzam się. Warto pamiętać także o statystyce i o braku danych co dokładnie przyczyniło się do wyzdrowienia czy innego uznanego za pozytywne wydarzenia, bo często nie chodzi o jeden czynnik a przypisywanie tego jedynie jakiejś modlitwie, świętym itd nie uwzględniając innych czynników jest moim zdaniem zwyczajnie naiwne.
Więcej, nawet gdy przypisujemy to Bogu nie powinniśmy zapominać o swoich osobistych staraniach i staraniach innych ludzi na polu fizycznym i umysłowym nie tylko duchowym.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lis 21, 2019 10:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Św. Ekspedyt
Kiedy przypisuję coś Bogu, to robię to w oparciu o to, że powierzyłem Mu daną sprawę, oczekiwałem rozwiązania, ze swej strony robiłem to co było w mojej mocy, błogosławiłem ludzi zaangażowanych w ową sprawę, polegając na Słowie które mówi : "Jeśli Pań domu nie zbuduje, na próżno trudzą się budowniczowie".

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz lis 21, 2019 16:24
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
„Obcowanie świętych” Ks. Jan Radkiewicz -fragmenty, jest to Katolicki punkt widzenia

Generalnie tłumacząc „wspólnota świętych” (świętych obcowanie, communio sanctorum) oznacza ponadnaturalne zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Te oblicza Kościoła uobecniają Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Głową tego Kościoła jest sam Chrystus. Odzwierciedleniem zespalającym jedność jest wzajemna miłość. Pomocy potrzebuje zawsze walczący (prześladowany) Kościół pielgrzymujący na ziemi, i Kościół zadośćcierpiący w czyśćcu.

Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych w stosunku do zmarłych. Miłość ta wyraża się w świadczeniu pomocy ze strony zbawionych w niebie i zobowiązuje do wstawiennictwa za żywych „wspólnoty świętych”. Obejmuje ona zatem Kościół w wymiarze ziemskim i niebieskim.

Szeroko pojęta „wspólnota świętych” odzwierciedla prawdę, że Kościół jest ze swej natury „święty” oraz jest „Kościołem świętych” (H. de Lubac). Kościół pragnie podkreślić, iż Bóg objawił wszystko, co człowiekowi jest konieczne do zbawienia. I to pielęgnuje, przechowuje jako swój depozyt wiary.

Święty Paweł nazywa wierzących świętymi, jako że należą do świętego Boga, oraz zostali uświęceni przez Chrystusa. Święci są więc orędownikami wierzących, gdy polecamy Bogu w modlitwie nasze troski i potrzeby. Wzywając ich pomocy, uważamy ich za naszych pośredników u Boga i w takim sensie nazywamy ich patronami.

Do Kościoła niebiańskiego należą wszyscy święci w niebie wraz z Matką Bożą Maryją, i aniołami. Wstawiennictwo świętych utwierdza „Kościół świętości” przez zasługi, które zdobyli oni na ziemi. Sobór Watykański II przypomina, że istnieje „braterska troska” o nas. To jest patronat wszystkich zbawionych nad ich braćmi pielgrzymującymi do wieczności. Kult świętych to wyraz aktywnej więzi nieba z ziemią. Skuteczne staje się zatem wstawiennictwo świętych za nami.

Wzajemnie udzielanie się dóbr duchowych realizuje się przez modlitwę, sakramenty (szczególnie Eucharystię), odpusty. Modlitwa to problem wymiany darów między ziemią a niebem oraz czyśćcem. Kościół zmaga się w walce o świętość, korzystając z zasług wszystkich.

Modlitwa człowieka jest wyrażeniem uznania Boga i Jego wszechmocy, wielkości i sprawiedliwości. Wzmacnia nas w walce ze złem i doprowadza do dobrego. Modlitwa wstawiennicza świętych jest w łączności z prawem miłości bliźniego. Dlatego czujemy się zobowiązani do modlitwy za wszystkich ludzi. Przykładem modlitwy wstawienniczej jest modlitwa powszechna we Mszy św. (od czasów św. Piotra Kanizjusza). Modlitwa wstawiennicza jest wyrazem komunii świętych.

Szczytem życia chrześcijańskiego i centrum życia Kościoła jest Eucharystia.
Eucharystia uobecnia przymierze Chrystusa z Kościołem, które zostało przypieczętowane Jego śmiercią na krzyżu. Ze względu na te zasługi Pana Jego ofiara krzyżowa — Msza św. ma ogromną wartość dla żywych i zmarłych. Pan Jezus swoje zasługi z bezkrwawej Ofiary przenosi na zadośćuczynienie w czyśćcu.

Odpusty ofiaruje się ze względu na zasługi Chrystusa, Matki Najświętszej i świętych. Konieczne są warunki do spełnienia. Najważniejszy jest stan łaski uświęcającej i wola trwania w łasce, w bezgrzeszności. To jest istota odpustów, dająca moc zasługującą dla zadośćuczynienia cierpiących w czyśćcu.

Obcowanie świętych to wzajemna wymiana darów duchowych między niebem, czyśćcem a ziemią. Święci są nie tylko wzorami człowieczeństwa, ale i życia chrześcijańskiego.

Źródło:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/co ... torum.html


N sty 19, 2020 1:10

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Św. Ekspedyt
"Święci są nie tylko wzorami człowieczeństwa, ale i życia chrześcijańskiego" - warto komentować zamieszczane cytaty. Mamy wiele świętych i wiele charyzmatów. W martyrologium mamy biografie zwolenników ascezy oraz ubóstwa oraz ludzi zamożniejszych i żyjących bez ascezy, ale jednocześnie prowadząc pobożne i święte życie. Są celibatariusze i dziewice oraz wielodzietne rodziny. Są duchowni i świeccy wychowani w chrześcijaństwie od dziecka, są również nawróceni dopiero pod koniec życia. Nie mamy jednego wzoru świętości - każdy ma swoją drogę.

Co do wstawiennictwa - nadal aktualny jest mój komentarz: jeśli proszę o modlitwę za mnie oraz jednocześnie sam się modlę, to modlimy się razem, ale jeśli proszę o modlitwę, a sam nie dbam o modlitwę, to jest to rodzaj myślenia magicznego.

_________________
MODERATOR


N sty 19, 2020 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Św. Ekspedyt
Trzymając się postaci świętego Ekspedyta, czy można wstawiać się do Boga za wstawiennictwem świętego, którego postać jeśli już jest znana, to jedynie z legend? Wódz legionu, zarządzający wojskiem, (z pewnością) przyczyniający się do tragedii wielu ludzi.


N sty 19, 2020 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Św. Ekspedyt
Szaweł przed nawróceniem także przyczynił się do śmierci wielu ludzi, ale potem nawrócił wielu ludzi na chrześcijaństwo. Podobnie wielu innych świętych - rozrabiali nieźle, ale się nawracali. Można na pewno naśladować nawrócenia świętych.

_________________
MODERATOR


N sty 19, 2020 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: Św. Ekspedyt
Czyżby święty Ekspedyt chciał (szybko) się nawrócić na chrześcijaństwo, by już więcej nie zabijać ludzi?


N sty 19, 2020 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Św. Ekspedyt
Na jakiej podstawie twierdzisz, że Ekspedyt przyczyniał się do śmierci ludzi? Czy sens i patos bycia żołnierzem to zabijanie? Pomimo tego, że skłaniam się lekko do pacyfizmu, to nie posunąłbym się do stwierdzenia, że należy zlikwidować wojsko.

_________________
MODERATOR


Pn sty 20, 2020 10:26
Zobacz profil
Post Re: Św. Ekspedyt
IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego decydujecie się na pośredników zamiast zaprzyjaźnić się z Bogiem? Chodzi o wybranie świętego o odpowiednich 'kompetencjach'? Doświadczeniach życiowych? Podobnych pod pewnymi względami do osoby, która wybiera takiego a takiego świętego?
Na czym opiera się popularność świętych?
Np św Ekspedyt przed wygooglowaniem nie kojarzył mi się z niczym poza skojarzeniem brzmienia z ekspedycją ;)

Wynawiony- Zauważ, że Jezus uczył zwracać się do Boga bezpośrednio, obecnie ten tekst znany jest jako 'Ojcze nasz'. Rozumiem to, że dla każdego odpowiednia jest inna droga i jeśli kogoś ścieżka obejmuje pośrednictwo świetych nie uważam tego za coś złego, zwyczajnie interesują mnie przyczyny korzystania z tego typu dróg.


Wydaje mi się że przyczyna jest bardzo prosta. Święci skutecznej wstawiają się za żyjącymi u Boga niż my sami potrafimy to zrobić ponieważ nam do ich świętości i wiary dużo brakuje, a oni z Bogiem przebywają twarzą w Twarz i mogą się za nami skuteczne wstawiać, oczywiście dzieje się to zgodnie z wolą Bożą i razem z naszymi osobistymi modlitwami- Najświętsza Panna w jednym z objawień powiedziała: bowiem warunkiem postanowionym przez Samego Boga dla otrzymania łask jest modlitwa. Jako przykład takiego wstawiennictwa mogę przytoczyć historie pewnego małego cudu za wstawiennictwem św. Barbary z Nikomedii i św. Eustachego Rzymskiego (patron żołnierzy i myśliwych) dwóch z Czternastu Świętych Wspomożycieli, który wydarzył się u mnie w rodzinie:
viewtopic.php?f=9&t=39969

W załączniku spis patronów wzywanych w poszczególnych chorobach z linkiem do ich życiorysu, modlitw, datą wspomnienia w KRK, który opracowałem (zmapowałem) i zamieściłem na stronie
https://mali-rycerze.pl/strona,5,17,86

Pozdrawiam
Adam


Cz sty 23, 2020 6:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
Czyli wg ciebie u Boga trzeba załatwiać sprawy po znajomości, bo nad zwykłym człowiekiem to się nie pochyli :?
Ale my, zwykli ludzie nie mamy tyle bogactwa aby jak Herman aby darować np. św. Idziemu złoto za wstawiennictwo. I co biedni mamy czynić?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Cz sty 23, 2020 7:44 przez Kozioł, łącznie edytowano 1 raz



Cz sty 23, 2020 7:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
Przeczytaj Ks. Daniela, a dowiesz się, co powoduje, że nasze modlitwy "nie są wysłuchane" (w cudzysłowiu, bo są wysłuchane, ale realizacja jest wtrzymywana).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 23, 2020 7:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Św. Ekspedyt
To mamy jeszcze składać ofiary? Całopalne? :o
To po co Jezus zmarł na krzyżu? I na co Jego nauki? :placze:

A ile teraz kosztuje takie skuteczne wstawiennictwo i który święty najskuteczniejszy jest, najlepiej sprawy u Boga załatwia?
Może dla takich biedaków jak my forma jakieś zrzutki nie jest zła. Co wy na to?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Cz sty 23, 2020 7:54 przez Kozioł, łącznie edytowano 2 razy



Cz sty 23, 2020 7:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Św. Ekspedyt
A z czego to wywnioskowałeś? No, ale jeśli uważa się, że róbta co chceta, a i tak będzieta w niebie...

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 23, 2020 7:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL