Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Maryja - wzór kobiecości? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Pogląd o tym, jakoby poród Marii matki Jezusa przebiegał bezboleśnie był podkreślany przez greckich Ojców Kościoła. Źródło:

http://www.dlajezusa.pl/bibroz/tematy/003-maria.htm

Zdaje sie, ze autor zaczerpnal te informacje z ksiazki:

Agnes Cunningham, The significance of Mary,Chicago, The Thomas More Press 1988

Dodam, ze te teorie nie bardzo mnie przekonuja. Najmniejszej ujmy nie przyniosloby Marii wspolzycie z Jozefem po urodzeniu Jezusa i urodzenie nastepnych dzieci. Tak zreszta odczyta Biblie ktos, kto nie zna Tradycji KK.

Nie wiem, co mialas na mysli podkreslajac to posluszenstwo woli Bozej, a nie meza. W rodzinie chrzescijanskiej istnieje pewna, przez Boga ustalona, hierarchia. Jesli oboje malzonkow oddalo swoje zycie Chrystusowi, to bardzo rzadko zdarza sie, ze maz chce czegos innego niz Bog. Podobna hierarchia istnieje nawet w Trojcy Swietej i w relacji Chrystus-Kosciol! Porownaj fragment z listu do Koryntian:

(3) Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg.

(1 list do Koryntian 11:3, Biblia Tysiąclecia)

Pozdrawiam!


N maja 09, 2004 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 22:00
Posty: 261
Post 
Jakie to szczęście, że mam własną głowę, ufff. Ulżyło mi. Gdybym jej nie miała mąż lałby mnie boską ręką, wszak mąż zazwyczaj chce tego, co bóg.

Wszystkie kobiety zainteresowane bardziej realnymi i pozytywnymi wzorcami zapraszam TUTAJ.

Tak tak, nie wzywa się feministek nadaremno. :diabel:

_________________
http://maga-prostak.blog.onet.pl
Bóg jest feministką.


Pn gru 06, 2004 23:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Mechatron napisał:
Cytuj:
Dodam, ze te teorie nie bardzo mnie przekonuja. Najmniejszej ujmy nie przyniosloby Marii wspolzycie z Jozefem po urodzeniu Jezusa i urodzenie nastepnych dzieci. Tak zreszta odczyta Biblie ktos, kto nie zna Tradycji KK.

Ktoś, kto odczyta Biblię tak, jak Ty (w kontekście roli Maryi i Jej dziewictwa), będzie tym, podobnie jak Ty, który Biblii nie zna. Wszystkie prawdy zawarte w Tradycji katolickiej są potwierdzone lub wnioskowane na podstawie Biblii.


Wt gru 07, 2004 8:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Mysle ze mozna pokazac Maryje jako wzor tez ja ta co zachowywala w sercu wszystkie te rzeczy. My mezczyzni niestety jestesmy czesto powierzchowni, kobieta natomiast jest "miejscem pamieci".

Maryja ma tez najwieksza godnosc jaka jakiems czlowiekowi (mezczyznie i kobiecie) przyszla w udziale nosic Boga w sobie, karmic Go, uslugiowac Mu jak matka usluguje dziecku, czyli tez uczac je np. modlitw.

W Szwecji jest grupa kobiet, ktore bedac jeszcze protestankami zaczely szukac w Bibli wzorca kobiecego, i znalazly go w Maryji. Nazwaly sie corkami Maryji.
Pozniej kilka z nich przeszlo na katolicyzm.

Inny wzor kobiety w Biblii to Maria, ta co zaniosla apostolom nowine o zmartwychwstaniu.


Śr gru 08, 2004 23:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 14:31
Posty: 930
Post 
Wzór kobiecości?
Nie ma jednego doskonałego. Każdy z nas się różni, więc i każda kobieta wytwarza swój ideał. Nie mamy prawa narzucać komuś, ze Maryja ma być akurat tym ideałem...
Nigdy nie traktowałajm Maryi jako wzoru kobiecości. Może dlatego, ze tak bardzo się od niej różnie. Nie mam takiej wiary jak Ona, wciąż upadam i popełniam grzechy, błądzę, brakuje mi pokory, jestem hałaśliwa i histeryczna( :D ). Maryja jest cicha i pokorna... ja tak nie potrafię. Dla mnie kobieta powinna umieć postawić na swoim, bronić własnego zdania a przy tym nie zatracić wrodzonej subtelności i delikatności.
A wspaniałych kobiet w historii Kościoła przecież nie brakuje. Nie mam jednego wzoru, wybieram z tych niesamowitych postaci to co uważam za doskonałe, idealne i w ten sposób kreuje swój własny wzór kobiecości. A każdy z nas ma własną drogę do świętości :D

Pozdrawiam tych wszystkich, dla których ideał kobiety wiąże się z posłuszeństwem i pokorą, a wszystko inne to przejaw feminizmu :D


So lut 19, 2005 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
hmm
gdyby kobiety jednak chciały naśladować Maryję przynajmniej byłyby dobrymi matkami

niejest do pomyślenia by Maryja poddała się "własnej woli" i przez to aborcji do której tak niektóre z was dążą by była "wolnym wyborem"

jutro Dzień Matki

te które zdecydowały się na to by żyć konsekwentnie otrzymają najpiękniejsze dziecięce podziękowanie

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Śr maja 25, 2005 23:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 15:56
Posty: 1576
Post 
Mieszek napisał(a):
gdyby kobiety jednak chciały naśladować Maryję przynajmniej byłyby dobrymi matkami

Moja nie naśladuje Maryi i miałaby być niby gorsza? Wspaniała teza, już ostrzę mój bagnet...

_________________
Mors dicit


Cz maja 26, 2005 10:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
pożyjemy zobaczymy

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Cz maja 26, 2005 11:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 15:56
Posty: 1576
Post 
Mieszek napisał(a):
pożyjemy zobaczymy

Czyja jest lepsza czy kto pożyje? ;-)

_________________
Mors dicit


Cz maja 26, 2005 17:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL