Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Maryja - czy mamy się modlić do Matki Boskiej? czy nie jest 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 15, 2005 14:40
Posty: 1
Post Maryja - czy mamy się modlić do Matki Boskiej? czy nie jest
Mam do szanownych uczestników nieco prowokacyjne pytanie: Dlaczego Matka Boska ma w polskim Kościele taki szczególny "status"? Jest osobą Swiętą, ale traktowaną na równi z Bogiem. Z Biblii możemy się dowiedzieć, że była człowiekiem. Czy takie traktowanie Matki Boskiej nie jest sprzeczne z pierwszym przykazaniem Dekalogu?

_________________
ralfi


Pn sie 15, 2005 16:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 29, 2005 12:51
Posty: 106
Post 
temat wałkowany cały czas.
obrońcy powiedza że katolik nei modli się DO Marji ale jak widać po wypowiedziach z ielgrzymek typu "oddaje wszystko Njaświętszej Panience" "Modlimy sie do Matki Bożej" itd itd. widać że kult ten jest wypaczony ale nikt w Polskim kościele nei zrobi NIC aby ten kult utrzymać w odpowiednich granicach.

ktos kiedys slyszał o kazaniu w którym ksiądz pouczały o czystym kulcie Maryjnym i mowil o eliminacji przesadnych form ?


Pn sie 15, 2005 20:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post Maryja - jest Królową Polski !
Ralfi Pyta -
Cytuj:
Dlaczego Matka Boska ma w polskim Kościele taki szczególny "status"?


Po. 1 Bo to Bóg Ją wybrał by stała sie Matką Jezusa.
Póżniej Jezus (na krzyżu) dał nam Ją za Matkę.

Po 2. Bo jest naszą Królową.
Nie każde pąństwo obrało sobie za Królową - Maryje.
Polska tak.

Po 3. Bo nasz kochany Jan Paweł II (największy Polak)
nauczył nas ją kochać i zachęcał nas byśmy zawsze
jej słuchali.

Po 4. Bo Maryja oręduje za nami do Boga.
Wielokrotnie pomaga nam (każdemu z osobna)
i nam wszystkim jako narodowi.
Jest Nieustającą Pomoć we wszystkich potrzebach naszych.

Wszyscy Bardzo Ją Kochamy bo jest taka dobra :jupi: :jupi: :jupi:



Obrazek

Przecież to takie proste. :D

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Pn sie 15, 2005 22:41
Zobacz profil
Post 
Z tego co pamietam to Polska jest krajem, ktory ma prezydenta nie krolowa, do tego jest krajem swieckim i neutralnym swiatopogladowo, na dodatek w konstytucji nigdzie nie ma, ze mamy krolowa, a do tego Maryje.


Crosis


Pn sie 15, 2005 23:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post Wyjaśnienia dla Crosisa
Crosis:
Relfi pyta o :
Cytuj:
taki szczególny "status" w polskim Kościele ?

więc odpowiadam w sensie KOŚCIOŁA.
Tu została mianowana Naszą Królową.
Trzeba też pamiętać że ponad 90% Polaków to katolicy, więc
jakby oczywiste jest że jest Królową Polski.
Crosis ja tego nie wymyśliłem. Tak poprostu jest. :)

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Wt sie 16, 2005 0:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Crosis napisał(a):
Z tego co pamietam to Polska jest krajem, ktory ma prezydenta nie krolowa, do tego jest krajem swieckim i neutralnym swiatopogladowo, na dodatek w konstytucji nigdzie nie ma, ze mamy krolowa, a do tego Maryje.


Crosis,
czy przypominasz sobie z historii Polski potop szwedzki? Nikt inny, tylko koronowana glowa narodu - krol Jan Kazimierz oddal tenze narod pod opieke wlasnie Maryi i oglosil Ja Krolowa Polski

Cytuj:
ŚLUBY KRÓLA JANA KAZIMIERZA
1. kwietnia 1656

Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram. Tak samego siebie, jak i moje Królestwo polskie, księstwo litewskie, ruskie, pruskie, mazowieckie, żmudzkie, inflanckie, smoleńskie, czernichowskie oraz wojsko obu narodów i wszystkie moje ludy Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twej pomocy i zlitowania w tym klęsk pełnym i opłakanym Królestwa mojego stanie przeciw nieprzyjaciołom Rzymskiego Kościoła pokornie przyzywam.
A ponieważ nadzwyczajnymi dobrodziejstwami Twymi zniewolony pałam wraz z narodem moim, nowym a żarliwym pragnieniem poświecenia się Twej służbie, przyrzekam przeto, tak moim, jak senatorów i ludów moich imieniem, Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi, że po wszystkich ziemiach Królestwa mojego cześć i nabożeństwo ku Tobie rozszerzać będę.
Obiecuje wreszcie i ślubuję, że kiedy za przepotężnym pośrednictwem Twoim i Syna Twego wielkim zmiłowaniem, nad wrogami, a szczególnie nad Szwedem odniosę zwycięstwo, będę się starał u Stolicy Apostolskiej, aby na podziękowanie Tobie i Twemu Synowi dzień ten corocznie i uroczyście, i to po wieczne czasy, był święcony oraz dołożę trudu wraz z biskupami Królestwa, aby to, co przyrzekam, przez ludy moje wypełnione zostało.
Skoro zaś z wielką serca mego żałością wyraźnie widzę, że za jęki i ucisk kmieci spadły w tym siedmioleciu na Królestwo moje z rąk Syna Twojego, sprawiedliwego Sędziego, plagi: powietrza, wojny i innych nieszczęść, przyrzekam ponadto i ślubuję, że po nastaniu pokoju wraz ze wszystkimi stanami wszelkich będę używał środków, aby lud Królestwa mego od niesprawiedliwych ciężarów i ucisków wyzwolić.
Ty zaś, o najlitościwsza Królowo i Pani, jakoś mnie, senatorów i stany Królestwa mego myślą tych ślubów natchnęła, tak i spraw, abym u syna Twego łaskę wypełnienia ich uzyskał.

Jak widzisz, Maryja od wiekow odgrywa ogromna role w narodzie polskim i choc nie ma tego w konstytucji, jest nasz Krolowa i Matka i taka pozostanie. To wlasnie Ona pomagala przetrwac nawalnice, to Ona ocalila wielu od rozpaczy, przyprowadzila do domu niejednego syna marnotrawnego, uzdrowiala, ratowala z opresji o czym swiadcza liczne wota w Jej sanktuariach. To do Niej polskie rycerstwo zwracalo sie z prosba o posrednictwo u Jej Syna w pierwszym hymnie polskim "Bogurodzica".

Ralfi,
nikt nie stawia Maryi na rowni z Bogiem. Maryja, jak my wszyscy, jest stworzeniem, ale Stworzeniem wywyzszonym przez samego Stworce, ktory wybral Ja na Matke swego Syna, tak wiec jak najbardziej mozemy i powinnismy sie modlic sie do Niej, modlic sie do Matki Boga - Czlowieka i Matki naszej i nie jest to sprzeczne z pierwszym przykazaniem. Maryja zawsze wskazuje na Chrystusa i do Niego prowadzi:
"Zrobcie wszystko, cokolwiek wam powie" J 2:5, mowi w Kanie Galilejskiej i te slowa wciaz powtarza do nas. Wpatrzeni w Maryje, w Jej pokore i posluszenstwo Bogu, oddajemy Mu chwale.

A tu taka ciekawostka dotyczaca "Bogurodzicy". Takich opracowan literackich (a wiec niekoniecznie wydawanych przez Kosciol) w sieci jest wiele, wiec mozna poczytac, jakie miejsce w tej modlitwie, a raczej w sercach ludzkich zajmuje Maryja. To tylko pierwszy z brzegu z wielu dostepnych linkow:
http://www.literatura.net.pl/opracowani ... odzica.htm

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Wt sie 16, 2005 4:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 8:41
Posty: 22
Post 
No tak, tylko że Maria dała po prostu Jezusowi - czyli Bogu - ziemską powłokę - ciało. Nie była matką Jezusa, bo Bóg nie ma matki ani ojca, On zawsze był i będzie. Równie dobrze Bóg mógł wybrać kogoś innego, bo wszystko co Maria w zyciu robiła jak również to, że w ogóle istniała zależało - jak w przypadku każdego z nas - tylko od woli Boga.


Wt sie 16, 2005 12:02
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Równie dobrze Bóg mógł wybrać kogoś innego


Ale wybrał własnie , a nie kogo innego. Widzisz różnicę?

Pretensji w tej kwestii mozesz mieć tylko do Boga, bo to był Jego wybór. Nie wiem dlaczego wiec negujesz ten fakt i mówisz o kims innym.

Powtórzę za pedziwiatrem.....Maryja nie jest , nie była i nie bedzie nigdy równa Bogu. Bo Jemu nikt nie dorówna. Jest jednak WYBRANKĄ Boga i to szczególna wybranka
"Oto bowiem błogosławić mnie będa odtąd wszystkie pokolenia" - ( Łk 1,48 )
"A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" - ( Łk 1, 43 )


Wt sie 16, 2005 13:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 15:26
Posty: 381
Post Wyjaśnienia dla YogiBeer-a
YogiBeer Pisze :
Cytuj:
Maria dała po prostu Jezusowi - czyli Bogu - ziemską powłokę - ciało.

Maryja nie tylko urodziła Chrystusa. Ona wraz z Józefem również Go wychowała i wszystkiego nauczyła. Tak jak robią to rodziny na całym świecie.
YogiBeer Pisze:
Cytuj:
Nie była matką Jezusa, bo Bóg nie ma matki ani ojca, On zawsze był i będzie.

Nie wiem czy jesteś katolikiem ale katolicy wierzą w Trójce świętą. Jezus był w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem. Jak każdy człowiek miał i Ojca i Matkę.
YogiBeer Pisze:
Cytuj:
Równie dobrze Bóg mógł wybrać kogoś innego

Wybór Maryi przez Boga był starannie przygotowany i zaplanowany. Chrystus nie móg się narodzić wśród poganów albo jakiejś patologicznej rodziny. Przecież to Maryja uczyła Jezusa mówić i się modlić. Bóg wybierając Ją wiedział że Ona wychowa Go tak by póżniej potrafił wypełnić Swą misję zbawienia nas.

Obrazek

Przecież to takie proste.

_________________
Bóg - jest miłością

Jeżeli zło nie jest napiętnowane rozzuchwala się.


Wt sie 16, 2005 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 16:39
Posty: 170
Post Re: Maryja - czy mamy się modlić do Matki Boskiej? czy nie j
Protestanci na ten przyklad nie wierza w boskosc matki Jezusa. Kult maryjny nie ma zadnych podstaw w Biblii. Kult narodzil sie na soborze w 431 roku. To byl "chwyt reklamowy" dla rzeczy pogan, ktorzy wierzyli w boginie-matke. A dlaczego jest on tak silny w Polsce? Nie wiem szczerze mowiac. Jak cos przyjdzie mi do glowy to napisze.


Cz sie 18, 2005 6:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Protestanci na ten przyklad nie wierza w boskosc matki Jezusa

Katolicy również... Bóg jest JEDEN, chciałam zauważyć. A Maryja nie jest boginią, tylko matką Boga, który stał się człowiekiem.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 18, 2005 6:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Bóg miał w historii wiele wspaniałych sług - Maria do nich bez wątpienia należy, ale żaden z nich nie odbierał chwały, lecz wszystko robił wyłącznie ku większej chwale Boga - soli Deo gloria!



1 Kor 3:5-7
5. Kimże jest Apollos? Albo kim jest Paweł? Sługami, przez których uwierzyliście według tego, co każdemu dał Pan.
6. Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost.
7. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg.



Ap 4:9-11
9. A ilekroć Zwierzęta oddadzą chwałę i cześć, i dziękczynienie Zasiadającemu na tronie, żyjącemu na wieki wieków,
10. upada dwudziestu czterech Starców przed Zasiadającym na tronie i oddaje pokłon żyjącemu na wieki wieków, i rzuca przed tronem wieńce swe, mówiąc:
11. Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, odebrać chwałę i cześć, i moc, boś Ty stworzył wszystko, a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone.




jo_tka napisał(a):
A Maryja nie jest boginią, tylko matką Boga, który stał się człowiekiem.


co Chrystus otrzymał od Marii?
człowieczeństwo, czy boskość?


Cz sie 18, 2005 16:28
Zobacz profil
Post 
motek

Przez Maryje stał sie człowiekiem, a dzieki temu całkowicie sie upodobnił do nas we wszystkim oprócz grzechu.
Jako człowiek umarł za nas na krzyżu, zmartwychwstał i dokonało sie Zbawienie.
Dlatego rola jaka spełniła Maryja jest niezaprzeczalnie wielka i bardzo istotna, dla całej ludzkości.


Cz sie 18, 2005 19:48

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 16:39
Posty: 170
Post 
jo_tka napisał(a):
Katolicy również... Bóg jest JEDEN, chciałam zauważyć. A Maryja nie jest boginią, tylko matką Boga, który stał się człowiekiem.

Jak to nie? A kto sie modli do Matki Boskiej?


Pt sie 19, 2005 1:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 2:09
Posty: 67
Post 
Cytuj:
Jak to nie? A kto sie modli do Matki Boskiej?[/


Ja. Prosze Ja o wstawiennictwo, opieke i modlitwe za mnie. Ciebie tez prosze o modlitwe za mnie...
Z gory dziekuje.

_________________
On jest właśnie taki! Ma do Ciebie słabość!
http://domety.blog.pl/


Pt sie 19, 2005 16:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL