Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 7:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 O naśladowaniu świętych i ich wstawiennictwie za nami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post O naśladowaniu świętych i ich wstawiennictwie za nami
Temat wydzielony z wątku:
viewtopic.php?t=3450
baranek


katerino skieruj swoj wrok na jezusa chrystusa ktory za ciebie oddal swoje zycie nz krzyzu

biblia mowi ze:

1 Tym. 2:5-6
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,
6. Który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie.
(BW)


So lis 05, 2005 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 22:23
Posty: 69
Post 
rahelix napisał(a):
katerino skieruj swoj wrok na jezusa chrystusa ktory za ciebie oddal swoje zycie nz krzyzu

biblia mowi ze:

1 Tym. 2:5-6
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,
6. Który siebie samego złożył jako okup za wszystkich, aby o tym świadczono we właściwym czasie.
(BW)


nie bardzo rozumiem, ze niby mam nie modlić się za wstawiennictwem świętych?? Ok, Chrystus jest najwazniejszy w Kościele, ale święci sa bardziej podobni do nas...każdy miał swoje zycie pełne niepokoi, czasami odczuwali identyczne zwątpienia jak my-tylko, że oni dostali cudowną łaskę siły i wielkiej wiary...modlili się zawszystkich ludzi za swojego życia, więc mogą robić to również po śmierci w bliskości z Bogiem...
Chrystus jest moim życiem, Chrytus to nie jest święty, błogosławiony, wyniesiony na ołtarze przez ludzi bo sam jest BOGIEM!! Modlę się DO NIEGO ZA WSTAWIENNICTWEM ŚWIĘTYCH, ktorych opiekę i bliskość czuję wyjątkowo mocno... Wieczorami modlę się za wstawiennictwem świętych, ale żadna modlitwa w domu nie zastąpi mi adoracji NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU I EUCHARYSTII!!!!!! :D pozdrawiam...

_________________
(...)"Tak mówi Pismo Święte i niepojęte słowa w nim tkwią, a nie napotkać mocy tych słów może byś umiał a choćbys chciał, nie będziesz mógł(...)"1,2,3


Pn lis 07, 2005 8:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
Ok, Chrystus jest najwazniejszy w Kościele, ale święci sa bardziej podobni do nas...każdy miał swoje zycie pełne niepokoi, czasami odczuwali identyczne


katerino mowisz ze chrystus jest najwazniejszy w kosciele a ja powiem wiecej jest najwazniejszy rowniez w zyciu w rodzinie i wogole wszedzie byl czlowiekiem na ziemi i przezywal wszystko to co ludzie na ziemi przezywaja, dlatego zna nas najlepiej i jedynie on moze pomoc

Hebr. 4:14-16
14. Mając więc wielkiego arcykapłana, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trzymajmy się mocno wyznania.
15. Nie mamy bowiem arcykapłana, który by nie mógł współczuć ze słabościami naszymi, lecz doświadczonego we wszystkim, podobnie jak my, z wyjątkiem grzechu.
16. Przystąpmy tedy z ufną odwagą do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej porze.
(BW)

piotr w swoim liscie nie kieruje nas do zadnego t.zw,swietego ale prosto do pana jezusa:

1 Piotr. 5:7
7. Wszelką troskę swoją złóżcie na Niego, gdyż On ma o was staranie,
(BW)

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


Pn lis 07, 2005 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 22:23
Posty: 69
Post 
rahelix napisał(a):
piotr w swoim liscie nie kieruje nas do zadnego t.zw,swietego ale prosto do pana jezusa:

1 Piotr. 5:7
7. Wszelką troskę swoją złóżcie na Niego, gdyż On ma o was staranie,
(BW)


I ma rację, czasem jeednak nasz kontakt z Bogiem jest utrudniony, coś może nam sprawiać kłopoty w rrelacji z Nim na modlitwie...My, nie modlimy się DO świętych, ale za ich wstawiennictwem zwracamy się do Boga, a to spora różnica :D . "Świętymi bądzćcie"-każdy z nas jest powołany do świętości, a wzorując się na kimś bliskim nam duchowo, podobnym do nas,(czytaj ZWYKŁYM CZŁOWIEKU, który jednak za życia otrzymał od Boga jakiś cudowny dar, tzw.charyzmat) Naszym zadaniem jest żyć tak jak oni. Bo z jasnych przyczyn nie możemy upodobnić się do Boga-chrystusa. Ale do św.Piotra, który zaparł się swojego Mistrza; św.Tomasza, który nie uwierzył w Zmarwychwstanie Jezusa, wielu świętych przed nawróceniem było wrogami kościoła. Dostrzegamy więc w nich nadzieję na to, ze i nas Bóg przemieni, byśmy mogli radować się jego MIŁOŚCIĄ< ŁASKĄ< OBECNOSCIA... :D :D :D :D :D

_________________
(...)"Tak mówi Pismo Święte i niepojęte słowa w nim tkwią, a nie napotkać mocy tych słów może byś umiał a choćbys chciał, nie będziesz mógł(...)"1,2,3


Wt lis 08, 2005 21:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
czasem jeednak nasz kontakt z Bogiem jest utrudniony, coś może nam sprawiać kłopoty w rrelacji z Nim na modlitwie...


katarino jezeli masz utrudniony kontakt z bogiem to musisz to jak najszybciej naprawic .w jaki sposob?jedynym sposobem jest to co pisze biblia :

1 Jan. 2:1-2
1. Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.2. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata.
(BW)

...
Cytuj:
My, nie modlimy się DO świętych, ale za ich wstawiennictwem zwracamy się do Boga, a to spora różnica .


pokaz mi w biblii gdzie o czyms takim jest napisane w poprzednim poscie probowalem ci to uswiadomic

Cytuj:
Świętymi bądzćcie"-każdy z nas jest powołany do świętości, a wzorując się na kimś bliskim nam duchowo, podobnym do nas


piszesz "swietymi badzcie " ale dalsza czesc tego wiersza mowi : "bo ja jestem swiety " bog mowi ze mamy sie wlasnie do niego upodabniac
Rzym. 8:29
29. Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego, a On żeby był pierworodnym pośród wielu braci;
(BW)

Efez. 5:1
1. Bądźcie więc naśladowcami Boga jako dzieci umiłowane,
(BW)

oczywiscie ze w pismie swietym mamy wiele poboznych ludzi pokazanych ktorych mozemy nasladowac (dzisiaj rowniez wielu takich zyje )wszyscy oni jednak moga zawiesc bog jednak nigdy nie zawiedzie ale czeka na nasze proste dzieciece zaufanie

Jer. 17:5
5. Tak mówi Pan: Przeklęty mąż, który na człowieku polega i z ciała czyni swoje oparcie, a od Pana odwraca się jego serce!
(BW)

jeszcze slowko o swietych :nigdzie w pismie sw. nie czytamy otym aby modlic sie do swietych natomiast mamy modlic sie za swietych

Efez. 6:18
18. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych
(BW)
oczywiscie zyjacych
takich wersetow jest mnostwo w P.Ś

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


Śr lis 09, 2005 16:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 22:23
Posty: 69
Post 
rahelix napisał(a):
pokaz mi w biblii gdzie o czyms takim jest napisane w poprzednim poscie probowalem ci to uswiadomic


tego w Biblii nie ma, ale pomyśl logicznie-święty to ktoś kto bardzo zbliżył się do Boga-stał się jemu podobny, więc jeśli chcemy być podobni do Boga, możemy osiągnąć to stając się na wzor swietych...którzy sa do Boga podobni :D :D

rahelix napisał(a):
oczywiscie ze w pismie swietym mamy wiele poboznych ludzi pokazanych ktorych mozemy nasladowac (dzisiaj rowniez wielu takich zyje )wszyscy oni jednak moga zawiesc bog jednak nigdy nie zawiedzie ale czeka na nasze proste dzieciece zaufanie


zgadzam się w 100%, tylko zastanów się, czy nie jest nam łatwiej po prostu uwierzyć, kiedy ktoś taki jak my daje nam świadectwo?? Własnie to, ze nawet w Biblii, ludzie bez reszty oddani Bogu mieli swoje słabości i zachwiania. Bóg jest tak niepojęty, że czasem latwiej jest przyjąć pewne askpekty wiary przy pomocy slow innych LUDZI, ktorzy otrzymali natchnienie od Ducha św(=Boga), ktorzy w prostych "ludzkich" słowach wyrażali to, co Bóg nam objawił, niż tylko opierając się na Piśmie Św., ktore jest szalenie trudnym tesktem. Niektore rzeczy z naszego logicznego punktu widzenia(szczegolnie w St. Testamencie) są nie zgodne z obecna nauką Kościoła i wogóle ze zdrowym rozsądkiem!!! ale jednak jest to Słowo Boga!!!! I jak taki sredniowykształcony człowiek może to przyswoić??? Dzieła świętych stanowia wykładnie prawd Bożych, które są zawarte w Biblii w sposób symboliczny....
W Kościele współczesnym nie można opierać się tylko na Biblii, choć jest ona korzeniem, trzonem i podstawa naszej wiary!!! właśnie o tego są święci, by pomagać nam łatwiej przyjąć prawdę Boga.....

rahelix napisał(a):
Jer. 17:5
5. Tak mówi Pan: Przeklęty mąż, który na człowieku polega i z ciała czyni swoje oparcie, a od Pana odwraca się jego serce!
(BW)

jeszcze slowko o swietych :nigdzie w pismie sw. nie czytamy otym aby modlic sie do swietych natomiast mamy modlic sie za swietych

Efez. 6:18
18. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych
(BW)
oczywiscie zyjacych
takich wersetow jest mnostwo w P.Ś

A po co modlić się za niezyjących swiętych?? Przecież oni są już w niebie, więc nie potrzebują naszej modlitwy, to raczej my potrzevujemy ich modlitwy. Dlatego Kościół daje nam w liturgii wspomnnenia świętych w poszczególne dni w roku... a za żyjących świetych to i owszem :biggrin: bo kazdy żyjący potrzebuje naszej modlitwy...
Zgadzam się by nie polegać na ludziach żyjących, ale po smierci ludzie święci za życia idą do nieba, sa w ciągłym kontakcie z Bogiem, kontakcie osobowym, a nie duchowym tak jak my na ziemi...Na ludziach, którzy osiągnęli niebo możemy polegać tak jak na Bogu, bo są oni z nim w ciągłym nierozerwalnym kontakcie....
Jedno male pytanko:Czy Ty nigdy nie modliłeś się za wstawiennictwem swojego patrona???Ale chciażby na mszy świętej w dzień wspomienia, np. św. Szczepana, czy we Wszystkich Świętych.??:D :D pozdrawiam

_________________
(...)"Tak mówi Pismo Święte i niepojęte słowa w nim tkwią, a nie napotkać mocy tych słów może byś umiał a choćbys chciał, nie będziesz mógł(...)"1,2,3


Śr lis 09, 2005 19:47
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Katarina napisał(a):
tego w Biblii nie ma, ale pomyśl logicznie-święty to ktoś kto bardzo zbliżył się do Boga-stał się jemu podobny, więc jeśli chcemy być podobni do Boga, możemy osiągnąć to stając się na wzor swietych...którzy sa do Boga podobni :D :D

Tak, a małpa jest podobna do człowieka, więc jeśli chcemy się stać podobni do człowieka, możemy to osiągnąć stając sie podobni do małpy... :roll:
Katarina napisał(a):
zgadzam się w 100%, tylko zastanów się, czy nie jest nam łatwiej po prostu uwierzyć, kiedy ktoś taki jak my daje nam świadectwo??

To Jezus nie dał Ci wystarczającego świadectwa?
Katarina napisał(a):
Niektore rzeczy z naszego logicznego punktu widzenia(szczegolnie w St. Testamencie) są nie zgodne z obecna nauką Kościoła i wogóle ze zdrowym rozsądkiem!!! ale jednak jest to Słowo Boga!!!! I jak taki sredniowykształcony człowiek może to przyswoić??? Dzieła świętych stanowia wykładnie prawd Bożych, które są zawarte w Biblii w sposób symboliczny....

Mylisz się. Wykładnię prawd bożych stanowi nauka Kościoła, a nie dzieła świętych.
Katarina napisał(a):
W Kościele współczesnym nie można opierać się tylko na Biblii, choć jest ona korzeniem, trzonem i podstawa naszej wiary!!! właśnie o tego są święci, by pomagać nam łatwiej przyjąć prawdę Boga.....

Dlaczego uważasz, że nie można się opierać tylko na Biblii? Nauka Kościoła jak najbardziej opiera się na Biblii. Cała etyka katolicka opiera się na Biblii - różne zasady moralne po prostu z niej wynikają.
Katarina napisał(a):
Na ludziach, którzy osiągnęli niebo możemy polegać tak jak na Bogu

To co napisałaś to herezja. Na nikim ze świętych, nawet na Marii nie można polegać tak jak na Bogu, bo nikt ze świętych nie dorównuje Bogu mądrością i mocą.

Niech nikt sobie nie myśli, że staję po stronie protestantów i atakuję katolicyzm, nie. Po prostu uważam, że Katarina nie ma racji w pewnych kwestiach, w świetle nauki Kościoła. Do postów Rahelixa odnosić się nie będę, bo 3/4 ich treści to wyklejanka cytatów z pisma, a mi najzwyczajniej szkoda czasu na bawienie się z czyjąś osobistą interpretacją Pisma, zwłaszcza gdy jest ona tak skromna w treści, tym bardziej nie bawi mnie wdawanie się w "bitwę świadków Jehowy" czyli strzelanie w siebie nawzajem cytatami z pisma.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Śr lis 09, 2005 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
I jak taki sredniowykształcony człowiek może to przyswoić
bog dal swoje slowo dla wszystkich ludzi bo chce aby ;

1 Tym. 2:4
4. Który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy.
(BW)

wiec nie ma znaczenia bogaty czy biedny wyksztalcony czy nie .zauwaz ze apostolowie tez byli prostymi ludzmi

Dz.Ap. 4:13
13. A widząc odwagę Piotra i Jana i wiedząc, że to ludzie nieuczeni i prości, dziwili się; poznali ich też, że byli z Jezusem;
(BW)

biblia uczy ze to duch bozy wprowadza we wszelka prawde
Jan. 14:26
26. Lecz Pocieszyciel Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.
(BW)

bog daje ducha swietego kazdemu kto sie na nowo narodzi istaje sie dzieckiem bozym

1 Kor. 3:16
16. Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?(BW)

Rzym. 8:14
14. Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.
(BW)

Rzym. 8:16
16. Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.(BW)

dlatego tez kto zwiara i modlitwa czyta slowo boze to bog da mu je zrozumiec

2 Tym. 2:7
7. Rozważ, co mówię, a Pan da ci właściwe zrozumienie wszystkiego.


Cytuj:
Jedno male pytanko:Czy Ty nigdy nie modliłeś się za wstawiennictwem swojego patrona???Ale chciażby na mszy świętej w dzień wspomienia, np. św. Szczepana, czy we Wszystkich Świętych


musze cie rozczarowac ale nie jestem katolikiem mnie wystarczy chrystus i jego dzielo na krzyzu i jako dziecko boze polegam tylko i wylacznie na bozym slowie dlatego to co twierdze chce zawsze poprzec cytatem z biblii

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


Śr lis 09, 2005 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 22:23
Posty: 69
Post 
[quote Incognito]

Chyba sie nie do konca zrozumieliśy :? :?

1.A kto chce byc dobrowolnie podobny do małpy?? :o Twoje porównanie nie ma sensu. małpa a Bóg??? to dwie zuełnie różne kwestie!! Wybacz ale nie do końca to rozumiem-może stałam się podobna do małpy?? :? . To jak możemy stać się bliżsi Bogu??? Stając się podobnym do BOGA???

2.Nie możecie pojąć tego, że Jezus był BOGIEM!!! jak więc ja mogę przyrównać swoje życie do ziemskiego życia BOGA?? Hę?? Bóg jest Bogiem i kropka. Wydaje mi się, ze my się po prostu do końca nie rozumiemy....Wogóle jak możemy rozpartywać życie świetych przyrównując je do życia Jezusa(BOGA).
Może przedstwie to matematycznie:D :D :D
*Człowiek+łaska Boża(wiara)=powołanie do swiętości
*Jeżeli człowiek pomnaża otrzymany od Ducha św. dar to otrzymuje go więcej, staje się coraz bliższy Bogu(LOGICZNE)
*Święty nigdy przenigdy NIE równa się Bóg!!!(TEŻ LOGICZNE)
ale świeci są pewnym ogniwem, pozimem-nigdy nie będziem tacy jak Bóg, bo
*Bóg nie równa się człowiek(LOGICZNE), ALE możemy stać się tacy jak święci bo
*Świety=człowiek+(łaska wiary+praca nad sobą+wola) (I TO JEST LOGICZNE)!!!!!
Więc to jest proste, przynajmniej dla mnie, ale jeśli coś nie tak to mnie oświec, bo może jestem głupia i czegoś nie wiem :? :?

3.Ale dzieła świętych sa przecież zgodne z nauką kościoła!!! bo kościoł je uznał. NIE są to oczywiście święte księgi!! ale są pomocne w rozważaniach o Bogu itp.!!!!

4.Kosciół nie opiera się tylko na Biblii samej w sobie, opiera się na dziełach np. Ojców Kościoła czy Doktorów Kościoła...Jednak oni opieraja się tylko na Biblii, ale również na prawdach im objawionych przez Boga...ALE WŁAŚCIWIE NA JEDNO WYCHODZI
*-bo to co pisali święci=temu co jest w Biblii tylko w innej formie przekazu(moze prostszej)

5.Nie możemy polegać w taki sposob, że to o co poprosimy będzie wysłuchane w 100% ale mamy pewność, że święci będą wstawiać się za nami u Boga...To, że tyle ludzi odmawia choćby różaniec(który jest modlitwą maryjna, a Maryja była człowiekiem-świetym człowiekiem,nieskalanym jednak zadnym grzechem!!!!).o czymś to świadczy...Maryja jest swoista pośredniczką miedzy Bogiem a ludźmi. mOdli się za nas do Boga i to wiemy na pewno!!

6.Wcale nie tworze herezji, tylko modlę sięza wstawiennictem swiętych, co nie oznacza że modle się DO NICH, tylko modlitwa pozostaje modlitwą DO BOGA jedynego, wszechmogącego, stworzyciela...Modlitwa przybiera tylko różne formy....
Modlitwa przed Najśw. Sakramentem=modlitwa na różańcu, bo MODLITWA DO BOGA JEST ZAWSZE MODLITWĄ!!!
jEjciu! :( :( ja wcale nie chcę tworzyć herezji!!!!!!!ja tylko lubię świętych i chciałabym tak jak oni przyjąć Chrystusa i pokładać w nim nadzieję :) :)

_________________
(...)"Tak mówi Pismo Święte i niepojęte słowa w nim tkwią, a nie napotkać mocy tych słów może byś umiał a choćbys chciał, nie będziesz mógł(...)"1,2,3


Śr lis 09, 2005 22:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N paź 30, 2005 18:43
Posty: 9
Post 
Czy wiecie gdzie w Biblii napisane jest o jakimś człowieku w liczbie pojedynczej "święty"?

Dlaczego w listach apostolskich tak często znajdujemy zwrot "do świętych w..." i co to oznacza byś świętym?

Dlaczego tylko po śmierci ktoś może być "świętym" i kto o tym decyduje?
Czy wiemy o tym jak np. grzeszyli w swoich myślach ci, których ludzie zrobili świętymi? A jeśli np. strasznie grzeszyli myślami, a ludzi modlą się dziś do nich?

Czy wiecie, że Żydzi wymyślali też wiele dziwnych rzeczy?

Wymyślili też synowie izraelscy rzeczy niewłaściwe o Panu, Bogu swoim, pobudowali sobie świątynki na wzgórzach we wszystkich swoich miejscowościach, począwszy od baszty strażniczej aż do grodu warownego;
2 Król. 17:9

Czy trzymacie się i wypełniacie wszystko to, co czynił i nauczał Pan Jezus, że możecie wymyślać rzeczy niezgodne z Biblią? Czy nie jesteście podobni do nieposłusznych Żydów?

_________________
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota."
Jan 5:24


Śr lis 09, 2005 22:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Chyba troche za bardzo sie zapedziliscie w niektorych sformuowaniach.
Kult swietych nie jeste przeciwstawny Slowu Bozu. Raz dlatego ze czesto ta swietosc opierala sie wlasnie na tym Slowie Bozym.

Natomiast zycie kazdego swietego to swiadectwo, ze laska Pana Boga dziala tez poza czasem ustalenia kanony Pisma Swietego. Czy Bog ktory wtedy tylko dzialal nie byl by troche odlegly od nas i tak naprawde nam nie potrzebny? Bo skoro Jego laska nie moze dzialac dzis w ludziach ktorzy maja podobne zycie do mojego, ktorzy chodza tymi samymi ulicami, to co ja z tego mam ze Bog dzialal w apostolach, zreszta tez prawie wszytkich uznanych za swietych?
Swietosc tych ludzi ukazuje ze reka Panska nie uschla, ani sie nie cofnela. W Pismie Swietym czesto Pan Bog zaczeca by spytac sie starszych jak Bog dzialal w ich historii, jest to bardzo podobne tutaj, wspominanie swietych, to przygladanie sie temu co Pan Bog zrobil w ich zyciu, jak w ich sytlacji historycznej wszedl w historie tego swiata i jak ja zmienial, zmieniajac serce poszczegolnych ludzi.

Sw Pawel pisze czesto ze kazda laska i kazdy dar nie sa do prywatnego uzytku tylko dla wspolnego dobra, by buduwac Kosciol, ktory jest jednym cialem. Wspominajac wiec zywoty swietych odkrywamy jakie laski Pan Bog juz dal swemu ludowi. Nie zachwycamy sie nad doskonaloscia moralna czy jaka kolkiew inna poszczegolnych ludzi, tylko podziwiamy co Bog robi gdy oni pozwalaja Mu dzialac przez siebie.

W Pismie Swietym Bog czesto jest wspominany jako Bog Abrahama, Izaaka i Jakuba, niektore psalmy i piesni wspominaja tez Arona, Mojzesza, Samuela, Dawida. Czyli jest Bog ktory jest zwiazany z konkretnymi osobami, gdyz w ich historii sie objawil w szczegolny sposob.

Nie rozumiem czemu dzis w imie falszywej demokracji mamy wyzbyc sie takiego spojrzenia na Boga, jako tego ktory dziala przez ludzi i w nich.
Pawel owszem mowi o swietych,. ale czesto wymienia konkretne osoby, wiec przypisuje tez swietosc poszczegolnym osob, i nie tylko czlonkom wspolnoty.

Modlitwe do swietych mozna zrozumiec tylko przez to ze jestesmy czescia tego samego ciala, Kosciola, Ciala Jezusa Chrystusa, i tak w organizmie wszytko wspolgra dla dobra calego organizmu tak tutaj kazdy swiety juz bedacy w niebie pragnie byc uzytecznym tez w coraz wiekszym zblizaniu sie do Boga tych czlonkow jednego Ciala, ktorzy jeszcze zyja tu na ziemi.
Jasne ze dziecko moze zawsze zwrocic sie do ojca, ale jesli ma rodzenstwo, nic nie ma w tym dziwnego jesli prosi tez rodzenstwo o pomoc. Modlitwa do swietych to wlasnie to zwracanie sie do starszych braci i siostr by nam pomagali.
Skoro na ziemi jest nam dawane pomaganie sobie juz na ziemi, to czemu ta mozliwosc ma byc przekreslona w niebie, gdzie ma, wedlug slow Pawla, zostac tylko milosc. Czyzby te osoby wchodzac do raju mialy nagle zakaz pomagania innym????

Ale nie moga nas zmuszac do niczego, wiec czekaja az ich o to poprosimy.

W Pismie Swietym tez mamy kilka przykladow modlitwy wstawieniczej. Mojzesz czesto modli sie za lud, chocby po kolejnych upadkach ludu, albo podczas walki, i gdy trzyma rece w gorze to zwycieza Izrael, gdy je opuszcza wygrywaja jego wrogie. Nawet podtrzymywanie rak przez inne osoby przyczynia sie do zwyciestwa ludu Bozego.
Hiob prosi Pana Boga za swych trzech przyjaciol i dzieki tej modlitwie Pan Bog im przebacza. Czesto krolowie czy zwykli ludzie zwracaja sie do prorokow by sie modlili w jakies sprawie.

Czemu jesli nie mozna sie modlic do swietych Pan Bog na to pozwala? Nie powinien powiedziec by sami sie zrwacali do Niego? Gorzej sam do tego zacheca kilka razy. Czyzby mial schizofremie?


Pt lis 11, 2005 0:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 30, 2005 18:43
Posty: 9
Post 
Cytuj:
Kult swietych nie jest przeciwstawny Slowu Bozemu
Cytuj:

Gdzie czytasz w Biblii o tym kulcie?

Cytuj:
Bo skoro Jego laska nie moze dzialac dzis w ludziach ktorzy maja podobne zycie do mojego, ktorzy chodza tymi samymi ulicami, to co ja z tego mam ze Bog dzialal w apostolach, zreszta tez prawie wszytkich uznanych za swietych?

Nie odnosisz się zupełnie do argumentacji Biblii prezentując swoją filozofię. Każdy nawrócony i narodzony Z Boga a człowiek (nie ma to oczywiście nic do czynienia za chrzetem), staje się Bożym dzieckiem. Do wszystkich wierzących pismo zwraca się słowami święci, umiłowani, odkupieni, narodzeni z Boga, obmyci...itd. To są normali, wierzący w Boga ludzie. Wierzyć w Boga nie znaczy oczywiście wierzyć tylko w jego istnienie (diabeł przecież też w niego wierzy). Wierzyć w Boga znaczy wierzyć BOGU - Jego Słowu - jedynie Jego Słowu. I tu masz problem dalatego, że wierzysz we wszystko inne, a nie w to, co mówi Słowo Boże. (polecam do przeczytania Psalm 119). Zastanówcie się ludzie czym jest dla Was Słowo Boże, a czym ludzkie wymysły. Zauważ, że Izrael, Boży lud, postępował tak samo. W poprzednim poście zacytowałem jeden z setek miejsc, które mówią, że lud ten bez przerwy odchodził od Boga i wymyślał swoje, niby lepsze rzeczy. Ale Biblia bez przerwy napomina nas do posłuszeństwa Słowu Bożemu. Apostoł Paweł także pisał o fałszywych nauczycielach, ostrzegał przed ich nauką, wpływami itp.

Cytuj:
wspominanie swietych, to przygladanie sie temu co Pan Bog zrobil w ich zyciu, jak w ich sytlacji historycznej wszedl w historie tego swiata i jak ja zmienial, zmieniajac serce poszczegolnych ludzi.


Bóg także działa dzisiaj w każdym wierzącym, ale nie oznacza to, że ty możesz się modlić do tego człowieka. Jest to obrzydliwością dla Boga. Nawet anioł nie pozwolił Janowi aby mu się pokłonić!!! "I upadłem mu do nóg, by mu oddać pokłon. A on rzecze do mnie: Nie czyń tego! Jam współsługa twój i braci twoich, którzy mają świadectwo Jezusa, Bogu oddaj pokłon! Obj. 19:10

Jako wierzący możesz cieszyć się społecznością z Bogiem, Panem Jezusem, możesz mieć pokój z Bogiem, pewność zbawienia, radość, ufność. Jeśli tego nie posiadasz to musisz wejrzeć w siebie i zapytać się, czy jesteś prawdziwym dzieckiem Bożym, czy tylko pustym wyznawcą jakiejś religii.

Cytuj:
W Pismie Swietym Bog czesto jest wspominany jako Bog Abrahama, Izaaka i Jakuba, niektore psalmy i piesni wspominaja tez Arona, Mojzesza, Samuela, Dawida. Czyli jest Bog ktory jest zwiazany z konkretnymi osobami, gdyz w ich historii sie objawil w szczegolny sposob.

Zgadzam się w 100% ale, czy psalmiśći ich uwielbiali, spalali im kadzidła itp.? Nie! Oni w Psalmach wielbili tylko Boga. Psalmy są zresztą bardzo dobrym przykładem. W żadnym z nich nie znajdziesz hymnu pochwalnego dla jakiegoś człowieka.

Cytuj:
Nie rozumiem czemu dzis w imie falszywej demokracji
zupełnie nie rozumiem...???
Cytuj:
mamy wyzbyc sie takiego spojrzenia na Boga, jako tego ktory dziala przez ludzi i w nich.

Nie ma uzasadnienia w Piśmie. Bóg mógłby każdego człowieka, który się nawraca do Niego od razu zabrać do nieba. Czy nie byłoby to cudowne? Ale tak nie jest. On pozostawia nas, wierzących na ziemi, abyśmy rozgłaszali "Jego cnoty", abyśmy byli na ziemi solą tej ziemi, jego świadectwem.

Cytuj:
ale jesli ma rodzenstwo, nic nie ma w tym dziwnego jesli prosi tez rodzenstwo o pomoc

Niezgodne z Pismem
Jeszcze raz muszę przytoczyć wiersz z 2 Król. i wskazuję na to, że Żydzi postąpili źle wymyślając rzeczy nie zgodna z Pismem!!!"Wymyślili też synowie izraelscy rzeczy niewłaściwe o Panu, Bogu swoim, pobudowali sobie świątynki na wzgórzach we wszystkich swoich miejscowościach, począwszy od baszty strażniczej aż do grodu warownego; 2 Król. 17:9

Cytuj:
W Pismie Swietym tez mamy kilka przykladow modlitwy wstawieniczej. Mojzesz czesto modli sie za lud, chocby po kolejnych upadkach ludu, albo podczas walki, i gdy trzyma rece w gorze to zwycieza Izrael, gdy je opuszcza wygrywaja jego wrogie


Zgoda aż 1000%. We właściwy sposób używaż teraz Biblii. Ja, jako wierzący modlę się w tej chwili za Tobą, abyś w taki właśnie sposób używała cytatów z Biblii, aby po prostu całą wiarę oparła na jedynie na Biblii. Ja, "żyjący wierzący" modlę się za Tobą. Ty żyjąca możesz się modlić za mną. Żyjący w żadnym wypadku nie mogą się modlić do umarłych ani za umarłymi!! Słowo Boże nas o tym nie uczy! To jest modlitwa nie mająca żadnego znaczenia. Strata czasu!

"Kto mną gardzi i nie przyjmuje słów moich, ma swego sędziego: Słowo, które głosiłem, sądzić go będzie w dniu ostatecznym;"
Jan. 12:48

"Gdyby jednak przyjście moje się odwlokło, to masz wiedzieć, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podwaliną prawdy." 1 Tym. 3:15


Kościól, (rozumiemy, że to ludzie), mają być tymi, którzy zachowują prawdy Słowa Bożego"

_________________
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota."
Jan 5:24


Pt lis 11, 2005 10:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Pi-ba
Cytuj:
Gdzie czytasz w Biblii o tym kulcie?

Przeczytałem o naśladowaniu świętych (kulcie), a mianowicie:
"Sami bowiem wiecie, jak należy nas naśladować" (2 Tes 3,7). Chodzi o naśladowanie św. Pawła.
"Abyście nie stali się ospałymi, ale naśladowali tych, którzy przez wiarę i cierpliwość stają się dziedzicami obietnic" (Hbr 6,12).
"Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę" (Hbr 6,12).

Cytuj:
Każdy nawrócony i narodzony Z Boga a człowiek (nie ma to oczywiście nic do czynienia za chrzetem), staje się Bożym dzieckiem.

Nie wiem, czy to Twój własny wymysł, że chrzest nie ma nic wspólnego z nawróceniem, czy też są to poglądy jakiegoś ugrupowania protestanckiego o charakterze sekciarskim.

Nieprawdą jest to, że nie można prosić świętych, aby się za nami wstawiali, aby modlili się razem z nami
"A kiedy wziął księgę, czworo Zwierząt i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych" (Ap 5,8).
"I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem" (Ap 8,4).


Pt lis 11, 2005 10:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 30, 2005 18:43
Posty: 9
Post 
Cytuj:
Sami bowiem wiecie, jak należy nas naśladować" (2 Tes 3,7). Chodzi o naśladowanie św. Pawła.
"Abyście nie stali się ospałymi, ale naśladowali tych, którzy przez wiarę i cierpliwość stają się dziedzicami obietnic" (Hbr 6,12).
"Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę" (Hbr 6,12).


Naśladowanie wierzączych (świętych), to nie ich kult ani modlitwy do nich?
Cytaty mówią rzeczywiście o naśladowaniu wierzących i jestem z tym cakowicie zgodny.

Cytuj:
Nie wiem, czy to Twój własny wymysł, że chrzest nie ma nic wspólnego z nawróceniem, czy też są to poglądy jakiegoś ugrupowania protestanckiego o charakterze sekciarskim.


Oczywiście samo nawrócenie, nie ma nic wspólnego ze chrztem, chrzest jest jedynie potwierdzeniem świadomego nawrócenia (przykład łotra na krzyżu - nie był ocgrzczony a był zbawiony; Saul z Tarsu najpierw się nawrócił, a potem dał się ochrzcić).
"Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony. Mar. 16:16 - ale to cgyba inny wątek.
Świadome nawrócenie, nowo narodzenie - daje zbawienie, chrzest potwierdza je.

Cytuj:
"A kiedy wziął księgę, czworo Zwierząt i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych" (Ap 5,.
"I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem" (Ap 8,4).


Cytat mówi o czasie przyszłym, w którym wierzący starego (m in Izzak, Jakub itp) i nowego testamentu (oblubienieca barankowa wzięta do nieba przy powtórnym przyjściu Pana Jezusa - mam nadzieję, że wiesz o co chodzi jeśli nie to czyt 1 Tes. 4 ) będą już w niebie, a kadzidła są modlitwami świętych (wierzących) wołających z ziemi w casie ucisku do Boga, a nie modlitwy do świętych (wierzących). Uważam, że moje modlitwy i modlitwy innych wierzących wznoszone z ziemi do mojego Ojca też są takimi kadzidłami.

A tak przy okazji słowo święty oznacza odłączony, odseperowany (dla Boga, Jezusa.

Cytuj:
]Kult swiętych nie jest przeciwstawny Slowu Bozemu


Bardzo dziwne wiersze wyszukujesz dla podparcie nauki wymyślonej przez człowieka. W roku 330 r. - wprowadzono czczenie zmarlych "swietych" i ich relikwii.
Naśladuj wierzących, szanuj ich, ale nie módl się do umarłych. Dla nich sprawa, zbawienia jest zamknięta i dla nas nie mogą oni nic zrobić. Władnym do działania jest tylko Bóg, Jezus Chrystus w Duchu Świętym!!!

A więc gdzie czytasz w Biblii o tym kulcie???

Cytuj:
jakiegoś ugrupowania protestanckiego o charakterze sekciarskim


Dla przeciętnego katolika żyjącego w Polsce wszystko co niekatolickie jest sekciarsckie. Ale radzę ci, abyś nie szermował tym słowem, bo gdyby katolików żyjących w zdecydowanej mniejszości w innych krajach tak ktoś określał, to nie byłoby ci to miłe. Pierwszych chrześcijan też nazywano sektą - myślę, że jeśli przytaczasz cytaty z Biblii to wiesz gdzie jest to napisane. Po za tym, według mnie. sekciarstwem jest nietrzymanie się Słowa Bożego, a co gorsza wymyślanie nowych nauk i stawianie ich na równi z nim.

_________________
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota."
Jan 5:24


Pt lis 11, 2005 12:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
pi_ba, prosisz czasem o modlitwę kogoś ze znajomych?
Ja tak i nie uważam tego za nic zdrożnego.

A czy masz w swoim Zborze (bo domyslam się, żeś protestant :-) ) albo w ogóle spotkaleś w życiu chrześcijanina, którego wiara była tak mocna, że uznałeś, że warto go naśladować?
Nawet, jeśli nie, to sam zgodziłeś się wcześniej, że naśladowanie wiary wierzących jest uzasadnione biblijnie.


Konkludując: nie wiem jak Ty, ale ja wierzę w życie wieczne. W zmartwychwstanie. Wierzę, że wielu wierzących chrześcijan, których wiara jest godna naśladowania, choć umarło na ziemi, wciąż żyje w niebie, bo Jezus ich zbawił.
Dlatego nie widzę żadnej różnicy między naśladowaniem wiary bądź proszeniem o modlitwę świętych żyjących na ziemi a świętych żyjących w niebie. A przynajmniej nie widzę racji dla której tylko pierwsze miało by przydawać chwały Bogu, podczas gdy drugie ujmowac Mu jej.


Pt lis 11, 2005 22:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL