Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Co myslicie o różańcu na palec? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
ToMu napisał(a):
Różaniec to nie jest chwila - żeby spokojnie (a nie byle szybciej) odmówić, potrzeba ze 20-30 minut.

skoro uważasz, że w autobusie można "spokojnie" się modlić przez 20-30 minut, to chyba jesteś wyjątkowo szczęśliwym człowiekiem, bo nie znasz tłoku, nagłego hamowania w autobusie itd itp ... gratulacje, masz chyba prywatny autobus 8)
ToMu napisał(a):
Interpretujesz bardzo jednostronnie jeden fragment Ewangelii - wszystkim ludziom modlącym się w drodze z miejsca na miejsce przypisując z założenia obłudę. I w ten sposób mijasz się z prawdą.

skoro mijam się z prawdą, jak to raczyłeś okreslić, przedstaw mi swoją interpretację tego fragmentu, lub wykaż, że jest w nim mowa o czymś zupełnie innym niż modlitwa w miejscu publicznym .. chętnie poczytam

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt mar 24, 2006 16:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Myślę, że cały problem z "obłudą", przed którą przestrzega nas ziobro Adama polega na intencji. Tej nikt z zewnątrz (oczywiście jest jeszcze Bóg), oprócz samego 'obłudnika' lub osoby posądzanej o 'obłudę' nie rozpozna.

Intencje mogą być dwie.
- Ktoś odczuwa wielkę wewnętrzną potrzebę ekspresji swojej miłości do Boga. To że to jest przesadne i widoczne na zewnątrz jest nie istotne. On musi się wyładować.
W czymś takim nie można się dopatrzyć niczego nagannego, oprócz niepanowania nad swoimi emocjami.
- Ktoś uzewnętrznia się przesadnie, by innym pokazać jak bardzo kocha Boga, by zyskać uznanie, poklask itp.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt mar 24, 2006 16:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
ziobro adama napisał(a):
skoro uważasz, że w autobusie można "spokojnie" się modlić przez 20-30 minut, to chyba jesteś wyjątkowo szczęśliwym człowiekiem, bo nie znasz tłoku, nagłego hamowania w autobusie itd itp ... gratulacje, masz chyba prywatny autobus

Jak się chce - to można. Wystarczy się skupić na modlitwie. Nie spróbujesz - nie uda Ci się.

ziobro adama napisał(a):
skoro mijam się z prawdą, jak to raczyłeś okreslić, przedstaw mi swoją interpretację tego fragmentu, lub wykaż, że jest w nim mowa o czymś zupełnie innym niż modlitwa w miejscu publicznym

Moja interpretacja jest bardzo prosta. Sprowadza się do tego, że Jezus w tym fragmencie nie mówił do wszystkich modlących się w miejscach publicznych, ale mówił o tych, którzy jak faryzeusze z założenia robili to dla poklasku i zdobycia uznania. Tyle.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt mar 24, 2006 16:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
ToMu napisał(a):
Moja interpretacja jest bardzo prosta. Sprowadza się do tego, że Jezus w tym fragmencie nie mówił do wszystkich modlących się w miejscach publicznych, ale mówił o tych, którzy jak faryzeusze z założenia robili to dla poklasku i zdobycia uznania. Tyle.

ToMu: Wydaje mi się, że nie przekonasz ziobro Adama.
Odnoszę wrażenie, że on akcentuje literalne odczytywanie Ewangelii. Co jest niesłuszne, bo sam Jezus bardzo czesto, zamiast formułować kolejne proste nakazy i zakazy Wiary, stosował przypowieści (tym się właśnie księgi Ewangelii różnią od wcześniejszych ksiąg Biblii). Czyli coś w rodzaju 'aluzji'. Uczył nas wrażliwości.
Uczył nas patrzeć odmiennie, bo szerzej niż to było i jest praktykowane w judaizmie. My nie mamy czegoś takiego jak Tora.
My musimy ciągle w każdym momencie życia, dociekać jak należy postąpić. Nie mamy zestawu gotowych recept.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt mar 24, 2006 17:29
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
ToMu napisał(a):
ziobro adama napisał(a):
skoro uważasz, że w autobusie można "spokojnie" się modlić przez 20-30 minut, to chyba jesteś wyjątkowo szczęśliwym człowiekiem, bo nie znasz tłoku, nagłego hamowania w autobusie itd itp ... gratulacje, masz chyba prywatny autobus

Jak się chce - to można. Wystarczy się skupić na modlitwie. Nie spróbujesz - nie uda Ci się.

kiedy jade autobusem, to skupiam się na tym, by wysiąść na właściwym przystanku, na tym by nikogo nie popchnąć, na nikogo nie wpaść, usunąć sie kiedy ktoś chce przejść i na jeszcze paru sprawach, by szczęśliwie i spokojnie dojechać do celu ... modlitwa wymaga bowiem skupienia, no chyba że klepie się mechanicznie formułki, wtedy faktycznie można nawet policzyć liście na mijanych drzewach ...
Dla mnie modlitwa, to nie tylko mówienie do Boga, ale także, a może przede wszystkim - wsłuchiwanie sie w Jego odpowiedzi. Czy to możliwe w zatłoczonym, podskakującym na dziurach i chrrrroboczącym autobusie ?
Nie próbowałem nigdy, jakoś nie przysżło mi to do głowy. Ale za to próbowałem się kiedyś skupić na nauce - rezultat był zawsze mizerny.

ToMu napisał(a):
ziobro adama napisał(a):
skoro mijam się z prawdą, jak to raczyłeś okreslić, przedstaw mi swoją interpretację tego fragmentu, lub wykaż, że jest w nim mowa o czymś zupełnie innym niż modlitwa w miejscu publicznym

Moja interpretacja jest bardzo prosta. Sprowadza się do tego, że Jezus w tym fragmencie nie mówił do wszystkich modlących się w miejscach publicznych, ale mówił o tych, którzy jak faryzeusze z założenia robili to dla poklasku i zdobycia uznania. Tyle.

po 1] nie ma tam mowy o faryzeuszach
po 2] Jezus wymienia tam obłudników i tych, którzy postepują jak obłudnicy .. w ten sposób ostrzega nas WSZYSTKICH, byśmy nie popadli w obłudę, o co jest niezwykle łatwo ...
po 3] do kogo jak nie do nas WSZYSTKICH skierowane są slowa:

6. Ale ty, gdy się modlisz, wejdź do komory swojej, a zamknąwszy drzwi za sobą, módl się do Ojca swego, który jest w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie.
(Mat. 6:6 BW)

Nie rozumiem, dlaczego ta prosta prawda wzbudza taką niechęć wśród niektórych osób, zwłaszcza katolików. Byc może ekshibicjonizm religijny jest taki pociągający .. ? no nie wiem .. ale wiem jedno - "otrzymali już swoja zapłatę".

Podkreslam, żeby wszystko było jasne - nie czepaim się tych, którzy modlą się choćby i podczas jazdy na nartach, czy skoku na banji, czy serfowania na desce .. wszystko jest OK, jeśli nie obnoszą sie ze swoją "bogobojnością".

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt mar 24, 2006 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
ToMu: Wydaje mi się, że nie przekonasz ziobro Adama.
Odnoszę wrażenie, że on akcentuje literalne odczytywanie Ewangelii. Co jest niesłuszne, bo sam Jezus bardzo czesto, zamiast formułować kolejne proste nakazy i zakazy Wiary, stosował przypowieści (tym się właśnie księgi Ewangelii różnią od wcześniejszych ksiąg Biblii).

słowa, które zacytowałem, to słowa Jezusa Chrystusa, Syna Bozego i pochodzą z ewangelii wg Mateusza, nie pochodzą zatem z "wcześniejszych ksiąg Biblii".
to Jezus sformułował ten prosty nakaz .. jeśli masz jakieś pretensje co do tresci tego nakazu, to zwróć sie może do samego autora tych słów i nie wytykaj mi literalnego odczytywania ewangelii, bo tego nie robię.

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt mar 24, 2006 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
ziobro Adama napisał(a):
słowa, które zacytowałem, to słowa Jezusa Chrystusa, Syna Bozego i pochodzą z ewangelii wg Mateusza, nie pochodzą zatem z "wcześniejszych ksiąg Biblii".
to Jezus sformułował ten prosty nakaz .. jeśli masz jakieś pretensje co do tresci tego nakazu, to zwróć sie może do samego autora tych słów i nie wytykaj mi literalnego odczytywania ewangelii, bo tego nie robię.

ziobro Adama zwróć uwagę, że napisałem "Odnoszę wrażenie, że on akcentuje ..." to nie oznacza "wytykania". To oznacza, że również na "ten prosty nakaz" należy patrzeć szerzej, bez wyrywania go z kontekstu i pamiętając o innych nakazach tych wprost i tych mniej wprost np. w przypowieściach. Co, wydaje mi się, właśnie robi ToMu.
A odsyłanie mnie "do samego autora" ... No wiesz. Jeśli jesteś wierzący, to trochę nieładna reakcja.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt mar 24, 2006 18:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
... na "ten prosty nakaz" należy patrzeć szerzej, bez wyrywania go z kontekstu

ratunku .. z jakiegoż znowu kontekstu ja wyrwałem te słowa ?? podaj proszę ten kontekst, bo zaczynam podejrzewać siebie o ślepotę ...

Stanisław Adam napisał(a):
i pamiętając o innych nakazach tych wprost i tych mniej wprost np. w przypowieściach. Co, wydaje mi się, właśnie robi ToMu.

podaj mi proszę także przypowieści, które uwazasz, że powinienem przeanalizować w kontekście tego tematu ... no nie trzymaj mnie w tym zawieszeniu !

Stanisław Adam napisał(a):
A odsyłanie mnie "do samego autora" ... No wiesz. Jeśli jesteś wierzący, to trochę nieładna reakcja.

nie wiem co ciebie tak wzburzyło w moich słowach ... znaczyły one ni mniej, ni więcej, jak tylko to, że możesz sie pomodlić i zapytać o znaczenie tych słów samego Boga, skoro nie możesz się zgodzić z moja interpretacją

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


So mar 25, 2006 2:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 12, 2006 17:30
Posty: 74
Post 
Mi się nie podoba ten pomysł bo to jest zbytnie ułatwiania sobie życia. Chcesz wierzyć? To pomęcz się trochę :D

_________________
Nie ma nic gorszego niz Jedi, który utracił zdrowe zmysły...


Śr mar 29, 2006 8:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
Dynks napisał(a):
Mi się nie podoba ten pomysł bo to jest zbytnie ułatwiania sobie życia. Chcesz wierzyć? To pomęcz się trochę :D

byłbym wdzięczny za wyjaśnienie, czego dotyczy ten komentarz ? nad czym mam się "męczyć" ?

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Śr mar 29, 2006 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 12, 2006 17:30
Posty: 74
Post 
Że trzeba troche ponosić różaniec, a nie iść łatwiznę :D

_________________
Nie ma nic gorszego niz Jedi, który utracił zdrowe zmysły...


Cz mar 30, 2006 15:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
A na czym miałoby polegać męczenie się :?: Bo ja w tym nic męczącego nie widzę.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 30, 2006 17:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
Dynks napisał(a):
Że trzeba troche ponosić różaniec, a nie iść łatwiznę :D

to ile waży ten twój różanic ? 50 kg ? :D

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Pt mar 31, 2006 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 12, 2006 17:30
Posty: 74
Post 
Ja wogóle nie mam różańca :D

_________________
Nie ma nic gorszego niz Jedi, który utracił zdrowe zmysły...


So kwi 01, 2006 16:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2006 22:04
Posty: 127
Post 
ja noszę różaniec, w autobusie zdaża mi sie modlić, bo mam 30 km do Łodzi-czyli jadę ponad 30 min


Pt kwi 21, 2006 14:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL