Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Dogmaty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Głuchy jesteś na argumenty. Kościół nic nie musi z tego, co mu nakazujesz, bo taką masz zachciankę. Nie ty jesteś od kierowania Kościołem. Jak chcesz, to sobie załóż swój własny kościół i będziesz tam wyprawiał, co ci się spodoba.
Nigdzie, nawet w Piśmie świętym, nie jest powiedziane, że Pismo święte jest jedynym źródłem Objawienia Bożego, o czym zresztą świadczy przytoczony wcześniej przytoczony przeze mnie fragment Ewangelii.


Pt sty 27, 2006 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
Wracajmy do tematu.
1. Stwierdziłaś, że Mojżesz jest autorem pierwszych pięciu Ksiąg Starego Testamentu. Cytaty, jakie w związku z tym podałaś, wcale tego nie potwierdzają. Wniosek: nie udowodniłaś, że Mojżesz jest autorem Pięcioksięgu
.

nadal twierdze ze mojzesz napisal picioksiag cytaty te w pelni je potwierdzaja jezeli tego nie widzisz to twoj problem.dolaczam jeszcze jeden cytat :

Joz. 1:8
8. Niechaj nie oddala się księga tego zakonu od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, aby ściśle czynić wszystko, co w niej jest napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się powodziło.(BW)

wiec jozue nastepca mojzesza mial juz spisana ksiege

a teraz ty udowodnij mi ze piecioksiag mojzesza napisal ktos inny

Cytuj:
Nigdzie, nawet w Piśmie świętym, nie jest powiedziane, że Pismo święte jest jedynym źródłem Objawienia Bożego, o czym zresztą świadczy przytoczony wcześniej przytoczony przeze mnie fragment Ewangelii


Jan. 20:30-31
30. I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze;
31. Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.(BW)

zgadza sie ze nie wszystko jest spisane co Pan Jezus uczyl i czyni l ale jak mowi powyzszy cytat to co nam jest potrzebne to jest spisane i tego sie mamy trzymac

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


Pt sty 27, 2006 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Jakies dwadziescia lat temu na wykladach z rzymskokatolickiej teologii fundamentalnej na wlasne uszy slyszalem, ze pelnia Objawienia jest w Chrystusie i ze zadnego objawienia publicznego nie nalezy sie juz spodziewac. Jesli cos zle wowczas zrozumialem, to mnie popraw.

Poza tym:

Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!

(Gal 1:8, BT)

Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!

(Gal 1:9, BT)

Na koncu ksiegi zamykajacej PS sa takie slowa:

Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego udział w drzewie życia i w Mieście Świętym - które są opisane w tej księdze.

(Obj 22:18-19, BT)


Pt sty 27, 2006 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
O 1Kor 15 porozmawiamy sobie może później, bo teraz jestem zbyt zmęczona.

Odniosę się jednak do autorstwa Pięcioksięgu. Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego w Księdze Rodzaju są dwa opisy stworzenia. Albo: czy jesteś w stanie odpowiedzieć ile par zwierząt nakazał Bóg zabrać Noemu do arki? Albo dlaczego Wj i Pwt są do siebie tak podobne (po co dwa razy pisac to samo)?
Te przykłady wskazują na to, że Pięcioksiąg spisywały różne osoby, w różnym czasie i z różnych tradycji, tylko później ktoś zebrał je w całość.



Mechatronie, co do Obj 22:18-19, wiesz, że św. Jan pisał te słowa zanim został ustalony kanon PŚ? Jak można ten fragment odnosić do negowania Tradycji?


Pt sty 27, 2006 21:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego

Z powyższego cytatu nie wynika, że nie ma innych słów oprócz zapisanych, które są pomocne do zbawienia

Cytuj:
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom

Tu masz dowód na to, że są takie słowa.


Pt sty 27, 2006 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Cytat:

"Mechatronie, co do Obj 22:18-19, wiesz, że św. Jan pisał te słowa zanim został ustalony kanon PŚ? Jak można ten fragment odnosić do negowania Tradycji?"

------------

Wiem. Jednak pisal pod natchnieniem Ducha Swietego. Ten sam Duch pomogl ludziom pozniej ustalic taki kanon PS, a nie inny. A ksiega Objawienia pieczetuje i zamyka cale PS.

Powtorze: ludzkie dodatki do Slowa Bozego dzielą chrzescijan. A doklada nie tylko KK, lecz takze inne denominacje.

"Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

(List do Galatów 1:9, BT)


Pt sty 27, 2006 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
jaka wobec tego ksiege pisal mojzesz????

jaka ksiege mial jozue????

Cytuj:
Z powyższego cytatu nie wynika, że nie ma innych słów oprócz zapisanych, które są pomocne do zbawienia


przeczytaj jeszcze raz dokladnie bo to wlasnie ten werset mowi

Dz.Ap. 28:26-27
26. Mówiąc; Idź do ludu tego i mów: Będziecie stale słuchać, a nie będziecie rozumieli; Będziecie ustawicznie patrzeć, a nie ujrzycie.
27. Albowiem otępiało serce tego ludu, Uszy ich dotknęła głuchota, Oczy swe przymrużyli, Żeby oczami nie widzieli I uszami nie słyszeli, I sercem nie rozumieli, i nie nawrócili się, A ja żebym ich nie uleczył.
(BW)

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


Pt sty 27, 2006 22:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

Głosił, a nie napisał. Gdy św. Paweł wypełniał swą apostolską misję, Ewangelie zapisane nie istniały - mamy tu więc do czynienia z Tradycją, a nie z Pismem.


So sty 28, 2006 9:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Zgadzam sie.

Jednak wez pod uwage kontekst calego Listu do Galatów. Jacys "żydujący chrzescijanie" zaczeli glosic wywodzącym się z pogan Galacjanom, ze Ewangelia to za mało, że trzeba jeszcze przestrzegać żydowskich zwyczajów czyli zydowskiej Tradycji! Na tych głosicieli i na wszelkich ich następców Paweł rzucił klątwę.

Zasady Ewangelii Pawłowej są jasno wyłożone miedzy innymi w Gal 2:15-21: usprawiedliwienie osiąga się przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Tyle i aż tyle. Jeśi ktoś coś do tego dodaje, podlega klątwie!

Czy upatrujesz sie w przekazywanej ustnie ewangelii Pawlowej takze wymagania wiary np. w cztery dogmaty zwiazane z kultem maryjnym? Czy odwazylbys sie w kontekscie Gal powiedziec jakiemukolwiek chrzescijaninowi, ze gdy nie uznaje tych dogmatow nie bedzie zbawiony?
Jak nazwac tych, ktorzy wprowadzili te dogmaty? Jak nazwac tych, ktorzy za nieuznawanie tych dogmatow rzucili na chrzescijan anatemy?

Ja nie wierze w ani jeden z tych dogmatow. Nie wierze tez, ze byly one trescia ustnej Ewangelii gloszonej przez Pawla. Owoce, jakie te dogmaty przyniosly sa oczywiste: poglebienie rozlamu wsrod chrzescijan i rozwoj balwochwalstwa.

Wierzę w Jezusa Chrystusa.

A oto szerszy tekst z Gal:

O, nierozumni Galaci! Któż was urzekł, was, przed których oczami nakreślono obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego? (2) Tego jednego chciałbym się od was dowiedzieć, czy Ducha otrzymaliście na skutek wypełnienia Prawa za pomocą uczynków, czy też stąd, że daliście posłuch wierze? (3) Czyż jesteście aż tak nierozumni, że zacząwszy duchem, chcecie teraz kończyć ciałem? (4) Czyż tak wielkich rzeczy doznaliście na próżno? A byłoby to rzeczywiście na próżno. (5) Czy Ten, który udziela wam Ducha i działa cuda wśród was, /czyni to/ dlatego, że wypełniacie Prawo za pomocą uczynków, czy też dlatego, że dajecie posłuch wierze? (6) W taki sam sposób Abraham uwierzył Bogu i to mu poczytano za sprawiedliwość. (7) Zrozumiejcie zatem, że ci, którzy polegają na wierze, ci są synami Abrahama. (8) I stąd Pismo widząc, że w przyszłości Bóg na podstawie wiary będzie dawał poganom usprawiedliwienie, już Abrahamowi oznajmiło tę radosną nowinę: W tobie będą błogosławione wszystkie narody. (9) I dlatego tylko ci, którzy polegają na wierze, mają uczestnictwo w błogosławieństwie wraz z Abrahamem, który dał posłuch wierze. (10) Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na uczynkach Prawa, ciąży przekleństwo. Napisane jest bowiem: Przeklęty każdy, kto nie wypełnia wytrwale wszystkiego, co nakazuje wykonać Księga Prawa. (11) A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, wynika stąd, że sprawiedliwy z wiary żyć będzie. (12) Prawo nie opiera się na wierze, lecz /mówi/: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie. (13) Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie - (14) aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha.

(Gal, 1:1-14, BT)


So sty 28, 2006 10:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Ja nie wierze w ani jeden z tych dogmatow. Nie wierze tez, ze byly one trescia ustnej Ewangelii gloszonej przez Pawla.


Nie wszystkie dogmaty zostały wprost wyrażone w Piśmie świętym. Nie znajdziesz, na przykład, w Piśmie świętym dogmatycznego stwierdzenia istnienia Boga Trójjedynego. Dopiero w oparciu o Tradycję można się przekonać, że ta prawda wiary jest dogmatem. Wynika więc stąd, że samo Pismo święte jest niewystarczające do poznania Bożego Objawienia.


So sty 28, 2006 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Jest prosta zasada: należy mówić tam, gdzie Biblia mówi i milczeć tam, gdzie Biblia milczy. To co istotne, zostalo zawarte w kanonie PS.


So sty 28, 2006 13:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
Mechatron napisał(a):
Wiem. Jednak pisal pod natchnieniem Ducha Swietego. Ten sam Duch pomogl ludziom pozniej ustalic taki kanon PS, a nie inny. A ksiega Objawienia pieczetuje i zamyka cale PS.
(...)
"Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

(List do Galatów 1:9, BT)


Pytanie tylko, czy Duch Święty pomógł ludziom ustalić kanon z księgami deuterokanonicznymi, czy bez nich, i po czym to poznać… Bo tu chyba też mamy różne zdania. Chyba mamy różne pojęcia natchnienia PŚ. A poza tym, wydaje mi się, że św. Jan pisząc te słowa, miał na myśli księgę, którą on napisał, czyli Apokalipsę – nie zaś całe PŚ.

Ponadto Tradycja nie jest „Ewangelią różną” od Pawlowej. Jest tą samą Ewangelią wyjaśnianą i dostosowaną do czasów współczesnych.

rahelix napisał(a):
jaka wobec tego ksiege pisal mojzesz????

jaka ksiege mial jozue????


Nie rozumiem w ogóle Twoich pytań…


Co zaś do obiecanego 15 rozdziału Listu do Koryntian, mam jedną odpowiedź:
1 Kor 15, 51

Właśnie to mogło stać się z Maryją.


So sty 28, 2006 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
.
Cytuj:
Co zaś do obiecanego 15 rozdziału Listu do Koryntian, mam jedną odpowiedź:
1 Kor 15, 51


szkoda ze nie przeczytalas nastepnego wieszaktory mowi:


1 Kor. 15:52
52. W jednej chwili, w oka mgnieniu, na odgłos trąby ostatecznej; bo trąba zabrzmi i umarli wzbudzeni zostaną jako nie skażeni, a my zostaniemy przemienieni.(BW)


Cytuj:
Ponadto Tradycja nie jest „Ewangelią różną” od Pawiowej. Jest tą samą Ewangelią wyjaśnianą i dostosowaną do czasów współczesnych

.

Ewangelii nie trzeba dostososwywac do czasow wspolczesnych jest zawsze aktualna jakiedys ludzie musieli sie nawrocic i przyjac jezusa do swojego serca i zycia tak i dzisiaj

Mat. 24:35
35. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą.
(BW)
Hebr. 13:8
8. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.
(BW)

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


So sty 28, 2006 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Mechatron napisał(a):
Jest prosta zasada: należy mówić tam, gdzie Biblia mówi i milczeć tam, gdzie Biblia milczy. To co istotne, zostalo zawarte w kanonie PS.

Wykręty zamiast argumentów. Oznacza to, że według ciebie nie ma Trójcy Przenajświętszej, bo Pismo święte nic o niej nie mówi. W takim razie nie jesteś chrześcijaninem. Oto efekt odrzucania Tradycji, a w istocie odmowa posługiwania się rozumem.


So sty 28, 2006 15:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
rahelix napisał(a):
.
Cytuj:
Co zaś do obiecanego 15 rozdziału Listu do Koryntian, mam jedną odpowiedź:
1 Kor 15, 51


szkoda ze nie przeczytalas nastepnego wieszaktory mowi:

1 Kor. 15:52
52. W jednej chwili, w oka mgnieniu, na odgłos trąby ostatecznej; bo trąba zabrzmi i umarli wzbudzeni zostaną jako nie skażeni, a my zostaniemy przemienieni.(BW)


Otóż przeczytałam cały rozdział 15 (jak radziłeś), zdanie, które przytaczasz również - i wciąż jestem tego samego zdania. Nie wiem, gdzie widzisz problem. Rzucasz cytatami, które się nijak mają do sedna sprawy...


rahelix napisał(a):
Cytuj:
Ponadto Tradycja nie jest „Ewangelią różną” od Pawiowej. Jest tą samą Ewangelią wyjaśnianą i dostosowaną do czasów współczesnych

.

Ewangelii nie trzeba dostososwywac do czasow wspolczesnych jest zawsze aktualna jakiedys ludzie musieli sie nawrocic i przyjac jezusa do swojego serca i zycia tak i dzisiaj

Mat. 24:35
35. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą.
(BW)
Hebr. 13:8
8. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.
(BW)


Wiedziałam, że powiesz coś w tym stylu. Źle rozumujesz: nie chodzi o to, aby Ewangelia była uaktualniana, ale zrozumiala dla ludzi współczesnych. Dokonuje się może nie tyle reinterpretacji Ewangelii, co interpretacji nowych wydarzeń w świetle Ewangelii. Ponadto, odkrywanie całej prawdy Ewangelii jest procesem stopniowym. Racja, że Bóg przekazał nam całe Objawienie w PŚ, ale nie powiedział nam niczego wprost. Same kontrowersje wokół PŚ świadczą o tym, że nie jest ono jednoznaczne. Tradycja pisana dużą literą jest odkrywaniem Ewangelii wciąż na nowo.


Odnieś się, proszę, jeszcze raz do Mojżesza i Jozuego, bo wciąz nie wiem, co miałeś na myśli...


So sty 28, 2006 15:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL