Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 15:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 siostry? 
Autor Wiadomość
Post 
[...] - angua

Dziekuje Panu za brak merytorycznosci i z najwyzsza przyjemnoscia zegnam z mojego topicu.

A teraz prosze o powrot do tematu, a moderacje prosze o usuwanie offtopicznych watkow


N sie 13, 2006 23:36
Post 
Przykra sprawa, ze na katolickim Forum dla "poszukujacych" i "watpiacych", nie mozna sie doczekac konkretnej odpowiedzi na konkretne zapytanie.
Najwyrazniej to Forum jest tylko dla tych ktorzy sa pewni.

Problem jednak w tym, ze nie wiadomo czego sa pewni, skoro nawet nie potrafia objasnic o co chodzi w ich wierze.

Rozumiem, ze temat jest kontrowersyjny, wytlumaczcie mi jednak jaki sens ma klanianie sie i "tarzanie" przed farbowanymi kawalkami plotna, deski lub figurkami gipsowymi? Jezeli w tym samym czasie ma sie w nienawisci zywych ludzi.
Czy to jest istota polskiego katolicyzmu?
Czy ktos ma tyle wiedzy i wiary by wyjasnic mi sens robienia "Zlotow Matek Boskich", czegos w rodzaju "Miss ołtarza", czy lepiej pominac ten temat i spuscic na niego zaslone milczenia?

Jezeli lepiej przemilczec, to moze tez lepiej nie robic takich hucp i "igrzysk" dla ubogich?


Cz sie 17, 2006 23:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Nie przypominam się, żeby to forum miało gdzieś napisane, że jego użytkownicy są zobowiązani odpowiadać na czyjekolwiek pytania... Od pytań tak teoretycznie jest serwis zapytaj.wiara.pl

A poważnie - to jakoś nie widzę problemu.
Po pierwsze - określenie: "zlot Matek Boskich" umieszczono w cudzysłowie i traktowanie go dosłownie jest niezgodne z intencją jego autorów.

Po drugie - całość spotkania miała cel modlitewny. Było to spotkanie czczicieli Matki Bożej.

- Powitanie chlebem i solą jest zakorzenione w polskiej kulturze, ma swoje znaczenie i wcale niekoniecznie np. nowożeńcy muszą ten chleb i sól zjeść. Wita się w ten sposób miłych, oczekiwanych i godnych gości. A Maryja takim gościem jest.

- Myślę, że w jakiś sposób każdemu inny wizerunek Maryi jest najbliższy - albo szuka wstawiennictwa u Maryi - patronki <dla siebie najwłaściwszej>. To, że jest to modlitwa o wstawiennictwo do jednej i tej samej Matki Bożej naprawdę tu nie ma znaczenia. To ludziom jest to potrzebne, nie Bogu czy Maryi. Może po to, by uświadomić sobie, że każdy z nas ma w Niej matkę? Że za każdym się wstawia? Że każdemu może być bliska? I właśnie bliska jak matka, w ogrodzie, a nie wisząca na ołtarzu wysoko obwieszona złotem i koronami?

Nie wiem - trochę zgaduję intencje i cel. Ale skoro tyle wizerunków istnieje, to cóż za problem? Widziałam gdzieś zdjęcie figurki afrykańskiej Matki Bożej - murzynki, klęczącej, zapewne przy pracy, tak jak tamtejsze kobiety - i jakiż to problem?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So sie 19, 2006 19:33
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Nie przypominam się, żeby to forum miało gdzieś napisane, że jego użytkownicy są zobowiązani odpowiadać na czyjekolwiek pytania... Od pytań tak teoretycznie jest serwis zapytaj.wiara.pl


Masz calkowita racje!! Jednak w pokretnych odpowiedziach zawodowcow ciezko sie wyznac. Dlatego pytam konkretnych ludzi :D





Cytuj:
- Myślę, że w jakiś sposób każdemu inny wizerunek Maryi jest najbliższy - albo szuka wstawiennictwa u Maryi - patronki <dla siebie najwłaściwszej>. To, że jest to modlitwa o wstawiennictwo do jednej i tej samej Matki Bożej naprawdę tu nie ma znaczenia. To ludziom jest to potrzebne, nie Bogu czy Maryi. Może po to, by uświadomić sobie, że każdy z nas ma w Niej matkę? Że za każdym się wstawia? Że każdemu może być bliska? I właśnie bliska jak matka, w ogrodzie, a nie wisząca na ołtarzu wysoko obwieszona złotem i koronami?


No dobrze, tylko prosze wytlumacz mi jedno. Kto jest Zbawicielem? Jezus czy Maryja?
Czy polskokatrolicka mentalnosc nie jest zbytnio nakierowana na Maryje? Czy to nie jest pewne zaciemnianie wiary?

Zgodzisz sie chyba jako katoliczka (chrzescijanka), ze jedyna Droga do zbawienia jest Jezus i innej drogi nie ma.
Dlaczego wiec nikt nie robi "Zlotow Jezusow"? Przeciez On tez ma wiele obrazow przedstawiajacych go w roznych sytuacjach.

Na koniec

Cytuj:
Po pierwsze - określenie: "zlot Matek Boskich" umieszczono w cudzysłowie i traktowanie go dosłownie jest niezgodne z intencją jego autorów.


Autorzy katoliccy ( a nimi sa), powinni albo kierowac sie rozumem, albo wogole nie pisac o takich sprawach. Tak wiec prosze mi tutaj nie tlumaczyc "intencji" autorow. Bo wychodze z zalozenia, ze albo ich warsztat zawodowy jest niskich lotow (a umysl szwankuje), albo kierowali sie zwykla ironia. W obu tych przypadkach nie powinni sie podszywac pod katolicyzm


So sie 19, 2006 23:13
Post 
Bec, przeklikalem sie ;) Nie zdazylem wstawic waznej informacji :D

Cytuj:
Jamna: zakończył się 'Zlot Matek Boskich'
KAI/J


KAI - Katolicka Agencja Informacyjna. Nie wiem co znaczy to "J", byc moze "Jakoby" (katolicka) ;)

Abstarchujac jednak od szczegolow. Katoliccy dziennikarze sa zobowiazani do tego by myslec podczas redagowania tekstow, a jak tego nie potrafie to zawsze moga sie zatrudnic w "NIE" :)


So sie 19, 2006 23:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A mnie się dotąd wydawało, że cudzysłów jest ogólnie znanym znakiem interpunkcyjnym i jego znaczenie jest łatwo pojmowane. Nie spotkałam się z zakazem stosowania cudzysłowu w poważnych pismach i redakcjach ;)

Pozostałe pytania uważam za retoryczne...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sie 20, 2006 10:11
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
A mnie się dotąd wydawało, że cudzysłów jest ogólnie znanym znakiem interpunkcyjnym i jego znaczenie jest łatwo pojmowane. Nie spotkałam się z zakazem stosowania cudzysłowu w poważnych pismach i redakcjach

Oczywiscie ;) Zgadzam sie w pelni. To taki myslowy skrot redaktorkow szacownej agencji :D Niestety bardzo nieadekwatny do wielkiej czci jaka Polacy obdarzaja Matke Jezusa.
"Zlot Matek Boskich" khem, khem, brzmi jak "Zlot harcerzy", "Zlot milosnikow psow (kotow, swinek morskich, chomikow etc. etc.)", "Zlot Gejow" itd. itp. :D.
Mam nadzieje, ze nikt tych porownan nie odbierze jako probe urazenia uczuc religijnych i nie poda mnie do sadu ;)



Cytuj:
Pozostałe pytania uważam za retoryczne...


Brawo!!! I tutaj Droga Pani Admin dostaje ode mnie wielkiego PLUSA ;)
Doskonale i bardzo dyplomatyczne unikniecie odpowiedzi na niezbyt wygodne pytanie :D
"Dlaczego nikt nie robi >Zlotu Jezusow< ? "


N sie 20, 2006 14:03
Post 
Nikt nie robi ? Zadaj to pytanie ogolowi spoleczenstwa, bo tylko oni moga Ci odpowiedziec. O.Gora chcial zrobic Zlot Matek Boskich, bo tak mu sie podobalo. Ja moge zrobic zlot figur Sw.Atanazego, i jest to moja sprawa.


N sie 20, 2006 16:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Odpowiedź, skoro się jej domagasz: bo widać nie widzi potrzeby. Jest taki obowiązek?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sie 20, 2006 19:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 7:27
Posty: 414
Post 
Jest porzekadło, że na głupie pytanie ani siedmiu mędrców nie da rady odpowiedzieć...

Dzabba robi - Bek-Bek - a wy odpowiadacie i przy tym u niego jeszcze na baranów wychodzicie :D :oops: 8)

VIVAT szczyt głupoty :o

Synek

_________________
śmiech to zdrowie :-)


Pn sie 28, 2006 23:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL