Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 6:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 św. Keira 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 09, 2006 13:14
Posty: 5
Post św. Keira
Przystępuje do sakramentu bierzmowania. Za swoja patronkę wybrałam ś. Keire. Potrzebuję informacji o niej. Proszę o pomoc


So wrz 09, 2006 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Chyba najpierw poznaje sie zyciorys danego swietego/swietej, a dopiero potem sie go wybiera?

Bo wybieranie patrona, ze wzgledu na fajne imie, nie jest najlepszym pomyslem.

Wiesz w ogole, ze byla taka swieta?

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


So wrz 09, 2006 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
w googlach nic o takowej nie ma, wiec moze i takiej w ogole nie byc. lepiej sprawdz, co by sie nie wyglupic. Roszwor ma racje - wybierasz patrona ze wzgledu na jego cechy, a nie imie. imie ok, jest wazne, bo nie musisz chciec miec na imie Kunegunda,ale dlatego tylko ze jest fajne?? a jesli takiej swietej w ogole nie ma to tylko sie jeszcze mozesz wyglupic przed ksiedzem. lepiej sie dobrze zastanow. jest wiele slicznych imion, ktore sa imionami swietych. a biedna Kuneginda, na ktora wszyscy sie powoluja, ze mna wlacznie... coz - Kunegunda to po naszemu Kinga - ja wzielam wlasnie na bierzmowaniu za patronke sw. Kinge ;)

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


So wrz 09, 2006 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 09, 2006 13:14
Posty: 5
Post 
Św. Keira istniała naprawde. Ja po prostu potrzebuje więcej informacji bo wiem o niej niestety tylko tyle: Święta Keira była zakonnicą. Żyła w Irlandii i pomagała ubogim, pokazując im swoją wiarę i służąc w codziennym życiu. Ponieważ żyła w górach, na jej cześć nazwano jedno z miasteczek górskich: Keikeary. Zmarła w 680 roku.


N wrz 10, 2006 7:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
w takim razie radzilabym wejsc do jakiejs ksiegarni gdzie jest duzy dzial ksiazek religijnych. sa takie ksiazki tylko o swoetych - poczety swietych, czy cos w tym rodzaju. sama mam jeden w domu, ale musze poszukac. postaram sie to zrobic po wtorku bo do tego czasu jestem pochlonieta totalnie kuciem do examinu poprawkowego. jesli znajde cos na temat tej swietej to oczywiscie dam Ci znac ;)

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


N wrz 10, 2006 11:40
Zobacz profil
Post 
Sprawdzałam w książce, którą mam w domu (a mam taką ogrooooomną opisującą wielu świętych) - nie ma słowa o takiej świętej :(


N wrz 10, 2006 11:55
Post 
Nałatwiej znaleźć coś o danym świętym w języku kraju, w którym żył. Może spróbuj w ten sposób. :)


N wrz 10, 2006 22:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
w ksiazce "Siwci na kazdy dzien" (grubasna i przepastna:P) tez niestety nic nie znalazlam :(

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


Pn wrz 11, 2006 9:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Bo trochę źle szukacie.
Keira jest formą imienia Kiera a to imię z kolei jest zanglicyzowaną formą imienia Ciara / Ciaran.
Świętych o imieniu Ciaran było czterech:
Ciaran Starszy /Saighir/ - patron królestwa Munsteru, biskup Ossory,
Ciaran z Clonmacnoise, fundator klasztoru z 6 wieku n.e. zwany też Mac an Tsair - Syn Stolarza - biskup, pochowany w Disert-Kieran w hrabstwie Meath.
Ciaran z Clonsost
Ciaran mac Colga

trzeba było szukać w Googlu pod Saint Ciaran
Tu jest o nich:
http://www.hullp.demon.co.uk/SacredHear ... cnoise.htm
http://www.britannica.com/eb/article-9082600

Ciaran to w zasadzie imię męskie ;)
Chyba że odwołąsz się do wersji Kyra ale to nie irlandzkie

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Wt wrz 12, 2006 12:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Obecnie imię Ciaran /Keira jest używane jako męskie i żeńskie ale nie ma świętej o tym imieniu.
Są tylko święci.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Wt wrz 12, 2006 12:12
Zobacz profil
Post 
Jednak była taka święta :) Ale nie ma tu nic pwięcej niż napisał anonim.

http://www.imiona.net.pl/pokaz.php?id=9 ... K&jacy=all


Wt wrz 12, 2006 15:42

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Hmm - to dość dziwne bo nie ma takiego miasta na mapie Irlandii.
Co prawda w okolicy Limmerick jest wzgórze Keikeary i tyle.
Jak i w całej Iralndii nie ma ani jednej wzmianki o świętej Keirze.
Więcej - w irlandzkim spisie imion nie ma takiego imienia /a jest Kieran/
http://www.namenerds.com/irish/saint.html
Nie ma jej w spisie irlandzkich świetych a jest św. Kieran /Ciaran/
http://www.factmonster.com/spot/irishsaints9.html
http://catholicism.about.com/cs/saints/ ... ints03.htm

Sami Irlandczycy zapomnieli o swojej świętej??

Wątpliwe.
Ale zapytam u źródła - w St.Patricks

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Wt wrz 12, 2006 15:55
Zobacz profil
Post 
Brak nazwy miejscowości jeszcze o niczym nie świadczy. Wiele nazw się zmieniało :)


Wt wrz 12, 2006 16:06

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Byłbym bardzo zdziwiony gdyby się jednak okazało że św. Keira istniała :o - bo to wersja angielska imienia i na pewno TAK by nie brzmiało w gaelic.
Jak na razie - po wertowaniu spisów lokalnych świętych twierdzę że opis imienia w www.imiona.net niestety NIE jest wiarygodny i prawdziwy.
Ktoś go zmyślił mieszając życiorys Ciarana Młodszego i Starszego zwłaszcza że jeśli owa Keira by istniała to byłby ślad po ufundowanym klasztorze /a klasztor ufundowany przez Ciarana istnieje do dziś - myślę o Clonmacnoise/.
A Irlandczycy raczej o swoich świętych pamiętają - trudno zgubić świętą jak się ma raptem 200 świętych ;)

To tak jak św Patyka uznaje się za Irlandczyka a on był Brytem.

Radziłbym odpuścić sobie bardzo wątpliwą św. Keirę /założę się że inspiracją była Keira Knightley/ a zająć się św Brigid - patronką dzieci, kowali, mleczarzy, poetów, żeglarzy, nauczycieli i podróżników.
Zmarła w 523 r. n.e. w słynnym Kildare a obecnie jej szczątki są w Downpatrick wraz ze św. Patrykiem.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Śr wrz 13, 2006 9:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 09, 2006 13:14
Posty: 5
Post Dziękuję
Dziękuje wam wszystkim, że poświeciliście dla mnie czas. Jednak z powodu takiego, ze miałam za mało informacji na temat tej świętej na bierzmowanie za patroooonke pstanowiłam sobie wziazc św. Anaztazje i tym razem nie kierowałam się imieniem tylko jej zyciorysem.


Śr wrz 13, 2006 16:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL