Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Następna strona
 Wizerunki Matki Bożej 
Autor Wiadomość
Post 
Teresse, masz dobre skojarzenia

Pierwszy obraz to "Flisaczka Dobrzyńska ze Skępego"

Flisaczko Dobrzyńska ze Skępego
Nastolatko królewno
ze świętymi rączkami
- módl się za nami
(Jan Twardowski, Litania Polska, Kraków 1994)

*

drugi obraz to "Madonna na jeleniu ucieka"

...wtedy po górach na jeleniu cwałuje...
i zawsze tu nocami
na jeleniu
do Egiptu ucieka...

i jeż tuka
jak noc długa...

(Jerzy Harasymowicz, Madonny Polskie,
Warszawa 1969)

*

trzeci obraz - "Madonna w lasku różanym"

*

czwarty - "Litania Polska"

Litania polska
Piękna Pątniczko -
bez biżuterii wędrująca
polskimi drogami
- módl się za nami
(Jan Twardowski, Litania polska, Kraków 1994)

*

piaty obraz "Matka Boska z Or-ota"


Pn lis 13, 2006 22:14
Post 
O swietny pomysł Lucyno, mozna rozwinąć wątek na Wizerunki Matki Bozej w sztuce, czyli też w piesniach, i poezji :)

I kolejny piekny obraz...Już widze minę Leszka Jana :-)

Obrazek

Emanuje z tego obrazu niezwykle ciepło i miłość...


Pn lis 13, 2006 22:16
Post 
Teresse napisał(a):
Ja myślę, że kazdy chrzescijanin od pieciu lat wzwyż wie, że Jezus jest Bogiem...Nikt więc nie musi tego podreslać...

Idąc dalej tym tokiem rozumowania proponuję jeszcze:
- biblię spalić
- z modlitw ustnych zrezygnować
- Mszę ograniczyć do Komunii.
- Literaturę religijną jak i biblię

I w ogóle nie zajmować się czymś tak durnym jak teologia.

Też lubię Harasymowicza. Ale to nie jest artysta religijny, więc nie mieszajmy jego fantazji do religii.


Pn lis 13, 2006 22:39

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Zefciu, mógłbyś napisać albo wkleić coś o ikonach dla laika? Zainteresowały mnie te obco brzmiące słowa, których użyłeś... co to jest eleusa?


Wt lis 14, 2006 8:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Spróbuję zastąpić Zefcia, który od niedawna przeszedł z katolicyzmu na prawosławie. Eleusa (gr) - współczująca, Ta, która współczuje.

Obrazek


Wt lis 14, 2006 9:12
Zobacz profil
Post 
Co do kanonów, o których wspomniałem:

- Odigitria/przewodniczka - do tego rodzaju przedstawień należy między innymi ikona częstochowska. Maryja trzyma tutaj Chrystusa na jednej ręce, drugą zaś wskazuje na Niego jako Drogę, Prawdę i Życie. Ta ikona w cerkwiach umieszczana jest zawsze po lewej stronie drzwi królewskich (czyli po prawicy ikony Chrystusa zgodnie ze słowami psalmu)
- Eleusa/czuła - Charakterystyczna dla tej ikony jest duża bliskość między Maryją i dzieciątkiem, a także fakt, że dziecię ma zwykle rysy dojrzałego człowieka i ogólne zmartwienie wyrażane przez twarze. Także Matka Boża Nieustającej Pomocy jest odmianą tego kanonu.
- Znamienije/dziewica znaku - Maryja jest tutaj przedstawiana z postacią Chrystusa w medalionie, często na wysokości łona. Ikona ta wyraża spełnienie się zapowiedzi izajaszowej o znaku, który zostanie dany, gdy dziewica pocznie i porodzi syna.

Słyszałem też niedawno teorię na temat ikony ostrobramskiej iż nie jest to cała ikona, ale że powstała ona przez rozdzielenie ikony Zwiastowania. Jest to o tyle prawdopodobne, że Zwiastowanie jest przedstawiane na drzwiach królewskich ikonostasu, często z Gabrielem na jednym skrzydle, a Maryją na drugim.


Wt lis 14, 2006 10:34
Post 
Kolej na obraz jednego z moich ulubionych malarzy Fra Angelico.

Obrazek


Wt lis 14, 2006 16:06
Post 
Calkowita zmiana stylu - indianski witraz w kosciel pod wezwaniem Chrystusa Krola w Moosonee, w Kanadzie.

Obrazek


Wt lis 14, 2006 19:14
Post 
A co ten witraz przedstawia? To chyba pszczółka...

Obrazek

Modląca się Madonna, obraz S.Schweitzera
W tym obrazie podoba mi się technika malarska, jest ciekawa i inna niż wszystkie...


Wt lis 14, 2006 19:22
Post 
Obrazek

Ten obraz podoba mi się, bo to oryginalne przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem w otoczeniu adorujących aniołów...


Wt lis 14, 2006 19:26
Post 
Ryngrafy - piekne sa te z wizerunkami Matki Bozej. Mam mala kolekcje ryngrafow kupionych w Czestochowie.


Obrazek


Wt lis 14, 2006 19:46

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Leszku, Janie, zefciu, dziękuję za te informacje. Z nimi łatwiej było mi poszukać czegoś sensownego w internecie.


Śr lis 15, 2006 7:24
Zobacz profil
Post 
I kolejny ciekawy wizerunek Matka Boska Damasceńska, Syria

Obrazek


Śr lis 15, 2006 14:55
Post 
Musze sie przyznac, ze zbieram znaczki o tematyce sakralnej, a te z wizerunkami Matki Bozej sa mi szczegolnie drogie.
Przedstawie dwa moje ulubione.

Matka Boża Zwycięska Kozielska, dłuta więźnia obozu sowieckiego polskich oficerów w Kozielsku.

Matka Bożej Katyńska, płaskorzeźba dłuta Stanisława Bałosa z Grzechini k. Makowa Podhalańskiego.

"Przedstawione obrazy nawiązują do Golgoty Wschodu narodu polskiego. Matka Boża Zwycięska Kozielska jest Patronką 2 Korpusu Wojska Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Obraz z jej wizerunkem był uroczyście koronowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Jego V Pielgrzymki do ojczyzny".


Obrazek


wiecej znaczkow o tematyce sakralnej mozna obejrzec na str.

http://www.poczta-polska.pl/znaczki/pl/sakral.php


Śr lis 15, 2006 16:44
Post 
Obrazek


Śr lis 15, 2006 16:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL