Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Następna strona
 Wizerunki Matki Bożej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
coś dla joasi: http://www.nazaret.bielsko.opoka.org.pl ... yginal.jpg

To rzeźba z Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Rodzin "NAZARET" w Bystrej Śląskiej byliśmy tam z mężem na rekolekcjach dla narzeczonych...
ta rzeźba jest w ołtarzu w kaplicy można też kupić taką w mniejszej wersji do domu...


Cz sie 02, 2007 7:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
1. Gratuluję pomysłu na wątek. Super!

2. Przez wzgląd na sentyment do miejsca, gdzie wisi ta ikona
Obrazek



3. j.w.
Obrazek

4. Ten obraz wisiał pierwotnie w Piekarach. Obecnie zastępuje go kopia, która sławą przewyższyła pierwowzór, ale artystycznie nie sięga mu do pięt. Obecnie wisi w katedrze Opolskiej. Jedna z najpiękniejszych ikon.
Obrazek

Dla porównania: MB z Piekar:
Obrazek

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Cz sie 02, 2007 9:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 29, 2007 9:15
Posty: 26
Post 
andrea napisał(a):
coś dla joasi: http://www.nazaret.bielsko.opoka.org.pl ... yginal.jpg

To rzeźba z Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Rodzin "NAZARET" w Bystrej Śląskiej byliśmy tam z mężem na rekolekcjach dla narzeczonych...
ta rzeźba jest w ołtarzu w kaplicy można też kupić taką w mniejszej wersji do domu...


Dzięki za przypomnienie tej rzeźby. :-)
Też tam byliśmy... z tym, że na Dialogach dla małżeństw. :-D

_________________
:buja: Oczekujemy naszego czwartego Dzieciątka. :buja:


Cz sie 02, 2007 9:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
:-D ha świat jest taki mały! do wszystkich: naprawdę polecam te rekolekcje!

a oto wizerunek Szkaplerza: mam sentyment do tego znaku bo oboje z mężem pochodzimy z parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej!


Obrazek


Cz sie 02, 2007 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 01, 2006 8:49
Posty: 870
Post 
Jedno z piękniejszych przedstawień Maryi. Mimo iż może powodować teologiczne nieporozumienie, szkoda, że obecnie już nie stosuje się tego typu.
Obrazek

_________________
Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre. I czegoż żąda Pan od ciebie, jeśli nie pełnienia sprawiedliwości, umiłowania życzliwości i pokornego obcowania z Bogiem twoim
Micheasz 6:8


Cz sie 02, 2007 13:23
Zobacz profil
Post 
Obrazek


"Madonna of the Rose Bower" lub w innej wersji jezykowej "Madonna im Rosenhag" autorstwa Martina Schongauer ( z 1473 r.)

Ten piekny obraz znajduje sie w kosciele Dominikanow w uroczym miescie Colmar, we Francji.


Cz sie 02, 2007 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Postanowiłem podzielić się obrazem/ikoną ze swojej tradycji (prawosławnej) :)

W języku staro-cerkiewno-słowiańskim nosi nazwę "wzygranije", czyli w tłumaczeniu na polski to coś jak "zabawa, gra" (oczywiście Chrystusa), cztery różne przykłady tej samej ikony:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


Cz sie 02, 2007 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
Oto obraz z mojej rodzinnej parafii:

Obrazek

A to wizerumek Maryi z Sanktuarium w Szczyrku; mam duży sentyment do tego miejsca bo niedaleko tego kościółka zaręczyliśmy się z mężem...

Obrazek


Pt sie 03, 2007 6:49
Zobacz profil
Post 
Obrazek


I znow wizerunek Matki Boskiej na tle krzewu rozanego (z 1450r), tym razem autorstwa Stefana Lochnera
Znajduje sie on w Wallraf-Richartz Museum w Kolonii.


Pt sie 03, 2007 15:05
Post 
Poniewaz dzis jest Swieto Matki Boskiej Snieznej zamieszczam kilka Jej wizerunkow.

Pierwowzorem obrazow Matki Boskiej Snieznej jest rzymski wizerunek znajdujący się w bazylice Matki Boskiej Większej (S. Maria Maggiore).


Obrazek
Matka Boska Różańcowa (XVI w.), kościół oo. Dominikanów w Krakowie

"Według klasztornej tradycji obraz ten był własnością św. Stanisława Kostki, któremu podarowała go matka. Źródła jezuickie podają, że przy tym obrazie św. Stanisław zmarł, dlatego też zawieszono go później nad jego grobem. W roku 1588 obraz został przywieziony do Polski. W 1597 roku Jezuici ofiarowali go towarzyszowi wiedeńskich lat szkolnych św. Stanisława, biskupowi łuckiemu Bernardowi Maciejowskiemu, który gdy w 1600 roku został biskupem krakowskim, przywiózł go do Krakowa i ofiarował Dominikanom. Tu do dziś odbiera wielką cześć, a modlący się przed nim uzyskują wiele łask".


Obrazek
Matka Boska Zielenicka (1 poł. XVII w.),

Kościół parafialny w Zielenicach, kilka kilometrów od kościuszkowskich Racławic.

Obrazek
Matka Boska Mirowska (pocz. XVII w.), kościół oo. Franciszkanów - Reformatów w Pińczowie

Na tym obrazie ponad postacią Matki Boskiej z Dzieciątkiem unosi się gołębica – symbol Ducha Świętego, a poniżej znajdują się półpostacie dwóch biskupów męczenników, św. Stanisława i św. Wojciecha.


informacje pochodza se strony
www.bethania.pl/2003_3/14.htm


N sie 05, 2007 21:48
Post 
Obrazek


Rzesze wiernych wzięły udział w I Odpuście Matki Bożej Śnieżnej, który wczoraj odbył się w kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Odpust ustanowił w czerwcu br. specjalnym dekretem metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik, nadając łaskami słynącemu wizerunkowi Matki Bożej Śnieżnej, od wieków czczonej w tej parafii, tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin.
( ze str.NDZ)


Pn sie 06, 2007 0:49
Post 
a ja wczoraj byłam na odpuście MB Śnieżnej w Mikołowie :)

Do MB Śnieżnej mam szczególny sentyment bo to moja patronka:)
W tym roku rozpoczęłam odwiedzanie jej sanktuariów :)
Wczoraj nie mogłam tu wkleić jej wizerunków ,bo mnie w związku z tym właśnie nie było :) Ale Lucyna to zrobiła :)

Matka Boska z Santa Maria Maggiore w Rzymie:


Obrazek


Pn sie 06, 2007 10:44
Post 
Matka Boska z Mediolanu :)
"Maria Bambina"
Obrazek

i inne
Obrazek
Obrazek

Bo są inne niż wszystkie. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam przedstawienie tego typu bardzo mnie zaskoczyło.Nie wiem czy te przedstawienia są typowe dla sztuki włoskiej i czy w innych krajach też czci się Matkę Bożą w takim dziecięcym a właściwie niemowlęcym wizerunku, ale przyznam że coś w sobie mają...


Pn sie 06, 2007 11:01

Dołączył(a): Śr cze 13, 2007 12:14
Posty: 113
Post 
W sypialni mamy figurkę prosto z Fatimy:
Obrazek
to mój mąż dostał od babci już jakieś 20 lat temu...


Pn sie 06, 2007 11:44
Zobacz profil
Post 
W Kościele św. Jakuba w Lewoczy na Słowacji znajduje sie piekny ołtarz Matki Bożej Śnieżnej.


Obrazek

Obrazek


"Należy do najwartościowszych i historycznie najcenniejszych ołtarzy. Stoi na czole północnej nawy. Na predelli ma relief Chrystusa na tronie a po bokach dwa herby: herb Lewoczy i polskiego orła. Z tego można wnioskować, że pieniądze na postawienie tego ołtarza dali bracia Jagiellonowie, którzy się spotkali w Lewoczy w 1494 na tajnej naradzie. Nazywa się też Ołtarzem Trzynastu Spiskich Miast.
Powstał w pracowni rzeźbiarskiej w Lewoczy, która działała przed przyjściem Mistrza Pawła, a w której powstał też ołtarz św. Piotra i Pawła. Olbrzymią ołtarzową szafę wypełnia figura Matki Bożej stosunkowo niewiele powiększona nad naturalne rozmiary - 180 cm. z koroną na głowie i z Jezusem w objęciach. Jej opadający płaszcz podtrzymują dwaj aniołowie. Po bokach ołtarzowej skrzyni są figurki świętych: Barbary, Doroty, Katarzyny i Małgorzaty. Kilka mniejszych figur jest w bogatym fialowym szczycie. Jest tam Cierpiący Jezus między dwoma aniołami i św. Jakub Apostoł".


P.S
Kościol św. Jakuba, ktory nalezy do najważniejszych klejnotów architektury, gromadzi w sobie unikatowy zbiór średniowiecznych gotyckich skrzydłowych ołtarzy, których część jest zaliczona do zabytków kultury narodowej. Mało kto sobie uświadamia, że zbiorem dwunastu gotyckich ołtarzy własnego wyrobu, stojących w większości na pierwotnych miejscach, może się w Europie poszczycić tylko Lewocza i Bardejów. Żadne największe światowe galerie nie posiadają takiej ilości gotyckich ołtarzy, przy czym główny ołtarz jest nie tylko doskonałym artystycznym dziełem, ale również najwyższym gotyckim ołtarzem na świecie.

Wiecej wiadomosci i pieknych zdjec na str.

http://www.chramsvjakuba.sk/pl.html[/img]


Pn sie 06, 2007 17:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL