Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 26  Następna strona
 Wizerunki Matki Bożej 
Autor Wiadomość
Post 
Teresse...
No nie obrażaj się, tak trochę żartowałam;) Nie chciałam ani przez moment Cię urazić.
w końcu o gustach sie podobno nie dyskutuje :D
A jak napisałam - chwilami Ci się poprawia :) Np. witraże bardzo ładne, kilka innych też :) ale krzywię się na kicz religijny.
Co nie znaczy , że nie masz prawa wklejać tu takich obrazków - możesz to sobie robić - ale ponieważ to forum - musisz liczyć się z tym, że ktoś napisze, że mu się obrazek nie podoba. ( "moja" Madonna Fouqueta też się wam nie podobała ), albo że nazwie go kiczem. Ale temat tego wątku brzmi " Wizerunki Matki Bożej" bez zastrzeżenia że "w sztuce" ;)

Ale ja się właściwie też na sztuce nie znam ...

A jeśli chodzi o kicz to polecałam już kilkakrotnie :

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PK/kicz.html

naprawdę warto przeczytać .Krótkie a treściwe.


Cytuj:
Obezwładnieni kiczem stajemy się rażąco niewierni Bogu - Stwórcy, Duchowi Prawdy i Słowu Bożemu (treści i mocy tego Słowa). Nie jesteśmy wierni i właśnie w Kościele jest miejsce, żeby o tym przypomnieć, żeby stanąć na własnych nogach. Katolicki to znaczy powszechny, to znaczy o szerokich horyzontach. Zbadajmy naszą wyobraźnię. Czy „katolicki” nie kojarzy się nam z małym tandetnym obrazkiem jakiejś świętej czy jakiegoś świętego? A przecież jest to fałsz. Sztuka, zwłaszcza religijna, ma przekazywać niewidzialną rzeczywistość. "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Sztuka istnieje po to, żeby opowiadać o niewidzialnych światach, ale ich się nie da narysować, namalować realistycznie. Można je tylko sugerować, można do nich prowadzić. Jest taka pokusa, żeby chcieć tę rzeczywistość przedstawić wiernie, bo każdy z nas jest otoczony sztuką. Żyjemy w przestrzeni kultury, która jest dla nas ważniejsza niż chleb codzienny. Pozbawić człowieka kultury, to znaczy zabić go. Choćby człowiek miał codziennie wagon chleba, bez kultury będzie martwy. Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Każde słowo, to także każdy czyn, każde dobro, kultura. I tego słowa, tej kultury nam brak. Trzeba się o nią zacząć starać, trzeba to zacząć dostrzegać, cenić, przekonać się do tego. Bo tylko dzięki temu człowiek tworzy siebie, staje się dziełem sztuki, staje się kimś nie tylko zewnętrznym, kiczowatym, lecz staje się przestrzenią, w której może się odnaleźć inny człowiek.


ale warto przeczytać całość:)
i wtedy odpowiedzieć na pytanie : czy chcemy wymieniać "piękno na "ładność" na cukierkowatą śliczność ,dojrzałość na infantylizm, prawdziwą pociechę na "lizaki" "( reszta w artykule Rafała Skibińskiego OP)


N paź 07, 2007 19:44
Post 
Nie obraziłam się :)

Sama zastanawiałam się, czy warto wklejać niepodpisane dzieła- ale po namyśle stwierdziłam, że tak- bo i tak mało kto zapamięta artystę, chyba, ze jest znany...

Czytałam ten artykuł, coś w nim jest- tylko problem pozostaje kto bedzie okreslał co jest kiczem a co nie...czy wobec tego mamy wieszać w domach obrazy, które nam się nie podobają ??To chyba jedyny sposób...

zaraz poszukam jeszcze trochę witraży... :-)


Pn paź 08, 2007 16:48
Post 
Obrazek

witraz w Sussex, Anglia...


Pn paź 08, 2007 17:40
Post 
Witraż ładny:)

Cytuj:
tylko problem pozostaje kto bedzie okreslał co jest kiczem a co nie...czy wobec tego mamy wieszać w domach obrazy, które nam się nie podobają ??To chyba jedyny sposób...


sposób na co?

uważasz że sztuką jest wszystko co ci sie nie podoba, a kiczem to co Ci sie podoba? nie przesadzaj - chyba aż tak źle z Twoim gustem nie jest ;)

A kicz czasem jest zwany "sztuką szczęścia" :D
Cytuj:
A. Moles w swojej książce „Kicz, czyli sztuka szczęścia" wyróżnił cechy dzięki którym kicz jest zawsze interesujący i zaspokaja potrzebę przyjemności, są nimi m.in. złudna funkcjonalność, zabawa i moda. Wyróżnił też zasady funkcjonowania kiczu

* Niedostosowanie, czyli odchylenie w stosunku do nominalnego przeznaczenia
* Percepcja syntetyzacyjna- zaatakowanie jak największej liczby kanałów zmysłowych
* Zasada przeciętności, brak umiaru
* Zasada komfortu, czyli idea dobrego samopoczucia

skrajne przypadki kiczu religijnego wyglądają tak:
Cytuj:
najprościej odwiedzić zwykły, wiejski lub małomiasteczkowy, katolicki dom. Tam zauważymy krzyż i wizerunek Matki Boskiej i figurkę Jana Pawła II. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że krzyż zrobiony jest z materiału, który świeci w ciemnościach, a wizerunek Matki Boskiej to breloczek na klucze... lub butelka na wodę święconą, właśnie w kształcie Madonny, z odkręcaną koroną-korkiem. Można wszystkie te gadżety kupić przy sanktuariach, a też w sklepiku kościelnym, lub w sklepie z dewocjonaliami. Nie ma nawet potrzeby, by wychodzić z domu, aby je otrzymać. W naszej globalnej wiosce można je zamówić w sklepie internetowym. Za skromną osiemnastocentymetrową „Figurę Niepokalankę" (sic!) zapłacimy 11 złoty 43 grosze, zaś za dużą, ale ładną, kolorową i gipsową figurę już 190 złotych.
Między religią, sztuką a kiczem
Autor tekstu: Roma Piotrowska - fragment

żeby być w temacie wizerunków Matki Bożej - Pażdziernikowo i różańcowo:
Lorenzo Lotto -Matka Boska Różańcowa

Obrazek


Pn paź 08, 2007 19:10
Post 
Obrazek

Cambridge, Anglia...


Cz paź 11, 2007 20:29
Post 
Obrazek

Chesterfield, Derbyshire, Anglia...


Pt paź 12, 2007 10:41
Post 
Zwiastowanie, opactwo Waltham, Anglia

Obrazek


So paź 13, 2007 11:48
Post 
Obrazek

Obrazek

z tego samego opactwa...


So paź 13, 2007 12:01
Post 
Obrazek

Święty Jan z Matką Bożą....


So paź 13, 2007 12:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 10, 2007 16:06
Posty: 11
Post 
Obrazek

Matka Boża Tomaszowska

_________________
Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno.


So paź 13, 2007 12:29
Zobacz profil
Post 
Obrazek

o ten obraz chodziło ??

W tagi img nie wklejasz adresu strony tylko adres obrazka, który uzyskujesz klikając prawym przyciskiem myszy na obraz, klikasz właściwości i tam masz adres obrazka... :) musi byc format jpg albo gif


So paź 13, 2007 12:42

Dołączył(a): Wt paź 09, 2007 19:58
Posty: 37
Post 
Wątek świetny, choć raczej nie pozwala na żywą dyskusję, ale ów zbiór jedyny w swoim rodzaju i za niego dziękuję. Można by stworzyć stronkę tylko z wizerunkami (może już taka jest? lub fotoblog?). Niesamowita ta róznorodność i każdy przemawia inaczej.
Wciąż czekam na jeden, którego szukam...

A co do kiczu, to hm nawet jeśli niektóre są nie w moim guście, czy wręcz obrzydliwe, jak bym kiedyś stwierdziła, to są jakimś wytworem kultury takiej czy innej i warto je zachowywać i pielęgnować, o ile nie są obrazoburcze.


So paź 13, 2007 13:21
Zobacz profil
Post 
Gościu- są strony z wizerunkami...:)

Zaglądaj tutaj-to moze znajdziesz ten jedyny...:)


Obrazek

Konstantynopol, kościoł prawosławny...


So paź 13, 2007 17:30
Post 
Obrazek

Cuzco, Peru[/list]


So paź 13, 2007 17:42
Post 
Obrazek

zdjęcie z procesji na Filipinach


So paź 13, 2007 18:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 389 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 26  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL