Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Katolickie wychowanie seksualne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
subadam napisał(a):
Robaczku, w zwiazku z tym ze interesuje sie historia to zdaje sobie sprawe ze "upadek obyczajow" dotyczyl kazdej ludzkiej generacji ktora na tym lez padole zyla.

Pewnie ze byly rozne okresy. Nie chce mi sie szukac statystyk ale wydaje mi sie ze w okresie ostatnich 100 lat nastapil wzrost rozwodow, par zyjacych bez slubu, wczesnej inicjacji itd


N lip 04, 2021 12:35
Zobacz profil
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
O incjacji mlodych mezczyzn w domach publicznych, jako naturalnym procesie wychowawczym nigdy nie slyszales?

Czytales chociaz "Chlopow" Reymonta, gdzie jest opisane bez upiekszen, jak ta inicjacja wygladal na esiach?

A wczesniej bylo "prawo pierwszej nocy" dziedzica.

No i gwalty byly na porzadku dziennym w czasach licznych wojen, a dzieci spiace w jednym lozku z rodzicami i wychowywane na wsi nie potrzebowaly dodatkowych nauk.


N lip 04, 2021 12:45

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
Robaczku, zielony jestes jak trawka na wiosne w tej sprawie upadku obyczajow - moze jako wiadomosc inicjujaca poszukasz sobie w googlu jaka iloscia prostytutek do ilosci ludnosci dysponowala Warszawa przed 1 w. sw i potem miedzy wojnami?


N lip 04, 2021 14:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
robaczek2 napisał(a):
Juz starozytni wymyslili "per aspera ad astra" i nie slyszalem aby "robta co chceta" lub "latwo i przyjemnie" bylo rownie skuteczne w osiagnieciu sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie.


Oj, to tylko świadczy o tym, że nie za dużo wiesz na temat historii filozofii. Gloryfikowanie przyjemności też jest znane od starożytności. Ja również filozofem nie jestem, więc nie będę się mądrzył, ale o takich nurtach filozoficznych jak hedonizm czy epikureizm cokolwiek słyszałem.


N lip 04, 2021 14:33
Zobacz profil
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
robaczek2 napisał(a):
Pewnie ze byly rozne okresy. Nie chce mi sie szukac statystyk ale wydaje mi sie ze w okresie ostatnich 100 lat nastapil wzrost rozwodow, par zyjacych bez slubu, wczesnej inicjacji itd

Też nie chce mi się szukać, ale mi się wydaje, że ciężko wziąć rozwód z kimś, z kim się nie brało ślubu, mimo wczesnej inicjacji.


N lip 04, 2021 21:48

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
Doszedłem do wniosku, że według katolicyzmu całkowicie nie wolno cieszyć się sferą erotyczną, jeżeli nie ma się żony lub męża. Teologowie raczej dopuszczają nieskromne myśli, o ile są w małżeństwie, skierowane na współmałżonka i nie są np. przeciwne naturze czy poniżające godność człowieka, nawet (z tego, co czytałem) mogą one wywoływać niepełną przyjemność seksualną (np. erekcję), ale bez orgazmu czy wytrysku. Ale według tych teologów także w małżeństwie orgazm czy wytrysk są zarezerwowane jedynie dla aktu małżeńskiego otwartego na poczęcie nowego życia.

Wniosek stąd taki: jeżeli nie masz męża lub żony (np. dlatego, bo jesteś za młoda (za młody) czy masz niepełnosprawność, przy której nie należy płodzić czy wychowywać potomstwa (a spłodzenie i wychowanie potomstwa jest nadrzędnym, głównym celem małżeństwa w katolicyzmie)), to wymagania dotyczące sfery czystości są dla ciebie WIĘKSZE niż w przypadku bycia w ważnie zawartym związku małżeńskim. I to, chyba według większości katolików, pod groźbą grzechu śmiertelnego, za który grożą wieczne męczarnie w piekle!

Niestety, pragnienia erotyczne u skażonego grzechem pierworodnym człowieka niejednokrotnie mogą być bardzo, za przeproszeniem, "upie**liwe" (to niezbyt ładne, uważane nawet za wulgarne (i dlatego częściowo "wygwiazdkowane") słowo najlepiej mi tu pasuje do opisania tego "zjawiska") i niezgoda na nie nawet na poziomie woli i myśli może kosztować człowieka dużo energii i czasu...

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt paź 19, 2021 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
Czy nigdy nie przyszlo ci do glowy ze jesli Bog stworzyl czlowieka "na swoj obraz i podobienstwo" z tymi pragnieniami seksualnymi ( w mlodosci b. silnymi i prawie niemozliwymi do opanowania ), a KRK i inne odlamy Chrzescjianstwa kaza z nimi walczyc i uwazaja je za grzeszne to wystepuje tu jakis dysonans i ktos tu po prostu klamie???


Śr paź 20, 2021 0:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 17:03
Posty: 679
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
Pan Bóg stworzył człowieka nie tylko z pragnieniami seksualnymi. Jest wiele innych spraw, które w człowieku siedzą. Ot, taka chęć ukręcenia łba komuś, kto mnie zdenerwuje. Też tak mam. Ale czy to znaczy, że mam dawać upust swoim pragnieniom, bo takim mnie Pan Bóg stworzył?

Pan Bóg stworzył człowieka jako istotę seksualną, ale człowiek powinien z tego korzystać w sposób rozumny i dobry. Seksualność ma służyć miłości i przekazywaniu życia. Jeśli służy tylko przyjemności wypacza to jej sens. Bo nie służy wtedy miłości. Ot, folgowanie pragnieniom seksualnym aż do posunięcia się do gwałtu, hołdowanie dewiacjom seksualnym poniżającym którąś ze stron itd itp. I na dłuższą metę rujnuje to człowieka.

Z seksualnością jest jak z ogniem. Jest dobry i pożyteczny, jeśli jest pod kontrolą. Nieopanowany zamienia się w pożar. Jeśli człowiek pozwala sobie na więcej i więcej - na zasadzie "komu to szkodzi" z czasem szuka coraz to nowych podniet, bo poprzednie juz go nie rajcują. I kończy na perwersjach...


Śr paź 20, 2021 8:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Katolickie wychowanie seksualne
Proszę wrócić do tematu wątku a nie snuć refleksji o wszystkim i o niczym.

_________________
ksiądz


Śr paź 20, 2021 11:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL