Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 15, 2024 22:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 21, 2011 21:45
Posty: 238
Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Wydaje mi się, że dobry pomysł podał Elbrus. Ja bym go skonsultował z mądrym księdzem lub zakonnikiem. Nie każdy pierwszy lepszy spowiednik będzie znał cały kontekst a nie sądzę, że mu opowiesz 100% w konfesjonale.
Łoże małżeńskie i pełny akt to dopełnienie małżeństwa więc warto szukać rozwiązania zgodnego z nauką Chrystusa.
piona

_________________
John & Stasi Eldredge -"Miłość i wojna" - Obowiązkowa lektura dla każdego małżeństwa :)


Wt lut 14, 2012 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 13, 2011 17:38
Posty: 59
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Całkowicie zgadzam się z tym że powinieneś udać się do innego księdza, a jeśli będzie potrzeba to do kolejnego. Zobacz czy wszyscy księża mają takie samo zdanie. Obstawiam że taki przypadek może być wyjątkiem w oficjalnym zdaniu Kościoła na temat antykoncepcji. Nie należy, w przypadku wątpliwości wierzyć całkowicie jednemu księdzu. Ksiądz nie jest nieomylny!
Małżeństwo ma dawać szczęście i przyjemność. Wszak jest to Sakrament, a więc Boży dar dla człowieka... Pozdrawiam.


Wt lut 14, 2012 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
gorąco polecam tę stronę
pytanie proponuję kierować do Kazimierz Wójt SJ
ale sąteż inni zakonnicy do wyboru

http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/rozmawiamy/

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt lut 14, 2012 12:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 11:19
Posty: 154
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
eskimeaux napisał(a):

Chrześcijaninowi wolno a nawet trzeba złamać niektóre przepisy, kiedy przykazania wyższego rzędu tego wymagają. Bo przykazania nie są od tego, żeby się nimi umartwiać, tylko mają służyć czynieniu dobra.



czyli jak moja żona będzie miała chorą nerkę, to mogę zabić jakiegoś człowieka, aby od niego pobrać nerkę dla żony :twisted:


Wt lut 14, 2012 13:53
Zobacz profil
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Nie Rzymian, twój przykład kompletnie nie pasuje.Ja bym to raczej porównała do sytuacji:Pamietaj abyś dzień Święty święcił, nie wolno pracować w niedziele, a jednak są zawody które są zwolnione z tego przykazania np lekarz, pielęgniarka, strażak, policjant itd.


Wt lut 14, 2012 13:59
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Zaniechanie leczenia i współżycia jest też grzechem. Mądrość polega nie na automatycznym dostosowywaniu się do nakazów, ale na spojrzeniu na człowieka oczami Boga. Tu rozwiązanie istnieje a nakłanianie kogoś do cierpienia może wynikać z braku rozeznania.
Czemu służą przykazania i praktyki religijne? Wzrastaniu w miłości czy spełnianiu nakazów Prawa?


Wt lut 14, 2012 14:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 11:19
Posty: 154
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Panie autorze

użycie prezerwatywy zawsze będzie grzechem ciężkim.
Jesteś w prostej sytuacji. Możesz dokonać wyboru:
albo Współżyjesz w prezerwatywie i Pozbywasz się swojego Zbawiciela, mówisz Mu : Won !
albo powstrzymujesz się od współżycia ale jesteś ze swoim Zbawicielem.

Bardzo mi przykro, że taki problem Ciebie dotknął, ale to nie jest najgorsze co mogło by Cię spotkać.
najgorsze co mogłoby Cię spotkać, to zamknięta droga do Zbawienia, a przecież tego Bóg Cię nie pozbawił. Najwidoczniej zostałeś wezwany do współniesienia Krzyża, jak inni ludzie chorzy, nawet bardziej od Ciebie. Są ludzie, którzy nie widzą, nie słyszą, których nikt nie chce, a Ty masz żonę.

Jeśli coś będzie Cię kusiło, żeby zamienić ( sprzedać ) Jezusa za tę chwilę przyjemności w postaci seksu, to przeczytaj poniższy fragment, który mnie bardzo z Chrystusem zespolił.

Moja miłość do Ciebie jest głębsza niż ocean i większa od najgłębszej potrzeby Twego serca. Proszę Cię porozmawiaj ze mną. Proszę Cię nie zapomninaj o mnie. Chciałbym podzielić się z Tobą tyloma sprawami...
Nie będe więcej Ci przeszkadzał. To jest Twoja decyzja. Wybrałem Cię i ciągle czekam, ponieważ jestem Twoim PRZYJACIELEM.
Jezus


Wt lut 14, 2012 14:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Rzymian_8_13 napisał(a):
Panie autorze

użycie prezerwatywy zawsze będzie grzechem ciężkim.
Jesteś w prostej sytuacji. Możesz dokonać wyboru:
albo Współżyjesz w prezerwatywie i Pozbywasz się swojego Zbawiciela, mówisz Mu : Won !
albo powstrzymujesz się od współżycia ale jesteś ze swoim Zbawicielem.

Bardzo mi przykro, że taki problem Ciebie dotknął, ale to nie jest najgorsze co mogło by Cię spotkać.
najgorsze co mogłoby Cię spotkać, to zamknięta droga do Zbawienia, a przecież tego Bóg Cię nie pozbawił. Najwidoczniej zostałeś wezwany do współniesienia Krzyża, jak inni ludzie chorzy, nawet bardziej od Ciebie. Są ludzie, którzy nie widzą, nie słyszą, których nikt nie chce, a Ty masz żonę.

Jeśli coś będzie Cię kusiło, żeby zamienić ( sprzedać ) Jezusa za tę chwilę przyjemności w postaci seksu, to przeczytaj poniższy fragment, który mnie bardzo z Chrystusem zespolił.

Moja miłość do Ciebie jest głębsza niż ocean i większa od najgłębszej potrzeby Twego serca. Proszę Cię porozmawiaj ze mną. Proszę Cię nie zapomninaj o mnie. Chciałbym podzielić się z Tobą tyloma sprawami...
Nie będe więcej Ci przeszkadzał. To jest Twoja decyzja. Wybrałem Cię i ciągle czekam, ponieważ jestem Twoim PRZYJACIELEM.
Jezus


współzycie w prezerwatywie z niewielką dziurką absolutnie nie jest grzwechem
jest to metoda polecana przez moralistów katolickich katolikom, którzy muszą oddać nasienie do badań - w niejednym miejscy można to przeczytać (choćby u ks. Knotza, ale nie tylko)

w ten sposób nasienie mimo prezerwatywy będzie złozone w pochwie
(przynajmniej częściowo)

co do oceny takiego używania w taki sposób prezerwatywy (że jest ona jak najbardziej dopuszczalne) jestem pewna - jak ktoś nie wierzy - podrzucę linki

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt lut 14, 2012 14:23
Zobacz profil
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Stawianie się na pozycji Jezusa jest przejawem pychy. I taka też jest rada. Wynika z przyjmowania życia w kolorach czarno- białych i literalnego odczytywania Prawa, bez jego ducha. Narzędzie nigdy nie jest dobre/złe. Staje się złem dopiero niecne wykorzystanie przez człowieka.
W Biblii nie mamy wszystkich recept na życie, bo oprócz prawa dano nam rozum i sumienie.


Wt lut 14, 2012 14:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 11:19
Posty: 154
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
jesienna napisał(a):

współzycie w prezerwatywie z niewielką dziurką absolutnie nie jest grzwechem

w


tak, tu się zgadzam :)
chodziło mi o używanie prezerwatyw bez dziurki, "bo coś tam..."


Wt lut 14, 2012 14:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 10:57
Posty: 464
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Cytuj:
chodziło mi o używanie prezerwatyw bez dziurki, "bo coś tam..."

W tym wypadku również się mylisz :).

_________________
Come and see the truth through lies you've been fed.
Weigh the worlds at hand, now which direction will you take?


Cz lut 16, 2012 0:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
eskimeaux napisał(a):
Cytuj:
chodziło mi o używanie prezerwatyw bez dziurki, "bo coś tam..."

W tym wypadku również się mylisz :).
viewtopic.php?f=2&t=26791 - Głupota, opętanie, czy zła wola?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt lut 17, 2012 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
ja też uważam że to kwestia intencji. Nie jestem twoim sumieniem, ani księdzem, ale myślę że nie miałabym wyrzutów sumienia w twojej sytuacji. Zwłaszcza że użycie prezerwatywy nie ma wpływu na zastosowanie NPR- i jeśli nie planujecie ciąży nie współżyjecie w dniach płodnych i już, więc użycie prezerwatywy w dniach które rozpoznajecie jako niepłodnie absolutnie nie ma na celu antykoncepcji (!!). Poza tym myślę że wasze podejście do ewentualnej ciazy jest otwarte i wogóle nie to stanowi istotę tematu. Co powiecie o sytuacji małzeństwa gdzie jedno jest np nosicielem HCV- wcale nie rzadkiej- prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa. Powinni zrezygnować ze współżycia czy dopuścić prezerwatywy?

_________________
Ania


N lut 19, 2012 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 17:58
Posty: 226
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
Co powiecie o sytuacji małzeństwa gdzie jedno jest np nosicielem HCV- wcale nie rzadkiej- prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa. Powinni zrezygnować ze współżycia czy dopuścić prezerwatywy?


Powinni odciąć narządy płciowe, zgodnie z nauczaniem Jezusa Chrystusa(Mt 5.29):

Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. 30 I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

_________________
Tej nocy przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej od człowieka aż do bydła i odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan.


N lut 19, 2012 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Poważny problem w małżeństwie i konflikt z nauczeniem KK
jeśli ktoś nie umie interpretować przypowieści, nie powinien ich czytać. Chyba że prowokujesz. Po to mamy rozum i wiedzę żeby rozpoznać cykl. Jeśli ktoś zastosuje prezerwatywę jak przepraszam za okreslenie, ochronną gumową rękawiczkę, w dni niepłodne, kiedy po owulacji szanse na ciąże są w zasadzie zerowe, jest oczywiste że nie stosuje jej jako antykoncepcji tylko jako ochronę. Albo w przypadku opisanym przez autora, jako lekarstwo. Bardzo mądry ksiądz którego znam powiedział kiedyś że mądry spowiednik to taki który każdą sytuację rozsądza indywidualnie i wsłuchuje się w intencje człowieka.

_________________
Ania


Pn lut 20, 2012 9:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL