Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 12:34
Posty: 90
Post Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Mam takie odczucie, że Kościół z jednej strony mówi ludziom o konieczności życia w małżeństwach zawartych w kościele, a z drugiej strony akceptuje istnienie małżeństw tzw. "niesakramentalnych"
No bo jak inaczej rozumieć fakt, że w każdej (chyba) diecezji jest specjalny duszpasterz od związków niesakramentalnych, są dla nich organizowane specjalne rekolekcje, Msze św. itp.

Jeszcze można by to zaakceptować, gdyby chodziło o ludzi, którzy nie mają przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, (ale na razie nie biorą ślubu kościelnego), wtedy rola takiego duszpasterstwa byłaby czytelna - doprowadzić tych ludzi do ołtarza.

Ale jak można wspierać duchowo osoby, które zniszczyły swoje małżeństwo katolickie, porzuciły żony/mężów sakramentalnych i związały się z innymi osobami ? Przecież to jest zwyczajne cudzołóstwo i wielki grzech rozbicia rodziny, a Kościół organizuje dla nich specjalne duszpasterstwa.
Czy ktoś potrafi to wyjaśnić ?


So sty 09, 2010 17:27
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
A dlaczego Jezus chodzil do celnikow, jadal z prostytutkami i nie brzydzil sie innych grzesznikow? I moze pamietasz, jekie byly tego skutki?
Czytalas, ze wieksza jest radosc z jednego grzesznika, ktory sie nawroci niz z 99 sprawiedliwych? A jak ktos ma sie nawrocic, jezeli wszyscy sie od niego odwroca? Kto ma mu powiedziec, ze Bog go kocha i pragnie jego dobra? A to znaczy odejscia od grzechu nie utwierdzenia w grzechu.


So sty 09, 2010 17:46

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 12:34
Posty: 90
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Kamala,
czy uważasz, że duszpasterstwo związków niesakramentalnych ma doprowadzić tych ludzi do powrotu do swoich prawowitych małżonków?
Jakoś nie pomyślałam o tym.
Ale też wydaje mi się, że w tym celu lepsze byłoby zwyczajne duszpasterstwo pojedyńczych osób, a nie ZWIĄZKÓW. Samo to określenie: duszpasterstwo "związków", czy nawet "małżeństw niesakramentalnych", wydaje się sankcjonować ich sytuację - trwania w tych "związkach"


So sty 09, 2010 19:06
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Problemowi temu był poświęcony jeden z numerów „Tygodnika Powszechnego”:
http://tygodnik.onet.pl/15,312,nr_31_3134__2_sierpnia_2009,temat.html


So sty 09, 2010 19:38

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
arola - byłem wtedy młodym księdzem, pierwsza parafia po święceniach, pierwsze odwiedziny kolędowe...

W jednym z mieszkań - związek cywilny, przeszkoda ze strony kobiety. Widząc, że w tej sytuacji nie mają możliwości zawarcia sakramentu małżeństwa, nie nawiązałem do tego tematu (dzisiaj uważam to za błąd - od tamtego czasu mówię zazwyczaj, że nadal są w Kościele, że nie są odtrąceni, przegrani, potępieni). Rozmawialiśmy tylko o tym jak żyją, czy chodzą do kościoła itp. Widziałem jednak, że są jacyś nienaturalni, spięci. Kiedy zbierałem się do wyjścia kobieta nie wytrzymała i zapytała dlaczego o tym nie wspomniałem. Odpowiedziałem wówczas, że mają przeszkodę więc nie mogą zawrzeć małżeństwa - co zatem może zmienić mówienie o tym? Wtedy się otworzyła. Opowiedziała o tym jak często byli traktowani z tego powodu przez księży na kolędzie... Wspominała jak jej mąż ją zostawił z trójką dzieci, bez środków do życia... jak pracowała od rana do wieczora by je utrzymać... jak poznała człowieka, który ją pokochał i przyjął wraz z dziećmi, jak był dla nich prawdziwym ojcem, choć nie fizycznym. Mówiła o swojej wierze, miłości do Pana Boga, o tym, że chodzą do kościoła co niedzielę, modlą się, przekazują wiarę dzieciom... mówiła o swojej tęsknocie za Komunią Świętą i żalu, że inni - ci, których wiara i Pan Bóg niewiele obchodzą na co dzień - kiedy chcą, czyli zazwyczaj od święta, mogą do spowiedzi i Komunii przystąpić...

Po tej wizycie kolędowej miałem jeszcze kilka podobnych - i rozpocząłem w parafii regularne spotkania z takimi osobami. Mówiłem im rzeczy bolesne i trudne - że żyją w grzechu, że stało się zło, że zamknęli sobie drogę do spowiedzi i Komunii. Ale jednocześnie mówiłem, że nie są odrzuceni przez Boga, że są nadal w Kościele, że nie zostali przekreśleni, że jest dla nich nadzieja... Twoim zdaniem należało ich odrzucić i pozostawić samym sobie?


So sty 09, 2010 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 29, 2009 17:59
Posty: 430
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
saxon napisał(a):
[…] że żyją w grzechu […]

A jesteś pewien, że wszyscy oni w grzechu śmiertelnym żyją? Bo choćby w przykładzie który podałeś — czy tam była pełna dobrowolność i zgoda? Czy postawa tych osób sprzeciwiała się Miłości?

_________________
Homo iudicio certo conscientiae suae semper debet oboedire.
Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swego sumienia. — Katechizm Kościoła Katolickiego, n. 1800


So sty 09, 2010 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Łk 16:18 - "Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo."

To nie moje słowa - tylko Pana Jezusa.


So sty 09, 2010 22:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 31, 2008 16:01
Posty: 96
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Kiedyś zesłańcy syberyjscy, żeby przeżyć podkradali z domostw ziemniaki. To była ewidentna kradzież i choć Pismo św. mówi „nie kradnij”, z tego, co wiem, nie mieli grzechu…

Myślę, że może być podobnie z niesakramentalnym związkiem (nie każdym!!). Nie jest to ta sama sytuacja, co zesłańców, ale wielu ludzi podejmuje taką decyzję, bo nie widzi innej możliwości. Być może nie szukają pomocy tam, gdzie powinni lub zostali odrzuceni, gdy o nią prosili. Po prostu w danym momencie mają taką, a nie inną świadomość. Wina może leżeć zupełnie, gdzie indziej, na etapie podejmowania tej decyzji, choć konsekwencją jest zgoda na życie w grzechu nieczystości. I jestem przekonana, że Bóg łaskawiej patrzy na nich, niż my katolicy.

Znam kilka małżeństw niesakramentalnych, których dzieciaki są bardzo zaangażowane w życie parafii, gdzie widać troskę rodziców o wychowanie religijne i nie wierzę, że mogliby się spotkać z odrzuceniem przez Boga. Często niemożność korzystania z sakramentów może być już dla nich czyśćcem, piętno życia w grzechu także.

Szkoda, że tak rzadko w Kościele obejmuje się troską takie małżeństwa, choć wiem, że w moim mieście jest prowadzone takie duszpasterstwo…

_________________
"Wszystko jest łaską" św. Tereska


N sty 10, 2010 9:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 03, 2009 13:01
Posty: 45
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Kościół jako taki nie popiera takich związków. Jeśli chodzi o księży to wszystko zależy od ich indywidualnego podejścia. Liberałowie godzą się na znacznie więcej niż ci tradycjonalni księża. Wiem że jest różnie, w mojej poprzedniej parafii księża na ten problem zwracali uwagę nie raz, zabierali głos w tej sprawie i na pewno nie był to głos poparcia... Jednym z tych księży był stosunkowo młody duszpasterz akademicki. Byli przeciwni mieszkaniu razem przed ślubem itd.
Co do linku do tygodnika powszechnego, nie traktowałbym tego czasopisma jako wyroczni w sprawach katolickich.

_________________
tradycjonalistyczny punkt widzenia


N sty 10, 2010 11:41
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
salcia napisał(a):
Szkoda, że tak rzadko w Kościele obejmuje się troską takie małżeństwa, choć wiem, że w moim mieście jest prowadzone takie duszpasterstwo…

Rzadko? Mnie ten problem nie dotyczy, ani się nim jakoś szczególnie nie interesuję, a natykam się na ogłoszenia o duszpasterstwach, czy rekolekcjach dla niesakramentalnych. Słychać o tym dużo częściej niż o jakimś wsparciu dla osób porzuconych przez współmałżonków i decydujących się na życie w samotności (prawdę mówiąc nigdy się chyba z czymś takim nie spotkałam).


N sty 10, 2010 11:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 31, 2008 16:01
Posty: 96
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
tak, Moniko... jeśli ktoś szuka, to na pewno coś dla siebie znajdzie. Warunek, że szuka... Czasem jednak trzeba wyjść do ludzi borykających się z takim problemem i odwiedziny duszpasterskie są świetną ku temu okazją, pod warunkiem, że nie są tylko odfajkowaniem ich i ze strony kapłana, i z drugiej strony (wiem, że tak bywa)...

na informację o takim duszpasterstwie w moim mieście natknęłam się przypadkowo, nigdy jednak w mojej parafii i w innych, w których bywam, nie słyszałam o tym, że można z takich spotkań skorzystać... może warto chociażby do gablotki dać ogłoszenie o takiej możliwości, może warto na kolędzie napomknąć o takich spotkaniach (by zaniepokoić), zostawić jakąś ulotkę, gdy widać, że ludzie nie chcą na ten temat mówić... nie wiem, nie jestem księdzem i nie wiem, jak to wygląda z drugiej strony... ciągle mam wrażenie (oby błędne), że niewiele się w tej kwestii robi...

_________________
"Wszystko jest łaską" św. Tereska


N sty 10, 2010 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 20, 2009 10:50
Posty: 131
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
Szanowni pastwo

Myślę, że popełniany jest tu bład w postrzeganiu. Polega on na tym, że postrzegana jest troska, dostrzeganie problemu, jako poparcie.

Wspólne życie bez sakramentu małżeństwa jest grzechem i to smiertelnym z tego co wiem, ale nie powoduje ekskomuniki, ani nie czyni takiego człowieka niekatolikiem. Nadal jest on czescią wspólnoty Koscioła. Kościół ma dwa wyjścia wobec tych ludzi: zostawić ich samym sobie, alboe mimo, iz żyją w grzechu starać się porowadzić do zbawienia.

Nie mam zamiaru tu nikogo usprawiedliwiac, ale uwazam osobiscie, że na każdą syuację warto spojrzeć indywidualnie. I tak np. Koscio odmiennie czasem widzi sytuację rozwodników. Inaczej jest bowiem, gdy ktos sam doprowadza do rozwodu i go żada, a inaczej, gdy wspómałzonek stawia go przed faktem własnego żadania rozwodu. Duszpasterstwo związków niesakramentalnych nie jest przejawem poparcia dla takich związków, a pomoca dla ludzi w nich, by trwając w grzechu, całkowicie się nie zatracili i nie odezli od Kosciola.
Rzadko owo duszpasterstwo dotyczy młodych ludzi zamieszkaujących z sobą przed planowanym ślubem. Im racZej zwyczajny spowednik potrzebny. Najcześciej dotyczy to par, które nie mogą zawrzeć związku sakramentalnego, zwykle dlatego, ze jedno z nich, albo oboje nie sa kanonicznie wolni.
Jeśli bowiem ludzie moga wstąpić w sakramentalny zwiazek, a nie zcynią tego, to znaczy, ze im na tym nie zależy. Skad zainteresowanie Koscioła takimi grzesznikami? Ano stąd, że po ludzku mówiąc z czasem sytuacja moze ulec zmianie. Jeśli sa podstawy do stwierdzenia niewaznosci wcześniejszego zw. sakramentalnego( i prosze nie mówić , ze to bujda, najpierw o tym poczytać) kapłan może naprowadzić, bo ludzie czesto albo nie wiedzą ze takie coś jest, albo nie wiedza "z czym to się je" i wspierac podczas procesu duchowo. Brutalnie mówiąc, slubuje sie do smierci. Kiedyś moze zatem zaistniec fakt taki, ze umrze sakrametalny współmałzonek tego, kto zyje w zw. niesakamentalnym i wówczas taki ktos jest już wdowcem/wdową i moze wstąpić w kolejny sakramentalny związek.
Jeśli jednak zerwie w miedzyczasie z Kosciołem wszelkie wiezy, nie zrobi tego.

Nie ma c kryć : takie życie to zycie w grzechu i Koscioł daleki jst od popierania tego. Task, jak Kościół nie popiera przestępczosci, a w wieżieniach są kapelani i duszpasterstwo dla osadzonych.

pani Moniko 75, naprawdę nigdy pani nie słyszała o ludziach, których porzucił współmałzonek, a oni chcieliby wytrwać w wienosci mu mimo to? Dziwne.
Proszę sobie wyszukać w internecie forum sychar i poczytac historie ludzkie tam, o zdradach, rozdarcoach związków, próbach ratowania, czasem niestety nieudanych.
Nikogo pani na siłe nie zmusi, zeby był ze swym współmałzonkiem, jesli nie chce. Mozna sie na rozwód nie godzić, ale zwykle po jakimś czasie dowiedzionego zupelnego rozpadu pożycia sąd i tak go orzeka. A nawet jeśli nie, współmałzonek sobie dawno poszedł i na razie wracac nie zamierza, może nigdy.
Czasem dotyczy to ludzi, którzy mając powołanie do rodzicielstwa jeszcze nie zostali rodzicami. Proszę sobie wyobrazic 30 letnią osobe, jescze młodą, gotowaa na rodzicielstwo, która ma perspektywę życia w samotnosci, bo ze swom meżem/zoną juz zyc nie bedzie, gdyż druga strona nie chce. Taki zcłowiek może liczyc, wierzyć, ze kiedyś zechce, ale nie wiadomo czy i kiedy.

Myśli pani, że komus takiemu jest łatwo wytrwać w wiernosci wiarołomnemu małzonkowi? Wcale nie. Dlatego potezbne mu wsparcie i Kosciół go udziela. Nic w tym dziwnego.
Pozdrawiam


N sty 10, 2010 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 31, 2008 16:01
Posty: 96
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
nie zmieściłam się w czasie edycji ;), więc dodam jeszcze, że polecam

zajrzeć TUTAJ

...no jakby nie było, to strona prowadzona przez kapłana parafii, w której bywam ;)

_________________
"Wszystko jest łaską" św. Tereska


N sty 10, 2010 12:31
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
poppy napisał(a):
pani Moniko 75, naprawdę nigdy pani nie słyszała o ludziach, których porzucił współmałzonek, a oni chcieliby wytrwać w wienosci mu mimo to? Dziwne.


Dziwne to jest dopisywanie komuś czegoś o czym on w ogóle nie pisał. Pisałam o tym, że takim ludziom nie poświęca się tak dużego zainteresowania i nie oferuje pomocy w takim zakresie, jak tym żyjącym w związkach niesakramentalnych. Nie mówię, że czegoś takiego w ogóle nie ma, ale ja nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Przyznaję, nie szukałam nigdy takich informacji. Ale tak samo nie szukałam informacji o niesakramentalnych, a jednak na nie jakoś mimochodem trafiam (i to wcale nie tak rzadko).


N sty 10, 2010 12:51

Dołączył(a): N gru 20, 2009 10:50
Posty: 131
Post Re: Czy Kościół popiera związki niesakramentalne ?
ach rozumiem, proszę wybaczyć nieporozumienie.

Pani Moniko, bardzo wiele inicjatyw przyparafialnych w postaci także duszpasterstwa dla róznych grup wiernych tworzy się oddolnie. To nie ejst tak, że siedzi proboszcz i mysli: może by u nas duszpasterstwo jakieś utworzyć, albo wspólnotę. O, może by dla ludzi, którzy żyją w zwiazkach niesakramentalnych.

To tak nie wyglada. Podczas wizyt duszapsterskich, a takze innych spotań z parafianami kapłani dowiadują się o ich róznych problemach, potrzebach. I jeśli tacy kapłani wracają z koledy i mają załóżmy kazdy po 5 par (ptzykładowo) niesakramentalnych, które łakna pomocy, wsparcia Kościoła w swej sytuacji, to mogą się zastanawiac, czy czasem nie ma potrezby u nich w parafii pomyśleć o grupie wsparcia dla nich. Jesli mają jeden taki przypadek założmy, to zwykle kieruja parę do parafii, gdzie takie duszpasterstwo już jest i działa. To samo dotyczy osób chcących dochowac wiernosc małzonkowi, który je porzucił.

Nie ma co kryć, par żyjących w zw. niesakramentalnych jest coraz wiecej, wiec i coraz wiecej takich duszpasterstw powstaje.


N sty 10, 2010 13:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL