Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 15, 2024 21:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Prezent na Chrzest... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 21, 2010 4:53
Posty: 12
Post Prezent na Chrzest...
Witajcie! :-D
W rodzinie brata mojej żony 6.04 pojawił się na świecie Bartłomiej. :brawo:
Wkrótce odbędzie się Chrzest Św. a zdaje się że będziemy z żoną poproszeni na rodziców chrzestnych. :-D
Proszę o poradę co kupić na prezent? :?:
Dodam tylko że szwagier nie jest zbyt gorliwie praktykującym katolikiem...
Pzdr...


Śr kwi 11, 2012 7:13
Zobacz profil
Post Re: Prezent na Chrzest...
W mojej rodzinie dziecku kupuje się najczęściej jakiś święty obrazek na chrzest ^^ Teraz są np. takie srebrne płaskorzeźby (?) np. Maryi z małym Jezusem. Kwestia ich estetyki to inna sprawa.
Moja chrzestna kupiła mi złoty łańcuszek i medalik, żebym go nosiła, jak będę trochę większa.
Spotkałam się też z tym, że rodzice chrzestni ponoszą koszty wyprawki chrzcielnej.

Nie napisałeś jaki chcesz kupić prezent czy religijny, czy świecki (tutaj wiadomo, przy małym dziecku ubranek nigdy za wiele).

Skoro mowa będzie o prezentach to może ktoś mi wyjaśni o co chodzi z kupowaniem dzieciom na chrzest srebrnych, bogato zdobionych łyżeczek? Są takie w sklepach jubilerskich.


Śr kwi 11, 2012 8:02

Dołączył(a): Pt maja 21, 2010 4:53
Posty: 12
Post Re: Prezent na Chrzest...
Chciałbym aby był to prezent religijny. Ubranek ma bardzo dużo po starszych kuzynach. A z łyżeczkami - hmm... sam się zastanawiałem właśnie - co co chodzi???


Śr kwi 11, 2012 9:29
Zobacz profil
Post Re: Prezent na Chrzest...
Spytać się rodziców co by chcieli dla swojej pociechy- niech wymienią kilka rzeczy najlepiej, a Wy mniej więcej będziecie wiedzieć co kupić, aby był to trafiony prezent.


Śr kwi 11, 2012 10:54
Post Re: Prezent na Chrzest...
Jeżeli to ma być prezent dla dziecka, to może ikonę Jezusa Chrystusa Pantokratora? Reprodukcję na drewnie.
Dziecku się spodoba (kolorowe), szwagrowi może też (drewniane, kolorowe, ręczna robota z certyfikatem) więc może zawiesi. A jak dziecko podrośnie, to może zapyta "cio to?".

Oczywiście mogą być i inne na drewnie w rozsądniejszej cenie bez certyfikatu ręcznej roboty, równie piękne, takie jak tutaj (szczerze mówiąc bardziej mi się podobają)


Śr kwi 11, 2012 14:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Prezent na Chrzest...
http://e-religijne.pl/pl/p/Ikona-Swieta-Rodzina-/57
albo taką, ikony wogóle są piękne! (mnie przynajmniej bardzo się podobają)
Jako mama wiem że małe dziecko zawsze ma potrzeby i byłam kilka razy chrzestną- zawsze coś "dzieciowego" kupowaliśmy- raz np krzesełko do karmienia, a koledze który jest zapalonym turysta profesjonalne turystycznie nosidełko dziecięce. Warto zapytać rodziców. A pamiątkę religijną jak najbradziej też.

_________________
Ania


Cz kwi 12, 2012 14:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Prezent na Chrzest...
W czasie kiedy ja byłam chrzczona, dawało się łańcuszek z medalikiem, ryngraf lub srebrną łyżeczkę (ta ostatnia raczej na Śląsku).
Łyżeczka, o którą pyta Margaretka to dość stara tradycja wywodząca się chyba z Niemiec. Symbolizuje dobrobyt.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz kwi 12, 2012 16:18
Zobacz profil
Post Re: Prezent na Chrzest...
Rojza Genendel napisał(a):
Łyżeczka, o którą pyta Margaretka to dość stara tradycja wywodząca się chyba z Niemiec. Symbolizuje dobrobyt.

To popularny u nas prezent, choć jestem z Małopolski.
Daje się ją z życzeniami żeby zawsze miało co jeść,
więc chyba rzeczywiście symbolizuje dobrobyt :)

Moje maluchy dostały medaliki, ale to było parę lat temu. Teraz
rzeczywiście bardzo popularne są obrazki ze srebrnymi wizerunkami
św. Rodziny, Anioła Stróża. Są też srebrne...grzechotki, ale sama takiego prezentu nie dałabym małemu dziecku :D


Cz kwi 12, 2012 17:06
Post Re: Prezent na Chrzest...
A czy do prezentu dajecie tez kase w kopercie?


So maja 12, 2012 8:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Prezent na Chrzest...
ja nie dawałam, ale kupowałam coś większego uzgodnionego z rodzicami- jako chrzestna, jeśli nie byłam chrzestną kupowałam drobny upominek.

_________________
Ania


N maja 13, 2012 12:51
Zobacz profil
Post Re: Prezent na Chrzest...
Napiszę,że temat chrzestnego jest krępujący w dzisiejszych czasach. Funkcja Chrzestnego została wypaczona totalnie.
Znam osobę, która została chrzestnym w młodym wieku a potem całe życie czuła się pod presją - że prezenty, że na I Komunię trzeba dać itp (zawsze był tym wszystkim po prostu wkurzony) Mówiłam - to nie dawaj kasy, daj co uważasz za stosowne, to mówił "Nie, bo potem będą gadać a to bliska rodzina, będą krzywo patrzeć". Ja nie jestem niczyją chrzestną ale przyznam, że gdyby mnie poprosili gdzieś to kurczę - chyba bym odmówiła. Niby dziecko musi mieć świadka przy Chrzcie - ale potem się to wlecze za człowiekiem całe życie...Moja koleżanka, której się nie przelewa, ma 2 dzieci opowiadała mi ostatnio, że była na I Komunii swojej chrześnicy i z cięzkim sercem ale dała 800 zł - no bo tak wypada (jak dla mnie załamka), chociaż musieli wziąć na to pożyczkę. Jak dla mnie Biblia dla dzieci i symboliczne 100 zł byłoby w sam raz w takiej sytuacji.


Pn maja 14, 2012 19:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Prezent na Chrzest...
i myślę ikm że to o czym piszesz (ja spotkałam pielęgniarkę zarabiającą bardzo niewiele która też się zapożyczała żeby dać na komunię tysiaka..) to jest całkowite wypaczenie funkcji chrzestnego! I szkoda że tak jest, i chyba powinniśmy to zmieniać!
Dam przykład pozytywny- chrzestny mojego starszego synka to nasz bliski przyjaciel. I mam wrażenie że oni obaj są naparwdę świetnym kumplami! Chrzestny często dzwoni do Bąbla, jest na bieżąco z jego szkolnymi sprawami, kiedy tylko może odwiedza nas , zawsze o chrześniaka pyta i się nim interesuje. Jest naparwdę jego najbliższym wujkiem. Jasne, nieraz kiedy nas odwiedza przywozi jakąs zabawkę, ale jest to bardziej na zasadzie np klocków które potem razem układają czy gry w która grają, niż jakichs wielkich wydatków! Ja mam 3 chrześniaczki, niestety jedna wyjechała za granicę i mamy słaby kontakt, moja najstarsza chrzesnica jest już prawie dorosła. Staram się być z nią blisko. Jeśli mogę, kupuje jej coś traktując bardziej jak własną córkę, zabrałam ją na wakacje z nami, ale bardziej staram się ją zapraszać, mieć czas z nią pogadać, byc na bieżąco z jej sprawami. Tak rozumiem rolę chrzestnej matki- jako drugiej mamy, przyjaciółki, osoby która o chrześniaku pamięta, ma dla niego czas. Mam jeszcze jedną chrześniaczkę u kuzynki z którą też muszę zacieśnić kontakty bo ostatnio rzadko się widujemy :)

_________________
Ania


Pn maja 14, 2012 19:40
Zobacz profil
Post Re: Prezent na Chrzest...
Kropeczko no i właśnie - nie przeceniałabym roli chrzestnego, chrzestny NIE MA OBOWIĄZKU interesować się chrześniakiem całe życie! Chrzestny to wg mnie tylko świadek przy Chrzcie, to wszystko. Jesli się mylę daj jakieś cytaty proszę.

Spotkałam się już w mojej rodzinie z pretensjami ze strony pewnej matki, że chrzestna nie interesuje się jak dziecku idzie w szkole, że nie dzwoni i o nic nie zapyta - tymczasem owa chrzestna mieszka daleko na wsi, ma dwoje swoich dzieci i jest "zarobiona" po szyję w pracy w polu!

Ja z kolei miałam i mam chrzestną, która próbuje mi "mamusiować", co mnie skrajnie wkurza, bo nawet niespecjalnie ją lubię i jest ona wręcz zazdrosna, że wolę jeździć do moich teściów niż do niej i że z nią kontaktów unikam, bo nadajemy na zupełnie innej fali.


Śr maja 16, 2012 8:09
Post Re: Prezent na Chrzest...
ikm napisał(a):
Kropeczko no i właśnie - nie przeceniałabym roli chrzestnego, chrzestny NIE MA OBOWIĄZKU interesować się chrześniakiem całe życie! Chrzestny to wg mnie tylko świadek przy Chrzcie, to wszystko. Jesli się mylę daj jakieś cytaty proszę.

Hmm....
KK rozróżnia chyba rodzica chrzestnego od świadka chrztu. Rodzicem moze byc tylko katolik i to spełniający pewne wymagania, świadkiem moze być inny chrześijanin, a w skrajnych przypadkach nie musi byc nawet chrześcijaninem.
Rola rodzina chrzestnego kończy się wraz z pełnoletnością, ale kulturowo często wygląda to inaczej i bywa, że związek pomiędzy chrześniakiem/chrześniaczką a matka/ojcem chrzestnym do końca życia pozostaje czymś szczególnym - mam w rodzinie kilka takich przypadków.


Śr maja 16, 2012 10:15
Post Re: Prezent na Chrzest...
Tu przykładowe obowiązki chrzestnych. Nie ma tam nic o: prezentach na Mikołaja, prezentach na I Komunię, spędzaniu czasu razem itp. itd. To o czym tam mowa - czyli uczestnictwo w religijnym wychowaniu dziecka ja rozumiem jako podrzucenie czasem religijnej książki adekwatnej do wieku i tyle.

Moja chrzestna np. non-stop podkreśla, że jestem jej chrześnicą itd tak jakby łączyło mnie z nią nie wiadomo co - a ja nawet niezbyt ją lubię i wręcz jej unikam.

http://www.swietaanna.pl/chrzest.php


Śr maja 16, 2012 10:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL