Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So mar 30, 2024 1:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nieważny - jeśli chcesz być gorliwym Katolikiem i zdrowym, zdrównoważonym człowiekiem, polecam filmy księdza Szustaka, Dominikanina, ksiedza Remigiusza Recława, Jezuity, księdza Michała Misiaka. Poczytaj Szymona Hołownię. Warto karmić się tym, co zdrowe.

Myślisz, że to tak działa. Może tylko tak ci się wydaje na podstawie wiedzy zdobytej - zapożyczonej od powyższych osób, uważanych przez ciebie za autorytety. W jaki sposób wyłuskujesz to co zdrowe od tego co niezdrowe? Czy nie na podstawie zaprogramowania przez twoich rodziców, nauczycieli, duchownych, środowisko w którym sie wychowałeś. Oni zaprogramowali w tobie co jest "dobre" a co "złe". A ty wierząc w to przekazujesz dalej jako prawdę absolutną.


Śr wrz 05, 2018 9:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
george45 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Nieważny - jeśli chcesz być gorliwym Katolikiem i zdrowym, zdrównoważonym człowiekiem, polecam filmy księdza Szustaka, Dominikanina, ksiedza Remigiusza Recława, Jezuity, księdza Michała Misiaka. Poczytaj Szymona Hołownię. Warto karmić się tym, co zdrowe.

Myślisz, że to tak działa. Może tylko tak ci się wydaje na podstawie wiedzy zdobytej - zapożyczonej od powyższych osób, uważanych przez ciebie za autorytety. W jaki sposób wyłuskujesz to co zdrowe od tego co niezdrowe? Czy nie na podstawie zaprogramowania przez twoich rodziców, nauczycieli, duchownych, środowisko w którym sie wychowałeś. Oni zaprogramowali w tobie co jest "dobre" a co "złe". A ty wierząc w to przekazujesz dalej jako prawdę absolutną.


Nie uważam tego za prawdę absolutną. W moim odczuciu te osoby głoszą zdrowsze poglądy od Lefebrystów, którzy ogłaszają poglądy o tym, że przyjemność seksualna jest grzeszna.

Dotąd po prostu nie spotkałem się u wymienionych przeze mnie osób oznak czegoś, co nie jest zgodne z nauką Kościoła, więc polecam materiały proponowane przez tych ludzi dla osób, które są Katolikami i chcą ściśle trzymać się zasad Katolicyzmu. Dla innych osób także polecam.

Polecam - nie wskazuję, że jest to jedyne źródło obiektywnej prawdy. Wskazuję również na to, że są pewne kryteria naukowe, a te wskazują wprost na to, że takie poglądy jak: popęd seksualny jest grzechem a przyjemność jest obrzydliwa, nie mieszczą się w tych kryteriach.

_________________
MODERATOR


Śr wrz 05, 2018 12:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nieważny - jeśli chcesz być gorliwym Katolikiem i zdrowym, zdrównoważonym człowiekiem, polecam filmy księdza Szustaka, Dominikanina, ksiedza Remigiusza Recława, Jezuity, księdza Michała Misiaka. Poczytaj Szymona Hołownię. Warto karmić się tym, co zdrowe.


Zbigniew3991 napisał(a):
Polecam - nie wskazuję, że jest to jedyne źródło obiektywnej prawdy.[..].


Polecasz? Moim zdaniem wskazujesz, ba, osądzasz co jest zdrowe, a co nie. Jedyne źródło prawdy obiektywnej. Zdefiniuj co to jest w/g ciebie prawda obiektywna?


Śr wrz 05, 2018 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
george45 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Nieważny - jeśli chcesz być gorliwym Katolikiem i zdrowym, zdrównoważonym człowiekiem, polecam filmy księdza Szustaka, Dominikanina, ksiedza Remigiusza Recława, Jezuity, księdza Michała Misiaka. Poczytaj Szymona Hołownię. Warto karmić się tym, co zdrowe.


Zbigniew3991 napisał(a):
Polecam - nie wskazuję, że jest to jedyne źródło obiektywnej prawdy.[..].


Polecasz? Moim zdaniem wskazujesz, ba, osądzasz co jest zdrowe, a co nie. Jedyne źródło prawdy obiektywnej. Zdefiniuj co to jest w/g ciebie prawda obiektywna?


Psychologia ocenia. Logika także. Tak samo biologia. Według tych nauk każdy człowiek odczuwa pociąg seksualny, a wypieranie go prowadzi do zaburzeń psychicznych. Tak samo nie słyszano nigdy o tym, żeby przez przytulanie dochodziło do zapłodnienia. Można wobec tego stwierdzić, że prawdopodobnie jest to prawda obiektywna.

Obiektywizm jest dla mnie tym, co jest niezależne od indywidualnego spostrzegania. Prawda jest rzeczywistością. Prawda obiektywna jest więc tą częścią rzeczywistości, która jest niezależna od naszego postrzegania. Ta rzeczywistość ma cechy, które są niezależne od tego, jak je postrzegam.

Przyjemność seksualna jest zdrowa, albo patologiczna, dobra albo zła - niezależnie od tego, co ja o tym sądzę. W ocenie psychologii, medycyny, teologii - przyjemność seksualna jest częścią współżycia seksualnego, takiego, które odbywa się w małżeństwie.

_________________
MODERATOR


Śr wrz 05, 2018 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Zbigniew3991 napisał(a):
To, co piszesz o pocałunkach i seksie, jest tak samo niezgodne z nauką Kościoła Katolickiego, jak pogląd dotyczący braku Papieża od XII wieku. To taka sama herezja.

Słyszałęś o Manichejczykach? Oni także uważali cielesność za obrzydliwą, a seks za zły. Zostali uznani za sektę - nie tylko ze wględu na poglądy dotyczące seksualności, ale to się przyczyniło do ich schizy.

Nie każdy akt małżeński jest zły. Jeżeli małżonkowie chcą po prostu doświadczyć przyjemności seksualnej, to nie powinno tak być. Przyjemność seksualna jawi się jako coś, co dobre jest tylko w rzadkich sytuacjach (gdy małżonkowie mają intencję poczęcia dziecka). Nic na niej budować nie można.

Pewni sedewakantyści uważają naturalne planowanie rodziny (NPR, ang. natural family planning, NFP) za grzech śmiertelny.

Tutaj: https://ronconte.wordpress.com/2011/05/ ... -morality/ (strona nie jest sedewakantystyczna) pisze, że "Every non-procreative sexual act is intrinsically evil and always gravely immoral", czyli "każdy nieprokreacyjny akt seksualny jest wewnętrznie zły i zawsze ciężko niemoralny".

Zbigniew3991 napisał(a):
Nie uważam tego za prawdę absolutną. W moim odczuciu te osoby głoszą zdrowsze poglądy od Lefebrystów, którzy ogłaszają poglądy o tym, że przyjemność seksualna jest grzeszna.

Gdzie oni piszą, że przyjemność seksualna jest grzeszna?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr wrz 05, 2018 20:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Cytujesz opinie czlowieka, ktory podaje sie za katolickiego teologa, ale jednoczesnie przepowiada daty 3 wojny swiatowej i konca swiata na 2010r :).
Jego wizja roli kobiety w spoleczenstwie jest dokladnie na poziomie muzulmanskiego sharia law.
Jego wypowiedzi nie maja poparcia ani Kosciola Katolickiego ani zadnego z biskupow tego Kosciola.
Widze ze tego typu poglady przemawiaja do ciebie, a oficjalna wykladnia Kosciola Katolickiego nie - jak to sie ma do twojej niecheci popadniecia w herezje ?
Rowniez z tego co piszesz fascynuje cie Koran, na twoim miejscu juz dawno zmienil bym wyznanie z katolickiego na muzulmanskie i przeszedl na forum dla muzulmanow :).
Zgodnie zamerykanskim przyslowiem " put your money where your mouth is".


Śr wrz 05, 2018 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Czy chodzi o autora tego bloga: https://ronconte.wordpress.com/2011/05/ ... -morality/ ? Gdzie jest napisane, że przepowiada on datę końca świata na 2010 rok?

Można powiedzieć, że Koran mnie fascynuje. Mogę się bać, że pójdę do Piekła, jeżeli nie nawrócę się na Koran. Nie chcę trafić do Piekła. Koran straszy piekłem. Hinduizm czy buddyzm raczej nie straszą wiecznym potępieniem, w przeciwieństwie do islamu czy katolicyzmu. Islam jest religią monoteistyczną, co dla mnie dodaje jej wiarygodności.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr wrz 05, 2018 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
niewazny12 napisał(a):
Można powiedzieć, że Koran mnie fascynuje.

A co Cię fascynuje w samej treści nie mówiąc o zależnościach liczbowych?

niewazny12 napisał(a):
Mogę się bać, że pójdę do Piekła, jeżeli nie nawrócę się na Koran. Nie chcę trafić do Piekła. Koran straszy piekłem. Hinduizm czy buddyzm raczej nie straszą wiecznym potępieniem, w przeciwieństwie do islamu czy katolicyzmu. Islam jest religią monoteistyczną, co dla mnie dodaje jej wiarygodności.

Przepraszam, ale to jest myślenie typu: ulegnę szatanowi, bo jak nie to się na mnie zemści.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr wrz 05, 2018 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
W treści Koranu raczej nic mnie nie fascynuje. To zależności liczbowe i literowe jawią mi się jako coś, co kusi do pójścia za tą księgą.

Spotkałem się z pewną stroną, co prawda sedewakantystyczną, która podawała, że zmysłowe czy pożądliwe dotknięcia i pocałunki w małżeństwie są grzechem śmiertelnym. Nie chcę podawać linku, żeby kto się nie zgorszył. Dawniej w katolicyzmie było inne podejście do seksualności niż obecnie.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Śr wrz 05, 2018 22:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
niewazny12 napisał(a):
W treści Koranu raczej nic mnie nie fascynuje. To zależności liczbowe i literowe jawią mi się jako coś, co kusi do pójścia za tą księgą.

Spotkałem się z pewną stroną, co prawda sedewakantystyczną, która podawała, że zmysłowe czy pożądliwe dotknięcia i pocałunki w małżeństwie są grzechem śmiertelnym. Nie chcę podawać linku, żeby kto się nie zgorszył. Dawniej w katolicyzmie było inne podejście do seksualności niż obecnie.


Człowieku...

w jednym posćie piszesz, że Koran Cię fascynuje, w innym piszesz, że Cię nie fascynuje. A fascynują Cię zależności liczbowe. To myślenie magiczne - takie myślenie nie zawsze prowadzi do konstruktywnych rozwiązań.


Co do sedewakantystów - wybierasz, co przyjąć, a czego nie. Co z tego, że niektórzy z sedewakantystów uważają pocaunek za grzech? Co z tego, że Kościół miał kiedyś inne zdanie na ten temat? Jakie to ma znaczenie?

_________________
MODERATOR


Cz wrz 06, 2018 6:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nieważny - jeśli chcesz być gorliwym Katolikiem i zdrowym, zdrównoważonym człowiekiem, polecam filmy księdza Szustaka, Dominikanina, ksiedza Remigiusza Recława, Jezuity, księdza Michała Misiaka. Poczytaj Szymona Hołownię. Warto karmić się tym, co zdrowe.



Jak przeczytasz i obejżysz bedziesz zdrowy, zrównoważony i gorliwy. Czy to jest prawda obiektywna? Uważam, że sam przeczysz sobie w swych wypowiedziach.
Zbigniew3991 napisał(a):
Obiektywizm jest dla mnie tym, co jest niezależne od indywidualnego spostrzegania. Prawda jest rzeczywistością. Prawda obiektywna jest więc tą częścią rzeczywistości, która jest niezależna od naszego postrzegania. Ta rzeczywistość ma cechy, które są niezależne od tego, jak je postrzegam.

Przyjemność seksualna jest zdrowa, albo patologiczna, dobra albo zła - niezależnie od tego, co ja o tym sądzę. W ocenie psychologii, medycyny, teologii - przyjemność seksualna jest częścią współżycia seksualnego, takiego, które odbywa się w małżeństwie.

Co do przyjemności seksualnej w małżeństwie, jakoś mało kto wierzy "ocenie psychologii i medycyny", choć to jak piszesz prawda obiektywna.


Cz wrz 06, 2018 7:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
niewazny12 napisał(a):
Czy chodzi o autora tego bloga: https://ronconte.wordpress.com/2011/05/ ... -morality/ ? Gdzie jest napisane, że przepowiada on datę końca świata na 2010 rok?

Można powiedzieć, że Koran mnie fascynuje. Mogę się bać, że pójdę do Piekła, jeżeli nie nawrócę się na Koran. Nie chcę trafić do Piekła. Koran straszy piekłem. Hinduizm czy buddyzm raczej nie straszą wiecznym potępieniem, w przeciwieństwie do islamu czy katolicyzmu. Islam jest religią monoteistyczną, co dla mnie dodaje jej wiarygodności.


Fascynuje Cię muzułmańskie niebo? Jak masz pieniądze i pójdziesz do luksusowego przybytku, to przeżyjesz go już na ziemi. Wierzą w tego samego Boga, tylko że skroili Go na miarę swoich bardzo przyziemnych i złych celów i potrzeb. Jak nie wierzy to zabić, jak porzucił wiarę, to zabić, kobieta jest człowiekiem mniej wartościowym itd...


Cz wrz 06, 2018 8:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
george45 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Nieważny - jeśli chcesz być gorliwym Katolikiem i zdrowym, zdrównoważonym człowiekiem, polecam filmy księdza Szustaka, Dominikanina, ksiedza Remigiusza Recława, Jezuity, księdza Michała Misiaka. Poczytaj Szymona Hołownię. Warto karmić się tym, co zdrowe.



Jak przeczytasz i obejżysz bedziesz zdrowy, zrównoważony i gorliwy. Czy to jest prawda obiektywna? Uważam, że sam przeczysz sobie w swych wypowiedziach.
Zbigniew3991 napisał(a):
Obiektywizm jest dla mnie tym, co jest niezależne od indywidualnego spostrzegania. Prawda jest rzeczywistością. Prawda obiektywna jest więc tą częścią rzeczywistości, która jest niezależna od naszego postrzegania. Ta rzeczywistość ma cechy, które są niezależne od tego, jak je postrzegam.

Przyjemność seksualna jest zdrowa, albo patologiczna, dobra albo zła - niezależnie od tego, co ja o tym sądzę. W ocenie psychologii, medycyny, teologii - przyjemność seksualna jest częścią współżycia seksualnego, takiego, które odbywa się w małżeństwie.

Co do przyjemności seksualnej w małżeństwie, jakoś mało kto wierzy "ocenie psychologii i medycyny", choć to jak piszesz prawda obiektywna.


Intencją mojej wypowiedzi nie było to, że "będziesz zdrowy, zrównoważony i gorliwy", ale to, że jeśli będziesz słuchał wielu ludzi i weryfikował ich opinię, to będziesz zdrowy i bardziej zrównoważony, niż słuchając jednego człowieka, który nie poparł swojej opinii żadnymi argumentami, a potem zmienił zdanie.

Wielu ludzi wierzy w zdanie psychologii i medycyny, które jest oparte na badaniach naukowych. Jeśli wierzysz w pogląd człowieka, który nie uzasadnia tego poglądu w żaden sposób, a potem zmienia tenże pogląd, to masz do tego prawo, ale nie polecam takiej postawy.

Jak słucham Szustaka i coś mi nie gra w jego wypowiedziach, to szukam dalej, bo może Misiak powiedział coś rozsądniejszego na ten temat. A nasz rozmówca podaje poglądy pewnego człowieka, który coś stwierdził, a potem zmienił zdanie, ale jest to pogląd pewny i zdrowy?

_________________
MODERATOR


Cz wrz 06, 2018 8:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
Zbigniew, słuchasz, czytasz, oglądasz - to nie jest Twoje doświadczenie. Nie doszedłeś do tego sam. Po prostu mechanicznie gromadzisz informacje. To balast, martwa materia. Wiedza jest żywa, jeśli wypływa bezpośrednio z doświadczenia. Jeżeli zapożyczają ją od innych staje sie mechanicznym balastem.
Lat temu kilka przeczytałeś: sól=biała śmierć, dziś czytasz : to fałsz. A jutro co przeczytasz?
Dziś uważasz tą filozofię za "grającą", jutro coś ci "nie gra". Jest to spowodowane tym, że wszystkie filozofie, podobnie jak i religie, ideologie są represyjne, ponieważ dają ci interpretację. Nie pozwalają ci widzieć życia takim jakie jest. Narzucają na życie swoje interpretacje.


Cz wrz 06, 2018 9:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pocalunek - grzech śmiertelny wg Kościoła?
agust napisał(a):
Jak nie wierzy to zabić, jak porzucił wiarę, to zabić, kobieta jest człowiekiem mniej wartościowym itd...


Czyli w sumie - Stary Testament.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 06, 2018 9:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL