Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr mar 27, 2024 6:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 9:41
Posty: 3
Post Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
Czy może ktoś wie jakie jest aktualne OFICJALNE stanowisko KRK w sprawie wyboru na rodziców chrzestnych dwóch mężczyzn / kobiet? 10 lat temu sam zostałem chrzestnym dla córy przyjaciela, gdzie drugim chrzestnym był jego szwagier. Byłem wtedy tym zaskoczony, że tak się da - nawet dziwnie się nieco czułem, ale od tamtego czasu zupełnie się przyzwyczaiłem. Znam 2 inne przypadki wśród najbliższych gdzie chrzestnymi są dwie kobiety. Wszystkie te chrzty były udzielane przed blisko 10 laty. Czy coś się zmieniło w zakresie "nastawienia" w tym zakresie? Oficjalnie chyba nic się nie zmieniło - sprawdzałem w prawie kanonicznym i zmian nie zauważyłem: http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/54.html#7. Rozdział IV "Chrzestni" jaki był, taki jest.
Pytam, ponieważ w kościele parafialnym odmówiono mojemu bratu aby rodzicami chrzestnymi jego syna byli jego szwagier oraz najlepszy przyjaciel. Obaj panowie są żonaci (ślub kościelny - w obu przypadkach), czyli byli bierzmowani i są praktykujący. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań co do żadnego z nich aby zostać chrzestnym (każdy z nich zresztą już chrzestnym jest dla innych dzieci).
Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Miał ktoś podobne doświadczenia? Ma sens drążyć temat w innych parafiach czy "walimy głową w mur"?


Pn sty 11, 2016 10:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
vujek napisał(a):
Czy może ktoś wie jakie jest aktualne OFICJALNE stanowisko KRK w sprawie wyboru na rodziców chrzestnych dwóch mężczyzn / kobiet? (...) - sprawdzałem w prawie kanonicznym i zmian nie zauważyłem: http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/54.html#7. Rozdział IV "Chrzestni" jaki był, taki jest.
Pytam, ponieważ w kościele parafialnym odmówiono mojemu bratu aby rodzicami chrzestnymi jego syna byli jego szwagier oraz najlepszy przyjaciel. Obaj panowie są żonaci (ślub kościelny - w obu przypadkach), czyli byli bierzmowani i są praktykujący. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań co do żadnego z nich aby zostać chrzestnym (każdy z nich zresztą już chrzestnym jest dla innych dzieci).
(...)

http://www.swantoni.siemianowice.wiara. ... -o-chrzcie
Cytuj:
Kodeks prawa kanonicznego o chrzcie
(...)
Kan. 873 - Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.

Dwoje oznacza, że należy wybrać mężczyznę i kobietę.
W przepisach kościelnych istnieje jeszcze możliwość wybrania "świadka chrztu", a wtedy mogłaby zaistnieć sytuacja: dwie kobiety lub dwaj mężczyźni. Jednak świadek chrztu nie posiada uprawnień i odpowiedzialności przynależnych osobie chrzestnego.


Pn sty 11, 2016 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 9:41
Posty: 3
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
Dziękuję za udział w dyskusji ale prosiłbym uprzejmie kogoś zorientowanego o odpowiedź na pytanie zasadnicze. W zasadzie powtórzył Pan / Pani to, co już napisałem a to nie rozwiązuje sedna problemu. Udziela się obecnie chrztów jak w temacie czy nie? Kiedyś się udzielało i nagle nie? Dlaczego; co się zmieniło? Warto "próbować u innych księży" czy to nie ma sensu?
Brat może zawsze poprosić jedną z tych osób na chrzestnego a drugą osobę na świadka i odkryciem Ameryki to nie jest, ale co zrobić gdy "obaj" kandydaci są idealni na chrzestnych i trudno (i niezręcznie) faworyzować jednego nad drugim?

Rozumiem że zaimek "oboje" oznacza mężczyznę i kobietę! - w tym właśnie rzecz, że to rozumiem i stąd mój post. Nic w tym zakresie oficjalnie się nie zmieniło w przepisach, a jednak, jak pisałem (ja - mężczyzna) jestem chrzestnym córki przyjaciela, a drugim chrzestnym jest brat matki tego dziecka. Znając tradycje i zwyczaje dotyczące tego sakramentu bardzo zdziwiłem się gdy poproszono mnie kiedyś na rodzica chrzestnego w takim układzie, przez te lata jednak zwyczajnie się przyzwyczaiłem, uznając mój przypadek za normalną (czyt. uwspółcześnioną) praktykę. Rodzice chrzestni dawno przestali być przecież "zastępczymi" rodzicami w sensie dosłownej opieki w razie jakiś tam nieszczęśliwych okoliczności. Chodzi o przykład wychowania w wierze, więc o opiekę w zupełnie innym sensie. Jeżeli nawet tradycyjnie zdarzało się, że chrzestni (niespokrewnieni) przejmowali dosłownie obowiązki wychowawcze (notabene wątpię czy po II wojnie światowej zdarzyło się tak kiedykolwiek), to przecież dziecko trafiało pod opiekę jednego z chrzestnych nigdy łącznie! jako że ojciec i matka chrzestna tworzyli zazwyczaj osobne rodziny (nawet najbliżej spokrewnieni "klasyczni rodzice chrzestni" wykluczają logicznie taką możliwość: brat żony + siostra męża, czyli co: po nieszczęśliwej śmierci biologicznych rodziców - dzielą dziecko na pół? od pn-śr dziecko u cioci, reszta u wujka? - bzdura; o wyborze opiekuna zadecyduje prawo świeckie).

W moim przypadku obaj ze szwagrem przyjaciela (nie oboje!) przynosiliśmy zaświadczenia jakie są wymagane od rodziców chrzestnych, a nie świadków, stąd wnoszę, że żaden z nas nie był wówczas świadkiem. Byłoby bardzo niemiło gdyby okazało się teraz, że któryś z nas został wówczas zwykłym świadkiem a nie rodzicem chrzestnym i o niczym nie wie przez te wszystkie lata. Przyjaciele zrobili mi psikusa? - wątpię.


Pn sty 11, 2016 16:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
vujek napisał(a):
Pytam, ponieważ w kościele parafialnym odmówiono mojemu bratu aby rodzicami chrzestnymi jego syna byli jego szwagier oraz najlepszy przyjaciel.


To dość dziwnie może wyglądać, dwie mamusie chrzestne, lub dwu tatusiów :D :D


Pn sty 11, 2016 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
To nie jest kwestia wyglądu :-)
Prawo kanoniczne takiej opcji nie przewiduje. Zobacz:
http://www.pielgrzym.pelplin.pl/index.p ... 33:16-2012
http://www.opiekun.kalisz.pl/index.php? ... ly&id=3883
http://www.milosierdzie.poznan.pl/sakramenty.html
http://www.sandomierz.opoka.org.pl/akt/ ... 2_2012.pdf

Co nie zmienia faktu, że jeśli tak się stało, że jesteście chrzestnymi, to nimi jesteście ze wszystkimi prawami i obowiązkami tego stanu.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt sty 12, 2016 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 18, 2016 16:37
Posty: 11
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
Łaciński (oficjalny) tekst kodeksu nie pozostawia złudzeń:
"Patrinus unus tantum vel matrina una vel etiam unus et una assumantur".

A zatem nie tyle "dwoje chrzestnych", jak jest w polskim przekładzie, ale "jeden chrzestny i jedna chrzestna".


Pn sty 18, 2016 17:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 9:41
Posty: 3
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
Polska wersja też jest precyzyjna, nie tylko łacińska. Oboje = ona i on. Nie o to chodzi w tym wątku. Co do złudzeń. Ja ich nie mam. Znam przypadki chrzestnych tej samej płci z moim przykładem na czele. Kościół się kiedyś zgadzał, obecnie już nie. Zapis oficjalny jaki był taki jest.


N sty 24, 2016 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 18, 2016 16:37
Posty: 11
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
To czyli nie Kościół się zgadzał, tylko pojedynczy księża albo grzeszący ignorancją albo lekceważeniem prawa kanonicznego ;)

I polski przekład wcale nie jest precyzyjny. "Oboje" zdaniem wielu polonistów jedynie nie wyklucza różnopłciowości, natomiast nie musi o niej przesądzać. W samym kodeksie prawa kanonicznego mamy potem o "obojgu" świadkach małżeństwach, choć mogą to też być osoby jednej płci.


Śr sty 27, 2016 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2016 10:58
Posty: 8
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
Dokładnie, wydaje mi się, że to własnie pojedynczy księża się na to zgadzali. Kiedyś w moim kościele (w mojej rodzinie) również udzielony został chrzest gdzie rodzicami chrzestnymi były dwie matki chrzestne (nie świadkowe).

_________________
[url=http://dharma.edu.pl/modlitwy/]modlitwy[/url] pomagają!


So maja 07, 2016 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 18, 2018 12:25
Posty: 7
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
Witam, odświeżam temat.
Czy ktoś wie/słyszał która parafia na terenie Śląska jest przychylna takiej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Cz paź 18, 2018 12:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
jaroslawkuisz napisał(a):
I polski przekład wcale nie jest precyzyjny. "Oboje" zdaniem wielu polonistów jedynie nie wyklucza różnopłciowości, natomiast nie musi o niej przesądzać. W samym kodeksie prawa kanonicznego mamy potem o "obojgu" świadkach małżeństwach, choć mogą to też być osoby jednej płci.


Nawet jeśli zwrot w Kodeksie nie wydaje się precyzyjny, to już Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom (n. 5) nie pozostawia wątpliwości:
Cytuj:
Dla każdego dziecka należy wybrać dwoje chrzestnych: ojca i matkę


adgamm napisał(a):
Czy ktoś wie/słyszał która parafia na terenie Śląska jest przychylna takiej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wykazane wyżej argumenty ukazują, że chrzestni mają być różnej płci. Szukanie zatem parafii "przychylnej" jest de facto szukaniem parafii niesubordynowanej (przepisom prawa kościelnego).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz paź 18, 2018 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 18, 2018 12:25
Posty: 7
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
szumi napisał(a):
Wykazane wyżej argumenty ukazują, że chrzestni mają być różnej płci. Szukanie zatem parafii "przychylnej" jest de facto szukaniem parafii niesubordynowanej (przepisom prawa kościelnego).


Czy przeczytał Pan mój post że zrozumieniem? Wątpię.
Po co komentować skoro nie ma się w danym temacie nic do powiedzenia.
Pozwoli Pan,że to ja zdecyduję ostatecznie o wyborze chrzestnych dla mojego dziecka.


Wt paź 23, 2018 21:49
Zobacz profil
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
A Ty zdajesz sobie sprawę z tego że przepisy dotyczące Kościoła są normatywne dla wszystkich Kościołów Katolickich? Jeżeli Watykan zabrania jakiejś praktyki to nie ma przebacz i musisz się dostosować


Wt paź 23, 2018 22:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
adgamm napisał(a):
Pozwoli Pan,że to ja zdecyduję ostatecznie o wyborze chrzestnych dla mojego dziecka.


Szanowna Pani, zupełnie niepotrzebne jest to uniesienie. Oczywiście, że Pani (oraz ojciec dziecka) decyduje o wyborze chrzestnych. Z tym zastrzeżeniem, że można to uczynić jedynie w ramach prawa.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr paź 24, 2018 5:56
Zobacz profil
Post Re: Rodzice chrzestni - osoby tej samej płci
adgamm napisał(a):
szumi napisał(a):
Wykazane wyżej argumenty ukazują, że chrzestni mają być różnej płci. Szukanie zatem parafii "przychylnej" jest de facto szukaniem parafii niesubordynowanej (przepisom prawa kościelnego).


Czy przeczytał Pan mój post że zrozumieniem? Wątpię.
Po co komentować skoro nie ma się w danym temacie nic do powiedzenia.
Pozwoli Pan,że to ja zdecyduję ostatecznie o wyborze chrzestnych dla mojego dziecka.

Rodzic decyduje o wyborze imienia dziecka, ale prawo reguluje i USC nie zarejestruje imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego.


Śr paź 24, 2018 7:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL