Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
IrciaLilith napisał(a):
np w przypadku mojego małego alergika dosłownie tak ludziom mówiłam, że to co robią to jest znęcanie się.

W ten sposób zaszczepiamy w kimś postawy lękowe, ponieważ przedstawiamy mu obraz drugiego człowieka jako kogoś, kto ma złe intencje, ponieważ wyraża zainteresowanie naszą osobą.

Zarówno @Mario_007 jak i @Zbigniew3991 mają dystans i z uśmiechem wspominają takie sytuacje i mają rację. Drugi człowiek nie jest naszym wrogiem, fakt że prowadzi konwersację dotyczącą zachęty do zjedzenia czegoś, nie należy pochopnie wyciągać wniosków, że podchodzi to pod paragraf znęcania się, ponieważ w ten sposób możemy zaszczepić w kimś postawy lękowe.
Wielokrotnie spotkałam się z różnymi żartami dotyczącymi moich preferencji żywieniowych. Także jako dziecko. W ogóle przez myśl mi nie przyszło, że ktoś się nade mną znęca pomimo mojego "nie".

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz cze 28, 2018 18:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Mogło to zabrzmieć jak zaszczepianie lęku, ale takie słowa nigdy nie padły przy małym, w jego obecności rozgrywam to właśnie z dystansem.
Niestety w kilku dość niereformowalnych przypadkach z rodziny należało pogadać na osobności i wyjaśnić jak postawienie np tej nieszczęsnej tacki ciastek bezpośrednio przed nim oraz przekonywanie że są pyszne wygląda z jego perspektywy, po prostu niektórzy mają problem z empatią, bo jak inaczej wyjaśnić takie zachowania gdy te osoby wiedzą czym się skończy zjedzenie ciasteczka i że młody chętnie by je zjadł... Widzą że młodsza siostra też nie je w imię solidarności, ale mimo to naciskają... Zawsze jadąc gdzieś w gości po prostu biorę jakieś pyszne domowe wypieki które są bezpieczne, więc wciskanie czegoś co zaszkodzi jest po prostu głupie.
Dla mnie wybór był prosty - konkretnie wyjaśnić że to jest znęcanie się ( zakładając że wynika to z niewiedzy a nie zwykłego chamstwa) a potem albo do kogoś dotrze albo no cóż... krzywdzić dzieciaków nie pozwolę.
Serio mam dystans do takich akcji dotyczących mojej osoby, i często sama robię z tego jaja, ale wszystko ma swoje granice i czasem trzeba coś wyjaśnić prosto z mostu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 28, 2018 20:49
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Wiesz... rzucam palenie papierosów, ale nie mogę mieć pretensji o to, że ktoś przy mnie wyciągnie paczkę papierosów i będzie palił. Mogę wtedy odejść na te 10 minut.

Czasem trzeba stanowczo coś powiedzieć, bo chamstwo jest chamstwem. Nie widzę jednak wszędzie chamstwa. Moja Ciocia raz próbowała mi przemycić kiełbasę w kapuście - nie wyszło. Nie zrobiłem Jej awantury, bo Ciocia ma swoje lata i nie zrobiła tego ze złości do mnie. Tak samo Mama próbowała mi w różnych potrawach przemycać mięso - myślę, że nie robiła tego z chamstwa, nienawiści do mnie, ze złości. Jestem wegetarianinem i mam swoje zasady, ale nadrzędną zasadą jest to, żeby nie krzywdzić innych.

Kameduli nie jedzą mięsa, ale są wyjątki: kiedy lekarz zaleci, że zakonnik mięso musi jeść, oraz w przypadku kiedy zakonnik jest w gościach - żeby nie robić gospodarzom kłopotu i przykrości.

Twój Syn wie, co ma jeść, a czego ma nie jeść. Na stole z pewnością są także inne rzeczy, które mu nie szkodzą, a które z przyjemnością zje. To, że ja nie piję, a na stole stoi wódka - to nie z chamstwa, tylko dlatego że inni piją. Wszyscy mają się dostosować do mnie, czy ja mam nie wchodzić nikomu w drogę?

_________________
MODERATOR


Cz cze 28, 2018 21:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
@IrciaLilith, czy syn wie co może, a czego nie jeść i czy został wyedukowany w tym zakresie? Takie konfrontacje są świetną lekcją dla dziecka, aby nauczyć je w jaki sposób powinno reagować gdy znajdzie się w takiej sytuacji.

Znam osobę, której córka już w wieku 6 lat jeździła na przyjęcia urodzinowe swoich przyjaciół ze szkoły i pomimo wielu ograniczeń wynikających z restrykcyjnej diety, która wynikała z poważnych problemów zdrowotnych jasno i dobitnie komunikowała dzieciom i dorosłym, dlaczego nie może zjeść różnych przekąsek, nawet gdy dorośli przygotowali partię jedzenia specjalnie pod nią, odmówiła bo nie miała pewności, czy mama o tym została poinformowana. Potrafiła odpowiednio reagować w sytuacjach trudnych, a przecież dorośli nie pilnowali jej przez całą imprezę, tym bardziej rodzice, którzy przywieźli dzieciaki, w tym jej matka, która przyjechała po nią po 2h. Rodzice mieli do niej zaufanie, gdyż już od małego, gdy zaszła konieczność, zaczęli ją uczyć postawy asertywności wobec prób przekonania jej, żeby zjadła coś, czego jej nie wolno. To nie jest prosta sprawa, a każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Wielu dorosłych nie spotkawszy się z podobnymi sytuacjami ma problemy ze zrozumieniem, że czasem już jedno ciastko może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. To nie jest ich wyrachowanie, ale po prostu często nikt cierpliwie i wyczerpująco im nie przedstawił powodów, dla których nie wolno czegoś robić.
Części wystarczy krótki komunikat, że "Zosia nie może jeść ciastek" i temat zamknięty, ale niektórzy potrzebują gruntownej wiedzy w tym zakresie i tu niezbędna jest cierpliwa rozmowa, gdzie taki temat zostanie poruszony, bo są osoby, zwłaszcza starsze lub egocentryczne, którym się wydaje, że ktoś ma jakieś fanaberie i "Zosię torturuje, trzymając ją na jakiejś wydumanej diecie".

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz cze 28, 2018 22:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Oczywiście że wie i z zasady nie ma najmniejszych problemów, bo ludzie to rozumieją, to co opisałam to właśnie przykład z takimi ciężko reformowalnymi ludźmi i serio argument że to podchodzi pod znęcanie jest skuteczny, czyli wychodzi na to że zwyczajnie mimo że teoretycznie znali powód dla którego nie może to jakby to do nich do końca nie dotarło, jakby brakowało elementarnej empatii jak to wygląda z drugiej strony.

Problemem jest też to że mały jest dość aspołeczny ( ZA ) i w trudniejszych sytuacjach zamyka się w sobie, zachowuje się jakby nic do niego nie docierało, ale potem odreagowuje.

Do tego gdy jeszcze o glutenie było cicho to mimo problemów z dostępnością i ceną odpowiednich produktów było dużo łatwiej, bo obecnie z góry wiele osób twierdzi że ograniczenia dla małego wynikają z tego że ślepo podążamy za modą i że jednak tak naprawdę nic złego się nie stanie.
Jakiś czas temu na weselu mojej siostry co niektóre osoby utwierdziły się że to fanaberia, bo tam nagle mały jadł wszystko, tylko jakoś nie dotarło, że po prostu skoro i mój mały i siostra pana młodego i syn kuzynki są na takiej diecie to wszystko było robione bez groźnego dla nich składnika.
Ale się rozpisałam, czasem trzeba chyba coś z siebie wyrzucić.
Generalnie problemy są naprawdę sporadycznie i może właśnie dlatego bardziej zapadają w pamięć.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 29, 2018 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
Episkopat Polski robi różne rzeczy. Do niedawna w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce obowiązywał post, kiedy w innych krajach swobodnie jedzono mięcho przez cały 24 dzień grudnia włącznie z wieczorem. Był to przepis wprowadzony przez Episkopat Polski. Dlaczego i po co akurat wstrzemięźliwość od mięsa? Nie wiem.

Co więcej, słyszałem kiedyś w ogłoszeniach duszpasterskich że "wprawdzie w Wigilię nie obowiązuje już post od potraw mięsnych, no ale w zgodzie z tradycją powinniśmy się jednak powstrzymać".


Pt cze 29, 2018 17:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Ze względu na tradycję... nie ze względu na cele wyższe, ale ze względu na tradycję, której niewielu już rozumie.

_________________
MODERATOR


Pt cze 29, 2018 17:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Pytanie czy przynajmniej dla niektórych tradycja nie jest wartością wyższą?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 29, 2018 17:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
Ze względu na tradycję... nie ze względu na cele wyższe, ale ze względu na tradycję, której niewielu już rozumie.

Post uczy pokory, a pokora zbliża do Boga. Poza tym poszczenie od czasu do czasu bardzo pozytywnie działa na organizm. Same korzyści :)

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn lip 02, 2018 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Padre77 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Ze względu na tradycję... nie ze względu na cele wyższe, ale ze względu na tradycję, której niewielu już rozumie.

Post uczy pokory, a pokora zbliża do Boga. Poza tym poszczenie od czasu do czasu bardzo pozytywnie działa na organizm. Same korzyści :)


To prawda, ale dlaczego post obejmuje tylko powstrzymanie się od mięsa zwierząt lądowych i ptaków, a ryb już nie?

_________________
MODERATOR


Pn lip 02, 2018 11:52
Zobacz profil
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
To prawda, ale dlaczego post obejmuje tylko powstrzymanie się od mięsa zwierząt lądowych i ptaków, a ryb już nie?
Bo mięso ryb trochę inaczej oddziałuje na organizm, niż mięso ssaków i ptaków. Ryby nie są aż tak sycące. Mamy w chrześcijańskiej tradycji kilka „stopni postu”:
  • Całkowite wstrzymanie się od posiłków
  • Jeden posiłek wieczorem
  • Wstrzemięźliwość od wszystkich pokarmów zwierzęcych, nabiału i oleju
  • Wstrzemięźliwość od wszystkich pokarmów zwierzęcych i nabiału
  • Wstrzemięźliwość od pokarmów zwierzęcych i nabiału z zezwoleniem na spożywanie ryb

No i mamy jeszcze okres seropustu – nie powinno się w tym okresie spożywać mięsa, ale nie jest to post – obżeramy się nabiałem.


Pn lip 02, 2018 12:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Post nie polega na tym, aby nie jeść mięsa: http://nieboiziemia.pl/index.php/teksty ... dziwy-post

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 02, 2018 12:33
Zobacz profil
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Małgosiaa napisał(a):
Post nie polega na tym, aby nie jeść mięsa
Niejedzenie mięsa jest jednym z elementów/form postu. Rozumiem potrzebę podkreślania, że prawdziwy post to nie jest tylko niejedzenie mięsa. Ale dlaczego kosztem tradycyjnych, działających form postu?


Pn lip 02, 2018 13:00
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Nie w tym sensie mówiłam i nie taki sens ma zalinkowany przeze mnie artykuł. Chodzi o to, że post który wyraża się wyłącznie w niejedzeniu mięsa nie jest żadnym postem, a stosowaniem "przepisów prawa". W dodatku nie chodziło mi o post w piątek, a post w ogólności, który można podejmować w różnym czasie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 02, 2018 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zgadzam się, że postu nie można zredukować tylko do niejedzenia mięsa.
Dla mnie osobiście postem jest przede wszystkim odmówienie sobie czegoś co daje pewną przyjemność. Może to być odmówienie dobrego jedzenia, a może to być np rezygnacja z pewnych czynności (np. telewizja, komputer czy jeszcze coś innego).

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn lip 02, 2018 13:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL