Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 9:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Dziękuję za uściślenie


Pn lip 02, 2018 13:25

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
zefciu napisał(a):
mięso ryb trochę inaczej oddziałuje na organizm, niż mięso ssaków i ptaków.

Dawno się tak nie uśmiałem :) No cóż, skoro żydzi i muzułmanie twierdzą że obrzezanie ma walory zdrowotne, to my możemy twierdzić że ciało ryb to nie mięso i inaczej oddziaływuje na konsumenta :) Tylko co z tym nieszczęsnym ogonem bobra który bywał serwowany w piątki w klasztorach (niektórzy braciszkowie mieli nawet hodowle!).

Przecież specjalne traktowanie ryb wynika tylko i wyłącznie z tego że 2 tysiące lat temu było to jedyne tanie, powszechnie dostępne mięso, podczas gdy ssaki hodowlane ubijano tylko na większe uroczystości - były luksusem. W dzisiejszych czasach takie rozróżnienie nie ma już sensu. To już chyba lepiej odmówić sobie wykwintnego sushi niż mielonego z ziemniakami...

zefciu napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Post nie polega na tym, aby nie jeść mięsa
Niejedzenie mięsa jest jednym z elementów/form postu. Rozumiem potrzebę podkreślania, że prawdziwy post to nie jest tylko niejedzenie mięsa. Ale dlaczego kosztem tradycyjnych, działających form postu?

Czy na pewno działa? Skoro Kościół praktycznie wszędzie poza Polską wycofał się z tego pomysłu to chyba niezbyt. Poza tym, co to za problem zjeść raz w tygodniu spagetti, rybę czy naleśniki - czy ktokolwiek czuje wówczas że się w jakiś sposób ogranicza, czegoś sobie odmawia? To raczej właśnie gdyby polski Kościół pozostawił swobodę wyboru wypełniania piątkowego postu, wierny musiałby się zastanowić czego sobie odmówić, mógłby przeanalizować swoje nawyki, jak traci czas itp. itd. A tak - proste - bierze ruskie pierogi albo pomidorową i po kłopocie.


Pn lip 02, 2018 14:52
Zobacz profil
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Dawno się tak nie uśmiałem
Podzielisz się z nami refleksją, która Cię przyprawiła o ten śmiech?
Cytuj:
Przecież specjalne traktowanie ryb wynika tylko i wyłącznie z tego że 2 tysiące lat temu było to jedyne tanie, powszechnie dostępne mięso
A masz jakieś teksty źródłowe, które na to wskazują?
Cytuj:
To już chyba lepiej odmówić sobie wykwintnego sushi niż mielonego z ziemniakami...
Zależy, czym się kierujemy.
Cytuj:
Czy na pewno działa? Skoro Kościół praktycznie wszędzie poza Polską wycofał się z tego pomysłu to chyba niezbyt.
W Grecji się wycofał? A może w Gruzji?
Cytuj:
Poza tym, co to za problem zjeść raz w tygodniu spagetti, rybę czy naleśniki
Nie wiem, jak Ty robisz naleśniki. Ale ja z mlekiem.


Pn lip 02, 2018 15:00
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
zefciu napisał(a):
Nie wiem, jak Ty robisz naleśniki. Ale ja z mlekiem.

W KK przepisy poste zostały nieco złagodzone i wolno jest nabiał. Ja jeszcze pamiętam jak w piątek chleba niczym się nie smarowało. Kanapki do szkoły były z sama marmoladą lub jakimś dżemem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 02, 2018 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
zefciu napisał(a):
Podzielisz się z nami refleksją, która Cię przyprawiła o ten śmiech?

Oczywiście chodziło o Twoją teorię że mięso ryby jest mniej sycące od innego mięsa, stąd jego specjalne traktowanie.
Nawet jeśli byłaby to prawda, to przecież w powszednie piątki wcale nie trzeba unikać jedzenia do syta - więc jakie to ma znaczenie?

zefciu napisał(a):
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Przecież specjalne traktowanie ryb wynika tylko i wyłącznie z tego że 2 tysiące lat temu było to jedyne tanie, powszechnie dostępne mięso

A masz jakieś teksty źródłowe, które na to wskazują?

To potrzeba tekstów źródłowych żeby udowodnić że ryba była powszednim pokarmem a np. mięso krowie - luksusem? Jak powrócił syn marnotrawny to ojciec w radości kazał ubić cielę, a nie nałapać śledzi...

zefciu napisał(a):
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
To już chyba lepiej odmówić sobie wykwintnego sushi niż mielonego z ziemniakami...
Zależy, czym się kierujemy.

Oczywiście. Jeśli chcemy w piątek pościć, odmawiamy sobie jakiejś przyjemności. Jeśli chcemy tylko zadośćuczynić tradycji i lokalnemu (polskiemu) prawu, nie jemy mięsa ssaków.

zefciu napisał(a):
W Grecji się wycofał? A może w Gruzji?

Hmmm? Przecież to państwa prawosławne, nie katolickie...?
Z drugiej strony, na terenie Włoch - jak i Watykanu - piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje. Nie obowiązuje więc również Papieża...


Pn lip 02, 2018 18:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
To zwyczaje lokalne. W poście chodzi o to, że czegoś się wyrzeka, unika. Nie rozumiem tylko nadal tego, że post nie obejmuje ryb. Kiedy mówię o tym, że jestem wegetarianinem, ludzie myślą, że jem ryby. Zastanawiam się więc... dlaczego ryby?

_________________
MODERATOR


Pn lip 02, 2018 18:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Bo ryba to symbol chrześcijaństwa? Bo Jezus rozmnażał ryby? Bo jego uczniowie je łowili? To tylko takie moje sugestie, ale serio nie rozumiem na jakiej podstawi ryba to nie mięso, już bardziej rozumiem dlaczego ślimak to ryba słodkowodna według UE...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn lip 02, 2018 21:42
Zobacz profil
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Oczywiście chodziło o Twoją teorię że mięso ryby jest mniej sycące od innego mięsa, stąd jego specjalne traktowanie.
Nawet jeśli byłaby to prawda, to przecież w powszednie piątki wcale nie trzeba unikać jedzenia do syta - więc jakie to ma znaczenie?
Rozumiem, że nigdy nie próbowałeś choćby na jeden dzień wstrzymać się od pokarmów zwierzęcych i nie dostrzegłeś, w jaki sposób działa to na organizm. Więc proszę – spróbuj, a potem się wypowiadaj.
Cytuj:
To potrzeba tekstów źródłowych żeby udowodnić że ryba była powszednim pokarmem a np. mięso krowie - luksusem?
Nie. Potrzeba tekstów źródłowych, aby udowodnić, iż właśnie dlatego ryba jest dopuszczalna w łagodniejszych postach. Klasyczne post hoc, ergo propter hoc z Twojej strony. Zakładam, że to pomyłka, a nie erystyka.
Cytuj:
Oczywiście. Jeśli chcemy w piątek pościć, odmawiamy sobie jakiejś przyjemności.
Tylko że post to nie tylko „odmawianie sobie przyjemności”, ale także wprowadzenie organizmu w stan, w którym odczuwa jakiś niedobór.
Cytuj:
Hmmm? Przecież to państwa prawosławne, nie katolickie...?
Ale Ty nie napisałeś „spośród państw katolickich tylko Polska”, a „tylko Polska”.
Cytuj:
Nie obowiązuje więc również Papieża...
A co mnie to obchodzi?


Wt lip 03, 2018 5:51

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Czasy się zmieniają. Teraz owoce morza i ślimaki są droższe od mięsa wołowego (mięso krowie). Stąd owoce morza i niektóre ryby będą bardziej luksusowe od reszty mięs. Weźmy pod uwagę to, że w krajach śródziemnomorskich jest inna dieta.

_________________
MODERATOR


Wt lip 03, 2018 7:18
Zobacz profil
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
Czasy się zmieniają. Teraz owoce morza i ślimaki są droższe od mięsa wołowego (mięso krowie). Stąd owoce morza i niektóre ryby będą bardziej luksusowe od reszty mięs. Weźmy pod uwagę to, że w krajach śródziemnomorskich jest inna dieta.
Aha. Czyli będziecie po prostu ignorować to co piszę i powtarzać w kółko to samo, twierdząc, że w poście chodzi o to, żeby jeść... tanio.


Wt lip 03, 2018 8:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zdaje się, że Zbigniew nie występuje w liczbie mnogiej.
Poza tym, daleko mu do znajomości katolicyzmu, w tym także idei postu. W poście nie chodzi o jedzenie czy też o niejedzenie, a o wewnętrzną przemianę. Jeśli ktoś nawet pości o chlebie i wodzie, ale dlatego, że w piątek nie można jeść mięsa, bo to grzech, to taki post nie ma żadnego znaczenia. To nie jest post.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lip 03, 2018 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
To już chyba lepiej odmówić sobie wykwintnego sushi niż mielonego z ziemniakami...

Dla mnie nie byłoby to żadne wyrzeczenie bo nie jadam takich potraw.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt lip 03, 2018 9:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
zefciu napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Czasy się zmieniają. Teraz owoce morza i ślimaki są droższe od mięsa wołowego (mięso krowie). Stąd owoce morza i niektóre ryby będą bardziej luksusowe od reszty mięs. Weźmy pod uwagę to, że w krajach śródziemnomorskich jest inna dieta.
Aha. Czyli będziecie po prostu ignorować to co piszę i powtarzać w kółko to samo, twierdząc, że w poście chodzi o to, żeby jeść... tanio.


Nie ignoruję tego, co piszesz. Nie piszę o ekskluzywności w znaczeniu ekonomicznym. Tak samo ubóstwo nie oznacza tego, że mam się rozebrać jak Franciszek z Asyżu i nie posiadać kompletnie nic, włącznie z ubraniem na sobie. Ubóstwo to pozbycie się rzeczy zbędnych, w tym złota, srebra, diamentów.

Post to pozbycie się rzeczy drogich, smacznych, wykwintnych, wyszukanych. Poszcząc nie zakładam: dzisiaj nie jem nic. Poszcząc zakładam: dzisiaj zrobię sobie coś do jedzenia, co nie wymaga mojej uwagi, coś, co nie odrywa mnie od modlitwy, coś, czym się nie delektuję. To miałem na myśli pisząc o czymś drogim (smacznym, pożądanym).

_________________
MODERATOR


Wt lip 03, 2018 13:37
Zobacz profil
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie ignoruję tego, co piszesz. Nie piszę o ekskluzywności w znaczeniu ekonomicznym.
Przecież użyłeś właśnie kategorii ekonomicznej – droższe.
Cytuj:
Tak samo ubóstwo nie oznacza tego, że mam się rozebrać jak Franciszek z Asyżu i nie posiadać kompletnie nic, włącznie z ubraniem na sobie.
A dlaczego nie oznacza? Czy św. Franciszek z Asyżu popełnił błąd?
Cytuj:
Ubóstwo to pozbycie się rzeczy zbędnych, w tym złota, srebra, diamentów.
Zwłaszcza łatwo jest się pozbyć złota, srebra i diamentów osobie, która złota, srebra ani diamentów nie posiada.
Cytuj:
Post to pozbycie się rzeczy drogich, smacznych, wykwintnych, wyszukanych.
Nie. Pozbycie się rzeczy drogich, wykwintnych i wyszukanych to właśnie ubóstwo.
Cytuj:
Poszcząc nie zakładam: dzisiaj nie jem nic.
A dlaczego tak nie zakładasz, skoro wielu chrześcijan przez wieki tak właśnie zakładało? Czy mylili się praktykując taki post?


Wt lip 03, 2018 14:30

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Czy zjedzenie mięsa w piątek to grzech ?
Postem jest także to, że ograniczam jedzenie. Nie popełniali błędu Ci, którzy pościli w ten sposób, jak mówisz, Zefciu, ale ja, nie jedząc nic przez cały dzień, nie pójdę zajmować się Dziećmi w Domu Dziecka, bo mi nie wystarczy sił. Tak samo nie pójdę nago na uczelnię. Franciszek mógł sobie na to pozwolić - pięknie, świetnie. Ja mam inną drogę świętości.

_________________
MODERATOR


Wt lip 03, 2018 14:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL