Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
W wątku "seks w czasie ciąży" zrobił się bardzo interesujący offtop, może pociągniemy go tutaj?

Czy każdy stosunek między małżonkami powinien kończyć się wytryskiem w pochwie? Czy seks oralny/analny jest grzechem? I dlaczego stosowanie NPR nie jest uważane za antykoncepcję, jeśli jej efekt jest taki sam?

Przede wszystkim ciekawi mnie, skąd wzięły się te zasady w katolicyzmie. Czy Jezus gdziekolwiek wspomniał o tym, że wylewanie nasienia jest grzechem? Że seks powinien mieć na celu głównie prokreację? Czy to wszystko pochodzi jeszcze z historii o Onanie, czy znajdziemy jakieś podstawy ku temu w NT?


Wt sie 06, 2019 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Czy chodzi o wylewanie nasienia czy jednak o orgazm 'nieotwarty na życie' czyli nie powiązany z wytryskiem w pochwie? Albo ogólnie o wszelkie zachowania seksualne nie powiązane z wytryskiem w pochwie?
Bo gdyby chodziło o wylewanie nasienia to seks oralny w stronę partnerki bez seksu klasycznego byłby całkowicie ok, tak samo jak w stronę partnera o ile nie byłoby orgazmu, prawda?

Skąd to założenie, że seks jest dobry tylko gdy obejmuje wytrysk w pochwie? U gatunków społecznych zindywidualizowanych zachowania seksualne pełnią znaczenie więcej funkcji niż tylko prokreacyjną, wiec dlaczego u ludzi seks nieprokreacyjny uznano za grzech?
Zresztą prokreacyjny , ale bez sakramentalnego związku małżeńskiego też jest grzechem. Ogólnie tu łatwiej ustalić co jest dopuszczalne niż wypisać co jest zakazane.

Mi wychodzi, że bez grzechu jest seks między małżonkami za obustronną zgodą obejmujący wytrysk w pochwie ( chyba gdy się nie uda z przyczyn fizjologicznych jest ok, choć gdy powodem będzie celowe przeciąganie zabawy jednak też grzech...). Nie wiem na ile mogą sobie pozwolić w ramach gry wstępnej. Może ktoś jest zorientowany? Zabawy ręczne i oralne chyba są ok, ale co z zabawkami lub analnym oraz różnego typu fetyszami?
Czy masaż erotyczny powiązany z orgazmem jest ok, czy tylko gdy w trakcie lub po będzie seks klasyczny?

Dla mnie sprawa jest prosta- dobry jest każdy w pełni dobrowolny i świadomy akt seksualny, gdzie pod świadomy kryje się szacunek dla siebie i partnera/partnerów, szczerość, uczciwość oraz świadomość i gotowość na poniesienie konsekwencji swoich działań a także świadomość uczuć, potrzeb i relacji każdej bezpośrednio zainteresowanej strony ( czyli nie wystarczy, że ona i on chcą gdy któryś z nich jest w związku z kimś innym, kto się nie zgadza, bo tym samym jest bezpośrednio zainteresowaną stroną, potencjalne dziecko także jest taką stroną).

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 06, 2019 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
W wątku "seks w czasie ciąży" zrobił się bardzo interesujący offtop, może pociągniemy go tutaj?

Czy każdy stosunek między małżonkami powinien kończyć się wytryskiem w pochwie? Czy seks oralny/analny jest grzechem? I dlaczego stosowanie NPR nie jest uważane za antykoncepcję, jeśli jej efekt jest taki sam?

Przede wszystkim ciekawi mnie, skąd wzięły się te zasady w katolicyzmie. Czy Jezus gdziekolwiek wspomniał o tym, że wylewanie nasienia jest grzechem? Że seks powinien mieć na celu głównie prokreację? Czy to wszystko pochodzi jeszcze z historii o Onanie, czy znajdziemy jakieś podstawy ku temu w NT?

Kośćioł Rzymskokatolicki nie bazuje tylko na Pośmie Świetym, zatem wykazukesz sie duza ignorancja twierdzac ze jesli nie ma czegoś bezposrednio opisanego w Pismie Swietym to nieobowiazuje.
Temat byl drazony wiele razy na forum, moze poczytaj wpisy. Bo wkolko twozenie tematow aby pisac tylko o seksie zakrawa o jakas obsesje.
Poczytaj sobie to moze znajdziesz odpowoedzi na swoje pytania
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html


Wt sie 06, 2019 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Tu nie chodzi o to co uważa Kościół, ale dlaczego uważa tak jak uważa. Chodzi o dociekliwe wielokrotne 'dlaczego' gdzie szybko dochodzi się do błędnego koła lub totalnej ściany.
Dlaczego celem seksu ma być prokreacja, skoro u innych gatunków naczelnych pełni także inne funkcje? Tym samym odnoszenie się do naturalności staje się absurdalne. Jasne, że nie musimy traktować seksu jak bonobo, ale pytanie brzmi dlaczego? Dlaczego zachowania seksualne dla przyjemności uznano za grzech? Konkretne powody jakoś się nie pojawiają... Co złego jest w nieszkodliwej przyjemności? A może szkodliwość istnieje tylko jakoś nie daje się jej wykazać inaczej niż na skrajnych przypadkach? Tylko w nadmiarze i przy braku rozsądku szkodzi dosłownie wszystko...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt sie 06, 2019 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Powody i wyjasnienia jak najbardziej sie juz na forum nie jednokroć pojawiały także w tej Encyklice ale jesli ktoś wychodzi z błednych założeń to tego nie pojmie. Nie widzę poprostu celu mnożenia bytów wątkwych w tym temacie.


Śr sie 07, 2019 5:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Co uważasz za błędne założenie i dlaczego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 07, 2019 7:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
IrciaLilith napisał(a):
Co uważasz za błędne założenie i dlaczego?

Takie jak zawarlas w swoim poście.


Śr sie 07, 2019 8:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Ok, to co plus minus mamy, ale nie ruszyłaś kwestii dlaczego...
Dlaczego założenie, że wszystko w nadmiarze i przy braku rozsądku szkodzi? Dlaczego odnoszenie się do naturalności gdy badania nad naturalnymi zachowaniami wskazują coś totalnie odwrotnego nie jest absurdem?

Niczego innego co można by nazwać założeniem tam nie ma, ponieważ reszta to pytania. Jeśli dostrzegasz inne to je podaj, bo być może po prostu mamy jakieś nieporozumienie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 07, 2019 9:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
inga_hp napisał(a):
Kośćioł Rzymskokatolicki nie bazuje tylko na Pośmie Świetym, zatem wykazukesz sie duza ignorancja twierdzac ze jesli nie ma czegoś bezposrednio opisanego w Pismie Swietym to nieobowiazuje.
Temat byl drazony wiele razy na forum, moze poczytaj wpisy. Bo wkolko twozenie tematow aby pisac tylko o seksie zakrawa o jakas obsesje.
Poczytaj sobie to moze znajdziesz odpowoedzi na swoje pytania
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html

Jakby się tak dobrze przyjrzeć, to wszystkie tematy zostały już kiedyś na forum poruszone, więc w sumie nie ma już o czym rozmawiać. Gdyby sprawa była taka jasna, to autor wątku o seksie w ciąży nie miałby problemów z odpowiedzią na swoje pytania, prawda?

Ja wiem, że Kościół nie korzysta jedynie z Pisma Świętego, ale z założenia na Piśmie musi się opierać. Nie tworzy zasad z powietrza. Więc pytam, skąd się to wzięło. I pytam użytkowników, nie papieży. Bo chcę sobie podyskutować o tym z prawdziwymi ludźmi, nawiązać dialog, a nie przeczytać tylko artykuł i na tym zakończyć temat.


Śr sie 07, 2019 9:50
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
inga_hp napisał(a):
Kośćioł Rzymskokatolicki nie bazuje tylko na Pośmie Świetym, zatem wykazukesz sie duza ignorancja twierdzac ze jesli nie ma czegoś bezposrednio opisanego w Pismie Swietym to nieobowiazuje.
Temat byl drazony wiele razy na forum, moze poczytaj wpisy. Bo wkolko twozenie tematow aby pisac tylko o seksie zakrawa o jakas obsesje.
Poczytaj sobie to moze znajdziesz odpowoedzi na swoje pytania
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html

Jakby się tak dobrze przyjrzeć, to wszystkie tematy zostały już kiedyś na forum poruszone, więc w sumie nie ma już o czym rozmawiać. Gdyby sprawa była taka jasna, to autor wątku o seksie w ciąży nie miałby problemów z odpowiedzią na swoje pytania, prawda?

Ja wiem, że Kościół nie korzysta jedynie z Pisma Świętego, ale z założenia na Piśmie musi się opierać. Nie tworzy zasad z powietrza. Więc pytam, skąd się to wzięło. I pytam użytkowników, nie papieży. Bo chcę sobie podyskutować o tym z prawdziwymi ludźmi, nawiązać dialog, a nie przeczytać tylko artykuł i na tym zakończyć temat.

Według mnie fundamentem takiej nauki jest literalne podejście do pierwszego przykazania jakie Bóg powierzył ludziom - Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię.
Stąd wielodzietność u Izraelitów było znamieniem Bożego błogosławieństwa. Od judaizmu przejął to islam. Wiele sekt chrześcijańskich też wielodzietność uznaje tak samo - choćby amisze.
Katolicki Kościół także stawia na dzietność - ileż słów nagany padły pod adresem papieża Franciszka gdy ten powiedział, że ludzie nie mają potrzeby mnożyć się ja króliki.


Śr sie 07, 2019 10:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Ale już zaludniliśmy ziemię, czyż nie? Nie sądzę, że Boże polecenie zakładało zajęcie każdego wolnego skrawka na ziemi. Raczej chodziło o to, żeby rozmnożyć się do takiej ilości, by ludzie mieszkali na całej ziemi, a nie tylko w miejscu stworzenia.


Śr sie 07, 2019 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Nawet uznając za istotną misję posiadania mnóstwa potomstwa to w jaki sposób miałoby w tym przeszkodzić równoległe uprawianie seksu tylko dla przyjemności z zachowaniem zasad wzajemnego szacunku?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 07, 2019 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 840
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
Ale już zaludniliśmy ziemię, czyż nie? Nie sądzę, że Boże polecenie zakładało zajęcie każdego wolnego skrawka na ziemi. Raczej chodziło o to, żeby rozmnożyć się do takiej ilości, by ludzie mieszkali na całej ziemi, a nie tylko w miejscu stworzenia.

"Zaludnienie ziemi" to pojęcie wdzięczne do interpretacji, niemniej w ogólnym zarysie odnosi się do możliwości wyżywienia danej populacji (choć i to się zmienia z rozwojem agrotechniki), jest jednak jakaś granica.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr sie 07, 2019 12:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 29, 2019 10:21
Posty: 310
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
No i tak jak Ircia zauważyła, samo polecenie zaludnienia nie wyklucza używanie popędu seksualnego dla samej przyjemności. Autor tamtego wcześniejszego wątku np. przyczynił się już do zaludnienia ziemi (bo zapłodnił żonę), i chciałby uprawiać z nią w ciąży seks dla samej przyjemności. Ale z jakiegoś powodu Kościół wydaje się temu sprzeciwiać. Jaki jest tego powód?


Śr sie 07, 2019 12:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Kravia napisał(a):
inga_hp napisał(a):
Kośćioł Rzymskokatolicki nie bazuje tylko na Pośmie Świetym, zatem wykazukesz sie duza ignorancja twierdzac ze jesli nie ma czegoś bezposrednio opisanego w Pismie Swietym to nieobowiazuje.
Temat byl drazony wiele razy na forum, moze poczytaj wpisy. Bo wkolko twozenie tematow aby pisac tylko o seksie zakrawa o jakas obsesje.
Poczytaj sobie to moze znajdziesz odpowoedzi na swoje pytania
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pa ... umane.html

Jakby się tak dobrze przyjrzeć, to wszystkie tematy zostały już kiedyś na forum poruszone, więc w sumie nie ma już o czym rozmawiać. Gdyby sprawa była taka jasna, to autor wątku o seksie w ciąży nie miałby problemów z odpowiedzią na swoje pytania, prawda?

Ja wiem, że Kościół nie korzysta jedynie z Pisma Świętego, ale z założenia na Piśmie musi się opierać. Nie tworzy zasad z powietrza. Więc pytam, skąd się to wzięło. I pytam użytkowników, nie papieży. Bo chcę sobie podyskutować o tym z prawdziwymi ludźmi, nawiązać dialog, a nie przeczytać tylko artykuł i na tym zakończyć temat.

Jesli nie szukasz odpowiedzi jaka daje Kosciół bo tym jest nauczanie papiezy a nie chcesz go czytac to tym bardziej, nie posluchasz zwyklego uzytkownika. Zatem szkoda czasu na dyskusje dla samego paplania. Mozna zrobić ciekawsze rzeczy.


Cz sie 08, 2019 5:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL