Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona
 Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Jak rozumiesz następujące słowa Jezusa?

"Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje" (Łk 9, 23)


Pt sie 09, 2019 19:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
No wlasnie, nie bardzo wiem jak je rozumiec w dzisiejszej rzeczywistosci.
Czy teoretycznie gdybym chcial to zrobic to mam rzucic rodzine i prace i isc nauczac?
Nastepne pytanie czy w milosci do drugiego czlowieka nie ma czasem troszke egoizmu?
Czy przyjemnosc jaka odczuwamy podczas stosunku nie sklada sie czesciowo z naszej wlasnej cielesnej przyjemnosci?


Pt sie 09, 2019 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Bardzo prosto- gdy zaprzesz się siebie, czyli tego z czym się utożsamiasz, swojego ego i przekonań będziesz gotowy 'nieść krzyż', pamiętając że "... jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie" (Mt 11,30)
Mamy naśladować Jezusa, czyli podążać Jego drogą, zrozumieć kim jesteśmy i jaka jest nasza rola.
W pierwszym momencie uznanie, że to co uważasz za 'ja' czyli ciało i cały umysł a nawet dusza to narzędzia wydaje się niewykonalne, w metaforycznym sensie trzeba umrzeć i narodzić się na nowo. Niczego cennego nie stracisz, a zyskasz prawdziwy skarb. Królestwo Boże jest w Tobie.
Jezus jest synem Boga i o każdym mówił bracie i siostro, mówił , "cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych mnie uczyniliście". Przemyśl to dobrze.

Nie mam pojęcia jak ktoś doszedł do tego, że Jezus , którego pierwszym opisanym cudem była zamiana wody w wino jest przeciwnikiem zabawy i przyjemności, fakt, że na pewnym etapie sprawy seksu stają się praktycznie obojętne nie znaczy, że to jakieś siedlisko grzechu. Tak samo jak to, że ktoś wyrósł z zabawek nie znaczy, że gdy dziecko nie będzie się bawić szybciej dorośnie i że ominięcie pewnego etapu wyjdzie mu na zdrowie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 09, 2019 20:23
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
feelek napisał(a):
Egoizm to miłość siebie, natomiast zaprzeczeniem egoizmu jest miłość do innych. Jezus jest twórcą nowego przykazania, tj. przykazania miłości: "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie" Jak widzisz, nie ma w nim nic o nakazie miłowania siebie. Wniosek jest taki, że każda forma egoizmu jest zaprzeczeniem tego przykazania?

Feelek, to przykazanie najprawdopodobniej dotyczyło uczniów:
Przykazanie miłości występuje także w Ewangelii Jana, tam jednak Jezus nie cytował już Tory, ale wystąpił jako twórca własnego, nowego przykazania[1]:Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie[9].
W ujęciu Janowym przykazanie nawiązuje nie tyle do miłości innych ludzi, co do miłości samego Jezusa do uczniów. Wygłoszenie przykazania nastąpiło po obrzędzie umycia nóg i było skierowane wyłącznie do uczniów, co prawdopodobnie stanowiło odpowiedź na brak solidarności we wspólnocie
.

Żródło - https://pl.wikipedia.org/wiki/Przykazan ... 2o%C5%9Bci

Ircia mówi o najważniejszych przykazaniach:
Mt 22
34 Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, 35 a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: 36 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»8 37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem9. 38 To jest największe i pierwsze przykazanie. 39 Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego10. 40 Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy». Odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Jak widzisz jest tam związek miedzy miłowaniem siebie i bliźniego, wystarczy chcieć zauważyć.


Pt sie 09, 2019 20:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Nolda, Jezusowi zadano konkretne pytanie: "Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe" i na to konkretne pytanie stosownie odpowiedział. Natomiast do tego Prawa Jezus dodaje jeszcze jedno, nowe przykazanie. Naiwnością byłoby sądzić, że przykazanie to miałoby dotyczyć tylko samych apostołów. Nowe przykazanie dane tylko apostołom? Jakaś część nauki Jezusa jest kierowana tylko do wybranych? Czyli co, na dzień dzisiejszy jest to już nauka martwa? To zupełnie nielogiczne.
Poza tym zauważ, że w tym przykazaniu ze starego prawa nie ma nakazu miłowania siebie, jest tam tylko nakaz miłowania bliźniego.


Pt sie 09, 2019 21:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Troska o siebie oraz o innych się nie wykluczają a są swoimi niezbędnymi uzupełnieniami, bo nie dbając o siebie krzywdzi się innych, choćby dlatego, że nie da się tego czego się nie ma, a nie dbając o innych krzywdzi się siebie chociażby ze względu na potrzeby emocjonalne.

Polecam poczytać o egoizmie etycznym, bo to nie oksymoron, a oksymoronem jest egoista krzywdzący innych, bo to idiota, który jeszcze nie rozumie swoich potrzeb oraz sieci zależności i tym samym swoim zachowaniem krzywdzi siebie.
Sprawianie sobie przyjemności gdy nie wiąże się to z niczyją krzywdą jest dobre, to krzywdzenie jest złem. Czy to aż takie trudne. Jedna złota reguła etyczna i cała moralność ogarnięta, to dokładnie to co Jezus wyraził w przykazaniu miłości i jest to jedno z najlepszych ujęć jakie znam. Cała reszta to przypisy do tej zasady, niestety często gubiące to z czym powinny być zgodne.

Nie da się dobrze troszczyć o innych nie potrafiąc zadbać o siebie, nie znając swoich potrzeb lub lekceważąc je, albo wręcz negując i uznając za coś złego.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 09, 2019 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
A jak ta troska o siebie ma wyglądać to Jezus wyjaśnił w Kazaniu na Górze :

"Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? 26 Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? 27 Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę7 dołożyć do wieku swego życia? 28 A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. 29 A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. 30 Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? 31 Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? 32 Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. 33 Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. 34 Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy8. " (Mat 5)


Pt sie 09, 2019 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Rozumiesz słowo 'zbytnio'? Tam nigdzie nie ma aby się o to nie troszczyć, ale aby nie troszczyć się zbytnio, czyli za wiele, niepotrzebnie.
Może po prostu postaraj się o Królestwo, skup się na odnalezieniu Go tu i teraz, bo ono nie jest gdzieś i kiedyś, jest ukryte tak blisko, że Go prawie nie da się znaleźć :)

Nie troszcz się o nic zbytnio, ale też nie za mało lub wcale.
Troski o rzeczy materialne i pogoń za przyjemnością nie mają zasłaniać starania się o Królestwo, ale nigdzie nie ma zakazu dbania o zaspokojenie swoich potrzeb czy zakazu sprawiania sobie przyjemności, ma to po prostu nie przesłaniać głównego celu.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt sie 09, 2019 22:27
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
feelek napisał(a):
Nolda, Jezusowi zadano konkretne pytanie: "Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe" i na to konkretne pytanie stosownie odpowiedział. Natomiast do tego Prawa Jezus dodaje jeszcze jedno, nowe przykazanie. Naiwnością byłoby sądzić, że przykazanie to miałoby dotyczyć tylko samych apostołów. Nowe przykazanie dane tylko apostołom? Jakaś część nauki Jezusa jest kierowana tylko do wybranych? Czyli co, na dzień dzisiejszy jest to już nauka martwa? To zupełnie nielogiczne.
Poza tym zauważ, że w tym przykazaniu ze starego prawa nie ma nakazu miłowania siebie, jest tam tylko nakaz miłowania bliźniego.

No cóż, tworzysz „swoja prawdę”. Może pomocne będą pomocne poniższe przypisy ze starego prawa, o nakazie miłowania bliźniego jak siebie samego:

Biblia Gdańska (1632)
• Kpł 19:18 bg
(18) Nie mścij się, i nie chowaj gniewu przeciw synom ludu twego; ale miłuj bliźniego twego, jako siebie samego; Jam Pan.

Biblia Poznańska (1973-1975)
• Kpł 19:18 bp
(18) Nie bądź mściwy i nie chowaj urazy do współrodaków, ale miłuj bliźniego jak samego siebie! Jam jest Jahwe.

Biblia Warszawska [brytyjka] (1975)
• Kpł 19:18 bw
(18) Nie będziesz się mścił i nie będziesz chował urazy do synów twego ludu, lecz będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Jam jest Pan!

Biblia Warszawsko-Praska (1975/1997)
• Kpł 19:18 br
(18) Nie będziesz się mścił i nie będziesz nosił w sercu urazy do żadnego spośród synów twego narodu. Będziesz miłował bliźniego twego jak siebie samego. Ja jestem Jahwe.

Nowa Biblia Gdańska (1632/2012)
• Kpł 19:18 bgn
(18) Nie bierz pomsty oraz nie chowaj gniewu za synów twojego narodu; miłuj swojego bliźniego jak siebie samego; Ja jestem WIEKUISTY.

NT - Seweryn Kowalski (1957)
Przekład Nowego Świata (1997)
• Kpł 19:18 nwt-pl
(18) " 'Nie wolno ci wywierać pomsty ani żywić urazy do synów swego ludu; i masz miłować swego bliźniego jak samego siebie. Jam jest Jehowa.


Pt sie 09, 2019 22:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
nolda napisał(a):
No cóż, tworzysz „swoja prawdę”. Może pomocne będą pomocne poniższe przypisy ze starego prawa, o nakazie miłowania bliźniego jak siebie samego:

A czy ja gdzieś mówiłem, że w tym przykazaniu starego prawa nie było nakazu miłowania bliźniego? O co chodzi?


Pt sie 09, 2019 22:46
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Jak masz miłować bliźniego, czy nie tak jak siebie? Jeśli siebie nie miłujesz, a bliźniego masz miłować jak siebie, to jaka będzie wyglądała ta miłość?


Pt sie 09, 2019 22:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
A czy w ogóle możliwe jest kochanie kogoś w takim stopniu jak się kocha siebie przy nadal jednoczesnym kochaniu siebie? Przecież jedno drugie wyklucza. Zwróć uwagę jaką naukę dał Jezus bogatemu młodzieńcowi, który przestrzegał wszystkich przykazań: "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną"!
Poza tym jestem ciekaw jak rozumiesz następujące słowa: "Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne."?(J 12,25)


Pt sie 09, 2019 23:22
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Tak tak feelek masz rację, wszystko się wyklucza.


Pt sie 09, 2019 23:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
IrciaLilith napisał(a):
Rozumiesz słowo 'zbytnio'? Tam nigdzie nie ma aby się o to nie troszczyć, ale aby nie troszczyć się zbytnio, czyli za wiele, niepotrzebnie.

Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?

Cytuj:
Nie troszcz się o nic zbytnio, ale też nie za mało lub wcale.

Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary?


Pt sie 09, 2019 23:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Feelek, to jeśli nie chodzi o zbytnie troszczenie się, czyli stawianie na pierwszym miejscu dbałości o rzeczy materialne i przyjemności fizyczne, ale wszelkie troszczenie się o siebie i swoje potrzeby jest złe to przesań to robić. Serio- rzuć pracę, nie dbaj o hobby i inne sprawy, które sprawiają Ci przyjemność i zajmij się tylko dbaniem o Królestwo. Aby było ciekawiej, nie mówię tego z sarkazmem, ale serio zachęcam do koncentracji na duchowości, bo być może nastąpi moment gdy wyciszysz umysł i pozwolisz Bogu dotrzeć do Twojej świadomości, może uda Ci się przyjąć postawę skrajnej pokory i odłożenia wszelkich swoich poglądów i oczekiwań i Bóg Ci wyjaśni o co chodzi z tą zdrową miłością do siebie i dla czego jest ona niezbędna do pełnej miłości zarówno względem bliźnich jak i Boga.

A z przytoczonych wyżej cytatów wynika wskazanie odnośnie braku przywiązania i utożsamiania się z dobrami materialnymi a nawet ze swoim życiem biologicznym, ale brak przywiązania nie oznacza braku czerpania przyjemności a dokładnie w drugą stronę, to daje prawdziwą wolność, brak strachu o utratę czegoś, bo gdy nie ma przywiązania nie ma lęku o utratę...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So sie 10, 2019 0:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL