Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
 Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Wiem tylko z własnego doświadczenia, że fakt posiadania bogatego doświadczenia seksualnego i z mojej strony i ze strony mojego partnera w niczym nie przeszkodził, może wręcz tym bardziej zależy nam na stabilizacji, dobrej komunikacji, szczerości, oraz zapewniło to świadomość, że seks nie jest najważniejszy, to tylko miły dodatek.

Twierdzenie, że odmienne od Twojego podejście do seksualności jest równoznaczne z brakiem czystych intencji lub wręcz z brakiem choćby pojęcia o prawdziwej miłości płynącej z serca to daleko idąca przesada i uogólnienie, bo oczywiście zdarzają się przypadki przedmiotowego traktowania partnera czy partnerki przez osoby z odmiennym od Twojego podejściem do sfery seksualnej, ale zdarza się to także u par przestrzegających tych zasad.

Czy uważasz, że tylko moralność katolicka chroni przed problemami ludzkimi w sferze związków? Najpierw należałoby udowodnić, że samo przestrzeganie tych zasad chroni przed problemami, kryzysami, patologiczną zazdrością, brakiem dobrej komunikacji, problemami natury psychologicznej w sferze seksualnej, itd. I czy czasem wręcz nie rodzi pewnych problemów.
Jedno z czym trudno się nie zgodzić to to, że jest to dobre zabezpieczenie przed chorobami wenerycznymi, ale czy wybaczenie ewentualnego zarażenia taką chorobą byłoby łatwiejsze czy wręcz przeciwnie trudno mi ocenić, bo chęć przestrzegania takich zasad a realizacja to dwie różne sprawy. Z tym, że chodzi o przestrzeganie reguły wierności seksualnej a nie koniecznie całokształtu zasad katolickiej moralności seksualnej. Serio- to, że partnerzy akceptują np masturbację nie podnosi ryzyka zachorowań na choroby weneryczne :)

W związku liczy się ustalenie i przestrzeganie ustalonych zasad, a czy będą to zasady katolickie czy też nie jest mniej istotne, ważne aby wyrażały poglądy i potrzeby obydwu stron i aby być konsekwentnym w ich przestrzeganiu lub ew za zgodą partnera wprowadzać modyfikacje. O tyle uważam, że partnerzy powinni mieć jak najbardziej zbliżone zapatrywania na te sprawy, bo trudno pogodzić poglądy ortodoksyjnego katolika z osobą wybitnie otwartą seksualnie, lubiącą eksperymenty dalece odbiegające od tego modelu.

Jasne, że masz swoje lata, pytanie jakie doświadczenia przez ten czas zgromadziłaś i na czym opierasz wiedzę, bo między wiedzą teoretyczną a praktyczną często jest przepaść, do tego istotny jest efekt potwierdzenia czy kwestia kręgów społeczno-kulturowych na jakich się kto opiera. Ja mam świadomość, że mój przypadek nie musi być regułą ani moje obserwacje nie muszą być adekwatne w stosunku do szerszej grupy, bo obracamy się chcąc nie chcąc w specyficznych kręgach i fakt, że teoretycznie mam kontakt z bardzo różnorodną grupą to nadal jest to tylko pewien specyficzny krąg. Choć nie ukrywam mam dużo do czynienia z ludźmi, którzy wiedząc, że są praktycznie całkowicie anonimowi i wyznaję zasadę poufności bywają szczerzy do bólu, a temat problemów w związkach jest na drugim miejscu po temacie pracy. Tym samym mam podstawy twierdzić, że reguły katolickie potrafią być wręcz przyczyną poważnych problemów w związkach tak samo jak uzgodnienia w dokładnie przeciwnym kierunku.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 04, 2019 11:23
Zobacz profil
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Właściwe to czemu masturbacja jest grzechem śmiertelnym? Nie potrafię tego zrozumieć. Właściwe to większość ludzi na Ziemii będzie potępiona bo dopuszcza się tego grzechu


So wrz 21, 2019 14:37

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
No prosze, napisales cos z czym sie zgadzam.


So wrz 21, 2019 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Nierząd jest grzechem: VI przkyzanie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So wrz 21, 2019 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Andy72 napisał(a):
Nierząd jest grzechem: VI przkyzanie


Masturbacja nie jest nierządem. Poza tym szóste przykazanie w brzmieniu dosłownym brzmi: "Nie cudzołóż". Cudzołóstwo i nierząd są dwiema odrębnymi zjawiskami, masturbacja jest jeszcze innym zagadnieniem. Pomimo tego, że są to różne zagadnienia, które należy rozpatrywać odrębnie, nie należy ich od siebie rozdzielać. Tak jest na przykład z stylem życia. Jedzenie i dietetyka jest czymś odrębnym od ćwiczeń fizycznych, sportu i fizjoterapii, ale jeśli leczymy się z chorób metabolicznych powinniśmy zasięgnąć porady zarówno dietetyka, jak i fizjoterapeuty lub trenera. Nasze ciał oto jeden organizm, tak sam nasza seksualność jest czymś spójnym. To, że jest ona spójna, nie oznacza, że jest jednolita. Masturbacja przynosi inne skutki duchowe niż nierząd i cudzołóstwo.

_________________
MODERATOR


N wrz 22, 2019 10:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 14, 2017 22:59
Posty: 5
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Zbigniew3991 napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Nierząd jest grzechem: VI przkyzanie


Masturbacja przynosi inne skutki duchowe niż nierząd i cudzołóstwo.


Jeśli to możliwe, bardzo proszę o wyjaśnienie / poszerzenie myśli. Ciekawi mnie ten temat.


Śr lis 13, 2019 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Grzechy związane z seksem, dyskusja ogólna
Nierząd i cudzołóstwo to współżycie z drugą osobą. Osoba, która się masturbuje, nie angażuje w swój czyn osób trzecich, a więc nie można mówić o tych samych skutkach duchowych, tej samej winie moralnej. Jest także różnica pomiędzy cudzołóstwem, która najczęściej wiąże się ze zdradą męża lub żony, a nierządem, który dotyczy osób w stanie wolnym. Kościół uważa te wszystkie czyny za grzeszne, ale skutki tych czynów są różne. Jest ogromna różnica pomiędzy osobą, która się regularnie onanizuje, a osobą, która regularnie zdradza męża lub żonę.

_________________
MODERATOR


Śr lis 13, 2019 17:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 187 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL