Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 0:29
Posty: 23
Post Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
Cześć, już od ładnych paru lat słyszę jak księża (często podczas rekolekcji) polecają znalezienie duszpasterza, który będzie naszym stałym spowiednikiem.. Również uważam, że jest to dobry pomysł tylko pytanie brzmi "jak go znaleźć"? Z reguły gdy się spowiadam mam do czynienia z nowym księdzem, lub nie jestem przez niego kojarzona, zatem proces spowiedzi jest bardzo schematyczny. Ostatnio w parafii pojawił się nowy wikary, więc pomyślałam, że być może teraz się uda, tym bardziej że jest młodym kapłanem, ja młodą osobą i szybciej nawiążemy nić porozumienia, po ponad półgodzinnej rozmowie (a raczej moim monologu) okazało się, że nie bardzo mnie słuchał, a więc ponownie klops..
Dlatego zwracam się z prośbą o poradę, w jaki sposób nawiązać "relacje" z księdzem, aby podczas spowiedzi słuchał i służył radą personalnie skierowaną do mnie?


Cz kwi 09, 2020 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
Nie odkryje tu Ameryki jeśli powiem, ze to trudna sprawa ale nie beznadziejna :)

Wiek spowiednika nie ma z reguły większego znaczenia. Liczy sie jego doświadczenie, charyzma, jego życie modlitwy, życie wewnętrzne. To jest podstawa i to można wyczuć.
Niczego nikomu nie ujmując, nie każdy ksiądz nadaje sie na stałego spowiednika czy kierownika duchowego.
Ksiądz może być pobożny, może z wielkim namaszczeniem sprawować sakrament pojednania ale może nie mieć tego daru towarzyszenia na Twojej drodze i przez to nie rozwinie sie "relacja".
Dla wielu ludzi jest obojętne czy wyspowiadają sie u tego czy innego księdza, ważne żeby było szybko i bezboleśnie.

Dla "smakoszów" życia duchowego, dla tych co chcą czegoś więcej jest ważne aby znaleźć kogoś, kto będzie dla nich pewnym drogowskazem na ich drodze i którzy już przynajmniej cześć tej duchowej drogi sami przeszli.

Jak w pobliżu są jacyś zakonnicy to może tam zacznij szukać. Nie chce przez to powiedzieć, ze księża diecezjalni są mniej wyrobieni duchowo.
Chodzi mi o to, ze w klasztorze, w parafii zakonnej masz większy wybór spowiedników, nie ma tam tez takiej rotacji jak w parafiach diecezjalnych i często są dłuższe dyżury w konfesjonale.

_________________
ksiądz


Pt kwi 10, 2020 10:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
bramin napisał(a):
Jak w pobliżu są jacyś zakonnicy to może tam zacznij szukać. Nie chce przez to powiedzieć, ze księża diecezjalni są mniej wyrobieni duchowo.
Chodzi mi o to, ze w klasztorze, w parafii zakonnej masz większy wybór spowiedników, nie ma tam tez takiej rotacji jak w parafiach diecezjalnych i często są dłuższe dyżury w konfesjonale.

Polecam franciszkanów lub dominikanów.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 10, 2020 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 0:29
Posty: 23
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
To prawda, że spowiedź u zakonnika przebiega inaczej, mogłabym rzec - lepiej, jednak skorzystać z tego mogę głównie podczas rekolekcji, gdy naukę sprawują przyjezdni księża. W mojej miejscowości są trzy nieduże parafie i nie ma zakonników, zatem tym bardziej jest ciężko znaleźć swojego spowiednika...
Nie mniej jednak dziękuję bardzo za odpowiedzi 😉


Pt kwi 10, 2020 18:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
A jaki problem w tym, aby pojechać? No, chyba że masz na prawdę daleko. Ja od lat jeżdżę do franciszkanów prawie 18 km (do samego kościoła, bo do Gniezna mam 15). Nie pamiętam już, kiedy byłam u spowiedzi w swojej parafii, ale chyba jakieś 20 lat temu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 10, 2020 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 0:29
Posty: 23
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
15 km to nie byłby problem, ale wizja przejechania ok. 70 km mnie nie przekonuje, tym bardziej że za każdym razem musiałabym pożyczać samochód, albo jechać autobusem, co tylko wydłuża czas podróży.. Gdybym miała bliżej do miejscowości, w której są zakonnicy, to z pewnością nie pojawiłby się tutaj ode mnie taki post..


So kwi 11, 2020 8:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
A co z księżmi z Twojego miasta? Czemu nie wybierzesz któregoś z nich?

_________________
MODERATOR


Pt kwi 17, 2020 19:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 0:29
Posty: 23
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
W jaki sposób? Mam wprost zapytać się księdza podczas spowiedzi, czy będzie moim spowiednikiem? Jak ja ledwo zdążę grzechy powiedzieć a już kapłan mówi stałą formułkę i udziela rozgrzeszenia (takich sytuacji miałam na pęczki), choć nie zawsze bo zdarzają się także rozmowy, w których autentycznie zostalam wysłuchana ale następnym razem i tak już mnie nie pamięta, więc nie jestem w stanie się w pełni otworzyć... 😕


Pt kwi 17, 2020 21:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
Możesz na początku spowiedzi powiedzieć: "W imię Ojca i Syna i Ducha świętego. Mam na imię... Ostatni raz u spowiedzi...". W ten sposób spowiednik podczas trzeciej spowiedzi już na pewno zapamięta Twoje imię i Twoją osobę. Nie wszystkie spowiedzi muszą być długimi rozmowami - wybierz tego spowiednika, który najczęściej Cię wysłuchuje i z Tobą rozmawia.

_________________
MODERATOR


So kwi 18, 2020 9:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 0:29
Posty: 23
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
Okej, tak zrobię przy najbliższej okazji, w sumie kwestie imienia z reguły pomijałam, bo nie sądziłam, że może ona coś zmienić kiedy do spowiedzi przewija się grom ludzi, ale jest to jakiś sposób. Jeszcze spróbuję spowiedzi u jednego księdza, u którego wcześniej nie byłam (nigdy nie mogłam trafić na niego w konfesjonale), być może on okaże się strzałem w 10, akurat twój imiennik, więc może również posłuży radą. Dzięki 😉


So kwi 18, 2020 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
Kiedyś przeżywałem podobny problem. Przyznam się, że mimo poszukiwań, spowiadania się u wielu zakonników, i u wielu księży parafialnych, nie znalazłem „swego” spowiednika. A gdy już znajdywałem „swego” spowiednika, po jakimś czasie znikał. Najczęściej wyjazd na misje, zmiana parafii. Zdarzył się też jeden ksiądz, który dostał od proboszcza zorganizowanie jakiegoś iwentu, że wieczorami nie nadawał się do rozmowy. Później spotkałem się jeszcze z jednym zakonnikiem. Porozmawialiśmy. Polecił mi paru zakonników. Próbowałem się z nimi spotkać, lecz proponowane terminy mi nie pasowały. I na tym zakończyły się moje poszukiwania. Pozostałem przy księżach parafialnych, a dokładnie przy księżach z sąsiedniej parafii. Jak nadarzy się okazja, by pojechać z rodziną na Mszę świętą do sąsiedniej parafii, to zabieram się z nimi, a przy okazji korzystam ze spowiedzi.


So kwi 18, 2020 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 0:29
Posty: 23
Post Re: Jak znaleźć "swojego" spowiednika? 🤔
Dlatego chciałabym znaleźć swojego spowiednika w mojej miejscowości, żeby oszczędzić sobie dalekich poszukiwań.. Aczkolwiek od kilku lat łapię się na tym, że bardzo zaczęłam analizować wzrokowo kapłanów, nawet tych których już znam pewnie czas, a jest to konsekwencją tego, że po długiej posłudze pewnego księdza jednej z parafii w moim mieście został on zdemaskowany przez znanego działacza społecznego i okazało się, że w sposób perfidny "podrywał" swoich uczniów w szkole, której uczył.. Nie spowiadałam się nigdy u niego ale wiem jak umoralniał młodzież w sprawach cielesnych.. Nie chciałabym sytuacji tego typu, w której otwieram się przed kapłanem, z myślą iż powierzam swoje sprawy odpowiedniej osobie, a z czasem okazuje się coś wyżej opisanego.. Być może także dlatego trudniej mi znaleźć odpowiedniego spowiednika bo zbyt bardzo rozmyślam o wszelkich ewentualnościach...


So kwi 18, 2020 11:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL